Log In
Chicago Cyclocross Cup New Year's Resolution Day 1 • Jan 5 2013
3
2.6
3.4
3.9
3.5
Mostly Cloudy, 37 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
2.6
Moisture
3.4
Accel
3.9
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Rients Trek Cyclocross Collective
2 Tim Yuska Iron Cycles
3 Matt Silvia Roscoe Village Bike Racing
4 Jeff Curtes Speedvagen Racing
5 Tim Boundy Verdigris-Village CX
6 Jared Nelson Team Rockford / Clif
7 Ryan Gingerich
8 John Gatto Twin Six
9 Richard Mezo RBikes.com
10 Steven Gers Bio Wheels Racing
11 Kansas Waugh Tenspeed Hero / J.P. Graziano
12 John Boggs xXx Racing
13 Rolf Windh Guys Racing Club
14 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
15 Neil Fortner Wild Card Cycling
16 Patrick Russell Wolverine Racing Elite CX
17 Colm Flannery Proctor Cycling Team
18 Christopher Berthold Velosmith Bicycle Studio
19 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Scalise Verdigris-Village CX
2 Michael Mcshane Bob's Red Mill Cyclocross Team
3 Christando Lombardo Verdigris-Village CX
4 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
5 Keith Lucas Be Real Sports - Fitness Matters CX
6 Newt Cole The Pony Shop
7 Dominic Casey Iron Cycles
8 Billy Jones ISCorp Cycling Team
9 Jon Gallagher Cole Sport
10 Dan Mallek Verdigris-Village CX
11 Tom Sybert Velo Club Roubaix Inc
12 Jeff Holland The Bonebell
13 Joe Bellante Bio Wheels Racing
14 Christopher Macfarland xXx Racing
15 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Patrick Lach Zephyr Wheel Sports
17 Timothy Denman Verdigris-Village CX
18 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
19 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Colm Flannery Proctor Cycling Team
21 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
22 Albert Mcmillen Sammy's Bike
23 John Lockwood
DNF Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Appeltans MAMBO CX/GoCycling
2 Robert Downs Planet Bike
3 John Shull Alberto's Sport
4 John paul Mccarthy SRAM Factory
5 William Kuster
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Al Blanchard Blue Ribbon Restaurants
8 Paul Curley Spin Arts Cycling
9 David Hart Zephyr Wheel Sports
10 Dan Lach Zephyr Wheel Sports
11 David Luczynski Spin Doctor Cyclewerks
12 Brook Watts Michelob Ultra - Big Shark Racing
13 Paul Warloski My Wife Inc
14 Scott Ross
15 Robert Garner V.C. Bikesport
16 Jon Suyko The Pony Shop
17 Michael Kurtz Team Army-USAC
18 John Reimbold Heckawee
19 Peter Ackermann
20 Walter Stoops ABD Cycling Club
21 Albert Weigel Verdigris-Village CX
22 Julian Coupland Verdigris-Village CX
23 Danny Warner Verdigris-Village CX
24 Kerry Shields Mock Orange Bikes
25 Thomas Johnson Sammy's Bike
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 15   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Walker
2 Isaac Young One on One Bicycle Studio
3 Robert Higgins Johnny Sprockets
4 Peter Chrapkowski
5 Christopher Jensen ROBOTS <
6 Joshua Arends ROBOTS <
7 Ernesto Marenchin Twin Six
8 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
9 Allan Thom The Pony Shop
10 Benjamin Van couvering Team Pegasus
11 Joe Fortin
DNF Greg Heck The Bonebell
DNF Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
DNF Brent Wegscheid Johnny Sprockets
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonia Leal Planet Bike
2 Jessica Hill The Pony Shop
3 Heidi Beck Twin Six
4 Alyssa Severn My Wife Inc
5 Kristin Korevec MadCity Velo Club
6 Carol Seipp Silver Cycling
7 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
8 Katina Walker Crankskins.com
9 Victoria Gates JAM Fund / NCC / Vittoria
10 Elicia Hildebrand Team Rambuski Law
11 Emily Parker Cycle Works
12 Jennifer Nowlin Peace Coffee Racing
13 Kristina Young
14 Mackenzie Green Queen City Wheels
15 Kimberly Thomas Velo City Cycles
16 Corrie Karas
17 Eleanor Blick Johnny Sprockets
18 Kennedy Adams WAS Labs Cycling
19 Gina Kenny PSIMET Racing
20 Rebecca Zink
21 Nicole Falk Half Acre Cycling
DNF Emma Swartz Junior Dropouts/Brazen Dropouts
DNF Amy Weik The Bonebell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheldon Miller Bikeman.com
2 Ian Haupt My Wife Inc
3 William Pankonin xXx Racing
