Log In
Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One • Oct 26 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.1
1
5.7
5.9
4.7
Clear, 61 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
1
Moisture
5.7
Accel
5.9
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tate Metcalf
2 Marc Angelo Human Powered
3 Tom Spoffard
4 Mark Hansen
5 Aneel Nath Team Planet X USA
6 Anthony Smith
7 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
8 John Rockwood
9 Collin Edwards
10 Alex Visser
11 David Sailors
12 Jason Gearhart
13 Kevin Rayburn
14 Charlie Goldston
15 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
16 Robert Jackson
17 David Watson
18 Jeremy Courval Boneyard Cycling
19 Stephen Rich
20 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team
21 Beau Eastes
22 Ian Green
23 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
24 Elyse Rowe
25 Mark Wattson
26 Ryan Kruit
27 Dan Goldstein
28 Kristen Crave
29 Nicole Watson
30 Greg Nyhus
31 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
32 Ian Gleason
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheri Zwagerman
2 Cheryl Januzzi
3 Ashlee Weiner
4 Megan Power Cascade Couriers/Bend Velo
5 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
6 Iris Dougherty
7 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Colleen Douglas
9 Jennifer Chalmers
10 Cecilia Becerra
11 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
12 Allison Quick
13 Alyssa Faught
14 Krista Hall
15 Gina Zandy ohnstad
16 Marny Musielak Trinity Bikes
17 Tina Snell-leavitt
18 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
19 Alissa Lesperence
20 Sheila Steigerwald
21 Rachel Wood
22 Libby L. emond
23 Becca Smith-morgan
24 Jessica Hunter-dillinger
25 Kirsten Rudberg
26 Darcie Elliott-wiens Athletes Lounge Cycling Team
27 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
28 Nicole Holt
29 Amy Seymour Trusty Switchblade
30 Kristina Owen Capitol Velo
DNF Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Emily Edwards
DNF Annika Miranda Trusty Switchblade
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon
2 Carl Decker Giant
3 Kevin Bradford-parish
4 Jt Fountain
5 Barry Wicks Kona Factory Team
6 Ben Thompson
7 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
8 Shannon Skerritt
9 Donald Reeb cyclocrossracing.com
10 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
11 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
12 Ethan Reynolds
13 James Ceccorulli bicycleattorney.com
14 Patrick Means Team S+M
15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
16 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental
17 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
18 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
19 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
20 Cameron Lloyd Hutch's-Slocum-Co-Motion
21 Brad Winn Team S+M
22 Paul Lacava Giant
23 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
24 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
25 Gabriel Linn Trusty Switchblade
26 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
27 Sean Passage Hutch's/Bend Dental
28 Ryan Garner
29 Zach Heath
30 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
31 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
32 Andrew Nystrom
33 Ian Jungjohann Tensegrity PT Cycling
34 Chris Johnston bicycleattorney.com
35 Jonathan Myers Team S+M
36 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
37 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Dan Watson Gentle Lovers
40 Marshall Greene Therapeutic Associates of Bend/Pine
41 Pete Rubijono
42 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
43 Jeremy Russell bicycleattorney.com
44 Greg Adams Cyclepath Racing
45 Robert Carver Ironclad/Yakima
46 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
47 Christian Buesch
48 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
49 Colin Rowan Look Good Feel Good
DNF Chris Jones
DNF Lance Haidet
DNF Molly Cameron Portland Bicycle Studio
DNF Graham Howard
DNF Tyler Fought Trusty Switchblade
DNF Brandon Meinke
DNF Sean Corey Trusty Switchblade
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Joshua Kelley
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 13   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malteo Jorgenson
2 Billy Bergen Sunnyside Sports
3 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
4 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
5 Billy Wherley Team S+M
6 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
7 Jonathon Fogarty
8 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
9 Shane Johnson Trinity Bikes
10 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
11 Bryan Torien
12 Jason Britton Team S+M
13 Timothy Scheumann
14 Neal Bibler Team S+M
15 Jon Conway
16 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
17 Eric Botos
18 Jack Alessi
19 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
20 Gary Szalay
21 Casey Cardwell
22 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
23 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
24 Nate Youngs
25 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
26 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
27 David Marchi
28 Joseph Toyoan
29 ? ?
