Log In
Town Hall Cross • Sep 28 2013
4.9
2
4.8
4.6
6
Clear, 68 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
2
Moisture
4.8
Accel
4.6
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerald Adasavage Bicycle Therapy
2 Mike Festa PHILADELPHIA CICLISMO
3 Greg Whitney
4 Joe Pigga LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
5 Mark D'avino CADENCE CYCLING
6 Marten Beels LAMPREY CYCLING / ST. LUKE'S
7 Willem Heydendael BICYCLE THERAPY / MELITTA
8 Jack Drummond BICYCLE THERAPY / MELITTA
9 Eric Greenberg KELPIUS CYCLING
10 Soren Jensen INSANE CROSS POSSE
11 Garrett Olsen Battley Harley-Davidson
12 Hal Batdorf LONEWOLFCYCLING.COM
13 Evan Cooper HUDSON FURNITURE CYCLOCROSS
14 Kasper Ludwig - larsen HUDSON FURNITURE CYCLOCROSS
15 Ilya Cantor MTBNJ.COM - HALTER'S CYCLES
16 Eric Ness BIKESPORT
17 Christopher Garges LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKES
18 Roger Montes BROOKLYN VELO FORCE
DNF Michael Miller BICYCLE THERAPY/MELITTA
DNF Franklin Saillot HIGH-GEAR / WATCHUNG WHEELMEN
DNF John Minturn BIKEREG.COM / CANNONDALE
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Fryberger THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED
2 Joseph Piccillo EVOLUTION RACING
3 Christopher Garges LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKES
4 Eric Ragot KISSENA CYCLING CLUB
5 Aaron Barr SWASHBUCKLER BREWING CO CYCLING
6 Gale Hess THRU IT ALL BODY SHOP
7 Gregory Ahnert LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
8 Nick Sears SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
9 Trevor Williams GUY'S RACING CLUB
10 Chris Samuel Unattached
11 Ross Anderson SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
12 Werner Freymann EASY RIDERS CYCLING P/B CUTTERS
13 Eric Morgan Kelpius Cycling
14 N. Johan Anestad EVOLUTION RACING
15 Stephen Olenchock LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
16 Jason Eicholtz PHILADELPHIA CICLISMO
17 Angelo Mascelli SRAM FACTORY
18 Brian Beach GS Mengoni U.S.A
19 Jeremy Garges LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
20 Mike Jancola GUY'S RACING CLUB
21 Jeff Mandell Finkraft
22 Wade Andrews WISSAHICKON
23 Ryan Miller BIKE SPORT
24 Charles Erndl DRV/RCS/DRISCOLL
25 Blake Bennett Unattached
26 Michael Pettit BOSS RACING
27 Josh Carter PHILADELPHIA CICLISMO
28 Jason Gabriel PHILADELPHIA CICLISMO/SSCXWC13PHILL
29 Douglas Palen Unattached
30 John Timan Team Marty's
31 Chris Evans WISSAHICKON/ENGIN CYCLES
32 Robert Schaeffer SPOKES BIKE SHOP
DNF Jeff Hetrick LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
DNF Daniel Langlois Bicycle Therapy
DNF Jonathan Lombardo FINKRAFT CYCLING TEAM
DNF Josh West B I C Y C L E T H E R A P Y / PURE
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 16   Cat 4: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther BIKELINE
