Log In
GPTB: Winter Cross • Dec 2 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 51 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sage Mount
2 Joe Tysoe
3 Jason Ladwig
4 Stefan Furst Camas Bike and Sport
5 Martin Matsumura
6 Stephen Carter The Spokesmen
7 Alex Fuller
8 Danny Pettit
9 Denis Lee
10 Bill Holmes
11 Chris Redhouse
12 Ed Hanna
13 Joe Kim Camas Bike and Sport
14 Steven Olsen
15 Eugene Ezman
16 John Morehead Camas Bike and Sport
17 Richard Mckee
18 Jerry Sowder
19 Peter Newlands
20 Eric Moore
21 Jaxon Moore
DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Lolich
2 Robin Yakhour Camas Bike and Sport
3 Donna Kupiers
4 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
5 Joan Petit Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Gina Williams Camas Bike and Sport
7 Hanna Heddy
8 Heather Herbeck
9 Julie ann Smith
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper
2 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
3 Erik Tonkin Kona Factory Team
4 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
5 Tim Butler Evolution Racing Team
6 James Ceccorulli The Bike Gallery
7 Joshua Liberles
8 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Clint Culpepper
10 Jonathan Myers Team S+M
11 Sean Corey Trusty Switchblade
12 Ben Guernsey Trusty Switchblade
13 Jesse Luckett Cyclepath Racing
14 Jeff Ballantine Portland Velo
15 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
16 Logan Trammell Hapi-Go!
DNF Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heddy Joe Bike
2 Mike Galasso
3 Ben Corbalis
4 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
5 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
6 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Josiah Zukowski
8 Ryan Marquardt
9 Jonathan Kuipers Team S+M
DNF Brennan Gilbert Hammer Velo
DNF Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer White Stumptown Cycling Club
2 Cory Solovewicz
3 Patrick Reedy
4 Nathaniel Wells
5 Brian Wielenga
6 Andy Armstrong Sunset Cycles
7 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
8 Robert Axel anderson
9 Eric Hagstette
10 Glenn Johnson Dr Will Bar
11 Tim Breault
12 Andy Morris
13 Tim Bellis
14 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
15 Brian Hansen
16
17 Ben Kwiatowski
18 Quasar Bennett Hapi-Go!
19 Brian Hart sr. Hapi-Go!
20 Hannah Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
4 Todd Stryker The Spokesmen
5 Stephen Hemminger
6 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
7 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Adam Tate
9 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
10 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
11 Jim Mcguire
12 Karl Winston Beermongers Cycle Club
13 Andrew Kaylor Hapi-Go!
14 Tyse Van luik
15 Rob Kennedy
16 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Alex Lygo
3 Donovan Birky WebCyclery.com
4 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
6 Carson Westberg WebCyclery.com
7 Brian Hart jr. Hapi-Go!
8 Brandon Ortiz Hapi-Go!
9 Linus Clark Hapi-Go!
10 Paul Furst Camas Bike and Sport
11
12 Zach Durst
13 Nathanael Hart Hapi-Go!
14 Zachary Murphy
15 Caleb Trumbull
16 Sean Harple
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Hapi-Go!
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Aubrey Ellerbruch
5 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Helene Furst
7 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mccaffrey Kesho Bicycles
2 Mike Henry bicycleattorney.com
3 Jared Roy Portland Bicycle Studio
4 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Martin Baker bicycleattorney.com
6 Mark Rumsey
7 Matt Cline bicycleattorney.com
8 Shannon Boroff bicycleattorney.com
9 Harald Graham Evolution Racing Team
10 Tom Scales
11 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
12 Eric Lanners Team S+M
13 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
14 Dan Werle Team S+M
15 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
16 Daniel Gonzalez
17 Michael Girard Portland Velo
18 Matthew Westermeyer
19 Roger Meier Cyclepath Racing
20 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
21 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
22 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
23 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
25 Christopher Van tilburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
26 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Masse
2 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
3 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
4 Joseph Ketner
5 Luke Sosnowski
6 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
7 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Michael Kosmala Team S+M
9 Matthew Smith Hammer Velo
10 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
11 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
12 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
13 David Hewett The Spokesmen
14 David Pryor
15 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
16 Jason Buerkle
17 Chris Brannen Team S+M
18 Andy Platt
19 Chad Butler Hapi-Go!
20 Simon Robins
21 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
22 Ile Powell Team S+M
23 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
24 Javad Simonsen Portland Velo
25 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
26 Alex Croy The Spokesmen
27 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
28 Judson Mccauley The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Buerkle
2 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
3 Peter Rueegger Team Mudman
4 Kurt Snyder The Spokesmen
5 Paul Schripper
6 Troy Nelson
7 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
8 Brian Carrico The Spokesmen
9 Mark Thomas
10 Topher Mcgarry Stumptown Cycling Club
11 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
12 Donald Newlands
13 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
14 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
15 Terry Hamness Camas Bike and Sport
16 Nathaniel Wells
17 Glenn Johnson Dr Will Bar
18 Ryan Morgan
19 Kevin Rosmanitz
20 Robb Farrington
21 Ed Fischer Camas Bike and Sport
22 Jason Schroeder Team Finger
23 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
24 Peter Koonce Team S+M
25 Tom Palke Team Mudman
26 Stewart Schesnack
27 John Menconi
28 Rob Russell SWEAT360
29 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
30 Charles Barrett
31 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
32 Robert Stefanowicz
33 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
34 Jack Trumbull
35 Mike Meier Camas Bike and Sport
36 Mark Chasse
37 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
38 Steven Westberg WebCyclery.com
39 Todd Mobley Camas Bike and Sport
40 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
41 Jeremy Hudson
42 Justin Huggins
43 Simon Ingham
44 Bjoern Brunner
45 Doug Bredall
46 Mike Reddig Camas Bike and Sport
47 Russ Lathrop
48 Todd Harple
49 Jason Motsko
50 Edward Knight Camas Bike and Sport
51 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
52 Chris Valencia
53 Neil Kranz
54 Jacob Hamnes
55 Brian Hart sr. Hapi-Go!
56 Scott Kranz
DNF Benjamin Tomkins
DNF Eric Meier
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Cal Stone
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 John Napier Camas Bike and Sport
5 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
6 David Gast Rebound/Tireless Velo
7 Mike Mercer
8 Steve Lacey
9 Steven Miller
10 Tim Ellerbruch
11 Vern Krist
12 Nathaniel Wells
13 Tracy Marks
14 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
15 Mark Stoller
16 Stefan Furst Camas Bike and Sport
17 Christopher Luby
18 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
19 Charles Linke
20 Mike Ontkean
21 Chris Chapman
22 Eugene Ezman
23
DNF Terry Knight
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Robert Fox
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S+M
2 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
3 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
4 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
2 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
3 Suzy Renn Team Slow
4 Erika Miranda Trusty Switchblade
5 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
4 Joanne Leyva Team Rose City
5 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Evans Ruckus Test Team
2 Scott Barker
3 Mike Bene Jens Voigt's Army
4 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
5 Mark Biedrzycki
6 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Edward Groth Team Slow
8 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
9 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
10 Suzy Renn Team Slow
11 Erinne Goodell Team Slow
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
4 Laura Trace
5 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Kim Matheson Team S+M
7 Susannah Hart Hapi-Go!
8 Remy Maguire Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Vantassel
2 Ellene Smith bicycleattorney.com
3 Hannah Hart Hapi-Go!
4 Erinne Goodell Team Slow
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Baird
2 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Michelle Johnson
5 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club
7 Marie Major Rebound/Tireless Velo
8 Lindsey Kuipers
9 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8