Log In
Inland Northwest Cyclocross Series - Riverside State Park • Oct 12 2013
0
0
0
0
0
Clear, 49 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bradford-parish Cyclocrossracing.com
2 Ryan Bibko First Strike Velo
3 Jerry Long Vertical Earth
4 Ian Foster Montanacyclocross.com
5 David Holden Team Novo Nordisk Elite
6 Douglas Krumpelman Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
7 Keith Robinson
8 Kaler Marshall
9 Paul Nelson
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Stroud University of Idaho
2 Phillip Kearns
3 Luke Ogden
4 Matt Dabbs
5 Drew Schlieder EWU
6 Kalen Bergaro
7 Ryne Christen University of Idaho
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Ryse
2 Henry Deming
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Long Vertical Earth
2 Mark Knokey Vertical Earth
3 Cameron York Two Wheeler/Specialized
4 Scott Proost Cyclocrossracing.com
5 John Limbaugh Chinook Cycling Club, Inc
6 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo
7 Matthew Larsen Emde Sports - Fitness Fanatics
8 Alan Petrie Cyclocrossworld
9 Theodore Chauvin Audi
10 Daniel Gillespie
11 Stephen Willis G.S. Gap
12 Rocky Lobdell
13 Clothier-sharman Brett Cucina Fresca Cycling Team
14 Bob Merler Rock Creek Velo
15 Carlos Lopez
16 Noah Sutherland Cool Water Bikes
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rocky Crocker Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
2 John Siok G.S. Gap
3 Steve Patton Palouse Bicycle Racing
4 Mark Monroe Two Wheeler/Specialized
5 Justin Bannerman Wheatland Wheelers
6 Matt Morra Palouse Bicycle Racing
7 Jim Williamson Two Wheeler/Specialized
8 Charles Stanger Wheatland Wheelers
9 Tom Hungerford
10 Donald Bauder
11 Timothy Moran Emde Sports
12 Bill Bronson G.S. Gap
13 Kurt Friederich Wheatland Wheelers
14 Joe Anchondo Vertical Earth
15 Tim Crum
16 Andrew Walker River City Red
17 Hank Greer Team Double Check
18 John Osterback Spokane Rocket Velo
19 Joel Fields
20 David Boucher Baddlands Cycling Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Gavin Emde Sports
2 David Mahelona Emde Sports
3 Richard Beightol Chinook Cycling
4 Dennis Ratcliff Baddlands Cycling Club
5 Larry Schoonover
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gaertner
2 Jerry Long Vertical Earth
3 Matthew Pollard Palouse Bicycle Racing
4 Chris Kelsey
5 Brian Johnson The Bike Hub
6 Jed Barden Chinook Cycling Club, Inc
7 Andrew Ackerman
8 Jeromiah Alexander
9 Kurt Friederich Wheatland Wheelers
10 Hank Greer Team Double Check
11 Cody Fuller
12 Ian Butler
14 Kristopher Holden
DNF Timothy Dunn
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gordon
2 Nigel Davies Emde Sports
3 Jeff Koncz
4 Chris Andreasen The Bike Hub
5 Justin Jensen
6 William Knudsen
7 Steve Sander The Bike Hub
8 Shaun Morgen
9 Theodore Chauvin Audi
10 Brian Johnson The Bike Hub
11 Neal Joslyn University of Idaho
DNF Jaxon Suttlemyre
DNF Kile Mcardle
DNF Tom Ryse Two Wheeler/Specialized
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Poff
2 Kevin Thonney
3 Henry Hamby G.S. Gap
4 Kevin Strawn
5 Andy Anderson The Bike Hub
6 Jed Barden Chinook Cycling Club, Inc
7 Steve Dayton Spokane Rocket Velo
8 Barry Fischer
9 Mike Murray
10 Drew Schlieder Emde Sports
11 Thomas Leach Spidermonkey Cycling
12 Mark Statema Baddlands Cycling Club
13 Colin Cox
DNF Jason Remington Emde Sports
DNF Richie Frahm
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Maftiwek
2 Mark Deming
3 Dustin Colombini
4 Brian Engel
5 Patrick Grecu
6 Terry Prime
7 Todd Conley
8 Ryan Burks
9 Alex Vasilyev
10 Greg Lang
11 Steve Lorentz
12 Keith Lasseigne
13 Nathan Limbaugh Chinook Cycling
14 Steve Linton
15 Dave Yarbrough
16 Philip Sandifur
17 Donnie Kissik
DNF Dylan Pollard Palouse Bicycle Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jayne Mclaughlin Zuster Cycling Team
2 Natalie Koncz Zuster Cycling Team
3 Shannon Holden
4 Anne-marije Rook Team Group Health
5 Megan Gray
6 Allison Beall Audi
7 Wendy Stredwick Team REP
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryjane Martin
2 Rachel Geiter
3 Andi Oden University of Idaho
4 Sierra Reid
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Hamby
2 Ciara Macdonald Rad Racing NW
3 Kestrelle Kozak
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Dosmann Zuster Cycling
2 Suzie Forsyth Emde Sports
3 Julie Kelsey Zuster Cycling
4 Lynn Creager Zuster Cycling
5 Sheila Heyns Palouse Bicycle Racing
6 Jennifer Fields
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kendall Zuster Cycling
2 Debra Creamer Two Wheeler/Specialized
3 Sharon Underwood
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenni Gaertner Motofish Racing
2 Jessica Daugharty sterner Team REP
3 Lynn Creager Zuster Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Audrey Pollard Palouse Bicycle Racing
2 Megan Heyns Palouse Bicycle Racing
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Anderson Zuster Cycling Team
2 Liz Dentler Zuster Cycling Team
3 Jenel Emahiser Zuster Cycling Team
4 Ashlee Weimar
5 Angie Feser Zuster Cycling
6 Ciara Macdonald Rad Racing NW
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1