30 Cary Adams Natural Terrain/Rainbow Cyclery
31 David Krause
32 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
33 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
34 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
35 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
36 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
37 Matthew White Bike Newport-Bier One
38 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
39 Matthew Edwards
40 Travis Parker
41 Chris Magel Bike Newport-Bier One
42 Cory Solovewicz
43 Julien Jaborska
44 Nathan Agalzoff
45 Adam Holt Boneyard Cycling
46 Michael Sahw
47 Andrew Warren Team S+M
48 Jesse Merrithew
49 Kevin Morgan
50 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
51 Brandon Willems
52 Christian Martin River City Bicycles
53 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters
54 Erik Denninghoff DNR Cycling
55 Chris Skovborg Sunnyside Sports
56 Matt Danielson BeerMongers Cycle Club
57 Freddy Tincher Bridgetown Velo
58 Brandon Groza
59 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
DNF Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
DNF Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
DNF Jim Stuck Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chaz Hogenaver
2 Noah Badur
3 Evan Pardi
4 Thomas Bielaszka
5 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
6 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team
7 Jon Houk
8 Jim Baaskin
9 Zach Violett
10 Shay Mavis Deschutes Brewery
11 John Ayres
12 Patrick Reedy
13 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
14 Mark Skiefington
15 Jon Williams
16 Mike Tomlinson
17 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
18 David Hymans Metropolis Cycle Repair
19 Travis Parker
20 Matt Forness
21 Brett Cassidy Human Powered
22 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
23 Tony Weber
24 Michael A shearer
25 Jim Storton
26 Bob Rakoz
27 Kyle Kruger
28 Tom Mcdaniel
29 Daniel Ballard
30 Seth Erwin
31 Jeff Craven
32 Jared Bagger
33 Eric Albright Look Good Feel Good
34 August Frank Life Cycle Racing Team
35 Eric Hagstette
36 Ryan Mcginnis Tensegrity PT Cycling
37 Jessee Bodert Look Good Feel Good
38 Anthony San filippo
39 Nate Wyeth Boneyard Cycling
40 Kirk Paulsen Team Slow
41 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling
42 Matt Wagoner Look Good Feel Good
43 Ceder Mckay
44 Michael Grass
45 Bob Moore Soraz Racing p/b CAPA
46 Stephen Carter The Spokesmen
47 Ryan Goold
48 Christopher Muhs Look Good Feel Good
49 Linus Clark
50 Adam Moore Look Good Feel Good
51 David Eliopulos HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
52 Steve Mccorkle Boneyard Cycling
53 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
54 Jeff Clay
55 Bret Waldron
56 Andy Morris
57 Thomas Pastor
58 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
59 Jon Muyskens
60 Steve Campbell Athletes Lounge Cycling Team
61 Jeff Ehleringer Filth and Fury
DNF Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Johnston Boneyard Cycling
2 David Rosen Sage Cycles Racing
3 Matt Wilkin Team S+M
4 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Jack Trumbull
7 Josh Udesen
8 Walter Mcknight
9 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jon Coney
12 Michael Clark
13 Tyson Hart Filth and Fury
14 John Martin Team Lazy Tarantulas
15 Pete Mersereau
16 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
18 Earl Hazekamp Capitol Velo
19 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
20 Dave Wrast The Spokesmen
21 Dan Lautenbach Sunset Cycles
22 William Glasson
23 Colby Nightingale Deschutes Brewery
24 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Kenny Prowse Capitol Velo
26 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
27 Jeff Lange Co-Motion Cycles Factory Team
28 Nathan Petz The Spokesmen
29 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
30 Jacob Roth
31 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One
32 Adam Tate Guinness Cycling Team
33 Craig Russillo
34 Todd Foreman-kinder Showers Pass
35 Terry Chubb
DNF Bradley Taylor
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Ryder Uetrecht WebCyclery.com
