Log In
Future Cross • Sep 22 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.4
2.8
5.6
5.9
6
Breezy, 55 degrees, wind 23 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
2.8
Moisture
5.6
Accel
5.9
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Dial
2 Jason Ramsdell
3 Damien Sands
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny
2 Sheri Zwagerman
3 Ruth Williamson
4 Julia Austin
5 Aunika Miranda Trusty Switchblade
6 Sha-marie Brown
7 Marny Musielak Trinity Bikes
8 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink
9 Paige Robinson
10 Dani Hinkley WebCyclery.com
11 Amy Mitchell
12 Tracy Miller
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Short
2 Water Mcknight
3 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Keane Bend Endurance Academy
2 Nate Henson Bend Endurance Academy
3 Carson Griffith Bend Endurance Academy
4 Elijah Krause Bend Endurance Academy
5 Tanner Wilson
6 Anton Micek BendBroadband/WebCyclery.com
7 Henry Winnenberg
8 Gavin Bowen
DNF Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Pilar Carson Bend Endurance Academy
3 Alice Mcknight
4 Gg Johnson
DNF Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Nyberg Sunnyside Sports
2 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo
3 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
4 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 David Morrison Boneyard Cycling
6 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 David Dorocke
8 Brian Smith WebCyclery.com
9 Michael Mclandress Boneyard Cycling
10 Randy Scott
11 David Bowman
12 Dan Davis WebCyclery.com
13 Dale Navish
14 Jerry Gross Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amory Cheney Boneyard Cycling
2 Tad Hodgert
3 Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
2 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
3 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
4 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
5 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
6 Marshall Greene Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 Cliff Eslinger
8 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rollert WebCyclery.com
2 Gabriel Linn Trusty Switchblade
3 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
4 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
5 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
6 Ryan Ness Boneyard Cycling
7 Mike Schindler Sunnyside Sports
8 Matt Kline Sappo Hill Soapworks
9 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental
10 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
11 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Robert Uetrecht WebCyclery.com
13 Wade Miller Sunnyside Sports
14 David Sjogren
15 Adam Carroll Boneyard Cycling
16 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Thane Jennings Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Cardwell
2 Brandon Groza
3 Shane Johnson Trinity Bikes
4 Andrew Steiner Boneyard Cycling
5 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks
6 Jeff Johnston Boneyard Cycling
7 ? ?
8 Cory Tanler Trinity Bikes
9 Steve Langenderfer Cascade Couriers/Bend Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Hainisch WebCyclery.com
2 Josh Gobershock Boneyard Cycling
3 Rob Bingham
4 Tiago Reis
5 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
6 Todd Griffith Boneyard Cycling
7 Jason Dimmig
8 Aaron Tarnow WebCyclery.com
9 Kent Chapple Boneyard Cycling
10 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Chuck Thomas Boneyard Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Conway
2 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
3 Thomas Pastor
4 Don Petersen
5 Ryan Goldstein
6 Steve Arnold
7 Dale Nixon Trinity Bikes
8 Michael Grass
9 Kyle Mills Boneyard Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Brower
2 Ken Johnson Boneyard Cycling
3 Stevan Vinci Boneyard Cycling
4 Rob Kerr Boneyard Cycling
5 Peter Leavitt
6 Dennis Bennett Boneyard Cycling
7 Tim Peterson Boneyard Cycling
8 Tim Schallberger Sunnyside Sports
9 Chris Valencia Team S+M
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Mills Boneyard Cycling
2 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
3 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Cate Hass Boneyard Cycling
5 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling
6 Megan Power
7 Erika Miranda Trusty Switchblade
8 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Miller
2 Jill Ballantyne
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Erica Wescott
4 Aimee Furber West Coast Women's Cycling p/b Nink
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deann Garcia
2 Tracey March
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer App
2 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Sara Gardner
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2