Log In
Beverly Bike VeePak - Dan Ryan Woods CCC#3 • Oct 13 2013
5.5
2.1
3.5
4.8
5.4
Clear, 59 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
2.1
Moisture
3.5
Accel
4.8
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reyes Heritage Race Club
2 Mike Phillips Adventure 212
3 Douglas Ansel Beverly Bike/VeePak
4 Scott Mclaughlin SRAM Factory
5 Kevin Klug The Pony Shop
6 Ben Jenkins Sammy's Bike
7 Brian Conant The Pony Shop
8 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
9 William Pankonin xXx Racing
10 Louis Kuhn The Pony Shop
11 Chase Negley Iron Cycles
12 Daniel Eiten BikeWorks / bikeiv.org
13 Nathan Pfeifer Velosmith Bicycle Studio
14 John Gatto Twin Six
15 Jason Knauff Burnham Racing
16 Eric Christ Bicycle Heaven
17 Michael Hemme SRAM Factory
18 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
19 Michael Heagney Vision Quest LLC
20 Matthew Schweiker Heritage Race Club
21 Mike Conroy Mox Multisport
22 Nicholas Ramirez Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
23 Teodoro Ramos Iron Cycles
24 Howard Smith The Pony Shop
25 Newt Cole The Pony Shop
26 Andrew Haala Tuxedo Thunder Cycling
27 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
28 Ian Byrd Burnham Racing
29 Michael Bellovich East Hills Velo
30 Christopher Curran Bloomington Cycle Racing Team
31 John Lionberger The Pony Shop
32 Andrew Daley Burnham Racing
33 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
34 Paul Swinand The Pony Shop
35 Kurt Schauwecker
36 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
37 Forest Hynes Johnny Sprockets
38 Peter Monko Spidermonkey Cycling
39 Dustin Morici Sammy's Bike
40 Kevin Pietka Cycling Republic Racing Team
41 Ryan Cooper Flatlandia Cycling Team
42 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Racing Team
43 Sean Metz Sammy's Bike
44 Brian Parker The Bonebell
45 John Reiker
46 Brandon Murphy Kinky Llama Racing
47 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
48 Ryan Gingerich
DNF Evan Jahn Rhythm Racing
DNF Kevin Clark ROBOTS <
DNF Seyamack Afzali
DNF Brian Kulak Sammy's Bike
DNF Brian Piotrowski xXx Racing
DNF John Olney
DNF Robert Murray Beverly Bike/VeePak
DNF Kyle Selph Sammy's Bike
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18   Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Springborn Little Ades / Team Goose Island 312
2 Jason Rassi Little Ades / Team Goose Island 312
3 Tim Boundy Verdigris-Village CX
4 Johnny Hudson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
5 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
6 Eric Drummer Velosmith Bicycle Studio
7 Christopher Stpeter xXx Racing
8 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
9 Nick Amlot xXx Racing
10 John Whipple ENZO'S Cycling
11 Luke Seemann xXx Racing
12 Mark Bowers
13 Juozas Martynaitis Team UPB / ultimateprobikes.com
14 Brian Parker The Bonebell
15 Jose Barraza
16 Mike Scalise Verdigris-Village CX
17 Matt Daniel Mad Alchemy Rider Cooperative
18 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
19 Sean Bjork xXx Racing
20 Matthew Stokwisz Team UPB / ultimateprobikes.com
21 Philippe Lunardelli
22 Patrick Myers Team TATI
23 Jan Vanmieghem Union Cycling Team
24 Timothy Tanner
25 Stefano Tomasello Velosmith Bicycle Studio
26 Michael Beebe
27 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
28 Michael Proffitt Cafe Velo
29 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
30 Brian Dougherty Verdigris-Village CX
31 Rich Kisseloff Main Street Bicycles Sasquatch Squa
32 Vaidas Barcys
33 Alfred Bryant Velosmith Bicycle Studio
34 Kevin Clark ROBOTS <
35 Martin Michalowicz The Pony Shop
36 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
37 Krystian Pac Rbikes.com / FleetTruckParts.com
38 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
39 Daniel Roberts
40 James Maddox Spin Doctor Cyclewerks CX Team
41 Michael Catano
42 Daniel Wachter Roscoe Village Bike Racing
43 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
44 Brad Rainko Johnny Sprockets
45 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
46 Bob Ryan Tuxedo Thunder Cycling
47 Mark Witthoefft The Pony Shop
48 Daniel Kurowski EMC2 / Elmhurst Masters
49 Christopher Berthold Velosmith Bicycle Studio
50 William Olderr Flatlandia Cycling Team
51 Daniel Ortiz Tuxedo Thunder Cycling
52 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
53 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
54 Manuel Tenorio Johnny Sprockets
55 Paul Ignacio Roscoe Village Bikes p/b Virtue
56 Steven Benni Intelligentsia Racing Society
57 Troy Crady Mox Multisport
58 Todd Williams Main Street Bicycles Sasquatch Squa
59 James Jacobs Verdigris-Village CX
60 Donald Corkill Turin Bicycling Society
61 Brett Obourke
62 Stephen Hoff Velosmith Bicycle Studio
63 Brandon Todd
64 Barry Batson Mox Multisport
DNF Alexandre Solomides Team UPB / ultimateprobikes.com
DNF Gavin Gould
DNF Thomas Kramer Verdigris-Village CX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 28   Cat 4: 21   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Karlow ENZO'S Cycling
