Log In
Grant Park Cyclo-Cross Gran Prix • Oct 6 2013
5.6
2
4.8
4.2
4.8
Clear, 78 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
2
Moisture
4.8
Accel
4.2
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Turner Team Jamis
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Artur Sagat
4 Frank Travieso Smart Stop
5 Nathan Sibly Atlanta Cycling
6 Chris Lessing Round Here Racing
7 Tim Barrett EPTC
8 Eric Nicoletti Faster Mustache
9 Eric Murphy 706 Project
10 Elliott Baring Cycle Youth
11 Ryan Murray TGCR
12 Mclean Harris Smyrna Bicycles/BMW
13 Mark Babcock Atlanta Cycling
14 Ryan King Loose Nuts
15 Elliott Caldwell ATHCX
16 Brandon Pruett Cycle Therapy
17 David Gearhart Litespeed-BMW
18 Unknown Rider
19 Hank Beaver Litespeed-BMW
20 Brendan Cornett 706 Project
21 Chris Chotas Litespeed-BMW
22 Robert Berghel Village Volkswagen
23 David Hicks L5 Flyers p/b Maxxis
24 Andrew Scarano 706 Project
25 Darren Comer Litespeed-BMW
26 Luke Broadwell Junior Flyers
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Cheung College Park Bicycles
2 Wilman Vargas Atlanta Cycling
3 Michael Schmid Reality Bikes
4 Ryan Allen Hub Endurance
5 James Tudor Round Here Racing
6 Wesley Burruss Outspokin Bikes
7 Mikey Waine Junior Flyers
8 Charlie Putnal Big Ring Racing
9 Kenneth Fischer Reality Bikes
10 Robby Bryant L5 Flyers p/b Maxxis
11 Josh Jackson ACC
12 Jason Wood The Performance Lab p/b Caffinated
13 Charles Rossignol Litespeed-BMW
14 David Farabaugh I am Racing
15 Matthew Reeves LNC
16 Greg Brannon Village Volkswagen
17 John Stowe Georgia Cycling Inc.
18 Andrew Hodges Round Here Racing
19 Tomas Petit Frazier Cycling
20 Daren Rogers Village Volkswagen
21 Duncan Mcguire Reality Bikes
22 Jake Andrews Macon Cyclocross Team
23 Travis Neumuller NGCA-Mission Source
24 August Lehnert Clemson University
25 Michael Fitzgerald L5 Flyers p/b Maxxis
26 Clay Benoit Smyrna Bicycles/BMW
27 Jim Bilotto L5 Flyers p/b Maxxis
28 Alan Burton Toyota Forklifts
29 Greg Schisla GTC
30 Franklin Paine Reality Bikes
31 Robert Berghel Village Volkswagen
32 Haegan Altizer Junior Flyers
33 Stephen Lavoie ATHCX
34 Unknown Rider
35 Nick Harmer Faster Mustache
36 Ryan Crabbe Grindstone
37 Andy Bailie L5 Flyers p/b Maxxis
38 John Brusk
39 Ronnie Bratcher L5 Flyers p/b Maxxis
40 Kyle Schultz ATLX
41 Sergei Grigorian Bike Raising
42 Jon Wienandt Hilton Head Cycling Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 39   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Kaiser NGCA-Mission Source