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Jace Petersen
5 Nathanael Hart Hapi-Go!
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy
7 Elijah Krause Bend Endurance Academy
8 Nicholas Leuenhasen
9 Moses Maloney
10 Carson Griffith Bend Endurance Academy
11 Kaden Dimarco
12 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
13 Jack Hargrove
14 Owen L. rogers bicycleattorney.com
15 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
16 Jake Olander Bend Endurance Academy
17 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
18 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
19 Travis Albers
20 Parker Green Beaverton Bicycle Club
21 Aida Gonzales
22 Owen Kosmala
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy
3 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
4 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
5 Maxwell Chehab Bend Endurance Academy
6 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Carson Westberg WebCyclery.com
9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
10 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
11 Owen Szwaya bicycleattorney.com
12 Nate Lelack Bend Endurance Academy
13 Linus Clark
14 Matt Rech Reall Racing
15 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling
16 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
17 Matthew Vitrano
18 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
20 Nicholas Paesler Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Max Dimarco
22 Riley Kead
23 Sean Harple SWEAT360
24 Grayson Szczukowski
25 Easton Spring
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Ian Wilson
3 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
4 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
6 Thomas Wimberly
7 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
8 Nathan Glade Reall Racing
9 Chris Rech Reall Racing
10 Jacob Brandt Pacific Power Blue Sky
11 Michael Samelson
12 Jack Sullivan
13 Jeremy King Pacific Power Blue Sky
14 Kirk Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Spencer Scott Bend Endurance Academy
16 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
17 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling
18 Peter Puettmann
19 Keenan Reynolds
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Javier Colton Sunnyside Sports
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 William Reinking Bend Endurance Academy
4 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
5 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
6 Ian Kreisle
7 Jordan Selker
8 Nick Meigs
9 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky
10 Sebastian Frei
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com
4 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
6 Linnea Owen Capitol Velo
7 Sydney Dimarco Hutch's-Slocum-Co-Motion
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Youngworth
2 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Aunika Miranda Trusty Switchblade
4 Kylie Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Sage Kosmala
6 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Skylar Grayson Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ryan Bend Endurance Academy
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
4 Jessica Fisher
5 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Kristina Owen Capitol Velo
7 Elizabeth Mcknight crank
8 Aubrey Whitty
9 Julie Bryan
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddy Cripe
2 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Michael Nyberg Sunnyside Sports
3 Mark Bradley
4 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
5 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo
6 Charles Stearns
7 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
9 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
10 Steven Thorne BikeFlights.com
11 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com
12 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Bill Bottom
16 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
17 Gary Klingler WebCyclery.com
18 Marcel Russenbarger
19 Michael Longmire
20 Jon Gove Ruckus Test Team
21 Todd Schock Boneyard Cycling
22 David Dorocke Deschutes Brewery
23 Vern Krist
24 William Zale West End Bikes/Specialized
25 Andrew Deenik
26 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
27 Michael Mclandress Boneyard Cycling
28 Kent Cramer
29 Brian Smith WebCyclery.com
30 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
31 Jim Fox bicycleattorney.com
32 Dan Davis WebCyclery.com
33 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
34 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
35 Jerry Gross Guinness Cycling Team
36 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
37 Alan Thomason Deschutes Brewery
38 John Nicholas DNR Cycling
39 Randy Scott
40 Tom James bicycleattorney.com
41 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
42 Michael Metz
43 Thane Jennings Sunnyside Sports
44 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Eric Szczukowski
46 Charles Linke The Spokesmen
47 Craig Mavis Deschutes Brewery
48 John Kennedy
49 Stan Kiefer Boneyard Cycling
50 Dale Webster Bike Newport-Bier One
51 Mike Reightley WebCyclery.com
52 David Smith
53 Ed Dalton
54 Rich Hulser
55 Kevin English WebCyclery.com
56 Dale Navish
57 Jim Hinkley
58 George Wright
59 Peter Nielsen Sunset Cycles
60 David English Filth and Fury
61 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
62 Thomas J meier
63 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
DNF Jack Fanning
DNF David Morrison Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 John Rollert WebCyclery.com
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
4 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
5 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 John Bravard Cyclepath Racing
7 Rich Cramer bicycleattorney.com
8 Eric Zaber
9 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
10 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
12 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith &
13 Martin Baker bicycleattorney.com
14 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
15 Jason Benford
16 Aaron Leritz Team S+M
17 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
18 Erik Hammer Deschutes Brewery
19 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
20 Mike Szwaya bicycleattorney.com
21 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
22 Peter Vraniak
23 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
24 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 Tad Hamilton
26 Robert Uetrecht WebCyclery.com
27 Rick Hunter
28 Paolo Dabbeni Filth and Fury
29 John Mitchem West End Bikes/Specialized
30 Grant Folske Cyclepath Racing
31 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
32 Ryan Brown
33 Eric Lanners Team S+M
34 Tony Daversa Filth and Fury
35 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
36 Wade Miller Sunnyside Sports