2 Bob Karlow ENZO'S Cycling
3 Mike Scalise Verdigris-Village CX
4 Greg Springborn Little Ades / Team Goose Island 312
5 Bryan Rheude The Pony Shop
6 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
7 Ken Krebs Verdigris-Village CX
8 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
9 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
10 Patrick Myers Team TATI
11 William Burkholder Team Mack Racing
12 Randy Myers Velosmith Bicycle Studio
13 Peter Rolewicz The Weather Channel
14 Rich Kisseloff Main Street Bicycles Sasquatch Squa
15 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
16 James Nowak ABD Cycling Club
17 Omar Patalinghug Team Higher Gear
18 Harlan Thompson
19 Michael Kerr The Pony Shop
20 Christopher Macfarland xXx Racing
21 Michael Chiang Alberto's Sport
22 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
23 Dean Hewson Verdigris-Village CX
24 Kyr Gaganidze
25 Dan Szymanski Rbikes.com / FleetTruckParts.com
26 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
27 Troy Crady Mox Multisport
28 Dan Mallek Verdigris-Village CX
29 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
30 Michael Thomas
31 Dominic Casey Velosmith Bicycle Studio
32 Michael Hodgetts
33 James Brady The Pony Shop
34 Mark Gutzke Velosmith Bicycle Studio
35 Gene Beil The Pony Shop
36 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
37 Duane Higgs Verdigris-Village CX
38 William Perry Bloomington Cycle Racing Team
39 James Obrien Alberto's Sport
40 Randy Koren
41 Matthew Mcdowell The Pony Shop
42 Michael Angus Main Street Bicycles Sasquatch Squa
43 Robert Paetsch Northbrook Bicycle Club Inc.
44 James Siegele Team Bicycle Heaven
45 Justice Leppanen
46 Terry Mcintyre
47 Patrick Newman
48 Chris Patterson
49 Rick Wilks Rebound / Tireless Velo
50 Chad Mueller
51 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
52 Jason White
53 Steve Biedron Mox Multisport
54 Michael Junius Tower Racing
55 Jeff Provisor Main Street Bicycles Sasquatch Squa
56 Charles Rulich Flatlandia Cycling Team
57 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
58 Stuart Nelsen Team UPB
59 Dwayne Richmond
60 Mases Movsessian Spin Doctor Cyclewerks CX Team
61 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
62 Steve Kismohr
63 Bradley Greenburg Velosmith Bicycle Studio
64 Mark Baranowski xXx Racing
65 Reid Montgomery
66 Brian Urban ABD Cycling Club
67 John Lockwood
68 Barry Batson Mox Multisport
69 John Dufour
70 Michael Jaskae
71 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
72 Robert Curtis PSIMET Racing
73 Jay Clark
DNF Paul Martinez Velosmith Bicycle Studio
DNF Adam Wachendorf Velosmith Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 33   Cat 4: 28   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris-Village CX
2 John Shull Alberto's Sport
3 David Schrauth The Pony Shop
4 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
5 Alfonso Reyes Heritage Race Club
6 John paul Mccarthy SRAM Factory
7 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
8 Fred Schuler xXx Racing
9 Tony Pacini
10 Nick Christofalos Activator Cycle Club
11 David Hudson xXx Racing
12 Paul Warloski My Wife Inc
13 Scott Ross
14 Steel Bokhof The Pony Shop
15 James Linn Ten27 Cycling Club
