Log In
Bear Creek Cyclocross Weekend - Day 2 (PACX Series Race 2) • Sep 14 2008
5.7
0
0
3
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
?
Moisture
?
Accel
3
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Campos HVC/wildthyme
2 Joseph Piccillo Evolution Racing
3 Randall Root Evolution Cycling Club
4 Ed Burgess Hammer Nutrition
5 David Lowe Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
6 Bradley Ford South Mountain Cycles
7 Mike Jancola Guy's Racing
8 Charles Chichester Guys Racing
9 Kevin Saint clair Main Line Cycling Club-Bikyle
10 Douglass Gray Christiana Care PT+/FSVS
11 Martin Jones Somerset Wheelmen
12 Trevor Williams Guy's Bicycle Racing
13 Kyle Wolfe TARGETRAINING
14 Kristy Swope EPS/CSS/Riptide Cycling
15 Mark Vareschi Rutgers University Cycling Team
16 Richard Kassan Rutgers University Cycling Team
17 Charles Thompson Rutgers University Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crooks Hampton Velo Club
2 Patrick Bradley Rutgers University Cycling Team
3 Joseph Reynolds Breakaway Racing
4 Johann Liljengren Lost Boys Racing inc.
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Klenk Evolution Racing
2 Paul Wahner Unattached
3 Jeff Walker Unattached
4 Dennis Smith Unattached
5 Travis Sapsford Guy's Racing
6 Joseph Kenas Guys Racing
7 Christopher Stine Unattached
8 Dave Pryor Unattached
9 Thomas Bartolacci Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Bauch Colavita Racing
2 Don Morrison Unattached
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Harris Philadelphia Ciclismo
2 Chad Culbertson Guy's Racing
3 Mark Pohndorf Colavita Racing
4 Dan Larino BWT Marble & Granite/Pete's Bike
5 John Wanner Unattached
6 Ray Ignosh Gotham Cyclists
7 Bob Biese Team Vortex
8 Kristin Gavin Human Zoom
9 Ryan Pomajevich Gotham Cyclists
10 Jonathan Foley Unattached
11 Blake Bedoya Century Road Club
12 Erik Mitchell Human Zoom Cycling
13 Andrew Kuklis Gotham Cyclists
14 Kristine Church Human Zoom Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Bergey Unattached
2 Jason Eicholtz Bike & Blade
3 Keith Plunkett South mountain cycles /Fifth Stree
4 Nick Capriotti LoweRiders
5 Bryan Dougherty Kissena Cycling Club
6 Christopher Dietrich Clinton Bicycle Shop
7 Jamie Harris Philadelphia Ciclismo
8 Christophe Jammet CRCA/ NYVELOCITY
9 James Doherty Unattached
10 Mark Taylor South Mountain Cycles
11 Matthew Morrison Unattached
12 Michael Melnick Unattached
13 Emmett Oberrender SBRT / Dutch Wheelman
14 Bill Strickland South Mountain Cycles
15 Ken Myers Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
16 William Bray SAUCON VALLEY BIKES
17 Fabian Brugger Unattached
18 Robert Sands Evolution Racing
19 Joe Favara Hampton Velo
20 Alex Boiko CRCA/NYVelocity
21 Josh Berk Abington Wheel Wright
22 William Perry Bike and Blade
23 Scott Feather Vortex
24 Stephen Gualano
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hanlon Guys Racing
2 Dag Anderson Team Somerset
3 Anthony Skorochod Gotham Cyclists
4 Wyatt Saint clair MLC - BiKyle
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fennessy South Mountain Cycles
2 Katina Walker Velo Bella-Kona
3 Kathrin Schumacher Guy's Racing
4 Anne Rock Sturdy Girl Cycling
5 Kyra Kenwood Carl Hart/ GSBC
6 Erin Jones Team Somerset
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3