Log In
Blind Date at the Dairy #5 • Oct 16 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6
2
4
3.5
2.2
Clear, 54 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
2
Moisture
4
Accel
3.5
Tech
2.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott A rider
2 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team
3 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 Mike Ruff
5 Phillip M trost Team S+M
6 Chris Boeholt
7 Luis Vargas Human Powered
8 John Dendiuk
9 Ben Baltazar
10 Bill Holmes Team Planet X USA
11 Micael Griffin
12 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
13 Brayton Sobolewski
14 Joshua Johansen
15 John Furtado
16 Justin Hughes
17 Kevin Rayburn
18 Nick Castiglioni
19 Brad Houle
20 Paul Sackman
21 Jeff Copus
22 James Sunderland
23 Danny Pettit
24 Mike Pimomo
25 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
26 Tom Kietz
27 Mike Mcdonough
28 Tom Valencia
29 Robert Copenhaver
30 Steven Pike
31 Cooper Irwin
32 Randall Roberts
33 David Backes
34 Kyle Frennea
35 Zach Durst
36 Jamie Mitchell
37 Jared Holm
38 Kellen Rear
39 Ben Helgren
40 Sean Stansfield
41 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club
42 Jamie Carlin
43 Todd Hepp
44 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
45 Jonathan Reed
46 James Myers
47 Timothy Damm
48 Daniel Redlich
49 Craig Diehl
50 Jon Ragsdale Rubicon
51 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
52 Michael Griffitts
DNF Anthony Smith
DNF Dan Gutzmann
DNF Alex Dombroski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
2 Elizabeth Bassett
3 Lisa Gentz
4 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 Samantha Gillette
6 ? ?
7 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
8 Maggie Smith
9 Melia Tichenor
10 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
11 Jennifer Chalmers
12 Michelle Pages
13 Deanna Rizzo
14 Jenny Trygg
15 Rachel Elaser
16 Christy Hawkins
17 Mari Little
18 Laura Heiser
19 Heather Saviage
20 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Madeline Kovacs
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Nathaneal Hart Hapi-Go!
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo
6 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Gabriel Boatright
9 Grayson Szczukowski
10 Ethan Hrenko
11 Aiden Pedroza
12 Noah Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
13 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
14 Blake Howard
15 Hayden Peabody
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
2 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
3 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
4 Ben Van raalte
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
6 Thomas Ring
7 Brayton Sobolewski
8 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
9 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
10 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Jake Klonsky PDX Devo Junior Cycling
12 Cooper Irwin
13 Zach Durst
14 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Lauren Gill
4 Genevieve Bailly
5 Madison Pettit
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight
2 Charis Darnall Hapi-Go!
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Casady
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Jeff Otto Sunset Cycles
4 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Quinn Jackson DNR Cycling
6 Alex Accetta
7 Roger Meier Cyclepath Racing
8 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
9 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
10 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
11 Raymond Crepeau Ruckus Test Team
12 Lloyd Connelly DNR Cycling
13 Tom James bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry O'connor
2 Adam Ward
3 Matt Edler Portland Bicycle Studio
4 Andrej Miske Dr Will Bar
5 Ronald Kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
6 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
7 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Andy Meeks bicycleattorney.com