16 Allan Thom The Pony Shop
17 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
18 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
19 Timothy Denman Verdigris-Village CX
20 John Craychee Team Bicycle Heaven
21 Mike Slade Team Higher Gear
22 Vincent Boyer Verdigris-Village CX
23 Duane Higgs Verdigris-Village CX
24 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
25 Brian Kavanagh The Pony Shop
26 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
27 John Bucksbaum The Pony Shop
28 Thomas Nevills Bloomington Cycle Racing Team
29 George Lambros Flatlandia Cycling Team
30 Dean Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
31 Wojciech Czerkies
32 Albert Weigel Verdigris-Village CX
33 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
34 Gary Dugovich Beaver Valley Velo
35 Chris Mailing Ten27 Cycling Club
36 Don Mcintosh The Pony Shop
37 Thomas Carlson
38 William Heffernan Verdigris-Village CX
39 Kevin Mitchell
40 Craig Mckenzie ABD Cycling Club
41 Juan Victoria
42 Brian Hellweg Verdigris-Village CX
43 Mauro Fisher
44 John Stainthorp xXx Racing
45 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
46 Walter Stoops ABD Cycling Club
47 Jeff Biedka Verdigris-Village CX
48 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
49 Ludwig Montfort ABD Cycling Club
50 David Mcfadden Spin Doctor Cyclewerks CX Team
51 Edward Reed The Pony Shop
52 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
53 David Nutt Saquatch Squadron
54 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
DNF William Waters South Chicago Wheelmen
DNF Sofia Biller xXx Racing
DNF Eric Puetz
DNF Robert Berg Tower Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 27   Cat 4: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Conroy Mox Multisport
2 Brandon Elliott Iron Cycles
3 Lucas Seibel Spidermonkey Cycling
4 Robert Higgins Johnny Sprockets
5 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
6 Jacob Huizenga
7 Brandon Scheiner Tuxedo Thunder Cycling
8 Steve Schafer Verdigris-Village CX
9 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
10 Brad Keyes
11 Kyle Millns
12 Sean Kennedy Johnny Sprockets
13 Joshua Arends ROBOTS <
14 Seth Gable
15 Justice Leppanen
16 Mark Smith
17 Timothy Mcgovern
18 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
19 William Barnes Higher Gear Chicago Cycling Club
20 Helge Pedersen
21 Marcus Delgado Mox Multisport
DNF Jason Alvarado The Bonebell
DNF Dustin Morici Sammy's Bike
DNF Vesselin Velev
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Verdigris-Village CX
2 Karson Glass Johnny Sprockets
3 Ryan Ramirez The Pony Shop
4 Andrew Giniat
5 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
6 Joe Berlyoung Johnny Sprockets
7 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
8 Alex Nemeth Sammy's Bike
9 Paul Kardosh Mox Multisport
10 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
11 Ken Krebs Verdigris-Village CX
12 Kurt Schauwecker
13 Patrick Cebrzynski Heritage Race Club
14 David Bowers Half Acre Cycling
15 Brian Piotrowski xXx Racing
16 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
17 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
18 Lucas Seibel Spidermonkey Cycling
19 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Racing Team
