Log In
Cross Crusade: PIR (Pro Paddock) • Nov 18 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
6.9
3.4
5.2
1.8
Overcast, 49 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
6.9
Moisture
3.4
Accel
5.2
Tech
1.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Valenti
2 David Miller Team Lazy Tarantulas
3 Corey Mcmanus
4 Josh Snyder
5 Ryan Shanks
6 Chad Fischer SWEAT360
7 Ryan Barnes Human Powered
8 Jason Ladwig
9 Aneel Nath
10 Stephen Carter The Spokesmen
11 Christopher Joy-webb
12 Stefan Furst Camas Bike and Sport
13 Donald Suhr
14 Max Holfert Human Powered
15 Mark Nielsen Sunset Cycles
16 Nick Besson
17 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
18 Martin Matsumura
19 John Lehman
20 Nate Mckeown
21 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
22 Carl Steinke
23 Mike Costa
24 Simon Ingham
25 Eugene Ezman
26 Stephan Morris
27 Dawson Cabbage
28 Seth Terpstra Human Powered
29 Keith Wolff
30 Matt Faunt
31 Jason Motsko
32 Paul Brown Bicycleway.com
33 Chris Redhouse
34 Craig Russillo
35 Dyami Valentine
36 Kenny Prowse
37 Bob Brenner
38 Andrew Hadd
39 Travis Bullard
40 Bryan Adams
41 Zachary Hilleson
42 Raul Bonifacio
43 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
44 Ed Hanna
45 Aaron Beasley
46 Phil Devasto HPC/RPM Mortgage
47 Joe Kim Camas Bike and Sport
48 Noel Snodgrass
49 Ian Green
50 Bill Holmes
51 Chris Nelson Joe Bike
52 Travis Talton
53 Steve Valenta The Spokesmen
54 Luis Garcia
55 Denis Lee
56 Shiloh Rodriguez
57 James Emond
58 Eric Koegler
59 Jordan Braun
60 Andy Beckery
61 Brittany Olsen Athletes Lounge Cycling Team
62 Ricky Guadarrama
63 Ryan Quinn
64 Richard Mckee
65 Tim North
66 Zachary Jossy
67 Jeffrey Stanley
68 Curtis Miller
69 Cammia Kalimanis
70 Dan Salvey
71 Tyler Bullen Human Powered
72 Erin Graves
73 Madhukar Eshwarachar
74 Jennifer White
75 Matthew Geiger
76 Jerrad Isch The Spokesmen
77 Tyson Silva
78 Regina Silva
79 Tina Mendel
80 Paul Furst Camas Bike and Sport
DNF Charlotte Berghoffer Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Seamus Hartman
DNF Jamie Northam
DNF Mike Dahlstrom
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 77  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Goplin Lost Highway
