Log In
Booty Cross • Dec 2 2012
4
4
3.2
5
7
Partly Cloudy, 53 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
4
Moisture
3.2
Accel
5
Tech
7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Michetti Lakes Area Physical Therapy
2 Jason Boynton
3 Erik Vangsnes Magnus
4 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
5 Gary Baisa Brazen Dropouts
6 Jesse Collins-davies Magnus
7 Jay Maas Trek Midwest Team
8 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Travis Gruchow Magnus
10 Josh Weis Colavita Racing
11 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
12 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
13 Finn Ryan Magnus
14 Zach Giffey
15 John Lirette
16 Robert Ringle Wisconsin Cycling at UW-Madison
17 Joe Greatens
18 Zachary Redding
19 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Cale Dorn Magnus
21 David Blodgett Magnus
22 Kyle Russ
23 Jereme Noffke
24 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
25 Scott Neperud Magnus
26 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
27 Tim Foltz Brazen Dropouts Cycling Team
28 Michael Welch Half Acre Cycling
29 Taylor Kimberly
30 Bruce Breitrick
31 Nathan Phelps Big Ring Flyers
DNF Ron Knaflic Lake Country Endurance By Edward Jo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 28   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jeff Abitz
5 Narayan Mahon
6 Christopher Sodergren RACC pb GG
7 Matthew Stachelski
8 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
9 Sam Beste ISCorp Cycling Team
10 Justin Meyer
11 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jonathan Pass KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Chad Brown
14 Kevin Thum
15 Daniel Fluegel
16 Anders Ahlberg
17 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Michael Swart
19 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
20 Alex Applegate
21 Chris Strahm
22 Brian Turany MadCity Velo Club
23 Joshua North
24 Michael Kernan
25 Ashley Anderson Wisconsin Cycling at UW-Madison
26 Dylan Howes
27 Phil Geiger Magnus
28 Randy Koplin
29 Jeff Greatens
30 Philip Van asten
31 Andrew Conley
32 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
33 Nick Dahl
34 Joey Dunscombe Magnus
35 Andrew Stiff
36 Peter Speers
37 Michael Koeppel
38 Nolan Johnson Magnus
39 Ben Freas ISCorp Cycling Team
40 Ji Spencer
41 Nils Gibson
42 Scott Baum
43 David Erickson MadCity Velo Club
DNF Caleb Swartz Junior Dropouts
DNF Rick Walls Twin Six
DNF Timothy Bryan
DNF Larry Gundlach MadCity Velo Club
DNF Joseph Barr
DNF Jay Mittelstaedt
DNF Christopher Stclair
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
DNF Mat Herrington
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 35   Cat 5: 5   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Caleb Swartz Junior Dropouts
3 Samuel Spende Tread Head Cycling
4 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
5 Henry Mcalvanah Magnus
6 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
7 Avery Hotchkiss Magnus
8 Japhy Wright-miller
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Sodergren RACC pb GG
2 Sam Beste ISCorp Cycling Team
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 Maciej Nowak
5 Andy Hoenisch Twin Six
6 Lee Unwin
7 Christopher Newlin
8 Chad Tucker My Wife Inc
9 Michael Curtes Twin Six
10 Jw Miller
11 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
12 Ronald Knutowski Twin Six
13 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
14 Chris Zugel Team Velocause
15 Christopher Morris Great Dane Velo Club
DNF Chad Dean 5Nines Cycling
DNF Sean Shields Hampshire Cycle Club
DNF Matthew Block Bikeman.com
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Stclair
2 Ted German
3 Joseph Smessaert
4 Peter Oyen
5 John Svanda LAPT CC
6 Brian Turany MadCity Velo Club
7 Erik Jensen MadCity Velo Club
8 Mac Schroeder
9 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
10 Wesley Hotchkiss Magnus
11 Horacio Salas-bustamante
12 Kevin Moore
13 Timothy Bryan
14 Billy Hammond
15 Paul Liesse
16 Scott Whittingham
DNF Brett Schmidt
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Hacker Planet Bike
2 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
3 Jw Miller
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 Paul Roltgen Brazen Dropouts
6 Christopher Berge Magnus
7 Michael Garber Hampshire Cycle Club
8 Sean Shields Hampshire Cycle Club
9 John Ericsson TEAM MADCROSS
10 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
11 William Koehler BVC/Nomad Cycling
12 Brian Petted Team Extreme
13 Tim Skinner Flying Bobcats
14 David Neidhart Brazen Dropouts
15 Christopher Quinn Magnus
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Abitz
2 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
4 Jed Schleisner Diablo Cycling
5 Larry Gundlach MadCity Velo Club
6 Greg Spende Tread Head Cycling
7 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
8 Tom Held
9 Jeff Greatens
10 Troy Sable
11 Mike Barrier
12 Kurt Greenslit
13 Brett Koplin
14 Chuck Strawser
15 Jon Gang
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Glen Jones Trek Midwest Team
4 Darryl Mataya MadCity Velo Club
5 Don Carr ISCorp Cycling Team
6 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
7 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
DNF David Mccollum
DNF Gordon Paulson Planet Bike
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
2 Peter Ackermann
3 Craig Pate
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
6 David Erickson MadCity Velo Club
7 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
8 Erik Hofmeister
9 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
10 Mark Mendelson
11 Thomas Silbernagel Team Extreme
12 Dennis Klinkert
13 Eric Gorr
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Isaac Neff Trek Cyclocross Collective
3 Mark Lalonde Twin Six
4 Trevor Koss Magnus
5 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
6 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Brian Heifner Magnus
8 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Travis Braun Magnus
11 Michael Michetti Lakes Area Physical Therapy
12 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
13 Samuel Weinberg 5Nines Cycling
14 Seth Eckert Trek Midwest Team
15 Chris Tries
16 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
17 Bill Street KUHL
DNF Dan Ajer Great Dane Velo Club
DNF Dan Teaters RACC pb GG
DNF Ian Haupt My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Jesse Perreault Magnus
3 Luke Batchelor-clark Magnus
4 Michael Curtes Twin Six
5 Scott Neperud Magnus
6 Andy Swartz Brazen Dropouts Cycling Team
7 Ben Roehl 2 Rivers Racing
8 Jim Pingel
9 Steve Wasmund
10 Chris Zugel Team Velocause
11 Joseph Winston
12 Blake Jenssen
13 Jed Schleisner Diablo Cycling
14 Chad Brown
15 Nathan Kaurman
16 Rick Walls Twin Six
17 Derek Haj
18 Grant Coisman MadCity Velo Club
19 Ryan Yaeger
DNF Ashley Anderson Wisconsin Cycling at UW-Madison
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Georgeson
2 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
3 Cynthia Bannink
4 Lisa Johns
5 Katherine Gruchow Magnus
6 Leia Schneeberger Magnus
7 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
8 Heather Stelljes
9 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
10 Claire Pettersen My Wife Inc
11 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Kate Konkle
13 Stevie Koepp
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
2 Alison Reitter Team Magnus
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Kristen Kehl-floberg
5 Jaime Kulbel
6 Stephanie Skladzien
7 Jessica Bouziane
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
2 Amber Markey My Wife Inc
3 Emma Swartz Junior Dropouts
4 Corrie Osborne Team Extreme
5 Heidi Beck Twin Six
6 Julie Phelps Big Ring Flyers
7 Kristin Korevec MadCity Velo Club
8 Antonia Leal Planet Bike
9 Meredith Peterson
10 Patricia Kaufmann My Wife Inc
11 Diane Ostenso Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Heather Maher Heather Maher
Finishers: Cat 4: 1