Log In
Afterglow - A Cyclocross Race • Dec 15 2012
4.6
4.8
4
4
2.8
Overcast, 44 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
4.8
Moisture
4
Accel
4
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mumford Chicago Cuttin Crew
2 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
3 Kevin Klug The Pony Shop
4 Louis Kuhn
5 Ian Haupt My Wife Inc
6 Jeff Curtes
7 Brandon Feehery Astella Oncology p/b ABD Cycling
8 John Gatto
9 Maxwell Ackermann
10 Josh Weis Colavita Racing
11 James Nowak ABD Cycling Club
12 Billy Jones ISCorp Cycling Team
13 Ryan Gingerich
14 William Pankonin xXx Racing
15 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Peter Chrapkowski
17 Michael Curtes Twin Six
18 Colm Flannery
19 Brian Petted Team Extreme
20 Joshua Arends
21 Gavin Gould
22 Gina Kenny PSIMET Racing
23 Paolo Urizar
DNF Forest Hynes Johnny Sprockets
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Maxx Hall Verdigris-Village CX
3 Caleb Swartz Junior Dropouts
4 Simon Jones ISCorp Cycling Team
5 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
6 Jose Gonzalez
7 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
8 Richard Johnson Blackstone
9 Brandon Williams Blackstone Bikes
10 Reginald Allen Blackstone Bikes
DNF Emma Osborne Team Extreme
DNF Edward Williams Blackstone BIkes
DNF Nayla Hale Blackstone
DNF Diego Arana Beverly Bike/VeePak
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Silvia Club Bicicletta
2 Tim Boundy Verdigris-Village CX
3 Brian Parker xXx Racing
4 Russ Kuryk Iron Cycles
5 Jason Knauff Burnham Racing
6 Ross Cerniglia My Wife Inc
7 David Bowers Half Acre Cycling
8 Patrick Brock My Wife Inc
9 Andy Walker ABD Cycling Club
10 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
11 John Boggs xXx Racing
12 Eric Drummer Alberto's Sport
13 Daniel Stefiuk SRAM Factory
14 Alex Koch Spin Doctor Cyclewerks
15 Tom Driver Burnham Racing
16 Christopher Berthold Velosmith Bicycle Studio
17 William Olderr Flatlandia Cycling Team
18 Luther Gulseth
19 Corwin Spaetti Alberto's Sport
20 Justin Lebb Iron Cycles
21 Ben Wuellner
22 Andy Baran
23 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Scalise Verdigris-Village CX
2 Bryan Rheude The Pony Shop
3 John paul Mccarthy SRAM Factory
4 Newt Cole The Pony Shop
5 John Shull Alberto's Sport
6 David Schrauth The Pony Shop
7 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
8 Dominic Casey Iron Cycles
9 Christopher Macfarland xXx Racing
10 Michael Hills Wheelfast Cycling Team
11 Robert Garner V.C. Bikesport
12 Tom Sybert Velo Club Roubaix Inc
13 Ed Bernal
14 Dan Mallek Verdigris-Village CX
15 David Luczynski Spin Doctor Cyclewerks
16 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
17 Kyr Gaganidze
18 Eric Johnson
19 Steven Naggatz Barrington Bicycle Club
20 Jason White
21 John Bucksbaum Vision Quest LLC
22 Randy Koren
23 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
24 Albert Weigel Verdigris-Village CX
25 Don Iwen
26 Walter Stoops ABD Cycling Club
27 Brett Ratner
28 Calvin Brown VisionQuest
29 Geoffrey Pomerantz Spidermonkey Cycling
30 Charles Rulich Flatlandia Cycling Team
31 Michael Kurtz Team Army-USAC
32 John Orleans
33 Chuck Judy Turin DCX
DNF Michael Chong
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Chrapkowski
2 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
3 Greg Heck
4 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
5 Robert Higgins Johnny Sprockets
6 Ryan Ramirez
7 Andrew Haala Tuxedo Thunder Cycling
8 Brandon Scheiner Team Pegasus
9 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
10 Brandon Emery ROBOTS <
11 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
12 Andrew Bates
13 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
14 Andrew Scheyer Team TATI
15 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
16 Collin Whitehead
17 Daniel Stefiuk SRAM Factory
18 Justice Leppanen The Pony Shop