20 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
21 Thomas Babinski Rhythm Racing
22 Brett Poulton RACC pb GG
23 Benjamin Demong ABD Cycling Club
24 Brad Dash ABD Cycling Club
25 Andrew Scheyer Velosmith Bicycle Studio
26 Jose Barraza
27 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
28 Jeff Holland The Bonebell
29 James Snitzer Verdigris-Village CX
30 Peter Monko Spidermonkey Cycling
31 Andre Odendaal Team Higher Gear
32 Ara Oggoian Bicycle Heaven
33 Derek Lewis
34 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
35 David Hudson xXx Racing
36 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
37 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
38 Omar Patalinghug Team Higher Gear
39 Brian Kulak Sammy's Bike
40 Eric Holm Half Acre Cycling
41 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
42 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
43 Mark Feary The Pony Shop
44 James Ye Tuxedo Thunder Cycling
45 Philippe Lunardelli
46 Luke Tilmans
47 Patrick Myers Team TATI
48 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
49 Ryan Fay
50 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
51 Thomas Kabacinski xXx Racing
52 Chernoh Sesay
53 Stefano Tomasello Velosmith Bicycle Studio
54 William Guy Half Acre Cycling
55 Andrew Lowe Tread Head Cycling
56 Andrew Santos Tuxedo Thunder Cycling
57 Michael Page Verdigris-Village CX
58 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
59 Andy Walker ABD Cycling Club
60 Kevin Seibert
61 Shon Zeller Bicycle Heaven
62 Sage Hahn ROBOTS <
63 Anthony Bustamante Velosmith Bicycle Studio
64 Tony Pacini
65 Krystian Pac Rbikes.com / FleetTruckParts.com
66 Chris Patterson
67 Chris Enockson Team Bicycle Heaven
68 Matt Riddle Tenspeed Hero / J.P. Graziano
69 John Craychee Team Bicycle Heaven
70 David Gosse Mox Multisport
71 Samuel Oreilly ROBOTS <
72 Adam Herndon xXx Racing
73 Jim Cannella ABD Cycling Club
74 Steve Biedron Mox Multisport
75 Steven Brawley
76 Jason Williams Johnny Sprockets
77 Kellen Mulford
78 Roderick Dejesus Team TATI
79 Jason Alvarado The Bonebell
80 Kenneth Dorado Spidermonkey Cycling
81 John Cline PSIMET Racing
82 Gavin Gould
83 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
84 Adam Pah Tuxedo Thunder Cycling
DNF Tracy Dangott xXx Racing
DNF Troy Crady Mox Multisport
DNF Vincent Giovinco Half Acre Cycling
DNF Matt Daniel Mad Alchemy Rider Cooperative
DNF Bjoern Oppenkowski Tuxedo Thunder Cycling
Finishers: Cat 3: 85   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Heuser Team Bicycle Heaven
2 Ian Ziarko RBikes.com
3 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
4 Vesselin Velev
5 Brett Williams Main Street Bicycles Sasquatch Squa
6 John Neal xXx Racing
7 Chris Harold Activator Cycle Club
8 Stephen Parkes ROBOTS <3
9 Brett Ratner Half Acre Cycling
10 Matthew Jarrett Bloomington Cycle Racing Team
11 Matthew Bosman Johnny Sprockets
12 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
13 Brandon Ortiz Half Acre Cycling
14 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
15 Kyle French Wild Card Cycling
16 Rick Schopp
17 Johnathan Crawford
18 Brandon Emery ROBOTS <
19 W. Andres romero
20 Robin Forrest Velosmith Bicycle Studio
