Log In
Tuesday Night Cross • Sep 10 2013
0
0
0
0
0
Clear, 73 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thompson Mt. Borah Epic Team
2 Adam Froemming Freewheel Bike
3 Craig Faulkner Crossniacs
4 Fred Mills Minnesota Cycling Team
5 Dominic Talerico Angry Catfish
6 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
7 Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
8 Keven Kvalsten Kenwood Racing
9 Marcus Bush
10 Owen Thoele Angry Catfish
11 Unknown Rider
12 Brendan Bellew Angry Catfish
13 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
14 Matt Leizinger All-City
15 Devin Obrien
16 Charles Simacek Freewheel Bike
17 Ethan Furois Gopher Wheelmen
18 Samuel Bramel Gopher Wheelmen
19 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
20 Paul Schoening Mt. Borah Epic Team
21 Andy Reichert
22 Robert Holmberg Sho-Air Minnesota Cycling Club
23 Chris Fischer Synergy
24 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
25 Matthew Prior
26 Unknown Rider
27 Joshua Schwantes Kenwood Racing
28 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
29 Unknown Rider
30 Dave Fetters Twin Six
31 Keith Bianchi Grand Performance Cyclocross Team p
32 Adam Rambow Crossniacs
33 Ryan Larson Birchwood/GIS
34 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
35 Gregorio Ramirez
36 William Dick Top Natchez Racing
37 Bryan Hill Grand Performance Cyclocross Team p
38 Chip 317
39 Brian Gaines Gopher Wheelmen
40 Todd Thurmes Freewheel Bike
41 Chris Alme Hup United
42 Jeremy Ames Angry Catfish
43 Peter Olejniczak St Paul Bicycle Racing Club
44 Kevin Guiney
45 Jason Fife KCOI Boulevard
46 Isaac Young
47 Paul Krumrich Curt Goodrich/Donkey Label Racing T
48 Daniel Boyles Behind-Bars/LGR
49 Ted Clausen All-City
50 Stephen Wilson Peace Coffee Racing
51 Christopher Yates
52 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport
53 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team
54 Tim Werts Hollywood Cycles
55 Michael Younes
56 Sam Beveridge Freewheel Bike
57 Corey Coogan cisek The Fix Studio
58 Michael Gaines Gopher Wheelmen
59 Todd Schmidt
60 Thomas Thornquest Kenwood Racing
61 Bart Hollaren Grand Performance Cyclocross Team p
62 Ellis Nordhougen Crossniacs
63 Chris Van ert Peace Coffee Racing
64 Douglas Swanson
65 Innokenty Zavyalov Minnesota Cycling Team
66 Michael Pederson Hup United
67 Andrew Barlage All-City
68 Sam Berkland All-City
69 Michael Phillips
70 Jamison Beisswenger Peace Coffee Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 22   Cat 3: 35   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Faulkner Crossniacs
2 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
3 Keven Kvalsten Kenwood Racing
4 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
5 Daniel Jansen Hollywood Cycles
6 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
7 Thomas Thornquest Kenwood Racing
8 Monte Dirks Twin Six
9 Christopher Smith Hup United
10 Gregorio Ramirez
11 Dave Fetters Twin Six
12 Andy Reichert
13 Daniel Wheeler Gopher Wheelmen
14 Bart Hollaren Grand Performance Cyclocross Team p
15 Todd Schmidt
16 Chris Alme Hup United
17 Douglas Swanson
18 Ellis Nordhougen Crossniacs
19 Charles Jacobs Revolution Cycle/Twin Six
20 Grant Larvick Angry Catfish
21 John Thompson
22 Steven Pippin G.S. Circo Azzurro
23 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
24 Paul Krumrich Curt Goodrich/Donkey Label Racing T
25 Chris Van ert Peace Coffee Racing
26 Jesse Rients Trek Cyclocross Collective
27 Jason Fife KCOI Boulevard
28 Jon Friedell Kenwood Racing
29 Ryan Carlson Twin Six
30 Bryan Gerding All-City
31 Adam Rambow Crossniacs
32 Isaac Young
33 Dwight Skinner
34 Nancy Klinger Peace Coffee Racing
35 Jamison Beisswenger Peace Coffee Racing
36 Barry Schmitt Grand Performance Cyclocross Team p
37 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team
38 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club
39 Ted Clausen All-City
40 Eric Swenson Crossniacs
41 Chip 481
42 Christoffer Graham
43 Adam Grafa Birchwood/GIS
44 Michael Lyner Chilkoot Velo
45 ? Staal?
