Log In
Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy • Oct 6 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.2
3.4
4.9
4.7
4.5
Clear, 63 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.4
Moisture
4.9
Accel
4.7
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Houk
2 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com
3 Steve Raubolt SWEAT360
4 Patrick Fraser
5 Joshua Degraff
6 Kenneth Elser
7 Raul Bonifacio
8 Phillip M trost Team S+M
9 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
10 John Hatfield
11 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
12 Andrew Marchington
13 Aneel Nath
14 Max Frixione
15 Rollston Frango poulos
16 Anthony Smith
17 Luis Vargus Human Powered
18 Dean Maclean Team Planet X USA
19 Dennis Weider
20 Devan Dunn
21 Bill Holmes Team Planet X USA
22 Paul Sari
23 Alex Dombroski
24 Ben Baltazar
25 Marlow Macht
26 Brad Houle
27 Cooper Irwin Hapi-Go!
28 Brendan Smith
29 Brendan Hughes
30 Anthony Smith
31 Joshua Johansen
32 Doug Bailey
33 Joe Kim Camas Bike and Sport
34 Phil Devasto HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
35 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
36 Tanner Schulz
37 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 John Rockwood
39 Joel Sherman
40 Andrew Pyke
41 Brian Kash
42 Dan Grossen SWEAT360
43 Justin S king
44 Andrei Kudrautsau SWEAT360
45 Jeff Copus
46 Adam Wisherd The Spokesmen
47 Rich Reardon
48 Howard Draper
49 David Hankins Camas Bike and Sport
50 Chris Jones
51 Marc Angelo Human Powered
52 Tom Valencia
53 Sam Swan
54 Tom Kretz
55 Dan Salvey
56 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
57 Phillip Wiant
58 Steve Valenta The Spokesmen
59 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
60 Eric Koegler
61 John Degennardt
62 Craig Russillo
63 Tim North The Spokesmen
64 Mike Pimomo
65 Evan Rose
66 David Davidson
67 Matt Ryan
68 Albert Passadore
69 Jim White
70 Jamie Mitchell
71 Seamus Hartman
72 Duane Daniel
73 Kevin Thornton
74 Daniel Knopf SWEAT360
75 Anthony Melton
76 Zach Durst Hapi-Go!
77 Greg Eyerly
78 Eddie Barksdale
79 Ian Green
80 Ben Helgren
81 Rebecca Roofener SWEAT360
82 Barry Kich
83 Dan Gutzman
84 Ricky Guadarrama
85 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
86 Kevin Vassily Team Lazy Tarantulas
87 Erin Graves
88 Whitney Dawson
89 Brian Stancliff SWEAT360
90 Steven Rose
91 Richard Akers The Spokesmen
92 Kaeley Stephens
93 Regina Silva
94 Jeffrey Nichols
95 Jennifer White
96 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
97 Anuj Khattar
98 Brian Duhon
DNF Tom Smith
DNF Paul Sackman
DNF William Riddle
DNF Harrod Neal Ruckus Test Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 94  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taeryn Robbins
2 Traci Anderson
3 Taylor Schefstrom
4 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
5 Amy Horstman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Cecilia Becerra
7 Kristina Owen Capitol Velo
8 Stephanie Roulon
9 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
10 Robin Maloney
11 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
12 Ellemien Winther
13 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Abby Bohannan
15 Traci Smolen
16 Jenny Trygg
17 Gina Zandy ohnstad
18 Julie Bushnell
19 Lauren Dunbar
20 Melissa Powers
21 Lisa Creamer
22 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
23 Misti Powell
24 Stacey Ruff
25 Darcie Elliott-wiens Athletes Lounge Cycling Team
26 Amy Seymour
27 Natalie Albright Look Good Feel Good
28 Becca Smith-morgan
29 Lidia Rose Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
30 Nori La rue
31 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
32 Genevieve Stevens-johnson
33 Kristin Ash
34 Amy Mae holmes Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
35 Kathleen Richardson
36 Kate Northington Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Jt Fountain
4 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
5 Shannon Skerritt
6 Ben Thompson
7 Joshua Kelley
8 Lance Haidet
9 Donald Reeb
10 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
11 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
12 James Ceccorulli bicycleattorney.com
13 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
14 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
15 Paul Lacava
16 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
