Log In
Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 1 • Nov 9 2013
Series: NYCROSS 2013
3.6
3.5
3.1
2.8
3.1
Clear, 44 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.6
Beers
3.5
Moisture
3.1
Accel
2.8
Tech
3.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Trojan BIKE WORKS / FLANDRIA CAFE 40:11.1
2 David Belknap CYCLE LODGE 40:36.0
3 Gary Passler RIVERSIDE RACING
4 John Tickle BIKEWORKS/SWANSEA VELO CLUB
5 Marc Tatar BIKEWORKS/SVC
6 Tom Catalano C4 RACING/ ESSEX COUNTY VELO
7 Barry Doubleday CYCLE LODGE
8 James Godbey 545 VELO
9 Jesus Vazquez BIKEBARNRACING.COM
10 Tom Doucette NEBC P/B CYCLE LOFT
11 Jeffrey Oakes
12 Carl Brown CCB RACING
13 David White GREEN MOUNTAIN BICYCLE CLUB GM
14 James Hoard NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
15 Lawrence Purtill COX/W.E.STEDMAN CYCLING
16 Colin Kernan CYCLE LODGE
17 John Pelletier ASHMONT CYCLES 1 LAP
18 David King RIVERSIDE RACING 1 LAP
19 Robert Mortensen CYCLE LODGE 1 LAP
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Holmander THE VELO RESOURCE 34:38.7
2 James Themig MYSTIC VELO CLUB
3 Robert Beaulieu
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Wilichoski CYCLOCROSSWORLD.COM 34:35.6
2 Mark Mccormack CLIF BAR/PACTIMO 35:41.4
3 Chandler Delinks CYCLOCROSSWORLD.COM 35:41.5
4 Benjamin Pagano RIVERSIDE RACING 35:43.3
5 Shawn Mottram NESS/Shimano 35:44.0
6 Andy Gould BLUE STEEL CYCLERY 35:49.9
7 Paul Richard CYCLOCROSSWORLD 36:09.8
8 Kevin Hines CORNER CYCLE 36:20.1
9 Kurt Schmid CYCLOCROSS WORLD 36:24.4
10 Jon Bernhard RIVERSIDE RACING 36:24.8
11 Geoff Williams ENGVT 37:40.0
12 Christopher White SMART- BOB 37:46.6
13 Vincent Bolt MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE 37:51.5
14 Jeff Craddock SEA SPORTS CYCLING 38:06.2
15 Brant Hornberger BIKEREG.COM 38:12.2
16 Michael Hines RICHMOND VELO SPORT 39:04.6
17 Garett Burke UNATT 39:39.1
18 Sean Silva NORTHEAST BICYCLE CLUB 39:49.4
19 Nicholas Fanaras RIVERSIDE RACING PULLED
20 Philip Golden LANDRY'S BICYCLES PULLED
21 Mark Burns NANTUCKET VELO PULLED
22 C Todd Lombardo HUP UNITED PULLED
23 Leo Sandoval PULLED
24 Kevin Brant GRACE BICYCLES VELO CLUB 1 LAP
25 James Hall BLUE STEEL CYCLERY 1 LAP
Starters:27   Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Petro CORNER CYCLE 36:43.6
2 Peter Abdinoor RIVERSIDE RACING 36:47.9
3 Todd Burns NANTUCKET VELO 36:56.0
4 John Golden Landry's Bicycles 37:34.1
5 Aaron Millett RIVERSIDE RACING 38:01.6
6 Alexis Arapoff BIKEMAN.COM 38:19.2
7 Mitchell Medeiros SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE 38:44.9
8 Ken Carpenter THRESHOLD CYCLING 38:48.4
9 William Matlack QUADCYCLES 39:50.3
10 Bruce Diehl SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCH 40:06.8
11 Christopher Burke CYCLOCROSSRACING.COM/PROVIDENCE 40:18.2
12 Bo Fuller NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX 40:36.6
13 James Paterson SPIN ARTS 41:21.0
14 Thomas Hurley BIKEBARNRACING.COM 41:32.5
15 Thomas Ball MINUTEMAN ROAD CLUB 41:58.2
16 Mike O'connor KEEP IT TIGHT 42:22.6
