Log In
USGP #8: Deschutes Brewery Cup • Dec 9 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
3.3
3
4
3
Mostly Cloudy, 41 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
3.3
Moisture
3
Accel
4
Tech
3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Owen
2 Garrett Gerchar Boulder Junior Cycling
3 Maxx Chance
4 Spencer Downing
5 David Lombardo
6 Josey Weik
7 Ian Mcpherson
8 Tyler Schwartz
9 Anders Nystrom BYRDS
10 Stephen Bassett Team Bob's Red Mill
11 Nicholas Torraca
12 Skyler Mackey
13 Nevin Whittemore Boulder Junior Cycling
14 Nolan Brady Old Town Bicycles
15 Trevor Pearson Escape Velocity
16 David O'Brien
17 Douglas Hall
18 Javier Colton Bend Endurance Academy
19 Eric Botos
20 Nate Morse
21 William Barta
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mcelroy
2 Scott Funston
3 Benjamin King
4 Donovan Birky Bend Endurance Academy
5 Jack Alessi BYRDS
6 Jonah Thompson
7 Robert Gilbert Trinity Bikes
8 Alex Walentynowicz
9 Gideon Bender
10 Thomas Hill
11 Ian Mccleary BYRDS
12 Lewis Whiley
13 Matteo Jorgenson BYRDS
14 Peter Newlands
15 Max Ritzow Bicycleway.com
16 Cameron Paul
17 Ethan Pauly
18 Ethan Casebolt
19 Lachlan Fraser
20 Alex Shepherd
21 Sage Parikh
22 Ian Shreve
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Ethan Reynolds BYRDS
3 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Samuel Rosenberg
5 Ayden Young
6 Harrison Devine JL Velo racing Team
7 Evan Geary
8 Will Reinking
9 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling
10 Connor Ellison
11 Benedikt Toeldte BYRDS
12 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
13 Jasper Hodgson
14 Michael Hahn
15 Hugh Alessi BYRDS
16 Jim Baskin BYRDS
17 Ian Wilson Bend Endurance Academy
18 Keenan Reynolds
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Youngwerth BYRDS
2 Ivy Taylor
3 Cayla Crockell
4 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Aynslee King
6 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
7 Grace Green BYRDS
8 Hayden Gizinski Cycle U
9 Ciara Macdonald
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Green BYRDS
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
3 Katie Ryan Bend Endurance Academy
4 Allison Spain BYRDS
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
2 Shannon Skerritt
3 Chris Fisher
4 Jesse Rients
5 Ben Thompson
6 Craig Faulkner
7 Andre Sutton
8 Chris Mcneil
9 Shawn Mitchell Volkswagen Boise
10 Kenny Wehn
11 Jonathan Coln
12 William Elliston
13 Tim Jones
14 David Sheek
15 Michael Gaertner
16 Michael Dicenso
17 John Mundelius California Giant Berry Farms/Specia
18 Andrew F rigel
19 Matthew Scott
20 Richard Mcclung Hagens-Berman LLP Cycling
21 Todd Davis Audi Cycling Team
22 Timothy Joslin Cyclepath Racing
23 Matt Williams
24 Jason Benford
25 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
26 Garren Watkins
27 Justin Bucktrout
28 Ryan Brown Chinook Cycling Club
29 Jared Roy
30 Steve Ouzounian
31 Brian Staby
32 Robert Declerk Hutch's/Bend Dental/Lowes
33 David Sjogren
34 Matt Fox
35 Aaron Vanderwaal
36 Timothy Spence
37 Brian Fuller Broken Spoke Cycling
38 David Tricamo
39 A. travis Nease Audi Cycling Team
40 Rob Mcgarty
41 Justin Serna
42 Kam Zardouzian
43 Tom Mains
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen
2 Thomas Price
3 Normon Thibault
4 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
