Log In
Psycho Cross/OBRA Championships • Dec 1 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 51 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
2 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Kevin Rosmanit
4 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Scot Jarchow
6 Andrew Kaylor Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Westberg WebCyclery.com
2 David Macfarlane
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
2 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
3 Patrick Means Team S+M
4 Paul Lacava Giant
5 Joshua Liberles
6 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
7 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Ryan Garner Evviva/Stoemper
9 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
10 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies
11 Logan Trammell Hapi-Go!
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Cottle
2 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
3 Aaron Ufferman
4 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
5 Chris Magel Bike Newport-Bier One
6 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
7 Christian Martin River City Bicycles
8 Jon Burrill
9 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
10 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
11 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
12 Chad Butler Hapi-Go!
13 Brison Monroe Capitol Velo
14 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Pardi University of Oregon Cycling Club
2 Jordan Selker
3 Nick Besson
4 Jeff Lange
5 Rajesh Injety
6 Andrew Besson
7 Abyl Sandow
8 Kenny Prowse
9 Jules Johnson
10 Paul Brown Bicycleway.com
11 Kirk Lange
12 Chris Baker
13 Jeff Dreiling
14 Joel Miller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Strain
2 Ian Jungjohann
3 Brian Zeck
4 John Osborne
5 Thomas Pastor
6 August Frank Life Cycle Racing Team
7 Matthew White Bike Newport-Bier One
8 Spencer Rockwell
9 Eric Getz Bike Newport-Bier One
10 Ryan Schanno
11 James Murez
12 Brian Hart jr. Hapi-Go!
13 Hannah Hart
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Owen Szwaya bicycleattorney.com
5 Max Ritzow Bicycleway.com
6 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
7 Nathanael Hart Hapi-Go!
8 ? T90 Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Kaden Dimarco SLOCUM Race Team
10 Taguen Smith
11 Owen Rodgers bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Donovan Birky Bend Endurance Academy
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Carson Westberg WebCyclery.com
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Nate Lelack Bend Endurance Academy
7 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
8 Jack Sullivan
9 Jeremy King Pacific Power Blue Sky
10 Peter Newlands
11 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
12 Devin Oar Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
3 Javier Colton Bend Endurance Academy
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Will Reinking
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
7 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
9 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
10 Ian Wilson Bend Endurance Academy
11 Jordan Selker
12 Michael Samelson Corvallis High School
13 Keenan Reynolds
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
2 John Crandall Pacific Power Blue Sky
3 Henry Peterson
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
3 Chris Snyder bicycleattorney.com
4 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Mark Rumsey
6 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team
7 Robert Uetrecht WebCyclery.com
8 Ricardo Medina Rogue
9 Chris Wherity Life Cycle Racing Team
10 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
12 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Masse
2 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Karl Haunold
4 Tom Strodtbeck
5 Alexander Lehnert
6 Bernard Acevedo
7 Jay Wisowaty
8 Matt Schwartz
9 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
10 Dan Sheerin
11 Steve Williams
12 Trig Rogers bicycleattorney.com
13 Chad Butler Hapi-Go!
14 Todd Schock Boneyard Cycling
15 Adam Ward
16 Chuck Hood
17 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
18 David Rasca
19 Brian Cannon Human Powered
20 Paul Kelly
21 Matthew Lasala
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chapell Miller Team Dirt/Mudslinger Events
2 Jarod Seaman Buy Local Cycling
3 Rob Kerr
4 David Anderson
5 Bob Crow
6 Mark Langston
7 Steven Westberg WebCyclery.com
8 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
9 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
10 Donald Newlands
11 Mike Taylor
12 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
13 David Macfarlane
14 Tim Beard
15 Brian Hart sr. Hapi-Go!
16 Tim Christie
17 Chris Valencia
18 Travis Talton
19 Devin Flynn
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Bradley
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Jeffery Otto Sunset Cycles
4 Michael Nyberg
5 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Greg Talbert Rapha Racing NW
7 Mark Reinecke
8 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
9 Rick Gregory University of Oregon Cycling Club
10 Paul Mautner Team Rose City
11 Andrew Peterson Existential Velo
12 David Dorocke Deschutes Brewery
13 Dennis Sibilia-young
14 Craig Mavis Deschutes Brewery
15 Brian Hart sr. Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Robert Fox
4 Philip Litchfield Capitol Velo
5 Craig Bontly
6 Edward Lanton
7 Loren Russell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe
2 Geoffrey Huber
3 Chris Snyder bicycleattorney.com
4 Adam Artner Land Shark
5 Leland Gilmore River City Bicycles
6 Sal Collura SLOCUM Race Team
7 David Boerner Ruckus Test Team
8 Logan Trammell Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker
2 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
3 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
4 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
3 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
4 Kelly Sandow Poplollies
5 Hannah Hart Hapi-Go!
6 Barbara Culver
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toni Mccasker Life Cycle Racing Team
2 Candida Hart Hapi-Go!
3 Kim Frank Life Cycle Racing Team
4 Virginia Xing Bicycleway.com
5 Patti Wolfe
6 Kristin Williams Buy Local Cycling
7 Tammy Talton
8 Jamie Butler Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaylee Jenness
2 Katy Giombolini
3 Julie Carter Hammer Velo
4 Effie Siverts
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky
4 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club
5 Juliana Smith Hammer Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
2 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky
3 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
3 Anna Peterson Existential Velo
4 Katie Ryan
5 Marisa Reid
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Schobben
2 Sharon Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaini Vs-crawford
2 Meg Hamilton
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Ellen Miller
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
2 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
3 Julia Fudge Poplollies
4 Pam Reid Team Rose City
5 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1