2 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
3 Brandi Pinkerton
4 Erin Lolich
5 Leslie Griffith Boneyard Cycling
6 Molly Cogswell-kelley
7 Amy Horstman
8 Jamie Krejci
9 Leilani Bentley
10 Stephanie Roulon
11 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
12 Anna Ryan Human Powered
13 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
14 Kristina Owen Capitol Velo
15 Abby Bohannan
16 Traci Smolen
17 Juliette Beale
18 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
19 Patti Wolfe
20 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
21 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
22 Laura Grieser Human Powered
23 Gina Williams Camas Bike and Sport
24 Marayah Deese
25 Laura Boehm
26 Kirsten Rudberg
27 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
28 Kimberlee Chambers
29 H Hagerdorn
30 Helen Mcdevitt
31 Virginia Xing Bicycleway.com
32 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
33 Teresa Huddleston
34 Molly Hiro
DNF Sara Morrissey
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb
2 Shannon Skerritt
3 Jt Fountain
4 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
5 Kolby Preble Team Oregon presented by Laurelwood
6 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
7 Graham Howard
8 Ross Brody Buy Local Cycling
9 Leland Gilmore
10 Josh Kelley
11 Barry Wicks Kona Factory Team
12 Brad Winn Team S+M
13 Paul Lacava Giant
14 Michael Gallagher
15 Chris Snyder bicycleattorney.com
16 Scott Bradway Team S+M
17 Geoffrey Huber
18 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
19 Patrick Means Team S+M
20 James Ceccorulli The Bike Gallery
21 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
22 Tim Joslin Cyclepath Racing
23 Joshua Liberles
24 Chris Johnston bicycleattorney.com
25 Joel Madrone
26 Matt Mahoney Gentle Lovers
27 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
28 Matt Russell
29 Trevor Pratt
30 Gabriel Linn Trusty Switchblade
31 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
32 Jonathan Smith Team S+M
33 Justin Demallie Filth and Fury
34 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
35 Greg Adams Cyclepath Racing
36 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
37 Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
38
39 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
40 Patrick Jackson Buy Local Cycling
41 Christian Buesch
42 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
43 John Merrill
44 Jeff Ballantine Portland Velo
45 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
46 Jeremy Dunn
47 Steve O'neill Cyclepath Racing
48 Brian Gerow
49 Adam Schwind
50 Julian Deiss
51 Logan Trammell Hapi-Go!
52 Robert Thayer bicycleattorney.com
53 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
54 Jonathan Myers Team S+M
55 Jeremy Russell bicycleattorney.com
56 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com
57 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
58 Ryan Garner
59 Paolo Zanetti
60 Byron Breeden Guinness Cycling Team
61 Jesse Luckett Cyclepath Racing
62 Andrew Hawley Lost Highway
63 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
64 Troy Sexton
65 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
66 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
67 Mckenzie Thramer
68 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
69 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
70 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
71 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
72 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
73 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team
74 Cary Miller Gentle Lovers
75 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
77 Sean Corey Trusty Switchblade
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
2 David Heddy Joe Bike
3 Eric Fischer Existential Velo
4 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
5 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
6 David Sterry Green Submarine Records
7 Patrick Croasdaile Team S+M
8 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
9 Christian Reed Green Submarine Records
10 Jason Hill Filth and Fury
11 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
12 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
13 Danny Weikel
14 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
15 Ian Kenny
16 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
17 Ben Corbalis
18 Greg Edwards
19 Kevin Ruszel
20 Dan Baier
21 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
22 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
23 Josiah Zukowski
24 Jonathan Kuipers Team S+M
25 Charles Macquarie
26 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
27 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
28 Gary Szalay
29 Chris Magel Bike Newport-Bier One
30 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com
31 Douglas Johnson
32 Matt Edwards The Bike Gallery
33 Allen Hardin
34 Avi Mahan
35 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com
36 Christian Martin River City Bicycles
37 Dave Murray
38 Jonathan Perlman Filth and Fury
39 Eric Wittinger
40 Chuck Meyer Sunnyside Sports
41 Josh Gold
42 Branden Taggart
43 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
44 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
45 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
46 Chris Russell
47 Jons Ryerson
48 Jason Britton The Bike Gallery
49 David Perry
50 Toby Mcelravey
51 Jack Olsen
52 Blair Galen
DNF Matt Danielson
DNF Erik Long
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
2 Sean Burles Team S+M
3 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Justin Brauner
5 Joe Ramaker
6 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
7 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
8 Erik Denninghoff DNR Cycling
9 David Hymans Metropolis Cycle Repair
10 Daniel Recordon
11 Brett Cassidy Human Powered
12 Soren Clark
13 Thomas Joyce Human Powered
14 Chris Depner
15 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
16 Jon Williams
17 Tim Breault
18 Brian Wielenga
19 Jim Storton
20 Cory Solovewicz
21 Patrick Reedy
22 Luke Christian
23 Sean a Carline
24 Anthony San filippo
25 Eric Thomas
26 Alex Bigazzi
27 Jesse Kinlaw
28 Christopher Muhs
29 Wick Ashley
30 Jeff Chochon
31 Kyle Mccall Portobello-A Better Cycle
32 Tristan Kern
33 Mike Antonishen
34 Adam Moore
35 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
36 Bruce Siefker Planet X p/b On One
37 Ron Hope