2 Martin Mrugal BIKE LINE
3 Raymond Zeimet GUY'S RACING CLUB
4 Rick Anderson SOMERSET WHEELMEN
5 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing
6 Mark Featherman GUY'S RACING
7 Bob Eichlin EASY RIDERS CYCLING P/B CUTTERS
8 Barry Wahner MAMBOCX/GOCYCLING/DRWAHNER.COM
9 David Lowe PHILADELPHIA CICLISMO
10 Matthew Pisano BLUE MOUNTAIN VELO
11 Jim Ludovici PURE ENERGY RACING
12 Chris Chapman BIKE LINE
13 Joe Johnston BLACK BEAR CYCLING
14 Mark Pohndorf FINKRAFT CYCLING TEAM
15 Todd Schwartz GUYS RACING CLUB
16 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
17 Charles Kline LONEWOLFCYCLING.COM
18 Charles Chichester EASY RIDERS CYCLING P/B CUTTERS
19 Bob Piacine GUYS RACING CLUB
20 Joseph Piscitello PA MASTERS RC.
21 Matt Perry PA MASTERS
22 Bradley Ford BICYCLING MAGAZINE
23 Douglass Gray FIRST STATE VELO SPORT
24 Peter Fickinger BIKE LINE
25 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
26 Sean Mooney VIKING YACHTS/ACTION WHEELS
27 Jim Feehan KISSENA
28 Rolf Windh Guys Racing Club
29 Vin Mancuso DARK HORSE CYCLE / LIQUID FORCE LLC
30 David Stokes KISSENA CYCLING CLUB
31 Bladdymir Coronel DEATH ROW VELO/NATIVE EYEWEAR
32 Gary Grim EASYRIDERS P/B CUTTERS
33 Thomas Nagy SPINTECK CYCLING TEAM
34 Wade Hess TEAM INDEPENDENCE P/B FUJI BIKES
35 Harry Edmund bolick KISSENA CYCLING CLUB
36 Chuck Crocco TEAM SOMERSET
37 Bob Mcclennan IM ABLE FOUNDATION
38 Jon Schafer MOOTS
39 Rod Myers PHENIX VELO CLUB / WORLD CUP SKI &
40 Scott Gamble BIKELINE
41 Dave Pryor PHILADELPHIA CICLISMO
42 Andrew Di michele STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B
43 David Joachim UNATTACHED
44 Nao Yamashita CYCLEDROME
45 Steven Fairchild TEAM FUJI
46 James Nelson KISSENA CYCLING CLUB
47 Craig Rotile Finkraft Cycling Team
48 Derick Shoff EVOLUTION PRO BIKE
49 Gary Snyder EVOLUTION RACING
50 Doan Pendleton WATCHUNG WHEELMEN
51 Thaddeus Newnam IRON TOWN CYCLING
52 Shawn Carey TURKS HEAD RACING
53 Louis D'Amelio PURE ENERGY CYCLING
54 Doug Antelman REVOLUTION WHEELWORKS
55 Dusan Strika KISSENA CYCLING TEAM
56 Edgar Cooper DEATH ROW VELO/NATIVE EYEWEAR
57 Steven Hecht TOASTED HEAD RACING
58 David Borden STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B
59 Mike Stevens BIKE LINE
DNF Doug Spitz 3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLE
DNF Raymond Brettle GUYS RACING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 30   Cat 4: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE
2 Dennis Smith BIKE LINE
3 Scott Reynolds GUY'S RACING CLUB
4 John Paproski PA MASTERS RC
5 Kevin Breckenmaker ERA CYCLING
6 Richard Steele BIKE LINE
7 Richard Ambacher CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
8 Michael Williams CHRISTIANA CARE PT+/FSVS
9 Bob Scharle EVOLUTION RACING
10 Joseph Kenas GUY'S RACING CLUB
11 Tom Kellogg KAPPELMUUR INDEPENDENT
12 William Marquis Unattached
13 John Dzubinski TRI-STATE VELO
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marten Beels LAMPREY CYCLING / ST. LUKE'S
2 Shane Watters PHILADELPHIA CICLISMO
3 Mark Featherman GUY'S RACING
4 Matthew Bilharz BIKESPORT
5 Darrin Miskiewicz PHILADELPHIA CICLISMO
6 Adam Mcneill STJB MTB
7 Greg Biche HOT PANTS BY JAMES BROWN
8 Todd Peterson SOMERVILLE BICYCLE SHOP
9 Josh Carter PHILADELPHIA CICLISMO
10 Larry Everett UNATTACHED
11 Blake Bricker MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
12 Ryan Dudek KELPIUS CYCLING / SSCXWC13PHILLYPOS
