Log In
VeloCX p/b Behind Bars/LGR Day 2 • Nov 3 2013
5.1
4.7
3.9
5.4
5
Partly Cloudy, 52 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
4.7
Moisture
3.9
Accel
5.4
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Jennifer Mettler
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Flick
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keven Kvalsten Kenwood Racing
2 Paul Krumrich Curt Goodrich/Donkey Label Racing T
3 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
4 Bart Hollaren Grand Performance Cyclocross Team p
5 Keith Bianchi Grand Performance Cyclocross Team p
6 Ryan Cate
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists
2 Michael Phillips
3 Thomas Thornquest Kenwood Racing
4 Scott Robertson G.S. Circo Azzurro
5 Peter Leugers
6 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
7 Jon Friedell Kenwood Racing
8 Thomas Manderfeld Revolution Cycle/Twin Six
9 Paul Schoening Mt. Borah Epic Team
10 Don Maschka North Iowa Spin
11 Paul Zeigle All-City X Fulton Racing
12 Jeff Ingham Gopher Wheelmen
13 William Dick Top Natchez Racing
14 Eric Swenson Crossniacs
15 Barry Schmitt Grand Performance Cyclocross Team p
16 Thomas Hagerty Behind-Bars/LGR
17 Mark Overgaard County Cycles
18 Karl Svedberg Chilkoot Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Thompson Mt. Borah Epic Team
2 Dag Selander Mt. Borah Epic Team
3 William Kuster
4 David Delperdang North Iowa Spin
5 Todd Trembley
6 Mike Larson
7 Tom Bengel Grand Performance Cyclocross Team p
8 Matt Moore All-City X Fulton Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Christopher Primal Wear - McDonald-Audi
2 Charles Simacek Freewheel Bike
3 Olivier Vrambout
4 Owen Thoele Angry Catfish
5 Daniel Jansen Hollywood Cycles
6 Monte Dirks Twin Six
7 Jonathan Falkowski
8 Barry Tungseth SilverCycling
9 Isaac Young
10 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
11 Daniel Boyles Behind-Bars/LGR
12 Martin Rudnick Behind-Bars/LGR
13 Matt Reeve
14 Josh Kruck Omnium Racing
15 Daniel Jacobsen Omnium Racing
16 Max Severson
17 Devin Obrien
18 Matt Muyres Freewheel Bike
19 Mark Harvey Behind-Bars/LGR
20 Ted Clausen All-City X Fulton Racing
21 Michael Groskreutz
DNF Josh Bauer
DNF Brendan Bellew Angry Catfish
DNF Eric Boyles Behind-Bars/LGR
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Fetters Twin Six
2 Justin Manning Queen City Cycling
3 Mitchel Bruns THC
4 Colin Catlin Gopher Wheelmen
5 Chris Van ert Peace Coffee Racing
6 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
7 Joshua Peter University of Northern Iowa
8 Derek Van de velde Omnium Racing
9 Matthew Kurke
10 Andrew Barlage All-City X Fulton Racing
11 Brian Kozicki Top Natchez Racing
12 Jason Goldberg Grand Performance Cyclocross Team p
DNF Tim Werts THC
DNF Benjamin Cox
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Doom Revolution Cycle/Twin Six
2 Brian Kozicki Top Natchez Racing
3 Robert Marhefke
4 Trent Luger Balance Cycling
5 Mike Brotman Synergy
6 Chris Rogers Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Chris Gibbs
8 Brian Malarski Omnium Racing
9 Mark Westlake SilverCycling
10 Jay Schneider
11 Joel Benton
12 Kevin Cleereman
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
2 Mitch Nordahl Mt. Borah Epic Team
3 Truman Purdy
4 Matthew Prior
5 Tim Savre Freewheel Bike
6 Scott Kassekert
7 Anders Nienstaedt
8 Max Severson
9 Benjamin Cox
10 Edison Foster SilverCycling
11 Gregory Alexander
12 Michael Theiler Grand Performance Cyclocross Team p
13 Daniel Svedberg St Paul Bicycle Racing Club
14 Mark Harvey Behind-Bars/LGR
15 Patrick Lalley Queen City Cycling
16 Josh Kruck Omnium Racing
17 Scott Sabol Basso pb Tonka Cycle
