Log In
Noyes Park Cross Day 2 • Oct 6 2013
5
4.6
4.6
4.6
3.2
Clear, 58 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
4.6
Moisture
4.6
Accel
4.6
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Blodgett Magnus
2 Patrick Brock My Wife Inc
3 Robert Ringle Trek Midwest Team
4 Andrew Scheyer Velosmith Bicycle Studio
5 Jay Maas Trek Midwest Team
6 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
7 Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
8 Narayan Mahon
9 Zachary Redding
10 Cale Dorn Magnus
11 Matthew Stachelski
12 Zach Giffey Unattached
13 Nathan Jacques Top Natchez Racing
14 Clayton Griessmeyer MadCity Velo Club
15 Christopher Stclair Velo Trocadero
16 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Patrick Brady
3 Nicolas Sandoval
4 Steven Mehne Colavita Racing
5 Peter Speers Unattached
6 Nicholas Moroder BELGIANWERKX
7 Andrew Conley Unattached
8 Phil Geiger Magnus
9 Ross Jacques Colavita Racing
10 Joshua North Unattached
11 Jon Antonneau
12 Adam Zimmerman Colavita Racing
13 Andrew Meyer Rat City Racers
14 Ben Freas ISCorp Cycling Team
15 Brian Turany MadCity Velo Club
16 Peter Tampa
17 Nolan Johnson Magnus
18 Timothy Bryan
19 Hugh Kelly
20 Oliver Clements
21 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 15   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Kuchenbecker Unattached
2 Stephen Webber Unattached
3 Horacio Salasbustamante
4 Brian Turany MadCity Velo Club
5 Peter Tampa
6 Paul Liesse Unattached
7 Craig Daemmrich
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Antonneau
2 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
3 Joe Vadeboncoe
4 Erik Jensen MadCity Velo Club
5 Andrew Meyer Rat City Racers
6 Robert Weinschrott Hampshire Cycle Club
7 Hugh Kelly
8 Timothy Bryan
9 James Hollnagel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Ackermann
2 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 Mark Mendelson Big Ring Flyers
6 Oliver Clements
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Guidry UW-Whitewater Cycling
2 Jamison Stachel
3 Jacob Musha
4 Jorian Giorno
5 Jason Reimer BELGIANWERKX
6 Cj Slama
7 Scott Schultz
8 Brian Terry
9 Cj Kliesmet
10 Craig Billings
11 Darren Hauck
12 Tal Mcmahon
DNF Orlando Gonzalez
DNF Nathan Kensley
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Mcalvanah Magnus
2 Benjamin Spicer BELGIANWERKX
3 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
4 Liam Mcmahon
5 Kail Schultz
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Maciej Nowak Unattached
3 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Marc Engelhardt Unattached
5 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Nathan Jacques Top Natchez Racing
7 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
8 Don Iwen Unattached
9 Nathan Phelps Big Ring Flyers
10 Mac Schroeder
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jw Miller Unattached
2 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 John Lirette Unattached
5 Steven Sarver
6 Paul Warloski My Wife Inc
7 Michael Meteyer Trek Midwest Team
8 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Arlen Spicer BELGIANWERKX
12 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
13 Robert Garner V.C. Bikesport
14 John Young Hollander Benelux Racing p/b Badger
15 Timm Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Ross Adams
17 Gregory Clausen
18 Christopher Quinn Magnus
19 Brian Petted Team Extreme
20 Thomas Hooyer Trek Midwest Team
21 Jeff Tumbleson LAPT CC
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Trek Midwest Team
2 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
3 David Mcclenahan
4 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
5 Tom Palmer Brazen Dropouts
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Schouten Circuit Global Sports Management
2 Chad Hartley RACC pb GG
3 Dan Teaters Racers Against Childhood Cancer
4 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Ian Haupt My Wife Inc
7 Travis Braun Magnus
8 Kyle Warras Unattached
9 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
10 Nathan Pfeifer
11 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
12 Tim Campbell ISCorp Cycling/NCSF
13 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF
14 Travis Gruchow Magnus
15 Josh Weis Colavita Racing Inc.
16 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
17 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
18 Kyle Jacobson My Wife Inc
19 Arlen Spicer BELGIANWERKX
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 Chris Hill Bicycle Outfitters Racing Team
3 David Merry
4 Steven Mehne Colavita Racing
5 Glen Jones Trek Midwest Team
6 Peter Armstrong Hampshire Cycle Club
7 Scott Schultz
8 Ben Calvopina
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Mertz ISCorp Cycling Team
2 Diane Schlipper Brazen Dropouts
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Kate Konkle
5 Kate Heil Unattached
6 Rachel Headley
DNF Meredith Peterson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen
2 Jennifer Picciolo
3 Jessica Bouziane
4 Marnie Pearsall Hollander RDC
5 Jennifer Borell Unattached
6 Gale Hellpap MadCity Velo
7 Elizabeth Arth Magnus
8 Michele Zimmerman
9 Julie Oneill
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Diane Schlipper Diane Schlipper
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Kristin Korevec MadCity Velo Club
3 Lisa Johns Trek Midwest Team
4 Skylar Schneider
5 Meredith Peterson
6 Julie Phelps Big Ring Flyers
7 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
DNF Lindsey Kriete Team Kenda presented by RACC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Kaufmann My Wife Inc
Finishers: Cat 2: 1