17 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
18 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
19 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
20 Jeremy Russell bicycleattorney.com
21 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
22 Graham Howard
23 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
24 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
25 Brad Winn Team S+M
26 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
28 Brandon Meinke Team S+M
29 Dave Davis Ironclad/Yakima
30 Tyler Fought Trusty Switchblade
31 Matt Mahoney Gentle Lovers
32 Cameron Lloyd
33 Tim Joslin Cyclepath Racing
34 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
35 Scott Bradway Team S+M
36 Ryan Garner
37 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
38 Jonathan Myers Team S+M
39 Colin Rowan Look Good Feel Good
40 Byron Breeden Guinness Cycling Team
41 Matt Hall Breadwinner Cycles
42 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
43 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
44 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
45 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
46 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
47 Dan Watson Gentle Lovers
48 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
49 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
50 Pete Rubijono
51 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
52 Zach Heath
53 Dave Messenheimer Green Submarine Records
54 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
56 Christian Reed Green Submarine Records
57 Christian Buesch
58 Andrew Willis Portland Bicycle Studio
59 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
60 Troy Sexton Bridgetown Velo
61 Javier Colton Sunnyside Sports
62 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
DNF Sean Corey Trusty Switchblade
DNF Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
DNF Nat Johnson Green Submarine Records
DNF Zachary Utz Ruckus Test Team
DNF Andrew Hawley Lost Highway
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 13   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Jungjohann
2 David Sterry Green Submarine Records
3 Jason Britton Team S+M
4 Billy Bergen Sunnyside Sports
5 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
6 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
7 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
8 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
9 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
10 Jeff Smith
11 Nate Youngs
12 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
13 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
14 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
15 Scott Forrest
16 Stephen Laurent
17 Cullen Guinn Joe Bike
18 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
19 Gary Szalay
20 Shane Johnson Trinity Bikes
21 Brian List Bike Central
22 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
23 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
24 Spencer Callahan
25 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
26 Robert Carver Ironclad/Yakima
27 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
28 Erik Denninghoff DNR Cycling
29 Billy Wherley
30 Trevor Lane Boneyard Cycling
31 Jon Conway
32 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks
33 Sage Brown
34 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
35 Jordan Norris Joe Bike
36 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
37 Matthew White Bike Newport-Bier One
38 Matthew Edwards
39 Jason Schroeder
40 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
41 Jesse Merrithew
42 Julien Jaborska
43 Cristian Fuentes crank
44 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
45 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
46 Chris Magel Bike Newport-Bier One
47 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
48 Christian Martin River City Bicycles
49 Nick Makanna Team S+M
50 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
51 Jeff Johnston Boneyard Cycling
52 Casey Davidson bicycleattorney.com
53 Freddy Tincher Bridgetown Velo
54 Michael Risner
55 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
56 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
57 Samuel Bradshaw
58 Andy Kappler
59 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 David Dezellem Ironclad/Yakima