21 Luther Gulseth Roadkill Cycling
22 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
23 Eugenijus Skibarka Team UPB / ultimateprobikes.com
24 Cooper Langanis Verdigris-Village CX
25 Ben Laforce
26 Sam Lefebre xXx Racing
27 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
28 Stuart Nelsen Team UPB
29 Jesse Hautau ROBOTS <
30 Matthew Suchomel
31 Randy Tornquist
32 Joseph Waterman
33 Daniel Wachter Roscoe Village Bike Racing
34 Richard Baisa RegionRacing p/b Strack & Van Til
35 Jeremy Treister Half Acre Cycling
36 Daniel Ortiz Tuxedo Thunder Cycling
37 Andrew Heidel xXx Racing
38 Doug Zell
39 Mark Baranowski xXx Racing
40 Charles Meyer xXx Racing
41 Arthur Oneil PSIMET Racing
42 John Casey Half Acre Cycling
43 Christopher Kim Mox Multisport
44 Eric Shivvers Half Acre Cycling
45 Jon Smail Bike Haven Race Team
46 Theo Rhodes
47 Eliot R rosado xXx Racing
48 Jason Kang xXx Racing
49 Ben Miller Johnny Sprockets
50 Mike Sealey Rbikes.com / FleetTruckParts.com
51 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
52 Dwayne Richmond
53 Blayne Greiner ROBOTS <
54 Kyle Kershasky Spidermonkey Cycling
55 Rudolph Zarate xXx Racing
56 Robert Haffey PSIMET Racing
57 Douglas Vandermolen Team UPB / ultimateprobikes.com
58 Robert Chinn Team Bicycle Heaven
59 Matthew Grosspietsch xXx Racing
60 Freddy Bernabe
61 Jose Gonzalez West Town Bikes
62 Joel Hukill
63 Matthew Harris Half Acre Cycling
64 Jon Skaggs Tuxedo Thunder Cycling
65 Jacob Thom The Pony Shop
66 Dan Kalny North Central College
67 Juan Victoria
68 Troy Brown
69 Derek Oberg Verdigris-Village CX
70 Tyler Cox Kinky Llama Racing
71 Caleb Drew Team Bicycle Heaven
72 Robert Anderson
73 Jon Labok
74 John Rockwell Team Bicycle Heaven
75 Michael Chong
76 Micah Lautenbacher
77 John Mahr Wheel Fast Racing
78 Kevin Whitford
79 Geoffrey Pomerantz
80 Jennifer Groen Half Acre Cycling
81 James Jacobs Verdigris-Village CX
82 Jerry Meister ABD Cycling Club
83 Gina Kenny PSIMET Racing
84 Graham Bolkema South Chicago Wheelmen
85 Kris Chambers
86 Jeff Franson
87 Cory Kazonovitz Iron Cycles
88 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks CX Team
89 Stephen Drew Team Bicycle Heaven
90 Mark Calvert
91 Brett Obourke
92 Kyle Kalny
93 Tiber Scheer xXx Racing
94 Tom Riley Half Acre Cycling
111 Robert Whittier xXx Racing
DNF Tom Keller Bloomington Cycle Racing Team
DNF Ryan edwards Bertrand Bloomington Cycle Racing Team
DNF Daniel Conybeare
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 93   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Hudson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
2 Jakub Augustyn
3 Eugenijus Skibarka Team UPB / ultimateprobikes.com
4 Kyr Gaganidze
5 Matthew Bosman Johnny Sprockets
6 Garret Andrejohnson
7 Nick Kintzel
8 Jacob Huizenga
9 Rick Schopp INTENT
10 Brett Ratner Half Acre Cycling
11 Brett Downey
12 Drew Randall Spider Monkey Cycling
13 Johnathan Crawford
14 Colin Brown
15 Ryan Young
16 Albert Mcmillen Sammy's Bike
17 Gene Flanagan
18 Benjamin Schlarman
19 Richard Baisa RegionRacing p/b Strack & Van Til
20 Edward Dutczak South Chicago Wheelmen
21 Shelby Phillips
22 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
23 Christopher Demetriou Main Street Bicycles Sasquatch Squa
24 William Sawyer Chicago Velo Campus