4 David Lombardo Verdigris-Village CX
5 Sean Leader
6 Spencer Petrov Lionhearts
7 David Neis Merrill Lynch Cycling
8 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
9 Ian Mcshane Red Zone Cycling
10 Brandon Feehery Astellas Oncology
11 Maxwell Ackermann
12 Jw Miller Unattached
13 Russ Kuryk Sammy's Bike
14 John Gatto Twin Six
15 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
16 Peter Hills TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
17 Eric Christ Bicycle Heaven
18 Adam Mcintyre Bissell/ABG Cycling Club
19 Jeff Curtes Speedvagen Racing
20 Richard Arnopol Audi Cycling Team
21 Michael Curtes Twin Six
22 Mark Bowers
23 David Hart Zephyr Wheel Sports
24 Andrew Daley Burnham Racing
25 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
26 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
27 Peter Monko Spidermonkey Cycling
28 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
29 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
30 James Nowak ABD Cycling Club
31 Dan Lach Zephyr Wheel Sports
32 Oscar Jimenez Ride Studio Cafe
33 Benjamin Demong ABD Cycling Club
34 Maxx Hall Verdigris-Village CX
35 David Bowers Half Acre Cycling
36 Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
37 Robert Ringle Trek Midwest
38 Howard Smith The Pony Shop
39 Zachary Redding
40 Brad Dash ABD Cycling Team
41 Vance Fletcher IsCorp/Nova Cycling
42 Neil Fortner Wild Card Cycling
43 Sean Bjork xXx Racing
44 Andy Walker ABD Cycling Club
45 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
46 Mark Feary The Pony Shop
47 J Devon alvarez Cole Sport
48 Adrian Redd Team Pegasus
49 Christopher Arndt Team Six One Four
50 Philippe Lunardelli
51 Rory Murphy
52 Jon Hoopingarner Team Priority Health
53 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
54 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
55 Leith Carey
56 Mark Fasczewski Village Volkswagen Elite Cycling Te
57 Konrad Witt ABD Cycling Team
58 Buckley Birkholz cyclocrossracing.com p/b blue
59 Jim Cannella ABD Cycling Club
60 Tyler George xXx Racing
61 Michael Kirby xXx Racing
62 Chris Patterson
63 Cameron Pease North Branch Cycling
64 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
65 Jason Cox Rogue Racing Project
66 Corey Green Zephyr Wheel Sports
DNF Forest Hynes Johnny Sprockets
DNF Chris Enockson Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18   Cat 3: 44   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abe Goorskey
2 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Simon Jones ISCorp Cycling Team
4 Daniel Fluegel Michael's cycles
5 Stefano Tomasello Velosmith Bicycle Studio
6 Alexander Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
7 William Waters South Chicago Wheelmen
8 John Neal xXx Racing
9 Joshua North
10 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
11 Arthur Oneil PSIMET Racing
12 Robert Whittier xXx Racing
13 Mark Witthoefft
14 Mark Ick
15 Roderick Dejesus
16 Kevin Herman
17 Albert Mcmillen Sammy's Bike
18 Kevin Brown
19 Andy Baran
20 Daniel Kurowski EMC2 / Elmhurst Masters
21 Andrew Baldyga Half Acre Cycling
22 Jeff Franson
23 Micah Lautenbacher
24 Greg Spende Tread Head Cycling
25 Michael Dobosiewicz Flatlandia
26 Patrick Jenkins
27 Thomas Johnson Sammy's Bike
28 Toby Schmidt
29 John Mahr Wheel Fast Racing
30 Keith Halsall ABD Cycling Club
31 Aaron Rosenstock
32 Tiber Scheer Battle Flutes & Sideways Skulls
DNF John Orleans
DNF John Rutkowski Sammy's Bike
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Powers Rapha Focus
2 Jamey Driscoll Cannondale Cyclocrossworld
3 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
4 Tim Johnson Cannondale Cyclocrossworld
5 Kerry Werner BMC U23 development MTB team
6 Troy Wells TEAM CLIF BAR Cycling
7 Ryan Knapp Pony Shop Cyclocross
8 Brian Matter Racers Against Childhood Cancer
9 Cody Kaiser California Giant Berry Farms/Specia
10 Robert Marion Carpediem Racing
11 Tristan Schouten Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
12 Isaac Neff Trek Cyclocross Collective
13 Michael Van den ham Cycle-Smart
14 Adam Myerson SmartStop / Mountain Khakis
15 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Sam O'keefe Charm City Cycling LLC