38 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
39 Joshua Diep-anderson
40 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
41 Jerald Winfrey
42 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
43 Kyle Kruger
44 Chris Bathke
45 Nathaniel Wells
46 Kirk Paulsen Team Slow
47 Christopher Landon
48 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood
49 Linus Clark
50 Philip Vanpeursen
51 Michael Kutansky
52 Blake Hendsch Trusty Switchblade
53 Judd Rench
54 Sean Graham Swift Cycling Club
55 Adrian Black
56 Jeff Ehleringer Filth and Fury
57 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
58 Barrett Reiner
59 Phil Avery
60 Jacob Tong Trusty Switchblade
61 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
62 Grant Ebright
63 Quasar Bennett Hapi-Go!
64 Robert Axel anderson
65 David Lipps
66 Daniel Hynes
67 Mark Van bergen
68 Andy Morris
DNF Mark Skiffington
DNF Andy Armstrong
DNF Scott France
DNF Matt Hooge
DNF Scott Heinz
DNF Ryan Schanno
DNF Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
DNF Tim Coghlan Lost Highway
DNF Spencer Mahan
DNF Ron Silverman
DNF Elias Whetsell
DNF Matthew Wagoner
DNF Tim Kalimanis
DNF Jj Blackwood
DNF Eric Hagstette
DNF Eric Cress
DNF Mike Ardams
DNF Andrew Kreps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 78  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Wilkin Team S+M
2 Shane Parker The Spokesmen
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
5 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
6 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
7 Mark Thomas
8 Pete Conklin
9 Tyson Hart Filth and Fury
10 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Ryan Smith Hammer Velo
12 Thomas Lyttle River City Bicycles
13 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
14 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
15 Jon Coney
16 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
17
18 Rutherford Brakke-pound
19 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
20 Seth Daniels Cyclesport.com
21 Michael Smelser
22 Bart Qualls Service Course Velo
23 Peter Winnick
24 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
25 Todd Bauch
26 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 Raymond Egan The Spokesmen
28 Philip Meyrick
29 Alan Hamilton
30 Dave Wrast The Spokesmen
31 David Miller Team S+M
32 William Glasson
33 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
34 Nathan Petz The Spokesmen
35 Tyse Van luik
36 Andrew Kaylor
37 James Thompson
38 Vincent Delazerda Oregon Bike Shop Racing Team
39 Jacob Roth
40 Karl Winston Beermongers Cycle Club
41 James Marron
42 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
DNF Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
DNF Thom Kneeland Service Course Velo
DNF Todd Stryker The Spokesmen
DNF Michael Chesnut
DNF Stephen Zylstra
DNF David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Dave Drumm Team Bob's Red Mill
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 28:13.00
2 Cameron Beard Bend Endurance Academy
3 Javier Colton Bend Endurance Academy 29:01.00
4 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion 29:54.00
5 Alex Lygo 31:03.00
6 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 31:34.00
7 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 31:36.00
8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 32:16.00
9 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 32:33.00
10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 32:43.00
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 34:48.00
12 Ian Wilson Bend Endurance Academy 34:52.00
13 Quincy Gill 35:06.00
14 Jordan Selker 35:51.00
15 Will Reinking 35:52.00
16 Donovan Birky WebCyclery.com 36:22.00
17 Brian Hart jr. Hapi-Go! 36:44.00
18 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 37:19.00
19 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medic 37:56.00
20 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 25:40.00
21 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 25:52.00
22 Ian Steigerwald 26:13.00
23 Carson Westberg WebCyclery.com 26:56.00
24 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 27:07.00
25 Brady Stotts Camas Bike and Sport 27:22.00
26 Linus Clark Hapi-Go! 28:26.00
27 Owen Szwaya bicycleattorney.com 28:43.00
28 Jeremy Karner 28:46.00
29 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 30:11.00
30 Paul Furst Camas Bike and Sport 30:26.00
31 Aaron King Capitol Velo 30:30.00
32 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 31:19.00
33 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 31:55.00
34 Nathanael Hart Hapi-Go! 32:02.00
35 Max Ritzow 32:17.00
36 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 32:21.00
37 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 32:39.00
38 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 32:47.00
39 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 34:18.00
40 Raymond Hill 34:48.00
41 ? T90 35:34.00
42 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 35:47.00
43 Dominic Wells Team Lazy Tarantulas 36:09.00
44 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 36:18.00
45 Grant Conklin 38:40.00
46 Van Chrisman Team S+M 39:36.00
47 Skyler Gober 40:15.00
48 Legend Johnson 40:34.00
49 Weston Bowman 40:50.00
50 Ian Panoscha
51 Jaxom kai Moore
52 Gabriel Boatright
53 Jackson Wellen
54 Brennan Pool
55 Emmett Reeb PDX Devo Junior Cycling
56 Jacob Warmflash
57 Cole Spencer 26:17.00
58 Jake Harmon 26:41.00
59 Sean Harple 28:56.00
60 Evan Moso Rebound/Tireless Velo 33:33.00
61 Taguen Smith 33:51.00
62 Zachary Murphy 34:40.00
63 Parker Green Beaverton Bicycle Club 34:58.00
64 Nicholas Paesler
65 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
66 Christian Dobbins
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 12   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go! 26:11.00
2 Sharon Hart Hapi-Go! 28:03.00
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 28:07.00
4 Katie Ryan 29:47.00
5 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 30:59.00
6 Gabrielle Lehnert 32:00.00
7 Elizabeth Mcknight Team Western Bike Works 32:27.00
8 Marisa Reid 32:45.00
9 Kristina Owen Capitol Velo 33:01.00
10 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 33:18.00
11 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 33:42.00
12 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 34:54.00
13 Anna Peterson Existential Velo 36:44.00
14 Maddy Cripe 37:16.00
15 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 38:34.00
