Log In
Kick-It Cross Festival and Time Trial • Sep 7 2013
3
1
5
5.7
5.6
Clear, 88 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
1
Moisture
5
Accel
5.7
Tech
5.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Keller Boulder Junior Cycling 15:17.7
2 Elphingstone Luke Boulder Junior Cycling 16:09.4
3 Jared Scott Boulder Junior Cycling 16:31.8
4 Dakota Cline Boulder Junior Cycling 16:37.4
5 Bryce Rodgers 16:38.3
6 Grey Ottenstein 17:12.3
7 Seamus C keller Boulder Junior Cycling 17:27.0
8 Cooper Lull Boulder Junior Cycling 18:08.8
9 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling 18:32.1
10 Ty Musgrave 20:03.9
11 Kayden Cline Boulder Junior Cycling 20:14.8
12 Charley Morris Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 20:17.1
13 Miguel Gallegos Boulder Junior Cycling 20:45.3
14 Adrian Klanjsek Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 21:02.0
15 Riley Cotton Boulder Junior Cycling 21:14.2
16 Nicholas C boni Boulder Junior Cycling 24:33.2
17 Harry D brandt 26:37.6
18 Kael Weadley 29:08.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Wright Boulder Junior Cycling 14:23.0
2 Torin Bickmore Boulder Junior Cycling 14:29.0
3 Nolan Stephenson Boulder Junior Cycling 14:36.2
4 Sam Brown Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 15:15.5
5 Oliver Hart Boulder Junior Cycling 16:16.7
6 Brooks Knight Boulder Junior Cycling 16:54.5
7 William Greig Boulder Junior Cycling 18:11.3
8 Nathan Pawlak Boulder Junior Cycling 18:47.3
9 Charleton Sagrillo Boulder Junior Cycling 19:35.0
10 Wille Carson 21:50.7
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling 14:13.9
2 Spencer Edmunds Boulder Junior Cycling 18:24.0
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wahle International Christian Cycling Clu 15:12.3
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Iaia Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:07.5
2 Nick Orticelle Frites En Mayo Velo Club 13:13.2
3 Adam Rachubinski Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:14.5
4 Robert J thomas Alpha Bicycle Co. - All City 13:56.3
5 Chris Mcgee Feedback Sports Racing 14:08.4
6 Jeffrey Homan First City Cycling Team 14:31.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan Sotebeer Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:13.0
2 Scott Peterson Team Small Batch 13:24.5
3 Michael Wolfner Cycleton 13:28.5
4 Daimeon Shanks GS Panache 13:33.3
5 Adam Rachubinski Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 13:33.8
6 Gregory Orticelle 13:36.8
7 Phillip Ball Boulder Cycle Sport 13:39.6
8 Zach Lee Team Small Batch 13:41.4
9 Isaac Dancy Alchemy Bicycle Co./ Mad Alchemy 13:43.2
10 Aaron Vaughn Rally Sport Cycling Team 13:57.8
11 Robert Pickels 14:01.3
12 Aaron Barcheck Team Small Batch 14:05.3
13 Zach Lee Team Small Batch 14:08.7
14 Carson Christen Cycleton 14:18.7
15 Justin Naab Sonic Boom Racing Team 14:40.0
16 Chris Hall Team Small Batch 14:45.4
17 Chris A lozyniak Primal Wear - McDonald-Audi 15:19.8
18 Eric Whewell Comprehensive Racing/Salem Cycle 15:22.7
19 Scott Larson PSIMET/Zilla Racing 16:12.4
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Winkler 12:11.4
2 Matt Davies Boulder Cycle Sport 12:41.4
3 David A averill Fort Collins Cycling Team 12:46.4
4 Gregory Keller Boulder Cycle Sport 12:56.6
5 Patrick Gallegos 8 Sixteen Racing 12:59.1
6 Andrew Lull Stages Cycling 13:04.1
7 Frank Overton 13:16.0
8 Keith Deluca 14:06.3
9 Paul Tanguay First City Cycling Team 14:27.8
