Log In
MSAcx Miller School of Albemarle Cyclocross • Nov 3 2013
5.4
3.7
3.6
4.6
6.2
Clear, 55 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
3.7
Moisture
3.6
Accel
4.6
Tech
6.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Roach EAST COASTERS
2 Ryan Cullen Run Ride Race
3 Casey Fulton Rogue Velo Racing
4 Haydn Miller Rogue Velo Racing
5 James Lloyd Rogue Velo Racing
6 Andrew Wiles CRC p/b Blue Ridge Cyclery
7 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri
8 Anna Powell Altius
9 Reagan Miller Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Blom Miller School of Albemarle
2 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
3 Marcio Oliveira filho Miller School of Albemarle
4 Spencer Virtue Miller School of Albemarle
5 Leo Yip Miller School of Albemarle
6 Thomas Mariutti Miller School or Albemarle
7 Matthew Piper Endorphin Fitness
8 Sam Anderson Miller School of Albemarle
9 Chris Derby Miller School of Albemarle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company
2 Terry Turner Battley Ducati/Specializes p/b spok
3 Adam Northup Richmond Velo Sport
4 Michael Seek Rogue velo racing
5 Kevin Horvath RunRideRace
6 Clarke Tanner Richmond Velo Sport/3 sports
7 Jay Cullen Run Ride Race
8 Chuck Miller Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Loving RUN RIDE RACE
2 Brent Williamson Run Ride Race
3 Robert Suydam Carytown Bicycle Company
4 Bob Anderson Miller School
5 Fred Wittwer C3-Twenty20 Cycling co.
6 Mark Junkermann RunRideRace
7 Frank Smith RunRideRace
8 Tim Powell Team Novo Nordisk
9 William Gilmer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Josiah Black HUP United
11 John Messersmith Altius Cycling Team
12 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
13 Thomas Craney GSOBX
14 Nick Blend RVS
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer C3-Twenty20 Cycling Co.
2 Jake King Miller School of Albemarle
3 Peter Hufnagel Miller School of Albemarle
4 Cameron Holland James River Velo Sport
5 Michael Hosang 757CX
6 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing
7 Justin Matijasic CRC p/b Blue Ridge Cyclery
8 Nicholas Tempest Tri Power
9 Michael Baldwin ii
10 Ronald Glowczynski BikeFights.com
11 Jerry Hadley RogueVelo Racing
DNF Curtis Winsor Team Smart Stop p/b Mountain Khakis
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Glowczynski BikeFlights.com
2 Adam Croft
3 Chris Scales Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Hayden Blom Miller School of Albemarle
5 Michael Shein Rogues Racing
6 Seth Gunderson CarboRocket
7 Sam Winters Dire Wolf
8 Michael Better Rock Creek Velo
9 Elwood Glass
10 Evan Fulton
11 Eric Crandell Rogue Velo Racing
12 Harris Bassett
13 Christian Sheridan CRC p/b Blue Ridge Cyclery
14 Marcio Filho Miller School of Albemarle
15 John Emanuel Carytown Bicycle Company
16 Ben Beck Rogue Velo Racing
17 Chris Derby Miller School of Albemarle
18 Daniel Gibson RunRideRace
DNF Roy Caris Rogue Velo Racing
DNF Spencer Virtue Miller School of Albemarle
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Roach East Coasters
2 Greg Schott Endorphin Fitness
3 Adam Northup Richmond Velo Sport
4 Stephen Smiley Richmond Bicycle Studio
5 Spencer Cheng North American Velo
6 Roy Caris ROGUE VELO RACING
7 Steven Cook Blue Ridge Cyclery
8 Ben Beck Rogue Velo Racing
9 Thomas Craney GSOBX
10 James Doyle WWVC Racing
11 Jason Wood Big Poppi
12 Michael Shirley Rogue Velo Racing
13 Chris Caton Rogue Velo Racing
14 Justin Gheen Haymarket Bicycles
15 Donald Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
16 Oscar Ruiz
17 Timothy Smiley
18 Nick Blend Richmond Velo Sport
19 Dan Wright
20 Nathan Ayers Full Spectrum Racing
21 Jeffrey Kendrick Dominion Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Louder Crosshairs Cycling p/b Spy Optic
2 Travis Book
3 Eric Crandell Rogue Velo Racing
DNF Dave Chamblin Carytown Bicycle Co.
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Smith River City Women's Racing/CSM
2 Jennie Zack Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Misty Tilson Pro Tested Gear
2 Erin Silliman NJ/NY Colavita Racing Regional Team
3 Rebecca Stimson Virginia Tech
4 Mason Hopkins Alan North America Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Presnell Rogue velo racing
2 Katie Simmons Team Carytown Bicycle Company
3 Donna Wolf Charlottesville Racing Club p/b BRC
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Doucet Rocktown Racing
2 Emily Croft Tradewinds Racing p/b BikeBeat
3 Laura Pyle
4 Sonya Richeson River City Women's Racing
5 Tami Cole ROGUE VELO RACING
6 Dulcey Lloyd Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5