17 Andrew Reardon Bob's Red Mill Cyclocross Team
18 Andrew Messer Team Upland Brewing
19 Eric Thompson Plan C p/b Challenge Tires
20 Mark Parmelee Cycletherapy Specialized Racing
21 Chase Dickens American Classic
22 Aaron Bradford Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
23 Corey Stelljes Cyclocrossracing.com
24 Shawn Adams Cycle-Smart Inc.
25 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Bill Street KUHL
27 Ernesto Marenchin Twin Six
28 Michael Hemme SRAM Factory
DNF Matt Shriver Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Clouse Cole Sport
2 Andrew Schmidt Tread Head Cycling
3 Simon Jones ISCorp Cycling Team
4 William Bobrow Better Cycling of Louisville
5 Caleb Swartz Brazen Dropouts
6 Nicholas Petrov Lionhearts
7 Katie Clouse cole sport
8 Samuel Spende Tread Head Cycling
9 Sydney Lach Team Kenda presented by RACC
10 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
11 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
12 Jack Warner Verdigris-Village CX
13 Mark Myles Be Real Sports - Fitness Matters CX
14 Anica Koontz miller Verge Sport/Test Pilot
15 Blake Mezo RBikes.com
16 Morgan Fortin Goatheads
17 Danielle Krebs Verdigris-Village CX
18 Emma Osborne Team Extreme
19 Amelia Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
20 Sumner Feary The Pony Shop
21 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
22 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
23 Peter Swinand The Pony Shop
24 Lincoln Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ramirez The Pony Shop
2 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
5 Alexander Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
6 Jacob Schilling Team Mack Racing
7 Ian Henriksen Melon City Bike Club Inc.
8 Garrett Roth is corp
9 Andy Heuser Team Bicycle Heaven
10 Alexander Christian Lionhearts
11 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
12 Jose Gonzalez West Town Bikes
13 Dylan Gonda CMS Race Team
14 Jackson Waters south chicago wheelmen
15 Haley Fortin Get Out! NM
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bonnie Karas Fraser Bicycle & Fitness
2 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
3 Beverly Enslow Hammer Nutrition/CMG Racing Team
4 Kristen Arnold Team Six One Four
5 Nancy Heymann Higher Gear Chicago Cycling Club
6 Lara Marek MAMBO CX/GoCycling
7 Gina Kenny PSIMET Racing
8 Catherine Watkins Team Higher Gear
9 Riley Missel
10 Catherine Hollibaugh Team Nebo Ridge
11 Jenna Rutkowski Sammy's Bike
12 Patricia Clark Walt's Bike Shop
13 Annette Stahelin Half Acre Cycling
14 Jerel Lynn waide Bob's Red Mill Cyclocross Team
15 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
16 Angela Carey
17 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
18 Karen Tourian Guys Racing Club
19 Stephanie Skladzien
DNF Anne Barnes
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elle Anderson Ladies First
2 Amanda Carey Volkswagen Boise Cycling Team
3 Mackenzie Woodring Einstein Racing
4 Arley Kemmerer Charm City Cycling LLC
5 Corey Coogan cisek Cyclocrossracing.com
6 Anna Dingman Real Wheels
7 Katherine Shields Mock Orange Racing
8 Emily Shields Mock Orange Racing
9 Corrie Osborne Team Extreme
10 Rebecca Blatt Van Dessel Factory Team
11 Kimberly Flynn USSC-Trek p/b Vantaggio
12 Elizabeth So Les Petites Victoires
13 Katie Arnold Bob's Red Mill Cyclocross Team
14 Ellen Sherrill Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
15 Marne Smiley Bob's Red Mill Cyclocross Team
16 Molly Hurford Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7