10 Aaron Bouplon Boulder Running Company Cycling Tea 14:55.9
11 Blake Cohen Primal Wear - McDonald-Audi 15:12.0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Taylor First City Cycling Team 13:05.6
2 Alan Angelopulos 13:18.1
3 Jon Alegranti 13:30.0
4 Dave Farrell Wilderness Sports 13:51.3
5 Robert Veitch 13:57.4
6 Korey Kreitman First City Cycling Team 14:02.9
7 Samer Khodor The Natural Way Racing Team 14:04.4
8 Matt Weadley 14:08.7
9 Brian France Frites En Mayo Velo Club 14:14.7
10 David Altschuld 14:15.8
11 Ken Jones VeloBrew Cycling Club 14:50.8
Finishers: Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Aiken Boulder Cycle Sport 13:23.5
2 Jason A theis IC3Colorado 13:30.2
3 Kirk Groves Foxtrot Racing 13:40.7
4 Matt Gough Peloton-Specialized Cycling Team 13:46.8
5 Tony A romagna Racer X Cycling 13:56.5
6 Colin Vito Feedback Sports Racing 14:14.4
7 Alex Dorganross Real D-Amgen Masters Cycling 14:29.2
8 Chris Carlson Team Rio Grande 14:30.1
9 Rene Macias Rally Sport Cycling Team 14:42.2
10 Kaan Erdener Boulder Cycle Sport 14:53.8
11 Bob Rowland 15:13.8
12 Adam Levy TLR Cycling 15:14.0
13 David Hohensee Frites En Mayo Velo Club 15:20.0
14 Jason Gugelman 15:27.0
15 Jon Maule Foxtrot Racing 15:28.2
16 Donald Libasci Racer X Cycling 15:49.4
17 Eric Brandt VOLO Cycling p/b RMSS 15:59.2
18 David Fitzpatrick TLR Cycling 16:06.4
19 Bardon Higgins Rapid Racing 16:33.7
20 Alan Schenkel Peloton-Specialized Cycling Team 18:53.2
DNF James Servaites Boulder Cycle Sport DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Borg Primal Wear - McDonald-Audi 13:47.6
2 B Scott queen First City Cycling Team 13:55.4
3 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling 14:23.2
4 James Servaites Boulder Cycle Sport 14:31.4
5 Curtis Heideman First City Cycling Team 14:47.8
6 Charley Dean 15:08.3
7 Andrew Lincoln 15:21.2
8 Kaan Erdener Boulder Cycle Sport 15:32.0
9 Collin Bantle University of Denver 16:09.6
10 Garrett Getter Team Small Batch 22:50.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Bollenberghe 13:18.8
2 Darryl Beachy First City Cycling Team 13:20.2
3 Rodrigo Gil moreno de mora 13:20.4
4 Todd Cassan 13:24.2
5 Tim Wilder Peloton-Specialized Cycling Team 13:29.1
6 Jeffrey Wardell Excel Sports Boulder 13:31.4
7 Jeff Ofsanko Rally Sport Cycling Team 13:36.9
8 Steve Carpenter Peloton-Specialized Cycling Team 13:43.2
9 Charles Brown 13:46.6
10 Steve Laurel 13:47.2
11 Michael Spangenberg Rally Sport Cycling Team 13:53.0
12 Harold Stephenson Rally Sport Cycling Team 14:01.1
13 Trey O'neal CONTENDER BICYCLES 14:01.4
14 Samuel J freeman 14:05.1
15 Jeffrey Homan First City Cycling Team 14:09.5
16 John Cotton Blue Sky Velo 14:25.1
17 John Suchsland Boulder Running Company Cycling Tea 14:30.6
18 Daniel Depaemelaere 8 Sixteen Racing 14:55.1
19 Emil Gercke Natural Grocers Cycling Team 14:59.3
20 Carl Boni Rapid Racing 15:12.7
21 Steve Frothingham CCB 15:14.3
DNF Mike Bonenberger DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Buxman 14:40.4
2 Bill Bottom First City Cycling Team 15:01.4
3 Tom Keller GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 15:06.6
4 Rob Goodbody Boulder Running Company Cycling Tea 15:08.8
5 Jonathan Day Team Rio Grande 15:10.5
6 John Morris LTR Sports 15:18.3
7 Joseph P liberatore 15:29.6
8 Ron Wright 15:31.2
9 Ralph Hart Boulder Cycle Sport 15:36.1
10 Frank Tyboroski 16:32.6
11 Jay Kenney Prestige Imports/ZUMXR 16:41.0
12 Timothy Lynch First City Cycling Team 17:01.2
