Log In
Red Barn Classic CX #9 • Oct 26 2013
4
3.5
3.1
4
2
Clear, 43 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
3.5
Moisture
3.1
Accel
4
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Innokenty Zavyalov Minnesota Cycling Team 1:00:09.3
2 Craig Faulkner Crossniacs 1:00:14.9
3 Dominic Talerico Angry Catfish 1:01:21.5
4 Josh Bauer 1:01:29.0
5 Olivier Vrambout 1:01:29.9
6 Matthew Allen Behind-Bars/LGR 1:01:44.9
7 Christopher Smith The Fix Studio 1:02:12.1
8 Jordan Cullen Slipstream-Craddock Junior Developm 1:03:37.6
9 Samuel Bramel Minnesota Cycling Team 1:03:47.3
10 Devin Obrien 1:04:17.0
11 Marcus Bush Synergy 1:05:30.5
12 Ethan Furois Gopher Wheelmen 1:00:30.4
13 Daniel Jacobsen Omnium Bike Shop 1:05:30.0
DNF Jameson Ribbens Charm City Cycling LLC 0:52:21.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 0:28:39.1
2 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc. 0:29:05.9
3 Cole Herrmann 0:29:29.5
4 Nick Carter St Paul Bicycle Racing Club 0:29:59.2
5 Ellis Nordhougen Crossniacs 0:33:36.0
6 Ethan Peterson St Paul Bicycle Racing Club 0:35:58.7
7 Jack Carter St Paul Bicycle Racing Club 0:36:53.8
8 Willem Robertson 0:38:09.6
9 Soren Davidson 0:28:44.7
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edison Foster Silver Cycling 0:26:51.2
2 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 0:27:46.7
3 Wyatt Furois Gopher Wheelmen 0:30:31.3
4 Cyrus Nordhougen 0:30:34.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keven Kvalsten Kenwood Racing 1:05:05.8
2 Caleb Donaldson Solidsurface Fueled By Waffle Power 1:06:49.7
3 Andy Reichert Birchwood/GIS 1:07:05.5
4 Kent Throlson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 1:07:07.3
5 Adam Rambow Crossniacs 1:07:54.7
6 Bart Hollaren Grand Performance Cyclocross Team p 1:08:03.1
7 Brady Prenzlow Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 1:01:52.2
8 Todd Schmidt 1:02:10.6
DNF Scott Robertson G.S. Circo Azzurro 0:26:35.0
DNF Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six 0:42:15.9
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Smith The Fix Studio 0:40:36.6
2 Michael Phillips 0:41:08.0
3 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 0:41:21.4
4 Scott Robertson G.S. Circo Azzurro 0:41:42.4
5 Paul Schoening Mt. Borah Epic Team 0:42:09.2
6 Thomas Thornquest Kenwood Racing 0:43:02.3
7 Thomas Macdonald Kenwood Racing 0:43:18.2
8 Adam Grafa Birchwood/GIS 0:44:37.2
9 Matt Huron Kenwood Racing 0:44:38.1
10 Jeff Ingham Gopher Wheelmen 0:44:39.1
11 Eric Swenson Crossniacs 0:46:20.4
12 Robert Marhefke 0:46:58.1
13 Thomas Hagerty Behind-Bars/LGR 0:40:36.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kuster 0:42:43.8
2 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 0:43:21.7
3 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team 0:43:27.8
4 Dag Selander Mt. Borah Epic Team 0:44:16.3
5 Robert Ogren The Fix Studio 0:45:16.8
6 Michael Cisek 0:47:58.8
7 Michael Lyner Chilkoot Velo 0:49:40.4
8 Tom Bengel Grand Performance Cyclocross Team p 0:50:09.5
9 Robert Vigil Minnesota Cycling Team 0:42:25.3
10 Bruce Harick St Paul Bicycle Racing Club 0:43:00.4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Leizinger All-City 0:42:12.9
2 Charles Simacek Freewheel Bike 0:42:14.8
3 Ronald Williams Range Mountain Bike Association 0:43:06.4
4 Marcus Bush Synergy 0:43:15.1
5 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc. 0:43:23.0
6 Matt Reeve 0:43:42.2
7 Barry Tungseth Silver Cycling 0:43:50.7
8 Matthew Johannsen Omnium Bike Shop 0:43:58.3
9 Daniel Boyles Behind-Bars/LGR 0:44:27.3
10 Grant Coisman MadCity Velo Club 0:46:03.3
11 Ken Earley 0:46:22.6
12 Josh Mattila Lucid Racing 0:46:25.3
13 Ian Johnson Behind-Bars/LGR 0:47:53.3
14 Dustin Skarda Omnium Bike Shop 0:48:24.2
15 Chris Graham 0:49:18.8
16 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club 0:40:47.3
17 Ted Clausen All-City 0:41:09.6
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak St Paul Bicycle Racing Club 1:04:24.7
2 Eric Boyles Behind-Bars/LGR 1:05:32.0