25 Joseph Szul
26 Randall Swanson
27 Jay Bowles EMC2 / Elmhurst Masters
28 Eric Shivvers Half Acre Cycling
29 Andrew Wyatt
30 John Boharic University of Illinois at Chicago
31 Anthony Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
32 Tom Keller Bloomington Cycle Racing Team
33 Vince Mavrick Main Street Bicycles Sasquatch Squa
34 Dan Lucas
35 Mitch Emerson
36 Jon Labok
37 Joel Hukill
38 Curtis Wilson
39 Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
40 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
41 Mitch Brinker
42 Alex Braatz
43 Logan Gilbertsen Epic Riders Cycle Club
44 James Langanis
45 Douglas Pettay
46 Mariano Marinkovic
47 Chip Sterrett Higher Gear Chicago Cycling Club
48 Ben Siver Mox Multisport
49 Joseph Sutton
50 Marcus Delgado Mox Multisport
51 Ethan Cabrera
52 Peter Kamar
53 Robert Anderson
54 Ian Flannery
55 Zhijun Liu
56 Robert Davis
57 Timothy Ams
58 Patrick Jenkins
59 Thomas Slowik
60 Robert Sanders Cycling Republic Racing Team
61 Christopher Brenner
62 James Plunkett Main Street Bicycles Sasquatch Squa
63 Sergio Moreno Beverly Bike/VeePak
64 John Novembre
65 Xavier Woo Main Street Bicycles
66 Vince Ternes cambr
67 Brian Urban ABD Cycling Club
68 Kyle Kershasky Spidermonkey Cycling
69 Matt Sebo PSIMET Racing
70 Stephen Borchert
71 Mulubwa Munkanta SRAM Factory
72 Russ Hoefer Team Higher Gear
73 Joseph Castello Beverly Bike/VeePak
74 Garrett Follmuth Mox Multisport
75 Andrew Mcardle
76 Patrick Smithray Beverly Bike/VeePak
77 Nate Jackson
78 Brian Thornburg
79 Dan Taube Bloomington Cycle Racing Team
80 Jamie Proctor
81 Freddy Bernabe
82 Chris Willard
83 Kyle Millns
84 Avi Schwab
85 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing
86 Peter Blake
87 Justen Benavidez
88 Bevis Pardee
89 Sam Keopraseuth
90 Justin Kaye
91 Peter Linden
92 Sarah Gulseth
93 James Hoefer Team Higher Gear
94 Chris Williams
95 Jay Clark
96 Greg Teiber
DNF Geoffrey Pomerantz
DNF Christopher Parker Bicycle Heaven
DNF Dean Button
DNF Bryan Mcclaran
DNF Maryann Sedor INTENT
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 40   Cat 5: 48   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Bloomington Cycle Racing Team
2 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
3 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
4 Chris Heuser Team Bicycle Heaven
5 Nathan Knowles
6 Solomon Treister Half Acre Cycling
7 Peter Swinand
8 Danielle Krebs Verdigris-Village CX
9 Sumner Feary The Pony Shop
10 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
11 Lincoln Scheer xXx Racing
12 Catalina Romero
13 Jonathan Costin
14 Elliot Harold Activator Cycle Club
15 Owen Neal xXx Racing
16 Conner Boyer Verdigris-Village CX
17 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
18 Nick Schopp INTENT
19 John Dehorn South Chicago Wheelmen
20 Katherine Schafer Verdigris-Village CX
21 Braxton Bokos INTENT
22 Reginald Allen Blackstone Bikes
23 Jose Castro
24 Henry Praznowski The Pony Shop
25 Maeve Jacobs Verdigris-Village CX
26 Jessica Groenhof Verdigris-Village CX
27 Pamela Gonzalez Bloomington Cycle Racing Team
28 Joseph Arrigoni Verdigris-Village CX
29 Laura Thornburg Alberto's Sport
30 Nathan Naiditch
31 Akira Aguila
32 Sadie Scheer xXx Racing