61 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
62 Kurt Buddendeck
63 Jack Olsen
64 Brandon Willems
65 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
66 Justin Huggins
67 Kyle Mills Boneyard Cycling
68 Doug Moak
69 Eddie Wang River City Bicycles
DNF Matthew Smith
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Neal Bibler
3 Cory Solovewicz
4 Brian Hart jr. Hapi-Go!
5 Andy Edick
6 Damien Salerno
7 Mark Skiefington
8 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
9 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
10 Scott Gerwig
11 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
12 Patrick Reedy
13 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
14 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
15 John Ayres
16 Matt Hooge
17 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
18 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Jeff Crawford Bridgetown Velo
20 John Napier Camas Bike and Sport
21 Brett Cassidy Human Powered
22 Jim Storton
23 Jake Hampton
24 Michael A shearer
25 Tony Weber
26 Jason Ladwig
27 Matthew Shaffer
28 Josh Spivey Trusty Switchblade
29 David Hymans Metropolis Cycle Repair
30 Connor Wiles Team S+M
31 Dan Dellitt
32 Jeremy Nichols
33 Anthony San filippo
34 Mike Tomlinson
35 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
36 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
37 Jeff Chochon
38 Chris Bathke
39 Travis Parker
40 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
41 Stephen Carter The Spokesmen
42 Jerald Winfrey
43 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
44 Eric Hagstette
45 Kevin Morikawa DNR Cycling
46 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com
47 Alexander Hongo Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
48 Ryan Mcginnis Tensegrity PT Cycling
49 Eric Speakman Lost Highway
50 Randall Fransen
51 Nick Wood
52 Adam Moore Look Good Feel Good
53 Jan Taborsky
54 Marc Heisterkamp
55 Matt Forness
56 ? ?
57 Corey Mcmanus
58 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair
59 Nathan Agalzoff
60 Josh Snyder
61 Marc Whitehead
62 Stephan Morris
63 Colin Ross Portland State University
64 Andrew Warren
65 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
66 Andy Morris
67 Nick Besson
68 Matt Wagoner Look Good Feel Good
69 James Peterson
70 Jessee Bodert Look Good Feel Good
71 Christopher Muhs Look Good Feel Good
72 Brett Strohlein
73 Mg Smith
74 Sean Haggerty
75 Aaron Mcpike
76 Todd Mobley Camas Bike and Sport
77 Eric Albright
78 Tim Kalimanis
79 Michael Wisth Tensegrity PT Cycling
80 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
81 Phil Webster
82 Varner Seaman
83 Nate Wyeth Boneyard Cycling
84 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
85 Christopher Landon
86 Tim Breault
87 Tarik Hadid
88 Nate Mckeown DNR Cycling
89 Benjamin Weber
90 Bob Moore Soraz Racing p/b CAPA
91 Bryan Foster
92 Eric Frome
93 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
94 Isaac Frost Green Submarine Records
95 Robert Mccabe
96 Jeff Ehleringer Filth and Fury
97 Scott Mccoy
98 ? ?
99 Tony Gomez
100 Travis Bullard
101 Paul Sheprow
102 Tony Pitone Portland Velo Racing Team
103 Brendan Sheerin
104 Timur Ender
105 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters
106 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
107 Luis Garcia
DNF Aaaron Stensaud Team S+M
DNF Mike Larson
DNF Peter Bryant
DNF Matthew Arrington
DNF Owen Szwaya bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 98  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rosen Sage Cycles Racing
