Log In
Battle of Waterloo CX • Nov 3 2013
4.3
4.1
3.7
3.9
5.5
Clear, 47 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
4.1
Moisture
3.7
Accel
3.9
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Muscha
2 Nick Dahl Unattached
3 Jacob Bauer
4 Justin Koepsel
5 Andrew Dutcher
6 Cj Slama
7 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
8 Michael Mcnulty
9 Steven Kattman
10 David Lieck
11 Derrick Reinke Unattached
12 Craig Billings
13 Brodie Birkel
14 Jim Igielski
15 Matthew Berland
16 Matthew Grogan
DNF Ande White
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Brock My Wife Inc
2 Robert Ringle Trek Midwest Team
3 Cale Dorn Magnus
4 Jason Bleedorn HTFU Racing
5 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
6 Narayan Mahon
7 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Matthew Riley
9 Michael Plymale Unattached
10 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Phil Fluegel
12 Eric Hill
13 Philip Couturier BELGIANWERKX
14 Christopher Stclair Velo Trocadero
15 Michael Browne
16 Michael Swart Great Dane Velo Club
17 Nathan Derge Unattached
18 John Kunert Great Dane Velo Club
19 Dan Hendricks Unattached
20 Tony Lemke
21 Brian Turany MadCity Velo Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Alex Bedinghaus BELGIANWERKX
3 Isaac Salwolke
4 Ross Jacques Colavita Racing
5 Peter Speers Unattached
6 Michael Smith Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
8 Chad Brown
9 Brian Ridge
10 Aaron Schicker
11 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
12 Luyang Gao BELGIANWERKX
13 Jeffrey Schifano
14 Jamison Stachel
15 Gaben Moore Magnus
16 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
17 Jeremy Mckinley
18 Randy Koplin Unattached
19 Allen Brunner
20 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Ben Freas ISCorp Cycling Team
22 Joe Vadeboncoeur
23 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
24 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
25 Rowan Norman Team Extreme
26 Matthew Rodenkirch Unattached
27 Timothy Bryan
28 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
29 Alex Kanastab BELGIANWERKX
30 David Erickson MadCity Velo Club
31 Muse Davis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Hoyer Unattached
2 Chad Brown
3 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
4 Wesley Hotchkiss Magnus
5 Horacio Salasbustamante Unattached
6 Shawn Bass MadCity Velo Club
7 Derek Moran Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Robert Moreland MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Schifano
2 Erik Jensen MadCity Velo Club
3 Joe Vadeboncoeur
4 Christopher Quinn Magnus
5 Allen Brunner
6 Bob Zinkel Brazen Dropouts Cycling Team
7 Mark Badger
8 John Norman Team Extreme
9 Mike Barrier Unattached
10 Timothy Bryan
11 Scott Whittingham
12 Troy Sable Unattached
13 John Grosz
14 Hemanth Shenoi MadCity Velo Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arild Haugene
2 Peter Ackermann
3 Barney Sheafor Trek Midwest Team
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 David Erickson MadCity Velo Club
6 Mark Mendelson Big Ring Flyers
DNF Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calhan Norman Team Extreme
2 Henry Mcalvanah Magnus
3 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
4 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
5 Avery Hotchkiss Magnus
6 Elliot Hotchkiss Magnus
7 Justin Munzur Unattached
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Sodergren Racers Against Childhood Cancer
2 Stephen Sodergren ISCorp Cycling Team
3 Matthew Rodenkirch Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Mark Harms HTFU Racing
5 Christopher Newlin My Wife Inc
6 Chad Tucker My Wife Inc
7 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
9 Ted German MadCity Velo Club
10 David Blomme Trek Midwest Team
11 Ryan Kuchenbecker Unattached
12 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
13 David Studner Trek Midwest Team
14 Grant Coisman MadCity Velo Club
15 Nathan Phelps Big Ring Flyers
16 Scott Shapiro Magnus
17 Mac Schroeder
DNF Michael Curtes Twin Six
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Unattached
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Scott Daubert
4 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Paul Roltgen Brazen Dropouts
6 Gene Tolli Team Velocause
7 Steven Sarver Team Velocause
8 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Eric Knuth Trek Midwest Team
10 Michael Froh Team Velocause
11 John Lirette Unattached
12 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Robert Garner V.C. Bikesport
14 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
15 John Ericsson Brazen Dropouts
16 David Neidhart Brazen Dropouts
17 Tom Starr MadCity Velo Club
18 Jeff Tumbleson LAPT CC
19 Brian Petted Team Extreme
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 David Mccollum Unattached
3 Glen Jones Trek Midwest Team
4 David Mcclenahan
5 Mike Bown BELGIANWERKX
6 Tom Palmer Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2 Travis Braun Magnus
3 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Trevor Koss Magnus
5 Kyle Warras THEY
6 Micah Moran Trek Midwest Team
7 Chad Hartley RACC pb GG
8 Michael Michetti Lakes Area Physical Therapy
9 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
11 Lee Unwin
12 Seth Eckert Trek Midwest Team
13 David Blodgett Magnus
14 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
15 Travis Gruchow Magnus
16 Chris Hill Bicycle Outfitters Racing Team
17 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
19 Josh Weis Colavita Racing Inc.
20 Tim Campbell ISCorp Cycling/NCSF
21 Matthew Riley
22 Jw Miller Unattached
23 Scott Shapiro Magnus
DNF Mark Harms HTFU Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 16   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Merry
2 David Blodgett Magnus
3 Michael Curtes Twin Six
4 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
5 Glen Jones Trek Midwest Team
6 Mark Vareschi Verge Sport/Test Pilot
7 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
8 Ben Roehl Unattached
9 Grant Coisman MadCity Velo Club
10 Jacob Muscha
11 Scott Shapiro Magnus
12 Chad Brown
13 Andrew Dutcher
14 Muse Davis
DNF Gaben Moore Magnus
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Mertz ISCorp Cycling Team
2 Katherine Gruchow Magnus
3 Amanda Mack Trek Midwest Team
4 Diane Schlipper Brazen Dropouts
5 Shannon Russell 2 Rivers Racing
6 Laura Andrews Angry Monkeys Racing
7 Rachel Headley
DNF Jeanne Hornak Unattached
DNF Kathleen Fitzpatrick Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Mack Trek Midwest Team
2 Emma Osborne Team Extreme
3 Jessica Bouziane
4 Lauren Birkel
5 Kayla Doan
6 Leah Stieber LAPT CC
7 Tara Mccloskey
8 Kari Hoff
9 Michele Stachel
10 Rebecca Csomos
11 Tara Michalski Unattached
DNF Mio Suzuki
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Martina Walling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Diane Ostenso Diane Ostenso
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber Markey Brazen Dropouts Cycling Team
2 Heidi Beck Twin Six
3 Lisa Johns Trek Midwest Team
4 Julie Phelps Big Ring Flyers
5 Meredith Peterson
6 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 2: 6