Log In
Cross Crusade: Washington County Fair Complex • Nov 3 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
4.9
5.3
3.6
1.2
Clear, 49 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
4.9
Moisture
5.3
Accel
3.6
Tech
1.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Joe Pinzone Threshold Velo
3 Marc Angelo Human Powered
4 Max Frixione
5 Joshua Johansen
6 Jeffrey Nichols
7 Bill Holmes Team Planet X USA
8 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team
9 Dan Salvey
10 Kevin Sepulveda
11 Mike Ruff
12 Brian Kash
13 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
14 Ben Baltazar
15 David Anderson Yakima Bike Vigilantes
16 Brandon Jennings
17 Tanner Schulz
18 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
19 Joseph Hugedorn
20 Brad Houle
21 Chas Esping
22 Doug Bailey
23 Stephen Rich
24 Joel Sherman
25 Justin S king
26 John Rockwood
27 Jeff Copus
28 Joe Kim Camas Bike and Sport
29 Rich Reardon
30 Tom Valencia
31 Mike Pimomo
32 Brian Dessinger
33 Charlie Goldston
34 Dennis Weider
35 Anthony Smith
36 David Hankins Camas Bike and Sport
37 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
38 Zach Durst Hapi-Go!
39 Fergus Morrissey
40 Chad Stannard
41 Annick Chalier
42 Jason Harris Portland Bicycle Studio
43 Jonathan Eckert
44 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
45 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
46 Mike Brett
47 Brian Stancliff SWEAT360
48 Sara Bates
49 Greg Deboer
50 Ricky Guadarrama
51 Edward Branigan
52 Justin Yuen Grouptrail Cycling
53 Seamus Hartman
54 Daniel Hartung
55 Timothy Damm
56 Greg Nyhus
57 Grant Shaffer
58 Farran Hart
59 John Degenhardt
60 Shawn Mackenzie
61 Jennifer Kellems
62 Anthony Melton
63 Erik Carter
64 Lance Hall SWEAT360
65 Leland Jossy
66 Paul Speed
67 Don Gutzmann
68 Sage Hoadley
69 Bryce Foster
70 Matthew Costigan
71 Daniel Redlich
72 Jacob Morton
73 Sande Irwin
74 Mary Giswald
DNF Austin Carter
DNF Dan Grossen SWEAT360
DNF Dan Gilden
DNF Jeff Dreiling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 72  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Mills
