Log In
Tuesday Night Cross • Oct 1 2013
5.7
2
6.7
5.7
4.8
Clear, 71 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
2
Moisture
6.7
Accel
5.7
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Innokenty Zavyalov Minnesota Cycling Team 37:21.th
2 Fred Mills Minnesota Cycling Team 37:31.th
3 Samuel Bramel Gopher Wheelmen 37:34.th
4 Christopher Smith Hup United 37:45.th
5 Olivier Vrambout 37:48.th
6 Brendan Bellew Angry Catfish 38:29.th
7 Owen Thoele Angry Catfish 38:38.th
8 Keven Kvalsten Kenwood Racing 38:54.th
9 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc. 38:55.th
10 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc. 39:04.th
11 Scott Kassekert 39:13.th
12 Chris Burg Freewheel Bike 39:19.th
13 Dave Fetters Twin Six 39:34.th
14 Peter Olejniczak St Paul Bicycle Racing Club 39:50.th
15 Andy Reichert Birchwood/GIS 40:00.th
16 Nancy Klinger Peace Coffee Racing 40:01.th
17 Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 40:07.th
18 Charles Simacek Freewheel Bike 40:53.th
19 Chris Van ert Peace Coffee Racing 41:01.th
20 Todd Thurmes Freewheel Bike 41:09.th
21 Bryan Hill Grand Performance Cyclocross Team p 41:45.th
22 Clayton Mclagan Peace Coffee Racing 41:50.th
23 Brian Gaines Gopher Wheelmen 42:00.th
24 William Dick Top Natchez Racing 42:15.th
25 Chris Alme Hup United 37:22.th
26 Gregorio Ramirez 38:14.th
27 Andrew Frye St Paul Bicycle Racing Club 38:21.th
28 Ryan Carlson Twin Six 38:21.th
29 Corey Coogan cisek The Fix Studio 38:22.th
30 Eddie Karow 38:41.th
31 Ted Clausen All-City 40:26.th
DNF Brian Duncan Grand Performance Cyclocross Team p 12:06.th
DNF Douglas Swanson 05:02.th
DNF Matt Huron Kenwood Racing 16:26.th
DNF Scott Robertson G.S. Circo Azzurro 31:16.th
DNF Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 15:21.th
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Rients Trek Cyclocross Collective 28:14.th
2 Keven Kvalsten Kenwood Racing 28:34.th
3 Owen Thoele Angry Catfish 28:38.th
4 Olivier Vrambout 28:38.th
5 Douglas Swanson 29:18.th
6 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 29:19.th
7 Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 29:52.th
8 Nancy Klinger Peace Coffee Racing 29:58.th
9 Monte Dirks Twin Six 30:02.th
10 Mike Brotman Synergy 30:12.th
11 Andy Reichert Birchwood/GIS 30:23.th
12 Thomas Thornquest Kenwood Racing 30:30.th
13 Todd Schmidt 30:31.th
14 Chris Ames Freewheel Bike 30:34.th
15 Scott Robertson G.S. Circo Azzurro 30:36.th
16 Matthew Prior 30:52.th
17 Dave Fetters Twin Six 30:57.th
18 Chris Van ert Peace Coffee Racing 30:57.th
19 Marc Wiken 31:01.th
20 Daniel Wheeler Gopher Wheelmen 31:23.th
21 Charles Jacobs Revolution Cycle/Twin Six 31:57.th
22 Jon Friedell Kenwood Racing 32:03.th
23 Ray Coyle Revolution Cycle/Twin Six 32:12.th
24 Christopher Smith Hup United 32:15.th
25 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team 32:16.th
26 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish 32:23.th
27 Brian Kozicki Top Natchez Racing 32:23.th
28 Clayton Mclagan Peace Coffee Racing 32:33.th
29 Matt Huron Kenwood Racing 32:40.th
30 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 32:48.th
31 Chris Rogers Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 32:50.th
32 Andrew Frye St Paul Bicycle Racing Club 32:52.th
33 Bryan Gerding All-City 32:53.th
34 Adam Grafa Birchwood/GIS 32:54.th
35 Michael Cisek 32:58.th
36 Nathan Mielte 32:58.th
37 Robert Ogren The Fix Studio 33:41.th