13 Chris Mammarella GS SIMMERIA
14 Nicholas Calcagni TEAM INDEPENDENCE P/B FUJI BIKES
15 David Joachim UNATTACHED
16 Tim Woods UNATTACHED
17 Gary Wilpizeski SWEATHOGS RACING
18 Jason Eicholtz PHILADELPHIA CICLISMO
19 Steven Hecht TOASTED HEAD RACING
20 David Giles LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
21 Joe Bailey STOUDS BREWING
22 Steve Carman TORCUP/CYCLEFITTERS CYCLING TEAM
23 Jason Gabriel PHILADELPHIA CICLISMO/SSCXWC13PHILL
24 Dave Pryor PHILADELPHIA CICLISMO
25 Nat Amato Stoudt's Brewing Co. / JB Mountain
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Holmes CAMPANO HVAC/BREAKAWAYBIKES.COM
2 Marco Mora TEAMORA ECUADOR TREADBIKESHOP
3 Alexander Roberts SPINTECK CYCLING TEAM
4 Darrell Engel KUTZTOWN CUTTERS
5 Todd Everett BIKE LINE
6 Keith Garrison KING KOG / ROSKO
7 Keith Hatton TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACING T
8 Gale Hess THRU IT ALL BODY SHOP
9 Justin Kast FITNESS CENTRAL BIKE SHOP
10 Ellis Kim KELPIUS CYCLING
11 Jonathan Dietz PCS-SOMMERVILLE SPORTS
12 Chris Young RIDE BROOKLYN!
13 Martin Mckeon GRETNA BIKES
14 Blake Rubin KELPIUS CYCLING
15 Jason Wood THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED
16 William Doyle-capitman KISSENA CYCLING CLUB
17 Adam Mcneill STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B
18 Sean Tarricone WATCHUNG WHEELMEN
19 Michael Borda ELITE ENDURANCE TRAINING SYTEMS
20 Justin Joyce MOCK ORANGE RACING
21 Erik Mitchell SPINTECK CYCLING TEAM
22 Brett Champlain ROSKO CYCLES-NYC VELO
23 Brad Turner MTBNJ.COM - HALTER'S
24 Josh Clingan MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
25 Roger Montes BROOKLYN VELO FORCE
26 Robert Furr BIKE LINE
27 Brandon Pavan Unattached
28 Mark Sanford BIKE LINE
29 Richard Henning UNATTACHED
30 Robert Mecea BROOKLYN VELO FORCE
31 Zachary Kanapkey CICLI DEVOTION
32 Michael Hoffman KEYSTONE VELO CLUB
33 Ryan Brennan BOSS RACING
34 Breogan Alvarez CRCA/ RBNY RACING
35 Philaretos Karavidas FINKRAFT CYCLING TEAM
36 Douglas Schiel MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
37 Daniel Hauber Mid Atl Masters Bicycle Org
38 Marcos Picchio CS VELO
39 Dennis Angelisanti GS SIMMERIA
40 Christopher Nicula Unattached
41 Peter Bridi Lehigh University
42 Nicholas Calcagni TEAM INDEPENDENCE P/B FUJI BIKES
43 Peter Hall KAPELMUUR INDEPENDENT
44 Chris Dietrich FUJI BIKES
45 Greg Biche PAFA Soccer Team p/b Trophy Bikes
46 Sean Smith TEAM SOMERSET
47 Evan Thomson SHORE VELO
48 Shawn Wolf KING KOG/ROSKO CYCLES
49 Chris Mattingly Unattached
50 Derek Papastrat KELPIUS CYCLING
51 Jared Borowik GUY'S RACING CLUB
52 Blake Bricker MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
53 Steven Wittig CAMPANOH HVAC/BREAKAWAYBIKES.COM
54 Andrew Miller SPINTECK CYCLING TEAM
55 Ted Mullen BREAKAWAYBIKES.COM - QCW CYCLING
56 Benjamin Van couvering RIDE BROOKLYN
57 Michael Pettit BOSS RACING
58 Jed Kornbluh REVOLUTION WHEELWORKS RACING
59 Jeff Lorish BIKESPORT
60 Roland Ettle Lamprey Systems
61 Richard Bravo ICP P/B OTHER HALF BREWING
62 Mitchell Franko KELPIUS CYCLING
63 David Giles LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
64 Michael Bowman Blue Mountain Velo
65 Jared Vaughn Unattached
66 Max Knee TEAM INDEPENDENCE P/B PHILLYCYCLIST
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 42   Cat 4: 21   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Bruno TEAM SOMERSET