37 Luke Mason
38 Nicholas Leritz Team S+M
39 Roger Meier Cyclepath Racing
40 David Tricamo
41 Cj Johnson Team Cycle Sport
42 Scott Willson Gentle Lovers
43 Jason Tavakolian
44 Bill Jacobus
45 William Alcorn BikeFlights.com
46 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
47 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com
48 Dave Condon Trusty Switchblade
49 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
50 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
51 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 Michael Kosmala Team S+M
53 Michael Dennis
54 Brian Foresta Filth and Fury
55 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
56 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
57 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
58 Lloyd Connelly DNR Cycling
59 David Klipper Guinness Cycling Team
60 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
61 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
62 Quinn Jackson DNR Cycling
63 Steve Petersen Team Finger
64 Steve Dale bicycleattorney.com
65 Bret Berner River City Bicycles
66 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Lauren Mccarthy
DNF John Martin Team Lazy Tarantulas
DNF Thomas Hainisch WebCyclery.com
DNF Matt Kline Sappo Hill Soapworks
DNF Sam Lueck
DNF Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Eric Vickers
DNF David Baker Sunnyside Sports
DNF Dylan Mcreynolds
DNF Ryan Ness Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Driver
2 Jason Pinkerton
3 Kenny Wolford
4 Mark Widlund The Spokesmen
5 Andrew Steiner Boneyard Cycling
6 Andy Meeks bicycleattorney.com
7 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
8 David Martin
9 Matt Savage Trusty Switchblade
10 Beny Ambauen
11 Steve Brower
12 Sage Freeman Team Planet X USA
13 Andy Leritz Team S+M
14 Greg Shaffer
15 Jeff Boehlke The Spokesmen
16 Spencer White
17 Eric Blankenship Boneyard Cycling
18 Chad Lowe
19 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
20 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
21 David Hewett The Spokesmen
22 Eric Wittinger
23 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
24 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
25 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
27 Matt Hooge
28 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
30 Robert Umberhandt
31 Josh Gobershock Boneyard Cycling
32 Rodney Trepess
33 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
34 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
35 Ken Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
36 Shawn O'meara
37 Thad Jordan
38 Ile Powell Team S+M
39 David Rasca Buy Local Cycling
40 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
41 Henry Abel
42 Greg Bearce
43 Chad Hartley SWEAT360
44 Kyle Stancliff SWEAT360
45 Andrew Filer
46 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
47 Brad Wignell
48 Brian Cannon Human Powered
49 Topher Mcgarry
50 Matt Radich Dr Will Bar
51 Chuck Hood
52 Kenneth Pace Team S+M
53 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
54 Aaron Tarnow WebCyclery.com
55 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
56 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
57 Michel Waller Deschutes Brewery
58 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
59 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
60 Mark Backus
61 Kyle Gorman WebCyclery.com
62 Doug Minarik bicycleattorney.com
63 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
64 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
65 David Miller Team Lazy Tarantulas
66 Andy Platt
67 Lucian Jones
68 Brian Powell
69 Steve Blakemore
70 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
71 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
72 Jj Blackwood
73 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
74 Kent Chapple Boneyard Cycling
75 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
76 Mark Lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
77 Jim Braun
78 Brian Hopkins
79 Mike Murphy
80 Khari Gates
81 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
82 Robert Winnenberg
83 Bernard Acevedo
84 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
85 Drew Holmes WebCyclery.com
86 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
87 Jason Stollenwerk StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
88 Freddy Tincher Bridgetown Velo
89 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
90 David Bjork Hutch's/Bend Dental
91 Brandon Gallagher Bend Memorial Clinic Total Care Rac
92 Steven Westberg WebCyclery.com
93 Dave Masessa
94 Charles Thomas Boneyard Cycling
95 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
96 Todd Gardner
97 Jason Uland Team Cthulhu
98 Alan Reaume
99 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
100 David Jero Boneyard Cycling
101 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
102 Greg Freyberg
103 Ian Kennedy bicycleattorney.com
104 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
105 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
106 Matthew Case
107 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Judson Mccauley The Spokesmen
DNF Tiago Reis
DNF Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 91  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Webster Wilson
2 Tristan Jones
3 Rob Jordan
4 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
5 Mike Taylor Deschutes Brewery
6 Bill Richmond
7 David Anderson Boneyard Cycling
8 Brent Sherry Human Powered
9 Stewart Schesnack
10 Robert Burke
11 Rob Russell Camas Bike and Sport
12 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
13 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
14 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
15 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
16 Brian Carrico The Spokesmen
17 Thomas Royce The Spokesmen
18 Gabriel Cabatic
19 Patrick Fraser
20 Ryan Barnes Human Powered
21 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
22 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway
23 Michael Tabtabai
24 Phillip M trost Team S+M
25 Rob Kerr Boneyard Cycling
26 Jeff Steiner Showers Pass
27 Ryan Schimpf The Spokesmen
28 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters
29 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
30 Ed Morris
31 Curtis Brawner
32 Karole J. durkee jr
33 Steve Black
34 Terry Hamness Camas Bike and Sport
35 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
36 Ryan Goldstein Deschutes Brewery
37 Ryan Morrisey The Spokesmen
38 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
39 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
40 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
41 Mike Purcell
42 Peter Leavitt
43 Matt Thiefelder The Spokesmen
44 Eric Maki
45 Paul Mccurdy
46 Jeff Spencer Team S+M
47 Tim Sinatra Buy Local Cycling
48 Matthew Dial Deschutes Brewery
49 Eric Mellencamp SWEAT360
50 ? ?
