Log In
Kutztown Cross • Nov 18 2012
4.7
3.3
4.9
3.2
2
Clear, 45 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
3.3
Moisture
4.9
Accel
3.2
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernhard Resch Lamprey Systems
2 Daniel Rapp
3 Matthew Morrison South Mountain Cycles
4 Jack Drummond Bicycle Therapy
5 Benjamin Anemone Bicycle Therapy
6 Jeff Hetrick Lamprey Systems
7 Gregory Ahnert Lamprey Systems
8 Josh West
9 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo
10 Russell Blake Lancaster Regional Cycling Team
11 Curtis Miller Wooden Wheels Racing
12 Charles Erndl 3D RacingTeam / Tom's Atlantic Cycl
13 Josh Carter Philadelphia Ciclismo
14 Jeremy Garges
15 Mark Harding
16 Darren Price
17 Greg Eater Evolution Racing
18 D Dreschler
19 Michael Yarnall
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cline Revolution Wheelworks Racing
2 Eric Schlauch Somerset Wheelmen
3 Robert Reuther Chester County Velo
4 Rick Anderson Somerset Wheelmen
5 Martin Jones
6 Mark Featherman Guys Racing Club
7 Barry Wahner
8 Joe Johnston Black Bear Cycling
9 Joseph Piscitello PA Masters RC
10 Douglass Gray First State Velo Sport
11 Rich Weinstock Colavita Racing, Inc.
12 Bob Piacine Guys Racing Club
13 Kevin Saint clair BiKyle/Mazur Coaching
14 Mark Bowman South Mountain Cycles
15 Nicholas Alutin Westwood Velo
16 Douglas Jones GS Simmeria
17 Ryan Mitchell PA Masters RC
18 Richard Leibfried PA Masters RC
19 Bob Swart
20 David Mcginn Bicycle Therapy
21 Mark Wanco Hup United
22 Gary Snyder Evolution Racing
23 Joe Favara South Mountain Cycles
24 Greg Danielewicz Bike King Racing
25 Tom Perkins Cyclocrossworld.com
26 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
27 Derick Shoff Cycle Sports/Doylestown Wheelmen
28 Andy Keesler Liberty Cycle
29 Mark Lentz
30 Robert Eugster South Mountain Cycles
31 David Borden Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
32 John Dzubinski Tri State Velo
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Reynolds Guys Racing Club
2 Ken Coleman BCA/Tosk Chiropractic
3 John Paproski PA Masters RC
4 Richard Bauch Colavita Racing, Inc.
5 Gary Kralik
6 Joseph Kenas Guys Racing Club
7 Bob Scharle
8 Joe Saling Somerset Wheelmen
9 Kevin Tuttle BiKyle/Mazur Coaching
10 Steve Carman
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Prebosnyak Team Vortex
2 Sam Margolis Team Vortex
3 John Clark IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.co
4 Jacob Boyle Liberty Cycle
5 Gabriel Castano JVR Sports
6 Wyatt Saint clair BiKyle/Mazur Coaching
7 Gregory Felker Somerset Wheelmen
8 Benjamin Carter
9 Hugo Schreur Liberty Cycle
10 Daniel Szallai Somerset Wheelmen
11 Gerard Josulevicz
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark D'avino
2 Todd Everett
3 Darrell Engel Kutztown Cutters
4 Andrew Johnson Mason Dixon Velo
5 Adam Mcneill
6 Martin Mckeon Guys Racing Club
7 Mateus Kaplan Team Independence Cycling Team
8 Jonathan Dietz
9 Mike Stevens Chester County Velo
10 Jeremy Garges
11 Brian Breach GS Mengoni U.S.A.
12 Phil Garofolo Cicli Devotion
13 Andrew Wilson Speedwell Racing
14 Chuck Crocco Somerset Wheelmen
15 Robert Mecea Brooklyn Velo Force
16 Travis Skinner Knapp's Cyclery Racing
17 Syd Lea T.E.A.M. Fuji
18 Derek Papastrat
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Hall Kapelmuur Independent
2 Justin Kast
3 Gregory Orticelle Team Marty's
4 Mark Dennis Blue Mountain Velo
5 Richard Henning Unattached
6 Gary Rothera Team Yacht Club
7 Scott Feather Team Vortex
8 Eric Noonan Team Marty's
9 James Kondisko Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