5 Tim Butler Evolution Racing Team
6 Sam Morse
7 Sean Kelsey
8 Michael Brazel Old Town Bicycles
9 John Mccaffrey Kesho Bicycles
10 Mark Rumsey
11 Michael Wilson
12 David Tricamo
13 Paul Lennon Owens Healthcare
14 Roy Colven
15 Mike Henry bicycleattorney.com
16 Bill Reed
17 Jeff Standish
18 Todd Schock Boneyard Cycling
19 Rick Heckenlaible Audi Cycling Team
20 Mark Mastoras Dolore Grotta/Big Swingin
21 Paul Schoening
22 Steve Patton
23 Alan Petrie
24 Mark Bradley
25 Charles Stearns Team Bobs-bicycles.com
26 John Mcmanus
27 Ken Harmon
28 Justin Bannerman Allegro Cyclery
29 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
30 Scott Weaver Aerohead Cycles
31 Peter Krumins Old Town Bicycles
32 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
33 Timothy Shreve
34 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
35 Dwight Snodgrass
36 Yogi Mueller
37 Dan Davis WebCyclery.com
38 Donald Newlands
39 John Kittredge
40 Steve Brower
41 David Stanton Cucina Fresca
42 Mark Damon Hutch's-Co-Motion
43 Ian Searle
44 Alan Thomason Deschutes Brewery
45 Robert Trombley
46 Mike Ryan
47 Christopher Luby
48 Ken Dong
DNF Shaun Locker Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
DNF Duane Strawser
DNF Eric Ingram
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 19   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Thorstrom
2 Brook Watts
3 Peter Wellsman Pro City Racing
4 Don Wright
5 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Buff Hopper
7 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
8 Kevin Raymond
9 Rick Gregory
10 Paul Sadoff
11 Brian Volkert
12 Robert Milligan
13 Greg Heitman
14 Dennis Sibilia-young
15 Stan Kiefer Boneyard Cycling
16 James Pauly
DNF Steve Rapp Allegro Cyclery
DNF Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Johnson
2 Ryan Trebon Cannondale/Clement
3 Adam Craig
4 Christopher Jones Rapha Focus
5 Yannick * Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
6 Ben Berden dope
7 Jamey Driscoll
8 Todd Wells
9 Cody * Kaiser
10 Geoff Kabush
11 Justin Lindine
12 Chris Sheppard
13 Daniel Summerhill
14 Troy Wells
15 Tristan Schouten
16 Alexander Candelario
17 Matt Shriver
18 Brian Matter
19 Sean Babcock Kona Factory Team
20 Allen Krughoff
21 Spencer Paxson Kona Factory Team
22 Shawn Milne
23 Kevin Noiles
24 Braden Kappius
25 Chris Jackson
26 Tobin * Ortenblad
27 Benjamin Sonntag
28 Craig Richey
29 Brennan Wodtli
30 Jake Wells
31 Aaron Schooler
32 Mike Sherer
33 Mark Mcconnell
34 Kevin Bradford-parishe
35 Eric Thompson
36 Aaron Bradford
37 Barry Wicks Kona Factory Team
38 Kris Sneddon Kona Factory Team
39 Erik Tonkin
40 Michael * Van den ham
41 Schmitt Damian
42 Tyler * Coplea
43 Paul Lacava Giant
44 Mitchell Hoke
45 Josh Kelley
46 Chris Brandt
47 Brent Gorman Volkswagen Boise
48 Alex Work
49 Bjorn * Fox
50 Brandon Cross
51 Scott Chapin
52 Patrick Means Team S+M
53 Cody Peterson
54 Sean Leader
55 Kolby * Preble
56 James Williams Adventures Edge
57 Phil Grove Hammer Nutrition
DNF Zach * Mcdonald Rapha Focus
DNF William Elliston
DNF Gian Dalle angelini
DNF Zane * Godby
DNF Chris Thibodeau
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Reynolds BYRDS
2 Eric Zuber Team Eastside Cycles
3 Adam Artner Land Shark
4 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Cameron Beard Bend Endurance Academy