9 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
10 Jim Mudd
11 Kerry Halligan
12 Matt Radich Dr Will Bar
13 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
14 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
15 Dan Baier
16 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
17 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
18 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Doug Minarik
20 Drew Coleman Hammer Velo
21 Jason Musengo
22 Rick Boston Bellovaci United
23 Daniel Boatright Filth and Fury
24 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
25 Jon Coney
26 Andy Platt
27 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
28 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 David Pryor
31 Tim Plumb
32 Matthew Case
33 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Spencer White
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Hooge
2 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Joshua Degraff
4 Ryan Barnes Human Powered
5 Rick Jones
6 Steve Lacey West End Bikes/Specialized
7 Michael Chesnut
8 Jeff Steiner Showers Pass
9 Bill Richmond
10 Jeffrey Volk DNR Cycling
11 Eric Wilson
12 Michael Clark
13 Dave Burnard
14 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
15 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
16 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
17 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
18 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
19 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
20 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
21 Robert Stefanowicz
22 Michael Tabtabai
23 David Smith
24 Chris Thoman
25 Charles Barrett
26 Michael Dehner
27 Marc Lutz
28 Ryan Mcintyre
29 Josh Platis Rubicon
30 Jeffrey H. garrett
31 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
32 Simon Ingham
33 John Martin Team Lazy Tarantulas
34 Brian Little BeerMongers Cycle Club
35 Paul Barlow
36 Joe Gomez Team Mudman
37 John Nicholas DNR Cycling
38 Rich Hannah Team Mudman
39 Chris Meilinger
40 Jeremy Hudson
41 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com
42 Mark Mcmurtry Bellovaci United
43 Mark Stoller
44 Ken Elser Team Planet X USA
45 Ted Mann
46 Jason Karls
47 Ben Salzberg Team Slow
48 Carl Davison
49 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized
50 Alan Reaume
51 Todd Bauch
52 David Andres
53 Mike Lurie
54 Erin Badaracco
55 Scott Oitto
56 Dave Klug Team Rose City
57 Andy Casebeer Team S+M
58 Grant Rochelle Upper Echelon Fitness and Rehabilit
59 Mike Murphy
60 Ross Bryan DNR Cycling
61 Michael Hopkins Team Planet X USA
62 Vincent Plaza BriHOP Cycling
63 Michael Ard
64 Dana Swisher
65 Scott Duddridge
66 Bjoern Brunner
67 Paul Devires Filth and Fury
68 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
69 Damon Dimick
70 Tom Kahl
71 Chris Nelson
72 Benjamin Hein Yakima Bike Vigilantes
73 Steve Getsiv bicycleattorney.com
74 Drew Tracy Cyclepath Racing
75 Tom Iverson Mountain View Cycles/Subway
76 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
77 Geir Eide
78 Richard Fattic Ruckus Test Team
79 Patrick Meigs Team Mudman
80 Mark Jensen Team Planet X USA
81 Chad Atkinson
82 Eric Jetton
83 Chris Valencia Team S+M
84 Chris Leach Team S+M
85 Edward Lanton
86 David Keeney Team S+M
87 Andrew Kaylor Hapi-Go!
88 Gary Holm
89 Danny Wilson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 77  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ceccorulli bicycleattorney.com
2 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
3 Joseph Dengel Gentle Lovers
4 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
5 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith &
6 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
7 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
8 Joel Madrone Breadwinner Cycles
9 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
10 David Boerner Ruckus Test Team
11 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
12 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Shannon Boroff bicycleattorney.com
16 Zachary Utz Ruckus Test Team
17 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team
19 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
20 Matthew Smith
DNF Robert Carver Ironclad/Yakima
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Tim Goodall Islabikes
5 Erik Denninghoff DNR Cycling
6 Rob Thompson Ironclad/Yakima
7 Sage Brown
8 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
9 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
10 Sean Cook Cyclepath Racing
11 James Peterson
DNF Andrew Lynch
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hieb Gentle Lovers
2 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
3 Jordan Reid
4 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
5 Sean Kellogg Ruckus Test Team
6 Kyle Kruger
7 Zachary Taylor
8 John Ayres
9 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
10 Adam Goplin Lost Highway
11 Cory Solovewicz
12 Travis Parker
13 Scott Smith
14 Mike Tomlinson
15 Max Miller
16 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
17 Nick Wood Team Dirt
18 Brett Cassidy Human Powered
19 Jordan Staples
20 Daniel Scofield
21 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
22 Tim Valenti Athletes Lounge
23 Joel Mccarthy River City Bicycles
24 Brian Persons Team Dirt
25 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
26 Jimmy Gladish
27 Nate Mckeown DNR Cycling
28 Greg Vanameronger
29 Stephen Carter The Spokesmen
30 Kirk Paulsen Team Slow
31 Kiel Fletcher
32 Michael Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
33 Adrial Weiner
34 Joseph French Lost Highway
35 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
36 Martin Joyce
37 Evan Gaspar
38 Peder Dahl
39 Jeff Chochon
40 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
DNF Travis White
DNF Dennis Lui
DNF Vince Jennings
DNF Andy Armstrong Sunset Cycles
DNF Nick Schreiner
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell bicycleattorney.com
2 Nat Johnson Green Submarine Records
3 Steven Beardsley Gentle Lovers
4 Ian Eglitis Human Powered
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Dave Condon Trusty Switchblade
7 Mike Bene
8 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
9 Tony Kic Gentle Lovers
10 Christian Reed Green Submarine Records
11 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
12 Nicholas Leritz Team S+M
13 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
14 Shawn Small Ruckus Test Team
15 Thomas Joyce Human Powered
16 Scott Barker
17 John Gulick Green Submarine Records
18 Tyler Bump Ruckus Test Team
19 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes
20 Maxwell Merkle Ruckus Test Team
21 David German Hammer Velo
22 Jeff Tedder Hammer Velo
23 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Brandon Rothauge Team Planet X USA
25 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
26 Dave Messenheimer Green Submarine Records
DNF Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
DNF Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
DNF Brian Lynch Dr Will Bar
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacks Patrick
2 Brian List
3 Murray Mike
4 Vincent Plaza
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles
2 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Kristen Minarik bicycleattorney.com
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
7 Laurie Hotovy Team S+M
8 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
9 Remy Maguire Team S+M
10 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
11 Sarah Post-holmberg
12 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
13 Ellene Smith bicycleattorney.com
14 Sarah Eustis bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima
2 Katy Salinas
3 Juliette Oldfield
4 Beth Kobza Joyride-cycles.com Cycling Team
5 Hope Zak
6 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
7 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
8 Jessica Gill
9 Starr Walker Portland Bicycle Studio
10 Marayah Deese Heartstrings Cycling
11 Jo Fidler
12 Erinne Goodell Team Slow
13 Bernadette Estrada Veloce Racing powered by Smith &
14 Kate Ayres
15 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab
16 Kristi Hanson
17 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
19 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
20 Hazel Gross Trusty Switchblade
21 Marie Major Rebound/Tireless Velo
22 Alynda Lingwood
23 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Goplin Lost Highway
2 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
4 Nicole Davison
5 Kaitlin Borstelmann
6 Diane Smith
7 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Kristin Bott Team Slow
10 Leah Medure DNR Cycling
11 Elizabeth Gardiner
12 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
13 Naomi Hand
14 Renata Hahn Team Rose City
15 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
16 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club
17 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab
18 Lauren Dunbar
19 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
20 Maria Patla River City Bicycles
21 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Abby Denuyl
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 19