Log In
CCCX 6 • Dec 2 2012
6.1
6.7
4
5.2
4.5
Rain and Breezy, 61 degrees, wind 19 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
6.7
Moisture
4
Accel
5.2
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shon Grabbe Webcor/Alto Velo
2 Burke Culligan
3 Jason Cruz Family Cycling Center
4 Paul Young
5 Terrence Langeman Peninsula Velo Racing
6 Alan Golan
7 Scott Tuers
8 Michael Saccone
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Rambuski Team Rambuski Law
2 Dane Grant Team Roaring Mouse
3 John Brown Family Cycling Center
4 Jim Lentfer
5 Thom Fox
6 Frank Cuaresma California Giant Cycling
7 Paul Sadoff
8 Kem Akol
9 Mark Hubbell
10 Ron Riley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Ouzounian
2 Joshua Vahlberg
3 Kai Evans
4 Max Proctor
5 Ryan Chaney Team Roaring Mouse
6 Spencer Chaney Team Roaring Mouse
DNF Jasper Dalton
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chance Tiner
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Jacques-maynes
2 Keith Hillier Marc Pro - Strava
3 Julian Gomez villafane
4 Christopher Kelly Evergreen Cycling
5 Andrew Juiliano Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
6 Sean Estes
7 Benjamin Dodge
8 Kendal Johnson California Polytechnic-San Luis Obi
9 Grant Cutler Metromint Cycling
10 Daryl Rogers
11 Matthew Mcnamara Sterling Sports Group
DNF Elliot Logan Metromint Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Robinson California Giant Berry Farms/Specia
2 Don Myrah
3 Brock Dickie
4 Michael Sooder
5 Jeremiah Kille Taleo Racing
6 Chad Rosser WDT-Allvoi International Cycling Te
7 Justin Bucktrout
8 Michael Hyde Santa Cruz County Cycling Club
9 Andrew Yee Hup United
10 David Samples
11 Mark Fitzimmons
DNF Joel Sellman Crossniacs
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Kramer California Giant Berry Farms/Specia
2 John Mundelius California Giant Berry Farms/Specia
3 Eric Bustos California Giant Cycling
4 Tim Lydon SJBC
5 Brij Lunine Team Santa Cruz (SCCCC)
6 Chris Gaffney Webcor/Alto Velo
7 Steve Ouzounian Scalo Veloce
8 Norm Kreiss
9 Joe Fabris Fightin' Bobas / Plus 3 Network
10 Matt Shelton
11 John Kammeyer Peninsula Velo Racing
12 Tim Watson Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
13 Matt Wocasek Team Bicycle Trip/Symantec
14 Mark Mastoras Dolore Grotta/Big Swingin
15 George Smith Alto Velo Racing Club
16 Karl Ehlert Team Rambuski Law
17 Aaron Hunter LangeTwins Winery Racing Team
18 Stacey Sell
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Chavez
2 Henry Scholz Team Mike's Bikes p/b Incase
3 Timothy Cannard
4 Mike Morgan
5 Scott Zavack
6 John Cheetham Metromint Cycling
7 Ric Rodriquez
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Dick Wrench Science Inc.
2 Brian Mccain Family Cycling Center
3 Will Waggoner Davis Bike Club Race Team
4 Joel Sellman Crossniacs
5 Matt Schwartz Hup United
6 Matthew Hennessy Charm City Cycling, LLC
7 John Vahlberg
8 Frederic Lequient Cushman & Wakefield Racing
9 Dan Leonard
10 Mike Mccabe Evergreen Cycling
11 Chris Mccrary Forward Motion Race Club
12 Russell Pratt
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Wadsworth
2 Miles Keep CoreTechs Cycling Team
3 Kurt Martin Team Roaring Mouse
4 Benoit Dubuisson Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
5 Brian Ferrario
6 Colleen Wanty
7 Leonel Quinteros Taleo Racing
8 Alan Bennett
9 Steve Anderson Team Roaring Mouse
10 Eric Lowe Hup United
11 David Crum Team Santa Cruz (SCCCC)
12 Scott Schlachter
13 Philip Vrieling Ciclistas del Valle
14 Kjeld Christensem
15 Michael Schaller
16 James Keddie Peninsula Velo Racing
17 Joesph Crabtree
18 Robert Evans
19 Tray Mayfield
20 Detlef Adam Team Bicycle Trip/Symantec
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Wood Team Las Vegas Cyclery
2 Cisco Moran Team Roaring Mouse
3 Francis Jose
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carlson
2 Chris Neher
3 Chris Atkinson TEAM CRASH
4 Josh Tabije Caletti Cycles
5 Lars Eftang
6 David Cheang
7 Ben Knipe Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 C. Dufour
9 Chance Tiner Cycle U / Apex Racing
10 Tyson Tate
11 Matthew Garcia
12 Alexander Donoghue
13 Benjamin Clemens
14 Alex Braunstein Team Roaring Mouse
15 Kevin White Chica Sexy
16 Benjamin Egger Red Kite Racing / Tri Valley Velo
17 Brad Handel
18 Joseph Togoan Reno Wheelmen
19 Travis T Freewheel-BRITEsport
20 Troy Maluim
21 John Luk Peninsula Velo Racing
DNF Matthew Adler
DNF C. Dufour
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Perry Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
2 Janel Lodge Bay 101/HRS/Rock Lobster
3 Colleen Wanty
4 Renee Shelton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Bellantoni Hup United
2 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
3 Michelle Perez Bay 101/HRS/Rock Lobster
4 Michelle Nightengale Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Isabella Myrah
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Brems Team Rambuski Law
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolina Gomez-villafane
2 Michelle Morrill Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Dezubiria
2 Julie Rockow Evergreen Cycling
3 Jennifer Vrieling
Finishers: Cat 4: 3