Log In
Wisconsin Cup CycloCross Championships & Badger Cr • Dec 8 2012
4
1.5
4
5.4
5.5
Clear, 38 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
1.5
Moisture
4
Accel
5.4
Tech
5.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Dnf Howard Goldman
DNF Ray Hessefort Ray Hessefort
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Collins-davies Magnus
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Erik Vangsnes Magnus
5 Travis Gruchow Magnus
6 Ryan Giuliano Village-Verdigris Cycling
7 Grant Halsey County Cycles
8 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
9 Cale Dorn Magnus
10 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
11 Jason Boynton
12 Russ Kuryk Iron Cycles
13 Josh Weis Colavita Racing
14 Finn Ryan Magnus
15 Jay Maas Trek Midwest Team
16 Zachary Redding
17 Caleb Donaldson Omnium Racing
18 Zach Giffey
19 Jason Bleedorn HTFU Racing
20 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Robert Ringle Wisconsin Cycling at UW-Madison
22 Christopher Schmidt Tread Head Cycling
23 John Lirette
24 Justin Michels
25 Patrick Brock My Wife Inc
26 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
27 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
28 Chris Reidy
29 David Bowers Half Acre Cycling
30 Dan Mallek Verdigris-Village CX Team
31 Tim Foltz Brazen Dropouts Cycling Team
32 Thomas Kabacinski xXx Racing
33 Brian Gaines County Cycles
34 Jim Groenhof Verdigris-Village CX Team
35 Colm Flannery
36 Mark Vareschi Verge Sport/Test Pilot
37 J Brooks porter
38 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
39 Bob Mazursky Verdigris-Village CX Team
40 Don Iwen Alterra Coffee
41 Nathan Phelps Big Ring Flyers
DNF Barry Schmitt
DNF William Burkholder Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF David Blodgett Magnus
DNF Trent Williams Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 40   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gaines Gopher Wheelmen
2 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Narayan Mahon
4 Justin Meyer
5 Daniel Fluegel
6 Jeff Abitz
7 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Matthew Stachelski
9 Philip Couturier University of Wisconsin-Platteville
10 Kevin Thum
11 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
12 Jonathan Pass KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
14 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
15 Chad Brown
16 Alex Applegate
17 Michael Swart
18 Ben Coates
19 Corwin Spaetti Alberto's Sport
20 Sam Beste ISCorp Cycling Team
21 Phil Fluegel
22 Phil Geiger Magnus
23 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
24 Brian Turany MadCity Velo Club
25 Rick Walls Twin Six
26 Randy Koplin
27 Andrew Conley
28 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
29 Nicholas Hallbeck
30 Andrew Douglass
31 Mark Witthoefft
32 Brian Piotrowski xXx Racing
33 Michael Kerman
34 Nicholas Hardrath Racers Against Childhood Cancer
35 Gary Goebel
36 Mark Baranowski xXx Racing
37 Joey Dunscombe Magnus
38 Nolan Johnson Magnus
39 Ben Scherer
DNF Simon Jones ISCorp Cycling Team
DNF John Young Hollander RDC
DNF Timothy Bryan
DNF William Benton
DNF Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Christopher Sodergren RACC pb GG
DNF Andrew Lowe Tread Head Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Andrew Schmidt Tread Head Cycling
3 Caleb Swartz Junior Dropouts
4 Samuel Spende Tread Head Cycling
5 Jack Warner Verdigris-Village CX Team
6 Samuel Sieloff Junior Dropouts
7 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
8 Henry Mcalvanah Magnus
9 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
10 Avery Hotchkiss Magnus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Haupt My Wife Inc
2 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
5 Christopher Sodergren RACC pb GG
6 Sam Beste ISCorp Cycling Team
7 Rowan Norman Team Extreme
DNF Michael Gaines Gopher Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Bouplon Boulder Running Company Cycling Tea
2 Mark Harms 5Nines Cycling
3 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Maciej Nowak
5 Christopher Smith Hup United
6 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
7 William Pankonin xXx Racing
8 Andy Hoenisch Twin Six
9 Michael Curtes Twin Six
10 Gabriel Ion
11 Chad Tucker My Wife Inc
12 Ronald Knutowski Twin Six
13 Bart Hollaren Peace Coffee Racing
14 Ross Cerniglia My Wife Inc
15 Chris Goehrig TEAM MADCROSS
16 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
17 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
18 Christopher Morris Great Dane Velo Club
19 Matthew Block Bikeman.com
20 Michael Kirby xXx Racing
21 Reed Cornia
22 Chad Dean 5Nines Cycling
DNF Joe Curtes Twin Six
DNF Lee Unwin
DNF Luke Seemann xXx Racing
DNF Christopher Newlin
DNF William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Svanda LAPT CC
2 Christopher Stclair
3 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
4 John Young Hollander RDC
5 Erik Jensen MadCity Velo Club
6 Brian Turany MadCity Velo Club
7 Mac Schroeder
8 Brian Leatherman Brazen Dropouts
9 Wesley Hotchkiss Magnus
10 Kevin Moore
11 Horacio Salas-bustamante
12 Stephen Evans Brazen Dropouts
13 Timothy Bryan
14 Paul Liesse
15 Otley Freymiller
DNF Shawn Laplante Michael's Cycles Team
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Smith Hup United
2 Mike Scalise Verdigris-Village CX Team
3 Daniel Casper
4 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
5 Tim Hacker Planet Bike
6 Jw Miller
