Log In
Gordeldiercross • Oct 20 2013
4.2
3.4
3.5
3.7
3.8
Clear, 44 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
3.4
Moisture
3.5
Accel
3.7
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dorschner WCJ Racing Team
2 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
3 Patrick Brock My Wife Inc
4 Tristan Brown Unattached
5 Garrett Roth WCJ Racing Team
6 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Zach Giffey Unattached
8 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Zachary Redding
10 Michael Sherven
11 Matthew Kosloske ISCorp Cycling/NCSF
12 Arlen Spicer BELGIANWERKX
13 Matthew Stachelski
14 Kevin Sparrow
15 Christopher Stclair Velo Trocadero
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing
DNF Narayan Mahon
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Mehne Colavita Racing
2 Zachary Schuster Magnus
3 Russell Georgeson
4 Chris Lowry
5 Jeffrey Daniels Unattached
6 Peter Speers Unattached
7 Adam Zimmerman Colavita Racing
8 Jarred Cassady Trek Midwest Team
9 Ryan Kuchenbecker Unattached
10 Brian Turany MadCity Velo Club
11 Richard Guidry UW-Whitewater Cycling
12 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
13 Allen Brunner
14 Ben Freas ISCorp Cycling Team
15 Josh Fangman
16 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
17 Peter Tampa
18 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
19 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Rick Walls Twin Six
21 Derek Moran
22 Scott Schoenwaelder
23 Donald Heckel Rat City Racers
24 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
25 Jeff Wren Team Extreme
26 Andrew Meyer Rat City Racers
27 Kyle Bender BELGIANWERKX
28 Timothy Bryan
29 Andrew Kenth LAPT CC
30 Kurt Greenslit
31 Scott Schultz
32 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
33 Alex Kanastab BELGIANWERKX
34 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
35 Rit Booth Hampshire Cycle Club
36 Todd Somers Unattached
37 Oliver Clements
38 Otley Freymiller
39 Scott Prudhomme
DNF Todd Somers Unattached
DNF Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
DNF Brian Thomas
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 34   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Georgeson
2 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
3 Ryan Kuchenbecker Unattached
4 Andrew Stevens EMC2 / Elmhurst Masters
5 Peter Tampa
6 Brian Wick Little Ades / Team Goose Island 312
7 Andrew Rossa Team Extreme
8 Donald Heckel Rat City Racers
9 Derek Moran
10 Brian Turany MadCity Velo Club
11 Scott Schultz
12 Todd Somers Unattached
13 Otley Freymiller
DNF Shawn Bass MadCity Velo Club
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
2 Erik Jensen MadCity Velo Club
3 Allen Brunner
4 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
5 Robert Weinschrott Hampshire Cycle Club
6 Troy Sable Unattached
7 Barry Zellmer Team Velocause
8 Jeff Wren Team Extreme
9 Jim Rocheleau
10 Andrew Meyer Rat City Racers
11 Tom Held
12 Scott Moltzan Team Velocause
13 Kurt Greenslit
14 Kirt Konkol
15 Vincent Hanoski
16 Andy Spahr
17 Timothy Bryan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Leone
2 Peter Ackermann
3 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 Randy Scoville Team Velocause
6 Rit Booth Hampshire Cycle Club
7 Oliver Clements
8 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
9 Mark Mendelson Big Ring Flyers
10 Thomas Silbernagel Team Extreme
11 Dennis Klinkert Unattached
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorian Giorno
2 Thom Barry Great Dane Velo Club
3 Luyang Gao BELGIANWERKX
4 Andrew Link
5 Jeffrey Wandschneider BELGIANWERKX
6 Quinn Dombrowski
7 Michael Smith Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Brennan Kreiman
9 Jason Reimer BELGIANWERKX
10 Craig Billings
11 Benjamin Calvopina
12 Scott Willms
13 Matthew Kirchner
14 Mark Vanhoorde
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
2 Kayles Kuchenbecker
3 Grant Winkel
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
2 Benjamin Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes Twin Six
2 Jacob Groethe
3 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Chad Tucker My Wife Inc
5 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Jw Miller Unattached
7 Michael Curtes Twin Six
8 Marc Engelhardt Unattached
9 Chris Zugel Team Velocause
10 Brian Schwaller Team Velocause
11 Christopher Newlin My Wife Inc
12 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
13 Christopher Stclair Velo Trocadero
14 Nathan Phelps Big Ring Flyers
15 Grant Coisman MadCity Velo Club
16 Don Iwen Unattached
17 Ben Lund Hollander RDC
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Steven Sarver Team Velocause
3 Paul Warloski My Wife Inc
4 John Lirette Unattached
5 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Christopher Berge Magnus
7 Arlen Spicer BELGIANWERKX
8 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Michael Froh Team Velocause
10 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
11 Joseph Smessaert
12 Robert Garner V.C. Bikesport
13 Sean Shields Hampshire Cycle Club
14 John Young Hollander Benelux Racing p/b Badger
15 Ross Adams
16 Jeff Tumbleson LAPT CC
17 Brian Petted Team Extreme
18 Steve Smith Hollander Benelux Racing p/b Badger
19 David Jablonowski Hollander RDC
20 Bruce Bock V.C. Bikesport
DNF Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 David Mccollum Unattached
4 Glen Jones Trek Midwest Team
5 David Mcclenahan
6 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
7 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
8 Tom Palmer Brazen Dropouts
DNF Mike Bown BELGIANWERKX
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes RACC pb GG
2 Dan Teaters Racers Against Childhood Cancer
3 Travis Braun Magnus
4 Chad Hartley RACC pb GG
5 Nathan Guerra
6 Ian Haupt My Wife Inc
7 Kyle Russ Unattached
8 Kyle Warras THEY
9 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
10 Keith Tussey Velo Trocadero
11 Josh Weis Colavita Racing Inc.
12 David Blodgett Magnus
13 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
2 David Merry
3 Michael Curtes Twin Six
4 Chris Zugel Team Velocause
5 Chris Hill Bicycle Outfitters Racing Team
6 Kevin Sparrow
7 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
8 Glen Jones Trek Midwest Team
9 Kurt Greenslit
10 Grant Coisman MadCity Velo Club
11 Dominic Leone
12 Allen Brunner
13 Rick Walls Twin Six
14 Brennan Kreiman
15 Michael Glodowski
16 Benjamin Calvopina
DNF Don Mueller
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Unattached
2 Heather Stelljes Unattached
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Kate Konkle
5 Jeanne Hornak Unattached
6 Rachel Headley
DNF Meredith Peterson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Haebig Rat City Racers
2 Jennifer Picciolo
3 Marnie Pearsall Hollander RDC
4 Stephanie Skladzien
5 Leah Stieber LAPT CC
6 Jennifer Borell Unattached
7 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
8 Sarah Kelnhofer
9 Berta Glodowski
10 Jody Spicer
11 Maeve Vanhoorde
DNF Elizabeth Arth Magnus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Konkol
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Vanhoorde
2 Cora Spicer BELGIANWERKX
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Abby Strigel Trek Cyclo-cross Collective
3 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
4 Heidi Beck Twin Six
5 Julie Phelps Big Ring Flyers
6 Meredith Peterson
7 Patricia Kaufmann My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Kaufmann My Wife Inc
Finishers: Cat 2: 1