2 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Matt Wilkin Team S+M
4 John Martin Team Lazy Tarantulas
5 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Pete Conklin
7 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
8 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Michael Chesnut
11 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
12 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
13 Jack Trumbull
14 Michael Clark
15 Steve Campbell
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Thom Kneeland
18 Jeff Merwin
19 Rutherford Brakke-pound
20 Jon Coney
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Earl Hazekamp Capitol Velo
23 James Peale
24 Bart Qualls
25 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling
26 Vince Rodarte Team Planet X USA
27 Charles Henderson Lost Highway
28 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
29 Sean Fields
30 Jamaal Folsom Nossa Familia Coffee Cycling
31 Joe Cadwell
32 Jon"buffaloman Bouffleur
33 Mike Chombeau Team Rose City
34 Thomas Sinka
35 Jamie Fitzgerald Veloforma
36 Jeremy Jensen
37 James Thompson
38 Pete Mersereau
39 Nathan Petz The Spokesmen
40 Joe Leineweber Ironclad/Yakima
41 Curtis Burrill
42 James Emond
43 Paul Toufar bicycleattorney.com
44 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
45 Jason Smith
46 Chris Hopkins Beaverton Bicycle Club
47 Todd Mitchell
48 Matt Graff
49 Terry Chubb
50 Jacob Roth
DNF Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy
3 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
4 Carson Westberg WebCyclery.com
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
7 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
8 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
9 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
10 Andrew Waddell
11 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
12 Ben Van raalte
13 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
14 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
15 Owen Szwaya bicycleattorney.com
16 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Erik Hammerquist
18 Thomas Ring
19 Brian Hart jr. Hapi-Go!
20 Ryder Uetrecht WebCyclery.com
21 Easton Spring
22 Ian Steigerwald
23 Nathanael Hart Hapi-Go!
24 Paul Furst
25 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
26 Brendan Sheerin
27 Cooper Irwin Hapi-Go!
28 Peter Melton
29 Jacob Schoolfield
30 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
31 Raymond Hill
32 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
33 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
34 Carson Griffith Bend Endurance Academy
35 Jeremy Karner
36 Ryan Caputo The Spokesmen
37 Evan Mobley
38 Jace Petersen
39 Ian Ricks
40 Zach Durst Hapi-Go!
41 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
42 Skyler Gober Showers Pass
43 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo
44 Brennan Pool
45 Tom Fitzgerald
46 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
47 Tanner Wostcott
48 Owen L. rogers bicycleattorney.com
49 Andrew Nolke
50 Tabor Stensrad Team S+M
51 Sean Harple SWEAT360
52 Jack Braun
53 Grant Conklin
54 Gabriel Boatright
55 Miles Revenaugh
56 Milo Beall
57 Luke Soto
58 Brenner Henry
59 Jackson Corner
60 Christian Dobbins
61 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
62 Tyler William
63 Jack Nelson
64 Jake Radtke
65 Travis Albers
66 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes
67 Axel Clear
68 Oliver Mcfaddey
69 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
70 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas
71 Noah Steigerwald
72 Ian Baer
73 Ben Balderas
74 Henry Collias
75 Karsten Winther
76 Evan Owens
77 Ryan Gutierrez
78 Tucker Roberts
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 10   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
4 Jennelle Holmes WebCyclery.com
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
7 Aunika Miranda Trusty Switchblade
8 Kristina Owen Capitol Velo
9 Leah Pfeiffer
10 Shasned Crescenzi
11 Aubrey Ellerbruch
12 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
13 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Madison Pettit
15 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Olivia Hewett The Spokesmen
17 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
18 Emma Royce The Spokesmen
19 Sage Kosmala
20 Katie Castle Portland Velo Racing Team
21 Helene Furst
22 Haley Guettler River City Bicycles
23 Hope Williams
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Mark Bradley
3 Terry Knight
4 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
5 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
6 John Foulston Portland Velo Racing Team
7 Charles Stearns
8 Michael Nyberg Sunnyside Sports
9 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Johnny Vergis Cyclepath Racing
11 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo
12 Greg Talbert
13 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
15 Steven Thorne BikeFlights.com
16 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
17 Nathan Sheafor Team Bobs-bicycles.com
18 William Zale West End Bikes/Specialized
19 Dave Burnard
20 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Todd Schock Boneyard Cycling
22 Kurt Martin
23 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Vern Krist
25 Andrew Meigs
26 Satoru Igarashi
27 Michael Metz
28 Gary Klingler WebCyclery.com
29 Chris Wold
30 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
31 Steve Petersen Team Finger
32 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
33 Peter Spir Team S+M
34 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
35 Jon Gove Ruckus Test Team
36 Richard Potestio
37 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
38 Randy Scott
39 Dieter Hoffmann Team S+M
40 Mark Miller Team Dirt
41 John Napier Camas Bike and Sport
42 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized
43 Erik Goodfriend Showers Pass
44 Wayne Nussbaum
45 Jeffrey Volk DNR Cycling
46 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Charles Linke The Spokesmen
48 John Nicholas DNR Cycling
49 Vincent Plaza BriHOP Cycling
50 Dan Houghton
51 Jim Hinkley
52 David Smith
53 Stefan Furst Camas Bike and Sport
54 Ed Dalton
55 Jeff Hollister
56 Peter Nielsen Sunset Cycles
57 David Yurk
58 Ben Van raalte
59 Mike Baer
60 George Wright
61 Don Moote RAO/Imperial River Racing
62 Dave Wingard
63 Danny Pettit
64 Chris Chapman
65 Evelyn West Team S+M
66 Riley Moody Team Rose City
67 Jay Haupt
68 Michael Mclandress Boneyard Cycling
69 Tim Rathbun
70 Duane Spencer
71 Dave Groner
72 ? ?