18 Ryan Larson Birchwood/GIS
19 Steve Pribyl
20 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
21 Keith Johnson Behind-Bars/LGR
22 Erin Young Speedfix Racing p/b Zubaz
23 Morgan Pease
24 Karl Svedberg Chilkoot Velo
25 Derek Van de velde Omnium Racing
26 Aaron Collins Top Natchez Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Falkowski
2 Lucas Hieb
3 Luke Myers
4 Jeffrey Frane All-City X Fulton Racing
5 Evan Heisler
6 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
7 Karl Schuchard
8 Ken Earley
9 Trek Malarski Omnium Racing
10 Kevin Brandt
11 Andrew Heikes Omnium Racing
12 Brian Malarski Omnium Racing
13 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
14 Charles Denis
15 David Schatscheider
16 Michael Groskreutz
17 Jay Schneider
18 Augustine Montetes
19 Morgan Pease
20 Eamon O'hara
21 Max Becker St Goose Bike Team
22 Aaron Collins Top Natchez Racing
23 Chris Petersen
24 Trevor Murphy Lucid Racing
25 Brett Hooton Peace Coffee Racing
26 Joel Benton
27 Mark Overgaard County Cycles
28 Christopher Benson Great Plains Cycling Club
29 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club
30 Scott Shore Birchwood/GIS
31 Nick Voss
32 Andrew Lageson St Goose Bike Team
33 Cory Pritchard
34 Joel Beach Peace Coffee Racing
35 Kent Furois Gopher Wheelmen
36 Theo Halvorson
37 David Cecchi
38 Mike Busher
39 Ben Wallace
40 Todd Erskihe
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25   Cat 5: 7   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thompson
2 Craig Faulkner Crossniacs
3 Fred Mills Minnesota Cycling Team
4 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
5 Dan Teaters Racers Against Childhood Cancer
6 Dominic Talerico Angry Catfish
7 Josh Bauer
8 Owen Thoele Angry Catfish
9 Ian Stanford Revolution Cycle/Twin Six
10 Zach Johnson Great Plains Cycling Club
11 Innokenty Zavyalov Basso pb Tonka Cycle
12 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
13 Ethan Furois Gopher Wheelmen
14 Jay Henderson Hollywood Cycles
15 Brendan Bellew Angry Catfish
16 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
17 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
18 Adam Gorski Freewheel Bike
19 Devin Obrien
20 Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
21 Mark Mlinar MBRC/Flanders
22 Matthew Montesano Speedfix Racing p/b Zubaz
23 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc.
24 Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
25 Jameson Ribbens C3-Twenty20cycling.com
DNF Jesse Rients Trek Cyclocross Collective
DNF Olivier Vrambout
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 20   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Mikael Ellingson
4 Anthony Hilligoss Angry Catfish
5 Soren Davidson
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Anya Malarski County Cycles
3 Luke Myers
4 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Brian Gaines
6 Lucas Hieb
7 Trek Malarski Omnium Racing
8 Samuel Elson
9 Will Curtis Minnesota Junior Cycling, Inc.
10 Cyrus Nordhougen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski County Cycles
2 Karin Friberg Joyride
3 Alexandra Kerl Behind-Bars/LGR
DNF Heidi Goodson
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Bramel St Paul Bicycle Racing Club
2 Tina Stiller Central Plains Cycling
3 Gracia Folkeringa
4 Dana Buddenbaum Girl Fiend Cycling Team
5 Lilah Guertin
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone Crossniacs
2 Terra James The Fix Studio
3 Carol Seipp Grand Performance Cyclocross Team p
4 Jeanne Fleck Velo Duluth
5 Lee Penn Grand Performance Cyclocross Team p
6 Diedre Ribbens C3-Twenty20cycling.com
7 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1