2 Greg Bryant Cherry St. Cycles
3 James Hendershott Georgia College
4 Harry Boxler
5 Scott Morris Village Volkswagen
6 Paul Nesmith
7 Ben Braxley
8 Paul Linck Peachtree Bikes
9 Shane Collins ORC
10 Jay Morel
11 Aaron Chamberlain Faster Mustache
12 Dawson Morton L5 Flyers p/b Maxxis
13 Alex Newton Faster Mustache
14 Rick Nudd Angry Monkeys
15 Eric Burke Faster Mustache
16 Gregory Brown
17 Christopher Rampton Faster Mustache
18 Chris Isenberg
19 Reginald Pineda Round Here Racing
20 Davis Branyon Frazier Cycling
21 Lyle Lydick Frazier Cycling
22 Tony Blansit PCP Racing
23 Tyler Adsit Georgia Cycling Inc.
24 Josh Vandall
25 Max Perethian Northstar Racing
26 Ted Pazur L5 Flyers p/b Maxxis
27 James Todd Frazier Cycling
28 Yoni Pollak Bikewaxs
29 Mark Wong L5 Flyers p/b Maxxis
30 Gary Ross ATLX
31 Ben Callaway Loose Nuts
32 Marcus Davis
33 Andy Bailie L5 Flyers p/b Maxxis
34 Fred Carty
35 Christopher King
36 Mike Waine Junior Flyers
37 Bob Knoll
38 Michael Mende Team On-On
39 Eric Sutton
40 Blake Wilson Frazier Cycling
41 Jonathan Adel Mission Source
42 Andrew Muldowney Peachtree Bikes
43 Raymond Epstein Evil Cycling
44 Robert Mccollum
45 Devin Vernick L5 Flyers p/b Maxxis
46 James Lane NGCA-Mission Source
47 Jack Whisler Angry Monkeys
48 Stephen Jackson Northstar
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 38   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Harrison Faster Mustache
2 James Hendershott Georgia College
3 Blake Bridges Northstar
4 Conor Mcnally L5 Flyers p/b Maxxis
5 Robin Blake
6 Christopher Stubel GA Tech
7 Zach Lutz
8 Cornelio Delasalas SoPo Bikes
9 James Sciarini
10 Michael Edwards
11 Matt Chase
12 Paul Lantigra
13 Joseph Flynn
14 Eric Palacio GA Tech
15 Andrew Kimball
16 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse
17 Richard Terry C-Town Bikes
18 Kevin Addams
19 Andy Lovell SoPo Bikes
20 Alex Jones
21 Robert Ernst
22 Billy Andrews
23 Robert Brown SoPo Bikes
24 Sam Stern
25 Stephen Hardy
26 Brian Long
27 Gerald Gresham
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garrison Mission Source
2 Leon Waine Junior Flyers
3 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
4 Troy Waine Junior Flyers
5 Reece Latham Junior Flyers
6 Owen Braunecker Junior Flyers
7 Grant Fuller
8 Nick Garin
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tomas Petit Frazier Cycling
2 Parker Haney Frazier Cycling
3 Keegan Schimmelman
4 Blake Wilson Frazier Cycling
5 Victoria Haney Frazier Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Smith Guardian Auto
2 David Gearhart Litespeed-BMW
3 Nate Zukas
4 Brady Rogers Litespeed-BMW
5 Connell Patterson
6 Michael Schmid Reality Bikes
7 James Wiant Peachtree Bikes
8 Daryl Sawyer Toyota Forklifts
9 Kenneth Fischer Reality Bikes
10 Ryan Rish Toyota Forklifts of Atlanta
11 James Tudor Round Here Racing
12 Chris Chotas Litespeed-BMW
13 Perry Thomas New Leaf Adventure
14 David Marbut Toyota Forklifts
15 Robby Bryant L5 Flyers p/b Maxxis
16 Ian Prunier Smyrna Bicycles/BMW
17 David Farabaugh I am Racing
18 Eric Anderson Reality Bikes
19 Darren Comer Litespeed-BMW
20 Daren Rogers Village Volkswagen
21 David Hicks L5 Flyers p/b Maxxis
22 Jon Adam payne
23 Eric Vanname L5 Flyers p/b Maxxis
24 Michael Barman East Point Track Club
25 Jim Bilotto L5 Flyers p/b Maxxis