6 Barney Gill Old Town Bicycles
7 Ben Storrar Old Town Bicycles
8 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling Club
9 Chris Ellis Cycling Northwest
10 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
11 Gabriel Linn Trusty Switchblade
12 Trevor Pratt Dirtbags!
13 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
14 Jordan Anderson Owens Healthcare
15 Richard Arnopol Audi/Kryki Sports
16 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
17 John Merrill Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom
18 Justin Massã© SteepCity
19 Colton Hlavinka Volkswagen Boise
20 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
21 Kaler Marshall Allegro Cyclery
22 Aaron Ufferman
23 Jeremy Whitman Red Lantern Racing
24 Dave Reitz
25 Matteo Jorgenson BYRDS
26 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
27 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
28 Ryan Garner Evviva/Stoemper
29 Brian Jorgensen CoCC
30 Ben Corbalis Bobby
31 Dmitri Keating Old Town Bicycle/State Farm
32 Alden Kroll Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
33 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling
34 Jeremy Dunn
35 Mark Albrecht Revolution-Cafe Rio
36 Jon Burrill
37 Michael Gordon
38 Kelly Nowels
39 Matthew Hornland Mighty Riders
40 Brandon Thomson Speed Theory
41 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Hu
42 Rory Jack Recycled Cycles Racing
43 Dan Shepherd Team Cycle Sport
44 Benedikt Toeldte BYRDS
45 Scott Carothers LangeTwins Winery p/b Great Bas
46 Sean Mcelroy team specialized racing jrs.
47 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
48 Alex Walker Old Town Bicycles
49 Andrew Steiner Boneyard Cycling
50 Tim Hubner BFF Cycling
51 Gabe Doebler
52 Brian Howard Soft Like Kitten
53 Scot Couturier Joe's Cycles/Cardinal Bicycle
54 Jason Oman The Bucklers
55 Matthew Stanigar Cucina Fresca
56 Jeff Cota Old Town Bicycles
57 Christian Martin River City Bicycles
58 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
59 Chris Zanger Boneyard Cycling
60 David Rasca Buy Local Cycling
61 Matt Cline bicycleattorney.com
62 Aaron Ogorzalek
63 Oliver Walls Velocity
64 Justin Calvo SCCA/Starbucks
65 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
66 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
67 Kevin Donnelly
68 Shawn Cecotti Team Oregon p/b Laurelwood Brew
69 Christopher Cumming motofish racing
70 Kyle Mills Boneyard Cycling
71 Scott Ahrens Fort George Brewery
72 Nathan Kiger Second Ascent Racing
73 Aaron Hoppe
DNF J Devon alvarez Cole Sport
DNF Mark Bender
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 17   Cat 3: 25   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Bradley Rogue
2 Sam Dodd
3 Jack Alessi BYRDS
4 Kevin Rosmanitz
5 Bill Thompson
6 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team
7 Hugh Alessi BYRDS
8 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
9 Jason Hight Team Highlander
10 Anders Ahlberg
11 Bill Fritts
12 Rob Kerr Boneyard Cycling
13 Brad Loetel
14 Jim Baskin BYRDS
15 Michael Smelser
16 Cody Young
17 Sean Lewis Trinity Bikes
18 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
19 Kennith Ramirez Apex Racing Team
20 Ian Mccleary BYRDS
21 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
22 Coby Rowe
23 Brian Dallas
24 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
25 Jeff Feligno
26 Mike Taylor
27 Peter Iverson
28 Aaron Adelstein
29 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
30 Bart Qualls Service Course Velo
31 Dave Brown
32 Alec Miller BYRDS
33 Greg Grinski
34 Paul Devries Filth and Fury
35 Brad Ross
36 Dale Webster
37 Danny Pettit
38 Peter Newlands
DNF Kevin Hassett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jt Fountain
2 Craig Etheridge
3 Drew Mackenzie
4 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
5 Ryan Weaver
6 Joseph Mullan
7 Greg Heath
8 Brian Fornes
9 Parker Bloom
10 Dylan Carney
11 Mark Knokey
12 Brett Foster
13 Ryan Rinn
14 David Loetterle
15 Tom Keller
16 Bill Huggins
17 Ashley Stotts
18 Troy Nelson
19 Kyle Smith Cyclocrossracing.com
20 Cordino Longiotti
21 Erik Rath
22 Derek Leckrone
23 Jadine Riley Team Group Health
24 Jason Sobottka Old Town Bicycles
25 Kelsey Wood
26 Jared Mcclintock
27 James Webb Beaverton Bicycle Club
28 Shane Settle
DNF Ryan Williams
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katerina Nash
2 Georgia Gould
3 Caroline Mani
4 Jade Wilcoxson
5 Amanda Miller
6 Elle Anderson
7 Julie Krasniak Rapha Focus
8 Mical Dyck
9 Kaitlin Keough
10 Crystal Anthony
11 Pepper Harlton Juventus Cycling Club
12 Amanda Carey Volkswagen Boise
13 Courtenay Mcfadden
14 Wendy Simms Kona Factory Team
15 Nicole Duke Raleigh/Clement
16 Serena Bishop gordon Silverado Gallery/Sunnyside
17 Alice Pennington Kona Factory Team
18 Jessica Cutler
19 Jennifer Gaertner
20 Rebecca Blatt
21 Andrea Smith
22 Beth Ann orton Team S+M
23 Jayne Mclaughlin
24 Evelyn Dong
25 Joele Guynup
26 Natalie Koncz
27 Katie j Melena
28 Jana Repulski Broken Spoke Cycling
29 Shannon Gibson
30 Shantel Koenig
31 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
32 Sara Fletcher
DNF Meredith Miller California Giant Berry Farms/Specia
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Matheson Team S+M
2 Andi Zolton
3 Andrea Casebolt
4 Lindsay Jones
5 Sarah Barkley
6 Rebeccah Bieri
7 Jessica Sterner Team Rep
8 Vicky Sama
9 Cynthia Maree
10 Hidi Cramer
11 Mielle Blomberg
12 Anne-marije Rook
13 Jennifer Jordan
14 Suzanne Forsyth
15 Michelle Mills Boneyard Cycling
16 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
17 Ellen Ruotsala Team Group Health
18 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
19 Meagan Masten
20 Julie Deal Beermongers Cycle Club
21 Aimee Baker
22 Lisa Coyne Team Group Health
23 Amanda Mcnabb Team Group Health
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dessie Weigel
2 Shawna Donaldson
3 Abigail Youngwerth BYRDS
4 Jennie Wade COTBR
5 Angela Haener
6 Kayla Kaiser
7 Amy Ambrosier
8 Hannah Green BYRDS
9 Lori Brazel
10 Jess Scott Team Group Health
11 Bethany Kobza Volkswagen Boise
12 Alexandria Masse
13 Karine Valliant-Saunders
14 Nancy Odle Broken Spoke Cycling
15 Brenna Pauly
16 Ashlee Weimar
17 Leslie Griffith Boneyard Cycling
18 Caylen Beaty
19 Anna Ciaveraella
20 Carla Brock Team Group Health
21 Rebecca Nelson
22 Christie Fix
23 Sara Rigel
24 Patti Wolfe
25 Heather Baldwin
26 Carlie Spence
27 Heidi Rather
28 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
29 Margaret Walter Old Town Bicycles
30 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
31 Virginia Xing Bicycleway.com
32 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 13