3 Tim Savre Freewheel Bike 1:05:49.6
4 Chris Van ert Peace Coffee Racing 1:07:18.3
5 Chris Fischer Synergy 1:07:22.6
6 Benjamin Cox 1:08:08.7
7 Mark Harvey Behind-Bars/LGR 1:01:45.3
8 Derek Van de velde Omnium Bike Shop 1:03:26.3
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edison Foster Silver Cycling 0:41:57.2
2 Mark Lavin 0:42:30.4
3 Anders Nienstaedt 0:42:42.8
4 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc. 0:42:52.5
5 Daniel Svedberg St Paul Bicycle Racing Club 0:44:18.7
6 Matthew Prior 0:46:25.5
7 Jameson Mcguine Top Natchez Racing 0:46:43.9
8 Andrew Holien 0:46:48.2
9 Joel Swenson All-City 0:48:10.2
10 Jacob Nelson Behind-Bars/LGR 0:48:19.9
11 Aaron Collins Top Natchez Racing 0:49:51.8
12 Corey Soderquist St Goose Bike Team 0:52:04.5
13 Ted Clausen All-City 0:52:14.0
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Fetters Twin Six 0:41:47.7
2 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc. 0:43:02.8
3 Bryan Hill Grand Performance Cyclocross Team p 0:43:19.8
4 Brian Kozicki Top Natchez Racing 0:44:53.4
5 Mike Brotman Synergy 0:45:04.6
6 Jermen Andersen River Valley Cycling Club- RVCC 0:45:45.8
7 Chris Gibbs 0:46:10.6
8 David Pedersen St Paul Bicycle Racing Club 0:46:19.5
9 Stuart Benson 0:46:37.9
10 Douglas Carter St Paul Bicycle Racing Club 0:46:43.8
11 Rob Hillman Synergy 0:46:47.3
12 Mark Westlake Silver Cycling 0:47:27.6
13 John Hoch Birchwood/GIS 0:49:23.8
14 Mark Leppke Behind-Bars/LGR 0:50:07.2
15 Jeff Sorenson 0:50:45.0
16 Todd Fawcett Synergy 0:51:22.9
17 Karl Svedberg Chilkoot Velo 0:41:58.1
18 Alex Bashlov 0:44:18.0
19 Doug Dye 0:45:46.3
DNF Steven Redelsperger St Paul Bicycle Racing Club 9:33:07.2
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kruck Omnium Bike Shop 0:25:14.7
2 Erik Johnsen Lucid Racing 0:25:15.8
3 David Smith St Goose Bike Team 0:25:43.8
4 Justin Patch 0:25:52.8
5 Peter Ellis 0:26:01.8
6 Kevin Brandt 0:26:05.1
7 Michael Pasdo St Paul Bicycle Racing Club 0:26:05.5
8 Eric Finest 0:26:12.2
9 Ken Earley 0:26:20.5
10 Robert Herrmann 0:26:22.4
11 Joel Swenson All-City 0:26:36.8
12 Dustin Skarda Omnium Bike Shop 0:26:43.9
13 Andrew Lageson St Goose Bike Team 0:26:46.1
14 Eric Thoerner Birchwood/GIS 0:26:58.7
15 Loren Gordon 0:27:01.6
16 Jay Schneider 0:27:02.4
17 Chris Petersen 0:27:42.4
18 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 0:27:50.1
19 Ryan Guthrie Gopher Wheelmen 0:27:53.9
20 Mark Leppke Behind-Bars/LGR 0:27:55.4
21 Corey Soderquist St Goose Bike Team 0:28:01.7
22 Trevor Murphy Lucid Racing 0:28:06.5
23 Brett Hooton Peace Coffee Racing 0:28:11.5
24 Max Becker St Goose Bike Team 0:28:12.9
25 Jeff Haye 0:28:15.6
26 Scott Shore Birchwood/GIS 0:28:59.3
27 Brad Ingles 0:29:23.9
28 Patrick Greehan Velo Duluth 0:29:28.7
29 Joel Benton 0:29:32.2
30 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club 0:33:35.9
31 Ryan Costello 0:33:47.8
32 Michael Mcdonald 0:34:47.8
33 Grahm Mccall 0:39:22.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Morgan 0:42:40.1
2 Jennifer Nowlin The Fix Studio 0:43:35.5
3 Terra James The Fix Studio 0:47:02.2
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 0:35:07.3
2 Erika Peterson 0:29:24.0
3 Eleanor Craig Gopher Wheelmen 0:35:12.6
4 Cecilia Andersen 0:40:30.3
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Catlin Gopher Wheelmen 0:43:09.5
2 Megan Barr Twin Six 0:45:07.9
3 Stacy Kalemkiarian The Fix Studio 0:45:39.2
4 Rachel Howard 0:45:43.8
5 Ann Sudoh 0:47:35.0
6 Karin Friberg Joyride 0:48:12.6
7 Alexandra Kerl Behind-Bars/LGR 0:48:50.8
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Bramel St Paul Bicycle Racing Club 0:29:06.3
2 Rebecca Ireland Birchwood/GIS 0:29:23.3
3 Ivy Andersen River Valley Cycling Club- RVCC 0:30:11.5
4 Lori Belz 0:31:06.8
5 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc. 0:32:13.6
6 Dana Buddenbaum Hollywood Cycles 0:33:49.4
7 Cheryl Barker Silver Cycling 0:34:18.7
8 Rebecca Westlake 0:38:21.9
9 Katrina Skarda Omnium Bike Shop 0:30:58.7
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1