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Santos Cyclepath Racing
2 Todd Stewart
3 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
4 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi
5 John Rollert WebCyclery.com
6 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
7 Martin Baker bicycleattorney.com
8 John Bravard Cyclepath Racing
9 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
10 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Rich Cramer bicycleattorney.com
12 Brent Casady
13 Jeff Otto Sunset Cycles
14 Jeff Curtes
15 John Weathers Sunset Cycles
16 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
17 Robert Uetrecht WebCyclery.com
18 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
19 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
20 John Mitchem West End Bikes/Specialized
21 Chad Swanson Team S+M
22 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
23 Matt Kline Sappo Hill Soapworks
24 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 John Wilson Pacific Power Blue Sky
26 David Sjogren
27 Paolo Dabbeni Filth and Fury
28 Grant Folske
29 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
30 Roger Meier Cyclepath Racing
31 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
32 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
33 Doug Evans bicycleattorney.com
34 Jesse Luckett Cyclepath Racing
35 Aaron Leritz Team S+M
36 Rick Metz bicycleattorney.com
37 Mathew Braun
38 Dave Condon Trusty Switchblade
39 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
40 Ryan Brown
41 Dan Porter Cyclepath Racing
42 Eric Lanners Team S+M
43 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
44 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
45 Quinn Jackson DNR Cycling
46 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team
47 Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
48 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
49 Lloyd Connelly DNR Cycling
50 Jason Zadow Filth and Fury
51 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
52 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental
53 Wade Miller Sunnyside Sports
54 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
55 William Alcorn BikeFlights.com
56 Chad Smeltzer crank
57 Matthew Westermeyer
58 Bob Jacobs bicycleattorney.com
59 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
60 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
61 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
62 Jonathan Irick
63 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
64 John Droege Filth and Fury
65 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
66 Steve Dale bicycleattorney.com
67 Jonathan Vinson Gentle Lovers
68 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
69 Joseph Fricke Cyclepath Racing
70 Spencer Moersfelder River City Bicycles
71 Chad Sage Sunnyside Sports
72 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
73 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bi
74 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
75 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
76 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team
77 Scott Willson Gentle Lovers
78 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
79 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Shannon Boroff bicycleattorney.com
81 Wally Hockman WebCyclery.com
82 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
83 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
84 David Bjork Hutch's/Bend Dental
85 John Gorman VC Roger
86 Alex Accetta
87 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
88 Bill Larson Cyclepath Racing
89 Bret Berner River City Bicycles
90 David Klipper Guinness Cycling Team
91 Tim Smith
92 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Nicholas Leritz Team S+M
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Daniel Sprouse
DNF Raymond Crepeau Ruckus Test Team
DNF Scott Mares Threshold Velo
DNF Nate Magaret VC Roger
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Driver
2 Eric Vickers
3 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Ryan Eisele Reall Racing
5 Michael Kosmala Team S+M
6 Andrew Steiner Boneyard Cycling
7 Mark Widlund The Spokesmen
8 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
9 Matt Savage Trusty Switchblade
10 Ronald Kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
11 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Jason Musengo
13 Adam Ward
14 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
15 Barry O'connor
16 Andrej Miske Dr Will Bar
17 Kenny Wolford
18 Jeffrey Struck
19 Tom Lenth
20 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Jason Pinkerton
22 Matt Edler Portland Bicycle Studio
23 Simon Robins Team Wooly Mammoth
24 David Hewett The Spokesmen
25 Steve Brower
26 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