7 Michael Meteyer Trek Midwest Team
8 Tim Boundy Verdigris-Village CX Team
9 John paul Mccarthy SRAM Factory
10 Christopher Berge Magnus
11 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists
13 David Luczynski Spin Doctor Cyclewerks
14 Paul Roltgen Brazen Dropouts
15 Michael Garber Hampshire Cycle Club
16 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Eric Knuth Trek Midwest Team
18 John Ericsson TEAM MADCROSS
19 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
20 William Koehler BVC/Nomad Cycling
21 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
22 Brian Petted Team Extreme
23 Sean Shields Hampshire Cycle Club
24 Tim Skinner Flying Bobcats
25 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
26 Robert Garner V.C. Bikesport
27 Danny Warner Verdigris-Village CX Team
28 Colm Flannery
DNF Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
DNF Paul Warloski My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jeff Abitz
3 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
4 Jed Schleisner Diablo Cycling
5 Paul Fox velo trocadero cycling
6 Michael Mayer Silver Cycling
7 Greg Spende Tread Head Cycling
8 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
9 John Lichtenberg
10 Larry Gundlach MadCity Velo Club
11 Tom Held
12 John Norman Team Extreme
13 Troy Sable
14 Don Mcintosh
15 Kurt Greenslit
16 Barry Zellmer velo trocadero cycling
17 Gerald Dryer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 William Kuster
4 Dag Selander
5 Gregory Pautsch Planet Bike
6 Glen Jones Trek Midwest Team
7 Charles Townsend Bianchi/Grand Performance
8 Darryl Mataya MadCity Velo Club
9 Gordon Paulson Trek Midwest Team
10 David Mccollum
11 David Mcclenahan
12 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
13 Michael Cisek Team Plan C
14 Don Carr Nova Cycle Sports Foundation Inc db
15 Tom Palmer Brazen Dropouts
16 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
17 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
18 Harry Fortney Des Moines Cycle Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
2 Mike Bown
3 Dominic Leone
4 Peter Ackermann
5 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
9 Erik Hofmeister
10 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
11 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
12 David Erickson MadCity Velo Club
13 Mark Mendelson
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Neff Trek Cyclo-cross Collective
2 Corey Stelljes Cyclo-crossracing.com
3 Tom Burke Midwest Cycling Group
4 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Mark Lalonde Twin Six
6 Michael Michetti Lakes Area Physical Therapy
7 Trevor Koss Magnus
8 Maxwell Ackermann
9 Noah Marcus Greenstreet Velo Club
10 Brian Heifner Magnus
11 Dan Teaters RACC pb GG
12 Samuel Weinberg 5Nines Cycling
13 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
14 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
15 Aaron Swanson
16 James Cochran Atlas Cycling
17 Bill Street KUHL
18 Chris Tries
19 Casey Hildebrandt Twin Six
20 Samuel Bramel County Cycles
21 Drew Wilson
22 Buckley Birkholz Cyclo-crossracing.com
23 John Thompson Team Plan C
DNF Tony Wagner
DNF Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
DNF Travis Braun Magnus
DNF Luke Batchelor-clark Magnus
DNF Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 18   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 Mark Harms 5Nines Cycling
3 Casey Hildebrandt Twin Six
4 Luke Batchelor-clark Magnus
5 Jesse Perreault Magnus
6 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
7 Ben Roehl 2 Rivers Racing
8 Jed Schleisner Diablo Cycling
9 David Price Brazen Dropouts Cycling Team
10 Rick Walls Twin Six
11 Chad Brown
12 Mike Barrier
13 Grant Coisman MadCity Velo Club
14 Michael Glodowski
DNF Ian Haupt My Wife Inc
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
2 Cynthia Bannink
3 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
4 Cassey Lynn
5 Niki Soderberg Cyclo-crossracing.com
6 Heather Stelljes
7 Kate Konkle
8 Rachael Jensen RACC pb GG
9 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Lisa Johns
11 Beverly Enslow Hammer Nutrition-CMG Racing Team
12 Gina Kenny PSIMET Racing
13 Melissa Behr MadCity Velo Club
DNF Ellie Burke Team Kenda presented by RACC
DNF Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen
2 Keely Jackson
3 Jaime Kulbel
4 Jackie Arendt
5 Stephanie Skladzien
6 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
7 Jessica Bouziane
8 Robin Hoenisch
9 Martha Laugen
10 Mary Kok
11 Tara Coady
DNF Shannon Russell 2 Rivers Racing
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski County Cycles
2 Kyra Jackson
3 Emma Osborne Team Extreme
4 Kaelin Jackson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corrie Osborne Team Extreme
2 Keely Jackson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverly Enslow Hammer Nutrition-CMG Racing Team
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Cyclo-crossracing.com
2 Amber Markey My Wife Inc
3 Linda Sone Cycle-Smart Inc.
4 Heidi Beck Twin Six
5 Antonia Leal Planet Bike
6 Jennifer Herrell rhoades Trek Cyclo-cross Collective
7 Corey Coogan cisek Cyclo-crossracing.com
8 Corrie Osborne Team Extreme
9 Kristin Korevec MadCity Velo Club
10 Sarah Huang Exergy TWENTY12
11 Patricia Kaufmann My Wife Inc
12 Carol Seipp Silver Cycling
13 Meredith Peterson
14 Diane Ostenso Trek Midwest Team
DNF Emma Swartz Junior Dropouts
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 2