10 Yohta Namba King Kog/Rosko
11 Joe Luby Fitness Central
12 Michael Pettit Unattached
13 Hans Mossner Bikesport
14 Matt Landis MASON-DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
15 David Giles Lamprey Systems
16 Johnny Hsu Cicli Devotion
17 Brandy Boyle
18 R Dunwoody
19 Rob Raichle
20 Jeffrey Bays Lamprey Systems
21 Ron Kriner Lamprey Systems
22 Andrew Haughton
23 Jeff Allen
24 William Weismantel
25 Adam Burke
26 Nathan Gebeau
27 F Ingraham
28 William Haley
29 Brian Capps
30 Jeffrey Lau
31 Chris Hartmann Rochester Institute of Technology
32 John Squeri Unattached
33 Joseph Felker Somerset Wheelmen
34 Jim Mueller
35 Robert Myaing FairEnds
36 W Bray Unattached
37 Aaron Bilenky Unattached
38 Dan Killingsworth Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
39 Kenny Fetsurka Sweathogs Racing Team
40 Robert Lomblad Cicli Devotion
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 31   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike De bie
2 William Elliston Van Dessel Factory Team
3 Michael Yozell Kapelmuur Independent
4 Gerald Adasavage Bicycle Therapy
5 Patrick Bradley Heart House/CADV/CC Evesham
6 Forrest Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Zachary Semian Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 Szymon Niemotko Northeastern Hardware
9 Michael Green Bicycle Therapy
10 Nathan Goates Mountainside p/b City Islanders
11 Dag Anderson Somerset Wheelmen
12 J Carmona
13 Nicholas Shaffer The Performance Lab p/b Caffeinated
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Yozell Kapelmuur Independent
2 Mark Featherman Guys Racing Club
3 Nicholas Shaffer The Performance Lab p/b Caffeinated
4 Matthew Bilharz
5 Mark Bowman South Mountain Cycles
6 Gregory Orticelle Team Marty's
7 Selene Yeager
8 Matthew Morrison South Mountain Cycles
9 Johnny Hsu Cicli Devotion
10 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo
11 Michael Yarnall
12 Dave Pryor Kapelmuur Independent
13 Gary Snyder Evolution Racing
14 Steve Carman
15 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
16 Bradley Bechtel
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Colavita Racing
2 Selene Yeager
3 Michelle Bishop North Point Women's Racing Team
4 Kathleen Wulfkuhle Charm City Cycling, LLC
5 Jessica Kutz Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
6 Kristine Church Peanut Butter & Co Human Zoom
7 Maria Gaasche Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
8 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veda Gerasimek Young Medalists / Team Rothrock
2 Evelyn Korbich Young Medalists / Team Rothrock
3 Elissa Antelman Somerset Wheelmen
4 Kalie King
5 Cara King
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Dagostino
2 Jennifer Hetrick Lamprey Systems
3 Leslie Conrad Pure Energy Cycling - Pro Air HFA
4 Lisa Staub Mason Dixon Velo
5 Heather Muller
6 Rachel Rubino
7 Shaina Kravitz
8 Laura Carlson Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
9 Christina Perkins Favata's TRT Bicycles
10 Lauren Seavy
11 Jennifer Franko KindHuman Sports
12 Jennifer Defalco Colavita Racing, Inc.
13 Krista Ciminera King Kog/ Rosko
14 Nicole Sheets
15 Elizabeth Keesler Liberty Cycle
16 Delfina Picchio Somerset Wheelmen
17 Ida Figliuolo Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
18 Elizabeth Allen
19 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji
20 Diana Rapp
21 Kristen Weir
22 Marjorie Sherr
23 Heidi marie Reppert Team Vortex
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 16   Cat ?: 3