51 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
52 Ken Johnson Boneyard Cycling
53 Billy Holcomb Trusty Switchblade
54 Greg Witt
55 Ben Mcleod
56 Martin Matsumura
57 Mike Lurie
58 Peter Hettinga SWEAT360
59 Matt Hawkard
60 Steve Arnold Deschutes Brewery
61 Jesse Saks
62 ? ?
63 Jonathan Modie Team S+M
64 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
65 Michael Coe
66 Ross Bryan DNR Cycling
67 Ryan Chase Deschutes Brewery
68 Matthew Hargrove TBBCX/GHETO
69 Andy Barram Boneyard Cycling
70 Mark Nielsen Sunset Cycles
71 Dennis Bennett Boneyard Cycling
72 Ted Mann
73 Ben Hein
74 Tim Peterson Boneyard Cycling
75 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
76 Chris Meilinger
77 Tim Beard Bend Endurance Academy
78 Jason Ramsdell
79 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
80 Drew Moore
81 Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilit
82 Andy Casebeer Team S+M
83 James Owen Capitol Velo
84 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
85 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
86 Ryan Walsh
87 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Lin
88 John Mcbride
89 Scott Oitto
90 Jay Marsh
91 Adam Bergerson Capitol Velo
92 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
93 Brian Hansen
94 Dale Nixon Trinity Bikes
95 Bill Thomas
96 James Webb Beaverton Bicycle Club
97 Alex Croy The Spokesmen
98 Todd Harple SWEAT360
99 Scott Kranz
100 Jeff Dill
101 Ethan Fuld
102 Andrew Kaylor Hapi-Go!
103 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
104 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilit
105 Tim Schallberger
106 Jeffrey H. garrett
107 Chris Valencia Team S+M
108 Kyle Ranson Showers Pass
109 Neil Kranz
110 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
111 Chris Nicholas Camas Bike and Sport
112 Daniel Knopf SWEAT360
113 Simon Buin
DNF David Yurk
DNF Jim Lindsey
DNF Dante Solano DNR Cycling
DNF Steven Soto
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 8   Cat ?: 95  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Rick Gregory
3 Don Leet Sunnyside Sports
4 Bob Daugherty Cyclepath Racing
5 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
6 Amory Cheney Boneyard Cycling
7 Jeff Monson
8 Jerry Radant Boneyard Cycling
9 Terry Atwood Portland Velo Racing Team
10 Philip Litchfield Buy Local Cycling
11 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
12 Tad Hodgert Deschutes Brewery
13 Ike Kendrick
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Wescott
2 Beth Burns Veloce Racing powered by Smith &
3 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
5 Jaini Vs-crawford Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Mielle Blomberg Team S+M
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
10 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
11 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo
12 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Virginie Calme Cyclepath Racing
14 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
15 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
16 Michelle Mills StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
17 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink
18 Martha Paulus Buy Local Cycling
19 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
20 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cate Hass Boneyard Cycling
2 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
3 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Jill Petersen Team Finger
6 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling
7 Nancy Odle
8 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling
9 Hazel Gross Trusty Switchblade
10 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Jennifer App
12 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 Tracey March
14 Leslie Griffith Boneyard Cycling
15 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
17 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
18 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
19 Kelly Sandow Poplollies
20 Jenn Tigli
DNF Charlotte Gregson
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Joanne Eastwood Sunnyside Sports
3 Karen Kenlan Sunnyside Sports
4 Michelle Mercer bazemore Sunnyside Sports