2 Paul Orsulak GS SIMMERIA
3 Lance Dunn TEAM MTBNJ.COM-HALTER'S
4 Nat Amato Stoudt's Brewing Co. / JB Mountain
5 Chris Wehrly CRCA/ARC RACING TEAM
6 Donovan Clarke KING KOG
7 Travis Harnish BIKE LINE/MAXXIS/CRANKBROS/SPYOPTIC
8 Ryan Miller . : B I K E S P O R T : .
9 Jeremy Hunter THRU IT ALL BODY SHOP
10 Jason Heckle Ride Brooklyn
11 Ed Kallatch EVOLUTION RACING
12 Brian Hazenski Upstate Velo
13 Bryan Carbone ELITE ENDURANCE TRAINING SYSTEMS
14 Herb Harbison GUY'S RACING CLUB
15 Rory Detweiler SUNNYBROOK TREK/LIMERICK CHIROPRACT
16 Jonathan Ruiz LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
17 Hans Mossner BIKESPORT
18 Kyle Hardenbrook
19 Chris Schomaker KING KOG/ROSKO
20 William Weismantel MASON DIXON VELO/ THE CYCLE WORKS
21 Simon May Team Pegasus
22 Adam Walski CEDAR BIKE & PADDLE
23 Zachary Hutchins TORCUP/CYCLE FITTERS
24 Matthew Palombaro Unattached
25 Aaron Miller THRU IT ALL BODY SHOP
26 Derek Green Unattached
27 Steven Sillett TORCUP / CYCLE FITTERS
28 Michael Mccormick BLUE MOUNTAIN VELO
29 Matt Landis MASON DIXON VELO / THE CYCLE WORKS
30 Glenn Stephenson SUNNYBROOK TREK/LIMERICK CHIROPRACT
31 John Ronca CUTTERS BIKE SHOP
32 Keith Kline BLUE MOUNTAIN VELO
33 Joe Luby FITNESS CENTRAL
34 Keanan Barbour-march FIREHOUSE BICYCLES
35 Shaun Gormley BIKE LINE
36 John Freeman CICLI DEVOTION
37 Jeffrey Bays LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
38 Neil Seas PURE ENERGY CYCLING
39 David Giles LAMPREY SYSTEMS / ST. LUKE'S
40 Michael Freedman Doylestown Bike Works
41 Jim Mueller PENN ULTIMATE
42 Rick Perner KISSENA CYCLING CLUB
43 Malik Calaquian PCS-SOMMERVILLE SPORTS
44 Damien Dabrowski BELL'S BIKE SHOP CYCLING TEAM
45 Ben Millstein KING KOG
46 John Squeri Unattached
47 Brett Assise SPOKEAPPAREL/MOBTOWNVELO
48 Thomas Berg KELPIUS CYCLING
49 David Mcginn BICYCLE THERAPY/ MELITTA
50 Carl Reynolds Unattached
51 David Carson TEAM MTBNJ.COM - HALTER'S CYCLES
52 Mitchell Franko KELPIUS CYCLING
53 Gary Wilpizeski SWEATHOGS RACING
54 Jan Wolfe CRCA/ARC RACING
55 James Ciociola BIKESPORT
56 Dennis Derosa Unattached
57 Paul Seiber SUSQUEHANNA UNITED PROPERTIES
58 Jason Ziegler Black Bear Cycling
59 Adam Mullen C.S. VELO
60 Justin Trezza CS VELO
61 Mark Amato CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
62 David Stone SUNNYBROOK TREK/LIMERICK CHIROPRACT
63 Timothy Day THE BELL'S BIKE SHOP CYCLING TEAM
64 Adam Burke FITNESS CENTRAL
65 Charles J arayata Unattached
66 George Epley Unattached
67 Brian Frick CUTTERS BIKE SHOP
68 Anthony Skorochod PHILADELPHIA CICLISMO
69 Cameron O'mara PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
70 Bob Joos EASY RIDERS CYCLING / CUTTERS BIKE
71 Ted Maven EVOLUTION RACING
72 Scott Kingsley THRU IT ALL CYCLING TEAM