26 Clay Parks Litespeed-BMW
27 Jason Spruill Peachtree Bikes
28 Akwetee Watkins
29 Jay Morel
30 Curt Arey ATLX
31 Samuel Thompson Cartecay
32 John Brusk
33 Kelly Edwards ACC
34 Ted Pazur L5 Flyers p/b Maxxis
35 Steve Spence Smyrna Bicycles/BMW
36 Brian Murphy Crown Bikes
37 Josh Frank ATLX
38 Mark Wong L5 Flyers p/b Maxxis
39 Andrew Rytlewski
40 Russell Baggett L5 Flyers p/b Maxxis
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 19   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William (dub Smith Toyota Forklifts
2 Alan Burton Toyota Forklifts
3 Tim Shank
4 Greg Brannon Village Volkswagen
5 Scott Bass BVC-Bonterra Wine
6 Greg Schisla GTC
7 Paul Linck Peachtree Bikes
8 Tom Butler Smyrna Bicycles/BMW
9 Bobby Thrash Adventure
10 Douglas Reed
11 James Gotsick
12 Brad Harper NGCA-Mission Source
13 Howard Buckley Mad Alchemy
14 Cole Hayward C-Town Bikes
15 Franklin Paine Reality Bikes
16 Michael Fitzgerald L5 Flyers p/b Maxxis
17 Kyle Tompkin Outspokin Bikes
18 Unknown Rider
19 Chris Isenberg
20 Patrick Buckley East Point Track Club
21 Mitchell Moses CCR
22 Andy Bailie L5 Flyers p/b Maxxis
23 Sergei Grigorian
24 Alan Burton Toyota Forklifts
25 James Varner C-Town Bikes
26 Ronnie Bratcher L5 Flyers p/b Maxxis
27 Pete Wicker L5 Flyers p/b Maxxis
28 James Behning C-Town Bikes
29 James Lane NGCA-Mission Source
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 19   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Marbut Toyota Forklifts
2 Mike James Prima Tappa
3 Matthew Reeves LNC
4 Thomas Mulkey UHC-706
5 Kelly Edwards ACC
6 Alex Clifford Faster Mustache
7 Ben Braxley
8 Charlie Putnal Big Ring Racing
9 Howard Buckley Mad Alchemy
10 Darrell Lee
11 Clay Benoit Smyrna Bicycles/BMW
12 Tom Butler Smyrna Bicycles/BMW
13 Josh Frank ATLX
14 Eric Nicoletti Faster Mustache
15 Mclean Harris Smyrna Bicycles/BMW
16 Max Perethian Northstar Racing
17 Jon Wienandt Hilton Head Cycling Inc.
18 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse
19 Mikey Waine Junior Flyers
20 Chris Tavel Loose Nuts
21 Bennett Brian ATLX
22 Jason Spruill Peachtree Bikes
23 Michael Barman East Point Track Club
24 Kyle Schultz ATLX
25 Jack Whisler Angry Monkeys
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Randall Sorella Cycling
2 Elizabeth Lee LG Factory Team p/b Fuji
3 Lori Palmer
4 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts
5 Ellen Carroll Beck Cycling Team
6 Jean Miller Sorella Cycling
7 Kim Pounders Smyrna Bicycles/BMW
8 Beth Gearhart Sorella Cycling
9 Bree Ettinger ATLX
10 Amy Frank ATLX
11 Kim Blodgett Bikes Not Bombs
12 Janice Eirich LG Factory Team p/b Fuji
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Salma Huque Junior Flyers
2 Sophia Broadwell Junior Flyers
3 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
4 Jennifer Undutch Sorella Cycling
5 Lori Balistreri ATLX
6 Rhys May ATHCX
7 Alyssa Krasinskas
8 Carol Mulligan Wheelmom
9 Mackenzie Collins ORC
10 Catherine Donnelly Smyrna Bicycles/BMW
11 Brittany Hopson
12 Emiline Renz ATLX
13 Sharon Anderson Sorella Cycling
14 Kelli Rogan Frazier Cycling
15 Caroline Haynie Smyrna Bicycles/BMW
16 Margaret Kaiser
17 Mari Edwards Augusta Cross Coalition
18 Miriam Vos Sorella/Hincape
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 15   Cat ?: 1