Log In
Kringle Kross • Nov 17 2013
4.4
6.8
4.1
4.9
4.1
Light Rain, 57 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
6.8
Moisture
4.1
Accel
4.9
Tech
4.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones WCJ Cyclo-cross Racing Team
2 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
3 Josh Meyer Heavy Pedal Velo Club
4 Jason Bleedorn HTFU Racing
5 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
6 Josh Fangman
7 Zachary Redding
8 Alex Bedinghaus BELGIANWERKX
9 Philip Couturier BELGIANWERKX
10 Theodore Schaff
11 Jay Maas Trek Midwest Team
12 Alexander Dorschner WCJ Cyclo-cross Racing Team
13 Joe Greatens
14 Joshua North Unattached
15 Peter Bock V.C. Bikesport
16 Zachary Schuster Magnus
DNF Narayan Mahon
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Jacques Colavita Racing
2 Jorian Giorno
3 Jarred Cassady Trek Midwest Team
4 Jeffrey Daniels Unattached
5 Peter Speers Unattached
6 Ben Freas ISCorp Cycling/NCSF
7 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
8 Luyang Gao BELGIANWERKX
9 Jamison Stachel
10 Nicholas Hardrath Team Velocause
11 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
12 Peter Tampa Rat City Racers
13 Roy Bailey Unattached
14 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Andrew Meyer Rat City Racers
16 Donald Heckel Rat City Racers
17 Allen Brunner
18 Jeffrey Greatens
19 Christopher Mcardle Unattached
20 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
21 Aaron Gabriel
22 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
23 Rowan Norman Team Extreme
24 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
25 Aaron Messenger Unattached
26 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
27 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
28 Kyle Bender BELGIANWERKX
29 Muse Davis
30 Oliver Clements
DNF Otley Freymiller
DNF Todd Somers Unattached
DNF Timothy Bryan
DNF Loren Potter
DNF Dirk Bjornstad
DNF Rit Booth Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 32   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Wick Little Ades / Team Goose Island 312
2 Stephen Webber BELGIANWERKX
3 Anthony James
4 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
5 Wesley Hotchkiss Magnus
6 Scott Triereiler
7 Peter Tampa Rat City Racers
8 Loren Potter
9 Shawn Bass MadCity Velo Club
10 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Roy Bailey Unattached
12 Paul Liesse Unattached
13 Dirk Bjornstad
14 Donald Heckel Rat City Racers
15 Christopher Mcardle Unattached
16 Jonathan Nehring Unattached
17 Andrew Rossa Team Extreme
18 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
19 Todd Somers Unattached
20 Nick Ginster
21 Jesse Mattson US Military Cycling Team Fueled by
22 Otley Freymiller
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Brunner
2 Barry Zellmer Team Velocause
3 Jeffrey Greatens
4 Erik Jensen MadCity Velo Club
5 Bob Zinkel Brazen Dropouts Cycling Team
6 Andrew Meyer Rat City Racers
7 John Norman Team Extreme
8 Troy Sable Unattached
9 Scott Moltzan Team Velocause
10 Andy Spahr
11 Timothy Bryan
12 Kirt Konkol
13 Jonathon Gang
14 Matthew Kirchner
15 Steven Roeder Hollander RDC
16 James Hollnagel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
2 Barney Sheafor Trek Midwest Team
3 Rit Booth Hampshire Cycle Club
4 Erik Hofmeister Unattached
5 Craig Pate
6 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
7 Oliver Clements
8 David Burrington
9 Mark Mendelson Big Ring Flyers
10 Dennis Klinkert Unattached
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Link
2 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
3 Cj Slama
4 Darren Hauck BELGIANWERKX
5 Jason Reimer BELGIANWERKX
6 Craig Billings
7 Robert Lewis BELGIANWERKX
8 Quinn Dombroski
9 Ande White
DNF Russel Larson
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calhan Norman Team Extreme
2 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
3 Avery Hotchkiss Magnus
4 Justin Munzur Unattached
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Schilling Team Mack Racing
2 Samuel Sieloff Brazen Dropouts
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Chad Tucker My Wife Inc
3 Marc Engelhardt Unattached
4 Andrew Feuersthaler Team Velocause
5 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
6 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Russell Georgeson
8 Mac Schroeder
9 Grant Coisman MadCity Velo Club
10 Don Iwen Unattached
11 Nathan Phelps Big Ring Flyers
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abitz Diablo Cycling
2 Steven Sarver Team Velocause
3 John Lirette Unattached
4 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
5 Paul Warloski My Wife Inc
6 Robert Garner V.C. Bikesport
7 Ross Adams
8 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
9 Brian Petted Team Extreme
DNF Jeff Melcher Team Pedal Moraine
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mccollum Unattached
2 Mike Bown BELGIANWERKX
3 David Mcclenahan
4 Tom Palmer Brazen Dropouts
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Sheboygan Bicycle Company
2 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Patrick Brock My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Merry
2 Chris Hill Bicycle Outfitters Racing Team
3 Mark Vareschi Verge Sport/Test Pilot
4 Stephen Webber BELGIANWERKX
5 Grant Coisman MadCity Velo Club
6 Luyang Gao BELGIANWERKX
7 Tyler Kroll
DNF Muse Davis
DNF Allen Brunner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Unattached
2 Amanda Mack Trek Midwest Team
3 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
4 Heidi Stangl Early Bird Womens Developmental Cyc
5 Kate Konkle
6 Jeanne Hornak Unattached
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Haebig Rat City Racers
2 Michele Moreno 5Nines Cycling
3 Kayla Doan
4 Jean Weaver
5 Stephanie Skladzien
6 Adrienne Amman Unattached
7 Kari Lankford Emerys.com
8 Jennifer Skierka
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Ostenso Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns Trek Midwest Team
2 Julie Phelps Big Ring Flyers
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1