33 Jaleel Hughs Blackstone Bicycle Workds
DNF Sarahi Villafana blomington cycle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ramirez The Pony Shop
2 Maxx Hall Verdigris-Village CX
3 Andy Heuser Team Bicycle Heaven
4 Jack Thompson ABD Cycling Club
5 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
6 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
7 Ryan Hospelhorn
8 Cooper Langanis Verdigris-Village CX
9 Isaac Drew Team Bicycle Heaven
10 Jacob Thom The Pony Shop
11 Joe Sullivan Higher Gear Chicago Cycling Club
12 Edward Williams Blackstone BIkes
13 Jackson Waters South Chicago Wheelmen
14 Audrey Ernst Sammy's Bike
15 Rachel Mann
16 Katon Blackburn Blackstone Bicycle Works
17 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks CX Team
18 Marissa Macias West Town Bikes
19 Cassidy Keyes
20 Ruben Gonzalez West Town Bikes
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Guagliardo Verdigris-Village CX
2 Jessica Hill The Pony Shop
3 Gina Johnson Verdigris-Village CX
4 Lindsay Knight Heritage Race Club
5 Tricia Fleischer Kinky Llama Racing
6 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
7 Sarah Szefi PSIMET Racing
8 Erica Gaddy Half Acre Cycling
9 Andrea Devine Half Acre Cycling
10 Nancy Heymann Verdigris-Village CX
11 Katie Isermann PSIMET Racing
12 Jamie Gavinsmyth
13 Holly Klug The Pony Shop
14 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
15 Eleanor Blick Johnny Sprockets
16 Rachael Gatto Twin Six
17 Kristina Young
18 Jennifer Groen Half Acre Cycling
19 Courtney O'neill xXx Racing
20 Ashley Korol Team Bicycle Heaven
21 Nicole Falk Half Acre Cycling
22 Gina Kenny PSIMET Racing
23 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
24 Alex Christofalos Activator Cycle Club
25 Vanessa Buccella Half Acre Cycling
26 Lynne Arrigoni Verdigris-Village CX
27 Erica Chianese Half Acre Cycling
DNF Kristen Over Velosmith Bicycle Studio
DNF Ellen Ryan xXx Racing
DNF Catherine Watkins Team Higher Gear
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
2 Claudia Witzig
3 Carrie Smith
4 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Danielle Smith Sammy's Bike
6 Christine Thornburg Alberto's Sport
7 Sophia Robinson
8 Laurie Chipps Half Acre Cycling
9 Rebecca Wissman Tailwind Racing
10 Lily Wilcock Kinky Llama Racing
11 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
12 Christine Tejada The Pony Shop
13 Anna Bacsik Kinky Llama Racing
14 Sofia Biller xXx Racing
15 Catherine Wilson
16 Ronit Bezalel Windy City Cycling Club
17 Jenna Rutkowski Sammy's Bike
18 Erica Scott KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Brenda Culver Twin Six
20 Julia Shea Fat Cobra
21 Caryn Solomides Team UPB / ultimateprobikes.com
22 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing
23 Maryann Sedor INTENT
24 Katie Casey Half Acre Cycling
25 Kathleen Deamico
26 Elizabeth Gjerde Northbrook Bicycle Club Inc.
27 Tammi Longsjo The Pony Shop
28 Jeannie Ryan Alberto's Sport
29 Jessica Brenner
30 Patricia Ledesma Union Cycling Team
31 Molly Medhurst
32 Claudia Reyestodd Heritage Race Club
33 Anne Barnes
34 Delamie Thompson Tower racing
35 Melissa King
36 Sara Laurino
37 Kimberly Scheer xXx Racing
38 Elizabeth Bosch
39 Amber Ritter
Finishers: Cat 4: 38   Cat ?: 1