2 Annika Miranda Trusty Switchblade
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
4 Mari Little
5 Jennifer Chalmers
6 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Cecilia Becerra
8 Natalie Mcphillips
9 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
10 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
11 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
12 Kristina Owen Capitol Velo
13 Traci Smolen
14 Gina Zandy ohnstad
15 Deanna Rizzo
16 Laura Heiser
17 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
18 Lauren Malakowski
19 Kristen Ash
20 Rachel Mavis Deschutes Brewery
21 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
22 Rachel Wood
23 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
24 Halley Shultz
25 Gabrielle Steinert
26 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
27 Jennifer White
28 Claudia Halfin
29 Kara Colley
30 Nori La rue
31 Kathleen Richardson
32 Maria Schur Team Slow
33 Kristin Morrissey
34 Susan Jamison
35 Haley Guettler River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
3 Donald Reeb cyclocrossracing.com
4 Ben Thompson
5 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
7 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith &
8 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Patrick Means Team S+M
10 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
11 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
12 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
13 Joshua Kelley
14 James Ceccorulli bicycleattorney.com
15 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
16 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
17 Sean Babcock Kona Factory Team
18 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
19 Paul Lacava Giant
20 Brad Winn Team S+M
21 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
22 Jeremy Russell bicycleattorney.com
23 Luke Demoe
24 Ryan Garner
25 Cameron Beard
26 Graham Howard
27 Sean Corey Trusty Switchblade
28 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
29 Nat Johnson Green Submarine Records
30 Trevor Pratt
31 Ira Ryan Breadwinner Cycles
32 Joel Madrone Breadwinner Cycles
33 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
34 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
35 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
36 Chris Johnston bicycleattorney.com
37 Billy Bergen Sunnyside Sports
38 Matt Mahoney Gentle Lovers
39 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
40 Robert Carver Ironclad/Yakima
41 Christian Buesch
42 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
43 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
44 Ty Hathaway
45 Nathan Gibson Trusty Switchblade
46 Christian Reed Green Submarine Records
47 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
48 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
49 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
50 David Sterry Oregon Bike Shop Racing Team
51 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
52 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
53 Jonathan Myers Team S+M
54 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
55 Cole Lalomia Portland State University
56 Barry O'connor
57 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
58 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
59 Dave Messenheimer Green Submarine Records
60 Troy Sexton Bridgetown Velo
DNF Brett Luelling Portland Bicycle Studio
DNF Andrew Hawley Lost Highway
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Nowels RAVENNA CAPITAL
2 Billy Wherley Team S+M
3 Jake Szymanski
4 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
5 Cullen Guinn Joe Bike
6 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
7 Gary Szalay
8 Jon Conway
9 Shane Johnson Trinity Bikes
10 Cary Adams Natural Terrain/Rainbow Cyclery
11 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
12 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
13 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
14 Andy Edick
15 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
16 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
17 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
18 Brian Hart jr. Hapi-Go!
19 Timothy Scheumann
20 Josh Speer
21 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
22 Rick Caramadre
23 Erik Denninghoff DNR Cycling
24 Matthew Edwards
25 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
26 David Miller Team Lazy Tarantulas
27 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
28 Chris Magel Bike Newport-Bier One
29 Nate Youngs
30 Travis Parker
31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
32 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
33 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
34 Christian Martin River City Bicycles
35 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters
36 Geoff Grummon crank
37 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
38 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
39 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
40 Jesse Esch
41 ? ?
42 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club
43 Brian Buskirk Trinity Bikes
DNF Jesse Merrithew
DNF Freddy Tincher Bridgetown Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Borghoff Trusty Switchblade
2 Aaron Michalson
3 Jerald Winfrey
4 Steve Raubolt SWEAT360
5 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
6 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
7 Brett Cassidy Human Powered
8 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team
9 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
10 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
11 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
12 Patrick Reedy
13 Tony Weber
14 Mike Tomlinson
15 Jeff Chochon
16 Andy Armstrong Sunset Cycles
17 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
18 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
19 Dan Dellitt
20 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
21 Connor Wiles Team S+M
22 Kevin Morikawa
23 Nathan Agalzoff
24 Max Miller
25 Tim Coghlan Lost Highway
26 Randall Fransen
27 Jeremy Nichols
28 Jared Bagger
29 Josh Spivey Trusty Switchblade
30 David Hymans Metropolis Cycle Repair
31 Corey Mcmanus
32 Scott A rider Grouptrail Cycling
33 Travis White
34 James Peterson
35 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
36 Jason Ladwig
37 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
38 John Napier Camas Bike and Sport
39 Chris Hulette
40 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
41 Tony Gomez
42 Nick Schreiner
43 Chris Bathke
44 Brett Strohlein
45 Martin Joyce
46 Tim Bellis
47 Tim Kalimanis
48 Andy Morris
49 Dylan Mcnamee
50 John Ayres
51 Colin Ross Portland State University
52 Stephen Carter The Spokesmen
53 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
54 Nathaniel Wells Hapi-Go!
55 Grant Ebright
56 David Fox
57 Dante Solano DNR Cycling
58 Hannah Hart Hapi-Go!
59 Michael Davis Team Mudman
60 Christopher Landon
61 Dan Grossen SWEAT360
62 Scott Kramer
63 Tommy Fieweger The Spokesmen
64 Tarik Hadid
65 Paul Sheprow
66 Travis Bullard
67 Jacob Tong Trusty Switchblade
DNF Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Eric Speakman Lost Highway
DNF Adam Bergerson Capitol Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Matt Wilkin Team S+M
3 David Rosen Sage Cycles Racing
4 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
5 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
6 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Thom Kneeland
9 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 John Martin Team Lazy Tarantulas
12 Pete Conklin
13 Jeff Johnston Boneyard Cycling
14 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Michael Clark
18 Dave Wrast The Spokesmen
19 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
20 Jack Trumbull
21 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
22 Charles Henderson Lost Highway
23 Jeff Merwin
24 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling
26 Earl Hazekamp Capitol Velo
27 Ed Jones
28 Chad Hartley SWEAT360
29 Jeremiah Hartley
30 Rutherford Brakke-pound
31 Todd Bauch
32 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
33 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
34 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
35 Mike Chombeau Team Rose City
36 Jordan Slone Trusty Switchblade
37 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
38 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway
39 Paul Toufar bicycleattorney.com
40 Pete Mersereau
41 Karl Winston BeerMongers Cycle Club
42 Todd Mitchell
43 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
44 Craig Diehl
DNF Todd Hepp
DNF ? ?