13 Kenneth P west 17:06.7
14 Mark Greig Blue Sky Velo 17:15.3
15 Larry Linne Peloton-Specialized Cycling Team 17:21.0
16 Bill Abboud Boulder Cycle Sport 17:59.4
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph M higby 14:09.7
2 Bill Cline 16:09.5
3 John B eisert 16:46.8
4 Kenneth P west 17:24.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Payne Routine Leg Works 14:16.0
2 Michael Schaub Feedback Sports Racing 14:40.5
3 Jim Everett Boulder Cycle Sport 14:59.5
4 Tim Itin TLR Cycling 15:17.1
5 Jay Kenney Prestige Imports/ZUMXR 15:57.2
6 Rick Abbott Excel Sports Boulder 16:06.1
7 Cory Kramer Cyclocrossworld 17:22.4
8 Michael Schenk 18:09.6
9 Emanuel Alongi Boulder Cycle Sport 18:13.5
10 Donald Haywood Local Velo 20:40.1
11 John Ooyen Real D-Amgen Masters Cycling 21:06.7
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Stefko First City Cycling Team 11:41.1
2 Jeff Winkler 12:10.5
3 Brett Pirie Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 12:32.2
4 William Iaia Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 12:33.1
5 Michael Burleigh Primal Wear - McDonald-Audi 12:33.4
6 Joseph Clemenzi Sports Garage Cycling 12:49.7
7 Andrew Clemence Cycleton 13:50.3
8 Aaron Barcheck Team Small Batch 14:10.9
9 Adam Levy TLR Cycling 15:32.9
10 Collin Bantle University of Denver 16:19.5
11 David Fitzpatrick TLR Cycling 16:21.9
DNF William Nabours DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tea Wright Boulder Junior Cycling 17:19.6
2 Heidi Martin Cafe Velo 18:09.7
3 Olivia Adamiak Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 19:38.7
4 Stephanie Lawrence Front Rangers Junior Cycling 21:47.6
5 Margo Klanjsek Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 28:55.6
DNF Kaya Cline Boulder Junior Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosemary Morrissey Boulder Junior Cycling 22:18.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Birgit Morris LTR Sports 16:55.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marta Morris ExergyTWENTY16 26:01.8
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marta Morris ExergyTWENTY16 15:12.9
2 Melissa Marts Tough Girl Cycling 16:08.9
3 Lorna Pomeroy GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic 16:27.5
4 Melissa Erickson People for Bikes/Service Course 16:28.0
5 Kristina Adams Team Rio Grande 16:50.8
6 Katie Macarelli TheCyclist-Lawyer.com 16:59.8
7 Amanda Bye Naked Women's Racing 17:06.0
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jj Laughor Team Rio Grande 15:13.0
2 Michelle Stoll CROSS PROPZ RACING 15:34.4
3 Marina Lepikhina Tough Girl Cycling 16:15.7
4 Deirdre Garvey High Peaks Masters 16:25.6
5 Sandra Morrissey Team Cross (TCNM) 21:34.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Errin Vito Rapid Racing 15:57.1
2 Birgit Morris LTR Sports 16:11.8
3 Elizabeth Barcheck Team Small Batch 16:34.1
4 Melissa France Frites En Mayo Velo Club 16:44.8
5 Michele Moffat 16:54.1
6 Ellen Wright Team Rio Grande 17:50.2
7 Renee Abboud Boulder Cycle Sport 17:53.2
8 Jennifer Muto Racer X Cycling 18:28.3
9 Heidi Gurov Spradley Barr Wind Chill Cycling 18:54.3
10 Rebecca Lawrence Front Rangers Junior Cycling 20:07.1
11 Jessica L hoyt 20:20.4
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Weber Boulder Cycle Sport 14:11.9
2 Ksenia Lepikhina 14:26.7
3 Rebecca Gross Tough Girl Cycling 14:26.8
4 Tracy Yates Tough Girl Cycling 15:15.5
5 Kristal Boni Rapid Racing 15:32.5
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 1