46 Michael Brown Peninsula Velo Cycling Club
47 Ben Johnson Freewheel Bike
48 Jason Goldberg Grand Performance Cyclocross Team p
49 Cal Collins
50 Jon Dicks
51 David Mercer Curt Goodrich/Donkey Label Racing T
52 Michael Pederson Hup United
53 Tom Bengel Grand Performance Cyclocross Team p
54 John Bryant St Paul Bicycle Racing Club
55 Matt Moore All-City
56 John Hoch Birchwood/GIS
57 Eddie Karow
58 Matt Ostrowski
59 Michael Phillips
60 Michael Cisek
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 28   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kassekert
2 Max Severson
3 Trent Luger Balance Cycling
4 Robert Ferris
5 Mark Harvey Behind-Bars/LGR
6 Jeffrey Frane All-City
7 Tim Savre Freewheel Bike
8 Dwight Skinner
9 David Lukaska
10 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club
11 Brian Malarski Omnium Bike Shop
12 Patrick Parish
13 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
14 Thomas Worley Behind-Bars/LGR
15 Jason Davis
16 Christoffer Graham
17 Chris Reed
18 Matt Reeve
19 Chris Erickson
20 Dominic Howes
21 Justin Patch
22 Jameson Mcguine
23 Mark Westlake Silver Cycling
24 Ryan Johnson
25 Peter Akimoto All-City
26 Benjamin Ong
27 Morgan Pease
28 Scott Wilton
29 Bud Trnka
30 Ben Johnson Freewheel Bike
31 Cal Collins
32 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
33 Nick Watts Grand Performance Cyclocross Team p
34 Matt Appleman
35 Michael Groskreutz
36 Logan Spader
37 Geoff Egerman
38 Jacob Nelson Behind-Bars/LGR
39 Tim Staloch
40 Peter Lund Behind-Bars/LGR
41 Craig Rittler
42 David Cecchi
43 John Bryant St Paul Bicycle Racing Club
44 Matt Ostrowski
45 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc.
46 Seth Downs
47 Gordon Hilleque Freewheel Bike
48 Tony Miller
49 Chris Petersen
50 Jacob Garrison Lucid Racing
51 Dylen Wetteland Gopher Wheelmen
52 Theo Halvorson
53 Keith Johnson Behind-Bars/LGR
54 Michael Phillips
55 Cole Herrmann
56 Kent Furois Gopher Wheelmen
57 Carter Eng Minnesota Junior Cycling Inc.
58 Cyrus Nordhougen
59 Kalen Graham
60 Ryan Guthrie County Cycles
61 Paul Peterson
62 Peter Froehling
63 Ted Stephany
64 Aaron Hartman
65 Michael Chauss Birchwood/GIS
66 Brian Mitchell
67 John Hoch Birchwood/GIS
68 Anthony Hilligoss Angry Catfish
69 Andrew Lageson St Goose Bike Team
70 Pete Johnson Freewheel Bike
71 Jeffrey Schmieg
72 Paul Sanders
73 Gabe Vansloun Birchwood/GIS
74 James Vansloun Birchwood/GIS
75 Nick Boulton Synergy
76 Parker Roenfanz Twin Six
77 Evan Giannobie
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 39   Cat 5: 23   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Morgan All City
2 Jennifer Nowlin Peace Coffee Racing
3 Terra James The Fix Studio
4 Carol Seipp Grand Performance Cyclocross Team p
5 Teresa Moriarty Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Chip 365
7 Corey Coogan cisek The Fix Studio
8 Amy Oberbroecking
9 Chip 327
10 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Rebecca Westlake
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 3