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Ryder Uetrecht
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Calvin Keane Bend Endurance Academy
5 Nathanael Hart Hapi-Go!
6 Tanner Wostcott Team Garam
7 Carson Griffith Bend Endurance Academy
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy
9 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
10 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
11 Gabriel Boatright Filth and Fury
12 Carter Hagedorn
13 Andrew Nolke
14 Miles Revenaugh
15 Owen L. rogers bicycleattorney.com
16 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle
17 Luke Soto
18 Brenner Henry
19 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Aiden Pedroza
21 Tyler William 10.0
22 Max Nevers
23 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling
24 Noah Steigerwald
25 Brady Pfeiffer
26 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
27 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
28 Owen Kosmala
29 Jake Radtke
30 David Nyhus
31 Ben Balderas Nossa Eamilia Coffee
32 Ryan Gutierrez
33 Kyle Fabian
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Henry Jones Bend Endurance Academy
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Donovan Birky Bend Endurance Academy
5 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
6 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Carson Westberg WebCyclery.com
9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
10 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
11 Nate Lelack Bend Endurance Academy
12 Owen Szwaya bicycleattorney.com
13 Matt Rech Reall Racing
14 Easton Spring Bicycle Way
15 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
16 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
17 Henry Mung
18 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
19 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
20 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
21 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 Ryan Caputo The Spokesmen
23 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
24 Peter Melton
25 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Riley Kead
27 Sean Harple SWEAT360
28 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team
29 Ethan Hrenko
30 Eric Scheitlin
31 Rex Hansen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Ian Wilson High Cascade
3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
4 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
5 Thomas Wimberly Cascade High
6 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Michael Samelson Corvallis High School
8 Ben Van raalte Mud Warriors
9 Nathan Glade Reall Racing
10 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky
11 Jeremy King Pacific Power Blue Sky
12 Chris Rech Reall Racing
13 Jd Protiva Reall Racing
14 Ian Steigerwald
15 Paul Furst Camas Bike & Sport
16 Spencer Scott Bend Endurance Academy
17 Peter Puettmann
18 Zach Durst Hapi-Go!
19 Skyler Gober Showers Pass
20 Ian Ricks
21 Henry Westly Pacific Power Blue Sky
22 Matt Mcbroom
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Javier Colton Sunnyside Sports
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Mitchell Stevens
5 Thomas Ring
6 Daxten Blackwell Reall Racing
7 Nick Meigs
8 Jaxom Moore
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Jennelle Holmes WebCyclery.com
3 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
6 Lauren Gill
7 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Madison Pettit
9 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Hannah Abers
11 Emma Royce The Spokesmen
12 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team
13 Katie Castle Portland Velo Racing Team
14 Linnea Owen Capitol Velo
15 Sydney Winters
16 Charlie Wirth
17 Alicia Winters
18 Helene Furst
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Sage Kosmala
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taye Nakamura-koyama Bend Endurance Academy
2 Katie Ryan Bend Endurance Academy
3 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
5 Kristina Owen Capitol Velo
6 Elizabeth Mcknight crank
7 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Aubrey Whitty Corvallis United
9 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
2 Maddy Cripe Corvallis High
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Mark Bradley
3 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
4 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Steven Thorne BikeFlights.com
6 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
7 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Johnny Vergis Cyclepath Racing
9 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Chauncey Curl Cyclepath Racing
12 Alan Ott
13 Chris Wold
14 Jon Gove Ruckus Test Team
15 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
16 David Miller Team Rose City
17 Steve Lacey
18 Dave Burnard
19 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
20 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
21 Hugh Givens bicycleattorney.com
22 Mark Stoller
23 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
24 Andrew Meigs Team Mudman
25 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
26 Mark Miller Team Dirt
27 Pete Conklin
28 John Nicholas DNR Cycling
29 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
30 John Napier Camas Bike and Sport
31 Randy Scott
32 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Vern Krist
34 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
35 Steve Van bergen
36 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Jeffrey Volk DNR Cycling
38 Erik Goodfriend Showers Pass
39 Tracy Marks
40 Dan Davis WebCyclery.com
41 Richard Potestio
42 Ed Dalton