17 Thomas West CAMBRIDGE BOAT CLUB 42:27.6
18 Lenny Snyderman HELIX 42:48.4
19 Jim Gomez QUADCYCLES 43:15.0
20 Francis Oberholtzer 1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Pantellere STAMPEDE! P/B BUDD BIKE WORKS 35:09.9
2 Doug Thorp ACIDOTIC RACING 36:06.5
3 Case Butler RACE CF | RACECF.ORG@RACECF.ORG 36:10.8
4 Preston Buehrer B2C2 P/B BOLOCO 36:15.3
5 Lee Wassilie TREK PORTSMOUTH 36:55.7
6 Christopher Raymond BOSTON BICYCLE SCHOOL 37:10.1
7 Jake Allegrini NANTUCKET VELO 37:40.3
8 Matthew Myette ZANCONATO RACING 37:40.6
9 Sam Damphousse UVM CYCLING 38:09.8
10 Daniel Mccabe GRINTA CYCLING TEAM P/B ERBA CY 38:13.4
11 Peter Miller CYCLOCROSSWORLD.COM 38:14.5
12 Robert Hale HUP UNITED 38:15.0
13 Robert Nash TEAM SPARK 38:18.1
14 Devin Frederick 38:18.1
15 Ford Murphy B2C2 P/B BOLOCO 38:18.5
16 Daniel Cariolo STAMPEDE! 38:21.2
17 Eric Baumann STAMPEDE! 38:22.2
18 Conor Mckenzie GEEKHOUSE BIKES 38:55.7
19 Sean Casey GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCA 38:57.2
20 Ryan Aittaniemi BAYHILL CAPITAL P/B CORNER CYCL 38:58.0
21 Patrick Twomey SEASIDE 39:14.0
22 Christian Baker BIKEBARNRACING.COM 39:17.2
23 Philip Stango STAMPEDE! 39:18.7
24 Adam Lovell CYCLE LODGE 39:38.5
25 Jf Fullum SLIJK VELO CLUB P/B WOODY'S CYC 39:46.2
26 Fred Prescott TEAM SPARK 40:08.3
27 Brendan Mulvey C4/CAPE COD RACING 40:14.6
28 Mark Schow BIKEBARNRACING.COM 40:27.5
29 Sean Godley QUADCYCLES 40:35.3
30 John Mosby RACE CF | RACECF.ORG @RACECF 40:45.0
31 Tom Mosby RACECF | RACECF.ORG | @RACECF 40:58.1
32 Patrick Flaherty LANDRY'S BICYCLES 41:15.3
33 Joseph Marinelli THRESHOLD CYCLING 41:16.7
34 Steve Czerwinski STAMPEDE! 41:35.0
35 Kevin White CHICA SEXY 41:41.9
36 Douglas Breault STAMPEDE! 41:56.3
37 Richard Tobin UNION VELO 41:57.7
38 Michael Baker C4/CAPE COD RACING 1 LAP
39 Grant Halsey NEBC P/B CYCLE LOFT 1 LAP
40 Nathan Orie COMPETITIVE EDGE CYCLING 1 LAP
41 Alec Babala RHODE ISLAND SCHOOL OF DESIGN 1 LAP
42 Chris Franson EXPOWHEELMEN 1 LAP
43 David Deitch HUP UNITED 1 LAP
44 David Jaffe SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCH 1 LAP
45 Jordan Frank CYCLOCROSSRACING.COM 1 LAP
46 Mark Mckenney SEA SPORTS CYCLING 1 LAP
47 Michael McCabe BIKEBARNRACING.COM 1 LAP
48 Kent Hirshberg UNATT 1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Curtis BAYHILL CAPITAL P/B CORNER CYCL 38:47.4
2 Thomas Casparis BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 39:35.6
3 Steve Czerwinski STAMPEDE! 39:41.9
4 Rick Mackie SLIJK velo club 39:46.7
5 Alexander Gaidis BROWN UNIVERSITY 39:57.3
6 Jim Frame MBRC 40:05.0
7 Fred Prescott TEAM SPARK 40:20.2
8 Scott Burdick MIT CYCLING/FXDD 40:20.3
9 Kevin Church HUP UNITED 40:20.9
10 Josh Araujo GEEKHOUSE BIKES/CUPPOW 40:40.6
11 Paul Jobin BLUE STEEL CYCLERY 40:43.2
12 Ryan Larson PACIIFIC POWER/BLUE SKY 40:45.0
13 Jason Waltuch THRESHOLD CYCLING 40:56.1
14 Justin Bourgette PEDALPOWERTRAINING.COM 40:59.1
15 Matthew Li MIT P/B FXDD 41:05.7
16 Richard Brandon SKV 41:06.9