73 Buddy Ralston BOSS RACING
74 Sean Harley unattached
75 Kenny Fetsurka SWEATHOGS RACING TEAM
76 Bob Kuntz SAUCON VALLEY BIKES/WEYERBACHER
77 Andrew Guers STOUDTS BREWING CO. / JB MOUNTAIN B
78 David Dietz TEAM DIETZ
79 Anthony Utitus LIBERTY CYCLE
DNF Paul Aemisegeo LAMPREY SYSTEMS
DNF John Wilson THRU IT ALL
DNF Robert Myaing FAIRENDS
DNF Ryan Reyes Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 56   Cat 5: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Castano T-TOWN EXPRESS
2 Andrew Dapper JVR SPORTS
3 Cole Reece T-TOWN ELITE
4 Tommy Quinn BIKESPORT
5 Nicholas Auchenbach Unattached
6 Gunnar Landis Unattached
7 Gerard Josulevicz Vortex Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Selene Yeager TEAM CF
2 Kathleen Wulfkuhle C3-TWENTY20 CYCLING CO.
3 Erica Yozell BICYCLE THERAPY / MELITTA
4 Kristine Church PEANUT BUTTER & CO HUMAN ZOOM
5 Lauren Festa PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
6 Linda Molendyke BICYCLE THERAPY / MELITTA
7 Lisa Most WISSAHICKON/ENGIN CYCLES
8 Tara Parsons Century Road Club Assoc
9 Christina Perkins NJ/NY COLAVITA WOMEN'S TEAM
10 Maria Gaasche BIKESPORT
11 Diane Castor-grim C-3 TWENTY 20 CYCLING
12 Leslie Conrad PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Dunn TEAM MTBNJ.COM-HALTER'S
2 Nadia Latzgo ExergyTWENTY16
3 Sarah Logiudice Unattached
4 Donna Tozer CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
5 Michelle Lee BICYCLE THERAPY / MELITTA
6 Valerie Gould GUY'S RACING CLUB
7 Emily Smith Pedal Power Team-MA
8 Karen Krasley EWR BIKES
9 Tamara Cabalu CAMPANOHVAC/BREAKAWAYBIKES.COM
10 Jennifer Franko KELPIUS CYCLING
11 Angie Sokorai ACTION WHEELS
12 Leah Waldman PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
13 Sabina Olenchock LAMPREY SYSTEMS - ST. LUKE'S HOSPIT
14 Gerilynn Kucharski CYCLE CRAFT/BULLDOGS
15 Elissa Antelman Philadelphia Cyclocross School
16 Shaina Kravitz KELPIUS CYCLING
17 Maria Murphy FINKRAFT CYCLING TEAM
18 Amy Ahnert LAMPREY SYSTENS
19 Laura Vo Century Road Club Assoc/ Radical Me
20 Jean Kilheffer hess Unattached
21 Nicole Sheets BIKESPORT
22 Rachel Rubino Unattached
23 Karen Tourian Guys Racing Club
24 Melissa Tabas Unattached
25 Briana Heintzelman UNATTACHED
26 Audra Miller BIKESPORT
27 Lisa Ronca CUTTERS BIKE SHOP
28 Lucia Deng CRCA/ROCKSTAR GAMES/SIGNATURE CYCLE
29 Jacqueline Hill CYCLE FITTERS
30 Kristen Weir BIKESPORT
31 Ida Figliuolo SUNNYBROOK RACING
32 Christina Kossis Unattached
33 Megan Mcfarlane Unattached
34 Erin Engel KUTZTOWN CUTTERS
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Freymann EASY RIDERS CYCLING P/B CUTTERS
2 Kiley Krasley TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
3 Corrine Krasley TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2