43 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
44 James Thiele Team Rose City
45 Stephen Gomez
46 Dale Webster Bike Newport-Bier One
47 Riley Moody Team Rose City
48 Charles Linke The Spokesmen
49 Craig Mavis Deschutes Brewery
50 David Smith
51 Tim Rathbun
52 Scott Mccoy
53 Danny Pettit
54 Peter Nielsen Sunset Cycles
55 Thomas J meier
56 Dan Houghton
57 Jeff Hollister
58 Mike Ryan
59 Scott Sargeant bicycleattorney.com
60 Evelyn West Team S+M
61 David English Filth and Fury
62 David Gratke Showers Pass
63 Bud Harris
64 David Hankins Camas Bike and Sport
65 Karl Jackson
66 Dean Lee Portland Velo Racing Team
67 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 John Rollert WebCyclery.com
3 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilit
4 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
5 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi
6 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
7 Martin Baker bicycleattorney.com
8 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
9 John Weathers Sunset Cycles
10 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
12 John Wilson Pacific Power Blue Sky
13 John Mitchem West End Bikes/Specialized
14 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
15 Rich Cramer bicycleattorney.com
16 Matt Cline bicycleattorney.com
17 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
18 Aaron Leritz Team S+M
19 Rick Metz bicycleattorney.com
20 Jeff Otto Sunset Cycles
21 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
22 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Mike Szwaya bicycleattorney.com
24 William Alcorn BikeFlights.com
25 Robert Uetrecht WebCyclery.com
26 Quinn Jackson DNR Cycling
27 Alex Accetta
28 Jesse Luckett Cyclepath Racing
29 John Bravard Cyclepath Racing
30 Chad Smeltzer crank
31 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
32 Thomas Hainisch WebCyclery.com
33 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
34 Eric Vickers
35 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
36 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
37 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com
38 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
39 Tony Daversa Filth and Fury
40 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
41 Brent Casady
42 Scott Willson Gentle Lovers
43 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
44 Ryan Eisele Reall Racing
45 Paolo Dabbeni Filth and Fury
46 Matthew Smith
47 Ronald Kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
48 Lloyd Connelly DNR Cycling
49 Scott Mares Threshold Velo
50 Wally Hockman WebCyclery.com
51 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
52 Eric Lanners Team S+M
53 Roger Meier Cyclepath Racing
54 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
55 Lonny Knabe
56 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
57 Bob Jacobs bicycleattorney.com
58 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood
59 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
60 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
61 Dan Porter Cyclepath Racing
62 Dan Werle Team S+M
63 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
64 Michael Risner Guinness Cycling Team
65 Chad Sage Sunnyside Sports
66 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
67 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
68 Jason Zadow Filth and Fury
69 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
70 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
71 Bret Berner River City Bicycles
DNF Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Musengo
2 David Krause
3 Andy Meeks bicycleattorney.com
4 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
5 Kenny Wolford Sunnyside Sports
6 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
7 Jonathan Maus
8 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
9 Matt Savage Trusty Switchblade
10 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
11 Matt Edler Portland Bicycle Studio
12 Jeffrey Struck
13 Steve Brower
14 Ed Reagan crank
15 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
16 Simon Robins Team Wooly Mammoth
17 Sage Freeman Team Planet X USA
18 David Pedersen Portland Bicycle Studio
19 Kerry Halligan
20 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
21 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
22 Paul Zagacki bicycleattorney.com
23 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
24 Webster Wilson
25 Spencer White
26 Rodney Trepess Deschutes Brewery
27 Brent Wallace Trusty Switchblade
28 Andrew Filer
29 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
30 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
31 Brebdan Quinlan
32 Todd Griffith Boneyard Cycling
33 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
34 David Rasca Buy Local Cycling
35 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
36 Skye Fitzgerald
37 Ryan Marquardt
38 Casey Davidson bicycleattorney.com
39 Matthew Wilkin Team S+M
40 Doug Minarik bicycleattorney.com
41 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
42 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
43 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
44 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes
45 Peter Rueegger Team Mudman
46 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
48 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
49 Daniel Boatright Filth and Fury
50 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
51 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
52 Kyle Stancliff SWEAT360
53 Chad Hartley SWEAT360
54 Danny Knudsen
55 Kenneth Pace Team S+M
56 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