17 Eric Bascombe BLACKSTONE BICYCLES 41:13.1
18 Kevin White CHICA SEXY 41:18.0
19 Stephen Putnam CYCLE LODGE 41:19.1
20 Ed Medina COMMUNITY BIKE SUPPLY 41:19.8
21 Aaron Keene NORTHAMPTON CYCLING CLUB 41:27.3
22 Robert Hildebrandt C4 RACING 41:38.6
23 Doug Marks DG CYCLES 41:48.3
24 Gregory Affsa WENTWORTH CYCLING CLUB 41:52.1
25 Rich Zachary BOSTON ROAD CLUB WHEELWORKS SHA 41:58.7
26 John Fice GRACE BICYCLES VELO CLUB 42:01.0
27 Hugh Ruthven CAPE COD RACING/C4 42:02.9
28 Sanford Student PROVIDENCE VELO CLUB 42:07.7
29 Randall Charlwood TEAM SPARK 42:10.6
30 Michael Olbrys MINUTEMAN ROAD CLUB 42:16.6
31 Patrick Gaspar 545 VELO 42:17.8
32 Paul Sennott BROADWAY BICYCLE SCHOOL/ZANCONA 42:18.4
33 Brian Cole PVC / CYCLEMANIA 42:26.9
34 David Parmelee ESSEX COUNTY VELO ECV 42:27.7
35 John Hawkes CYCLOCROSSWORLD 42:29.0
36 Danny Saccoccio BIKEWORKS BEAUPRE ELECTRIC 42:30.0
37 Marc Curtis BIKEBARNRACING.COM 43:04.0
38 Matthew Leahey Northampton Cycling Club 43:08.9
39 Paul Rosenstrauch BOSTON ROAD CLUB 43:10.5
40 Eric Papetti NEBC P/B CYCLE LOFT 43:14.4
41 Alec Babala RHODE ISLAND SCHOOL OF DESIGN 43:31.5
42 James Scally CAPE COD RACING 43:52.3
43 Kamal Ndousse MIT CYCLING 43:59.7
44 Thomas Gemelli 44:05.3
45 Scott Brown CAPE COD RACING/C4 44:13.1
46 Shaun Daylor 44:25.8
47 Scott Tighe 44:50.9
48 Aaron Mccormack CYCLE LODGE 45:28.0
49 Sean Wilson BIKE BARN 45:35.1
50 Justin Costa 45:35.5
51 Bruce Ackman UNATT 45:49.1
52 Eric Johnson HUP UNITED 45:52.5
53 Leighton Monroe 46:15.3
54 Paul Tabor PEDAL POWER TRAINING SOLUTIONS 46:26.7
55 John Weaver MYSTIC VELO CLUB 46:32.5
56 Peter Ward 46:32.8
57 Peter Fontecchio CYCLE LODGE 1 LAP
58 Chris Roseberry UNCLE RED'S 1 LAP
59 Richard Wolfe BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 1 LAP
60 Tom Pincince DIGITAL LUMENS 1 LAP
61 Steven Curren MASS BAY 1 LAP
62 Todd Alessandri GRACE BICYCLES VELO CLUB 1 LAP
63 Christopher Golden BAYHILL CAPITAL/CORNER CYCLE 1 LAP
64 Dave Voutila 1 LAP
Starters:66   Finishers: Cat 4: 57   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Shutes BLUE HILLS CYCLING CLUB 41:26.0
2 Mike Morse
3 Jesse Lowe PEDAL POWER TRAINING SOLUTIONS
4 Joe Walsmith
5 Robert Forshaw WENTWORTH INSTITUTE OF TECHNOLO
6 Chris Scott "RIVERSIDE RACING NEWBURYPOR
7 Anthony w Cordeiro
8 Sean Frodyma
9 Robert Hoenick BIKEWORKS BEAUPRE ELECTRIC
10 Tucker Walsh UNATT
11 Leigh Knowlton UNATT
12 David Goldberg PEDAL POWER TRAINING SOLUTIONS
13 Brian Anderson
14 Stephen Simmerman PERSONAL BEST MULTISPORT
15 Josef Simon UNATT
16 Chad Gibson TEXAS A&M UNIVERSITY
17 Paul Evans MONSTERTRUCK / HUB CYCLING
18 Dylan Belknap-lerner Northampton Cycling Club
19 Ernesto Jimenez MIT CYCLING
20 Chris Page COMPREHENSIVE RACING 1 LAP
21 Brian Nevins UNATT 1 LAP
22 David Burgdorf 1 LAP
23 Jeff Dieffenbach FBIKE DIRECT 1 LAP
24 Brett Strasnick 1 LAP
25 Kade Colen WENTWORTH INSTITUTE OF TECHNOLO 1 LAP
26 Jd Donnellan BLESSO CONSULTING 1 LAP
Starters:28   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Mccormack CLIF BAR/PACTIMO 15:20.0