27 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
28 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
29 Dan Shepherd Team Cycle Sport
30 Andy Meeks bicycleattorney.com
31 Carl Werner
32 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
33 Danny Weikel River City Bicycles
34 Doug Minarik bicycleattorney.com
35 Eric Wittinger
36 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
37 Chris Nelson Green Submarine Records
38 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
40 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
41 Geoff Grummon crank
42 Andrew Filer
43 Matt Radich Dr Will Bar
44 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
45 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
46 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
47 Kerry Halligan
48 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
49 Greg Edwards
50 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
51 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 Greg Bearce
53 Brian Schiller Guinness Cycling Team
54 Andy Leritz Team S+M
55 Chris Moor
56 David Rasca Buy Local Cycling
57 Aaron Tarnow WebCyclery.com
58 Bernard Acevedo
59 Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway
60 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
61 Rick Boston Bellovaci United
62 Brad Wignall
63 Daniel Boatright Filth and Fury
64 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
65 Tony Curtis The Spokesmen
66 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
67 Peter Rueegger Team Mudman
68 Jj Blackwood
69 Kyle Stancliff SWEAT360
70 Thomas Morgan bicycleattorney.com
71 Sage Freeman Team Planet X USA
72 Chad Hartley SWEAT360
73 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
74 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
75 Kenneth Pace Team S+M
76 Spencer White
77 Jeff Boehlke The Spokesmen
78 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
79 Rich Julyan Team Cycle Sport
80 Brent Wallace Trusty Switchblade
81 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
82 Scott Peterson UNATTACHED
83 Freddy Tincher Bridgetown Velo
84 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
85 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
86 Christian Ettinger
87 Drew Holmes WebCyclery.com
88 Jason Uland Team Cthulhu
89 Chris Brannen Team S+M
90 Sean Cook Cyclepath Racing
91 Dan Sheerin
92 Eric Roth
93 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
94 Brian Petrucci Cyclepath Racing
95 Mike Murphy
96 Justin Huggins
97 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
98 Judd Eustice Team S+M
99 Charles Thomas Boneyard Cycling
100 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilit
101 Tim Shannon
102 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
103 Khari Gates
104 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
105 Matthew Wilkin Team S+M
106 Jim Braun
107 Marc Riera Gentle Lovers
108 Colin Cunningham
109 Dave Gulick Green Submarine Records
110 Judson Mccauley The Spokesmen
111 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
112 Robert Marti SWEAT360
113 ? ?
114 Ian Kennedy bicycleattorney.com
115 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
116 Matthew Cordeiro
117 Joe Doyle
118 Alan Reaume
119 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles
120 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
121 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
122 Jason Ramsdell
DNF Douglas Johnson
DNF Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Jim Collias
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 108  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Miller Team Lazy Tarantulas
2 David Anderson Boneyard Cycling
3 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
4 Rob Russell Camas Bike and Sport
5 Robert Umberhandt
6 Webster Wilson
7 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
8 Brian Carrico The Spokesmen
9 Thomas Royce The Spokesmen
10 John Shorb
11 James Williams
12 Tristan Jones
13 Bill Richmond
14 Stewart Schesnack
15 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
16 Luke Robbins
17 Jeff Steiner Showers Pass
18 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway
19 Banjo Weymouth
20 Brent Sherry Human Powered
21 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
22 Steven Ohlhaber
23 Michael Tabtabai
24 Steve Black
25 Matthew Reid
26 Ryan Morrisey The Spokesmen
27 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
28 James Olson
29 Rick Jones
30 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
31 Matt Thiefelder The Spokesmen
32 Ryan Schimpf The Spokesmen
33 Mike Taylor
34 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
35 Jason Butler-brown Nossa Familia Coffee Cycling
36 Jeremy Hudson
37 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
38 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
39 Tom Palke Team Mudman
40