57 Trig Rogers bicycleattorney.com
58 Brian List Bike Central
59 Robert Umberhandt
60 Chuck Hood
61 David Hewett The Spokesmen
62 Justin Huggins
63 Khari Gates
64 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
65 Nathan Kiger
66 Mike Murphy
67 Chris Nygaard Showers Pass
68 Tom Lenth
69 Jim Anderson
70 Jj Blackwood
71 Jason Buerkle
72 David Dezellem Ironclad/Yakima
73 Dennis Stafford
74 Bob Reininger
75 Dan Sheerin
76 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
77 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
78 Carl Werner
79 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Christian Ettinger bicycleattorney.com
81 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
82 Leland Jossy
83 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
84 Bernard Acevedo
85 Daniel Grijalva
86 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
87 Drew Holmes WebCyclery.com
88 Steven Westberg WebCyclery.com
89 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
90 Jon Frommelt bicycleattorney.com
91 Matt Mallet
92 Sean Cook Cyclepath Racing
93 John Bissell
94 Robert Marti SWEAT360
95 Owen L. morehart
96 Sean Denney bicycleattorney.com
97 Paul Greenwalt Sunset Cycles
98 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
99 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
100 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
101 Robert Trombley
102 Todd Sexton Guinness Cycling Team
103 Jimmy Candelaria Hammer Velo
104 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
105 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
106 Brian Abers Bike Central
107 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
108 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
109 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 92  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
3 Scott Kocher Team Planet X USA
4 Brent Sherry Human Powered
5 Jeff Steiner Showers Pass
6 Bill Richmond
7 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
8 Jerald Winfrey
9 Banjo Weymouth
10 Mike Taylor Deschutes Brewery
11 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
12 Tristan Jones
13 Brian Carrico The Spokesmen
14 Michael Tabtabai
15 Gabriel Cabatic
16 Rob Russell Camas Bike and Sport
17 Luke Robbins
18 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
19 Terry Hamness Camas Bike and Sport
20 Peter Koonce Team S+M
21 Tom Palke Team Mudman
22 Thomas Royce The Spokesmen
23 James Williams
24 James Olson
25 James Sestric
26 Josh Platis Rubicon
27 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
28 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
29 Michael Clark
30 Brian Little
31 Varner Seaman
32 Eric Wilson Showers Pass
33 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
34 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
35 Doug Brecht crank
36 Ryan Schimpf The Spokesmen
37 Kevin Dickson
38 Jason Reynolds
39 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
40 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
41 Rob Kerr Boneyard Cycling
42 Phillip M trost Team S+M
43 Chris Meilinger
44 Michael Kutansky
45 Steve Black
46 Giles Rickett SWEAT360
47 Nate Mckeown DNR Cycling
48 Raymond Egan The Spokesmen
49 Craig Aaker
50 Matt Thiefelder The Spokesmen
51 Ryan Mcintyre
52 Garett Brennan
53 John Howe Team Beer
54 Peter Hettinga SWEAT360
55 Jason Butler-brown Nossa Familia Coffee Cycling
56 Paul Schipper
57 Jeff Garrett SWEAT360
58 Ryan Barnes Human Powered
59 John Lehman
60 Rich Hannah Team Mudman
61 Jeff Spencer Team S+M
62 Brandon Bohling
63 Tony Wolff
64 Ryan Paddock
65 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
66 Mark Mcmurtry Bellovaci United
67 Dean Maclean Team Planet X USA
68 Charles Barrett
69 Dave Torrance
70 Mike Sobolewski Hapi-Go!
71 Eric Mellencamp SWEAT360
72 Craig Deambrose Yakima Bike Vigilantes
73 Steven Soto
74 Jonathan Modie Team S+M
75 Ryan Morrisey The Spokesmen
76 Bodjie Train Grouptrail Cycling
77 Matthew Jetton
78 James Self
79 Andy Casebeer Team S+M
80 Mark Ravenaugh
81 Eric Getz Bike Newport-Bier One
82 Burk Webb Portland Velo Racing Team
83 Bruce Winters Athletes Lounge Cycling Team
84 Derek Riley
85 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
86 Tim Sinatra Buy Local Cycling
87 Peter Iverson
88 Marcus Guilfoyle
89 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
90 Tom Nilan
91 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
92 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
93 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
94 James Owen Capitol Velo
95 Scott Oitto
96 Mitch Gold Dr Will Bar
97 Jesse Saks
98 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
99 Benjamin Davis
100 Simon Ingham
101 Paul Devries Filth and Fury
102 Sean Vali Team S+M
103 Chad Fischer SWEAT360
104 David Atkins
105 Sky Colley
106 Adam Clement
107 Mike Lurie
108 Marcus Stephens
109 James Lais
110 Jeremy Nichols
111 Craig Carter Harder Cycling
112 Nathaniel Wells
113 Stewart Campbell Team Planet X USA
114 Ethan Fuld
115 David Bussey Showers Pass
116 Bjoern Brunner
117 Joseph Marek Team S+M
118 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
119 Matt Haughey Buy Local Cycling
120 Jeremy Courval Boneyard Cycling
121 Paul Schoonover Team S+M
122 Ben Hein
123 David Arndt
124 Sean Mccarthy
125 Jeffrey Johnson Team Beer
126 Erick Nelson Team S+M
127 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
128 Tim Schallberger Sunnyside Sports
129 Tom Kahl
130 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
131 Russell Gober Showers Pass
132 Jacob Hamnes
133 Doug Bredall
134 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
135 Mark Castle Portland Velo Racing Team
136 Richard Fattic Ruckus Test Team
137