2 Christopher Golden BAYHILL CAPITAL/CORNER CYCLE 16:44.8
3 Jaymz Lipinski BAYHILLCAPITAL P/B CORNER CYCLE 19:30.7
4 Sawyer Hall BLUE STEEL CYCLERY 20:34.4
5 Jackson Roseberry UNCLE RED'S 21:36.0
6 Timothy Golden BAYHILL 24:47.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Judelson GIANT CYCLING WORLD BOSTON 52:44.5
2 Jesse Keough KEOUGH CYCLOCROSS 52:44.8
3 Ian Keough KEOUGH CYCLOCROSS 52:48.4
4 Kevin Sweeney CUPPOW/Geekhouse/B2C2 52:57.5
5 Dan Vaillancourt TEAM SEVEN CYCLES 53:23.5
6 Michael Wissell CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 53:31.7
7 Mike Rowell BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 53:43.8
8 Mark Mccormack CLIF BAR/PACTIMO 54:02.4
9 Aaron Oakes NYCROSS/VOMAX 54:11.7
10 Ian Schon GEEKHOUSE BIKES 54:23.6
11 Kurt Belhumeur BCD RACING 54:28.2
12 Matthew Sousa CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 54:33.4
13 Adam Sullivan EMBROCATION / GAULZETTI CICLI 54:43.8
14 Joseph Near MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECH 54:56.5
15 Kevin Justice BIKEBARNRACING.COM 56:15.1
16 Kevin Wolfson FIREFLY BICYCLES 56:15.2
17 David Gray RALEIGH/GUS' BIKE SHOP 58:19.3
18 AJ Moran GREENLINE VELO D/B ZIP CAR 59:06.3
19 Dan Ouellette SPIN ARTS CYCLING TEAM 59:18.4
20 Matt Donovan DEDHAMBIKE.COM 59:38.9
21 Matt Aumiller BROADWAY BICYCLE SCHOOL / ZANCO 1 LAP
22 Joseph Re ESSEX COUNTY VELO 1 LAP
23 Scott Glowa BROADWAY BICYCLE SCHOOL / ZANCO 1 LAP
Starters:25   Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Lynch UNION VELO 37:23.3
2 Emily Molden NANTUCKET VELO 37:55.7
3 Katherine Brown RIVERSIDE RACING 38:28.2
4 Julie Tracy B2C2 P/B BOLOCO 38:36.2
5 Lydia Hausle B2C2 P/B BOLOCO 38:37.9
6 Regina Legge 40:08.7
7 Meredith Uhl CRCA/ROCKSTAR GAMES/SIGNATURE C 40:27.0
8 Patricia Brownell LANDRY'S BICYCLES 40:28.5
9 Christine Hanifin 40:35.7
10 Carrie Lemieux BIKEWAY SOURCE/ BELL LAP RACING
11 Karen Purtill COX/W.E. STEDMAN
12 Sara Melikian NEBC P/B CYCLE LOFT
13 Caitlin Wissell B2C2 P/B BOLOCO
14 Katherine Wymbs MIT CYCLING CLUB
15 Laura Kernan SLIJK VELO CLUB P/B WOODY'S CYC
16 Julie Van der hoop MIT CYCLING
17 Maartje Bastings
18 Rachel Horwitz CAPE COD RACING / C4
19 Lesli Cohen CYCLISMAS
20 Ella Raposo-sacks PEDALPOWERTRAINING.COM
21 Louisa Page COMPREHENSIVE RACING
Starters:22   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaia Schmid CYCLOCROSS WORLD 20:07.2
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Lysakowski CYCLE LODGE 32:50.5
2 Melody Gray RALEIGH BICYCLES/GUS' BIKE SHOP 33:37.4
3 Rebecca Fahringer BROWN UNIVERSITY 33:38.8
4 Alisa Allegrini NANTUCKET VELO 33:46.9
5 Nancy Labbe-giguere QUADCYCLES 34:03.3
6 Michele Smith HUP UNITED 34:43.9
7 Cathy Rowell BLUE STEEL CYCLERY 35:36.1
8 Milica Wren STAMPEDE! 36:15.6
9 Samantha Dery DESTINATION CYCLING 36:38.6
10 Elizabeth Bryson NEBC P/B CYCLE LOFT 36:45.4
11 Hannah Brewster AMERICAN FLORA 37:48.6
12 Danielle White UNATT 40:18.7
13 Ivy Luhrs 40:34.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9