38 Chris Alme Hup United 27:11.th
39 Eric Pirius Kenwood Racing 27:58.th
40 Jeff Damm 28:15.th
41 Ryan Carlson Twin Six 28:15.th
42 Frederick Gray Birchwood/GIS 28:42.th
43 Eric Swenson Crossniacs 28:54.th
44 Michael Brown Peninsula Velo Cycling Club 29:10.th
45 Jon Dickus 29:10.th
46 Ryan Coogan Twin Six 29:18.th
47 Ted Clausen All-City 29:18.th
48 Jason Goldberg Grand Performance Cyclocross Team p 29:21.th
49 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 29:29.th
50 Michael Lyner Chilkoot Velo 29:47.th
51 Christoffer Graham 30:12.th
52 John Bryant St Paul Bicycle Racing Club 30:34.th
53 Steven Redelsperger St Paul Bicycle Racing Club 30:43.th
54 Cal Collins 31:57.th
55 Gregorio Ramirez 28:49.th
DNF Chris Burg Freewheel Bike 5.468
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 34   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Severson 31:27.th
2 Wyatt Furois Gopher Wheelmen 31:43.th
3 Dominic Howes 32:37.th
4 Seth Peterson 32:49.th
5 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 33:04.th
6 Brian Malarski Omnium Bike Shop 33:13.th
7 Steve Bailey 33:14.th
8 Jameson Mcguine Top Natchez Racing 33:44.th
9 Nick Boulton Synergy 33:49.th
10 Rob Naramore MCT 33:58.th
11 Nick Watts Grand Performance Cyclocross Team p 33:58.th
12 Mike Lachance 34:19.th
13 Andrew Holien 34:25.th
14 Christoffer Graham 34:32.th
15 Joel Swenson All-City 34:35.th
16 Eric Thoerner Birchwood/GIS 34:35.th
17 Jason Davis 34:36.th
18 Michael Pasdo St Paul Bicycle Racing Club 34:45.th
19 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 34:52.th
20 Jeff Grant 34:59.th
21 Keith Johnson Behind-Bars/LGR 35:12.th
22 Andrew Lageson St Goose Bike Team 35:13.th
23 Mark Westlake Silver Cycling 35:24.th
24 David Smith St Goose Bike Team 35:29.th
25 Ben Oney 35:29.th
26 Cal Collins 35:37.th
27 Tim Staloch 35:52.th
28 Loren Gordon 35:52.th
29 Matt Ostrowski 36:06.th
30 Rob Williams 36:07.th
31 David Cecchi 36:48.th
32 Morgan Putnam 37:07.th
33 Max Becker St Goose Bike Team 37:14.th
34 Jacob Nelson Behind-Bars/LGR 37:30.th
35 James Vansloun Birchwood/GIS 38:21.th
36 Kalen Graham 31:28.th
37 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc. 31:36.th
38 Mike Halman 31:44.th
39 Dylan Wettelang 31:58.th
40 Theo Halvorson 32:14.th
41 Paul Peterson 32:37.th
42 Ryan Guthrie Gopher Wheelmen 33:02.th
43 Corey Soderquist St Goose Bike Team 33:07.th
44 David Haerle Loon State Cyclists 33:22.th
45 Aaron Hartman 34:16.th
46 Reid Bartels 34:34.th
47 Anthony Hilligoss Angry Catfish 35:38.th
48 Jeff Schmieg 35:57.th
49 Joe Polta 37:40.th
50 Pete Johnson Freewheel Bike 39:19.th
51 Ben Johnson Freewheel Bike 39:20.th
52 Gabe Vansloun 32:22.th
53 Doug Nixon 12.925
DNF Kent Furois Gopher Wheelmen 09:17.th
DNF Trent Luger Balance Cycling 21:30.th
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 34   Cat 5: 10   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terra James The Fix Studio 28:30.th
2 Teresa Moriarty Minneapolis Bicycle Racing Club 28:45.th
3 Heather Edwards-thoerner Birchwood/GIS 29:02.th
4 Lee Penn Grand Performance Cyclocross Team p 30:26.th
5 Heidi Goodson 30:49.th
6 Lindsey Hillesheim Synergy 31:26.th
7 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 34:25.th
8 Anna Schwinn 30:31.th
9 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling, Inc. 30:45.th
10 Annie Grossarth 33:40.th
11 Rebecca Westlake 34:58.th
DNF Delilah Guertin 08:15.th
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2