19 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
20 Brett Dey
21 Heather Maher
DNF Chase Wreyford Tuxedo Thunder Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt Tread Head Cycling
2 Benjamin Demong ABD Cycling Team
3 Matt Daniel
4 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
5 Richard Arnopol
6 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
7 Peter Monko Spidermonkey Cycling
8 Peter Rolewicz Club Bicicletta
9 Jeff Holland
10 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
11 Andrew Giniat
12 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
13 Tyler George xXx Racing
14 Elizabeth So Les Petites Victoires
15 Kevin Seibert
16 Sean Kennedy Johnny Sprockets
17 Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
18 Keith Ortiz Half Acre Cycling
19 Lindsay Knight Team TATI
20 Mike Norman The Pony Shop
21 Brian Kulak
22 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
23 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
DNF Derek Lewis Johnny Sprockets
DNF Scott Larson Tuxedo Thunder Cycling
DNF Mike Morell Chicago Cuttin Crew
DNF Shane Feehery South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Lowe Tread Head Cycling
2 Luther Gulseth
3 Stephen Parkes ROBOTS <
4 Simon Jones ISCorp Cycling Team
5 Joshua North
6 Daniel Conybeare
7 Eugenijus Skibarka Team UPB / ultimateprobikes.com
8 Robert Whittier xXx Racing
9 Phil Fluegel
10 Daniel Fluegel
11 Rt Zelm
12 Sean Klontz Half Acre Cycling
13 Geoffrey Pomerantz Spidermonkey Cycling
14 Nick Wright Half Acre Cycling
15 Matt Riddle Team Pegasus
16 Jon Skaggs Tuxedo Thunder Cycling
17 Robin Forrest
18 Russ Hoefer Team Higher Gear
19 Randall Taylor
20 Brian Barrera Chicago Velo Campus
21 Michael Chong
22 John Orleans
23 Roderick Dejesus Tuxedo Thunder Cycling
24 Jon Labok
25 Daniel Ortiz
26 John Casey Half Acre Cycling
27 Matt Edgington
28 Joe Barrett
29 Freddy Bernabe
30 Jorge Canales team barraza
31 Micah Lautenbacher
32 Jason Henry Half Acre Cycling
33 Kyle Mistry
34 Mark Didomenico
35 Dan Kalny
36 Jonathan Markel Iron Cycles
37 Jeff Franson
38 Patrick Jenkins
39 Samuel Oreilly ROBOTS <
40 Peter Ackermann
41 Robert Regan
42 Will Ansley
43 Toby Schmidt
44 Ben Kesling
45 Kyle Kalny
46 George Keppler
47 Tomas Lopez-betanzos Buttsauce
48 Tim Joe Pedel and Spoke North Aurora
49 Timothy Parfitt
50 George Chacko
DNF Chris Reed
DNF Fred Marsh
DNF Joel Mulder Tuxedo Thunder Cycling
DNF Sarms Jabra
DNF Brett Ratner
Finishers: Cat 4: 44   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Jahn Rhythm Racing
2 Nico Cabrera Chicago Cuttin Crew
3 Fk Day
4 Kevin Clark ROBOTS <
5 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
2 Jeffrey Perkins Chicago Cuttin Crew
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Swartz Junior Dropouts
2 Alyssa Severn My Wife Inc
3 Corrie Osborne Team Extreme
4 Kristina Young Team TATI
5 Eleanor Blick Johnny Sprockets
6 Jessica Hill The Pony Shop
7 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
8 Rachael Gatto Twin Six
9 Patricia Kaufmann My Wife Inc
10 Nancy Heymann Higher Gear Chicago Cycling Club
11 Beverly Enslow Hammer Nutrition/CMG Racing Team
12 Gina Kenny PSIMET Racing
13 Jennifer Groen Half Acre Cycling
14 Lynne Arrigoni Verdigris-Village CX
15 Nicole Falk Half Acre Cycling
16 Anne Barnes
17 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
18 Amy Weik
19 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
20 Annette Stahelin Half Acre Cycling
DNF Vanessa Buccella Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Smith
2 Sarah Lu ROBOTS <
3 Elizabeth Markel Iron Cycles
4 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
5 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
6 Anne Barnes
7 Christine Tejada
8 Colleen Hughes Team TATI
9 Julie Didomenico
10 Laurie Chipps Half Acre Cycling
11 Kaitlyn Bowden
12 Theresa Holz
13 Ericka Ostonder
DNF Heather Maher
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat ?: 2