16 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 39:17.00
17 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 39:24.00
18 Aunika Miranda Trusty Switchblade 39:36.00
19 Aubrey Ellerbruch 39:44.00
20 Juliana Smith Hammer Velo 40:20.00
21 Sage Kosmala 40:22.00
22 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 41:03.00
23 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
24 Nora Panoscha
25 Emily Johansen
26 Rachael Vega 26:16.00
27 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 27:19.00
28 Olivia Hewett The Spokesmen 30:31.00
29 Lauren Filer 31:13.00
30 Jennelle Holmes WebCyclery.com 31:29.00
31 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 32:40.00
32 Helene Furst
33 Emma Royce The Spokesmen 33:51.00
34 Linnea Owen 38:53.00
35 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42:36.00
36 Katie Castle
37 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bravard Cyclepath Racing
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 John Mccaffrey Kesho Bicycles
4 Tim Butler Evolution Racing Team
5 Andrew Sargent Evolution Racing Team
6 Rich Cramer bicycleattorney.com
7 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
9 Jared Roy Portland Bicycle Studio
10 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com
11 Paolo Dabbeni Filth and Fury
12 Mike Henry bicycleattorney.com
13 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
14 Aaron Leritz Team S+M
15 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
16 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 John Weathers Sunset Cycles
18 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
19 Matthew Westermeyer
20 Mike Szwaya bicycleattorney.com
21 Eric Lanners Team S+M
22 Brent Casady
23 Ryan Brown Chinook Cycling Club
24 Jeff Mcnamee Buy Local Cycling
25 Harald Graham Evolution Racing Team
26 Ryan Ness Boneyard Cycling
27 Ken Reed Green Submarine Records
28 Steve Chapin
29 Shannon Boroff bicycleattorney.com
30 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
31 Dave Condon Trusty Switchblade
32 Daniel Gonzalez
33 Karl Haunold
34 Spencer Moersfelder River City Bicycles
35 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
36 Jesse Lea Cyclepath Racing
37 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
38 Dan Porter Cyclepath Racing
39 Ben Johnson Portland Velo
40 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
41 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
42 Brian Foresta Filth and Fury
43 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
44 Joel Wilson SLOCUM Race Team
45 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
46 John Droege Filth and Fury
47 Chad Smeltzer crank
48 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
49 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
50 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
51 Wally Hockman WebCyclery.com
52 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
54 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
55 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
56 Michael Girard Portland Velo
57 Jason Zadow Filth and Fury
58 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
59 Bob Jacobs bicycleattorney.com
60 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
61 Bill Larson Cyclepath Racing
62 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
63 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
64 Robert Christensen Team S+M
65 Robert Marti SWEAT360
66 Roger Meier Cyclepath Racing
67 Brice Stivers River City Bicycles
68 Bret Berner River City Bicycles
69 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
70 Joseph Fricke Cyclepath Racing
71 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
72 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
73 Adam Carroll Boneyard Cycling
74 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
75 Tony Daversa Filth and Fury
76 Garin Gardiner
77 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
78 John Mitchem West End Bikes/Specialized
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Robert Uetrecht WebCyclery.com
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Matt Cline bicycleattorney.com
DNF T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
DNF Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
DNF Slate Olson Rapha Racing NW
DNF Martin Baker bicycleattorney.com
DNF Nicholas Leritz Team S+M
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Steiner Boneyard Cycling
2 Jason Pinkerton
3 Matt Savage Trusty Switchblade
4 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
5 Edward (ted) Chaplain
6 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
7 Mark Widlund The Spokesmen
8 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
9 Raymond Crepeau
10 Brian Fuller
11 Andy Meeks bicycleattorney.com
12 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team
13 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
14 Kenneth Pace Team S+M
15 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
16 Jeff Boehlke The Spokesmen
17 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
18 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
19 Matthew Smith Hammer Velo
20 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
21 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
22 Lloyd Connelly DNR Cycling
23 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
24 Jeffrey Brock Existential Velo
25 Steve Williams Buy Local Cycling
26 Andy Leritz Team S+M
27 Michael Kosmala Team S+M
28 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
29 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
30 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
31 Kerry Halligan
32 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
33 Ted Byram bicycleattorney.com
34 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
35 Tom Lenth
36 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
37 Matt Radich Dr Will Bar
38 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
39 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Dave Cockburn bicycleattorney.com
41 Bernard Acevedo
42 Brett Golden
43 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
44 Todd Sexton Guinness Cycling Team
45 Spencer White Stumptown Cycling Club
46 Gabe Doebler
47 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
48 Peter Casey
49 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
50 Andy Letourneau River City Bicycles
51 Pete Conklin
52 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
53 Scott Mcknight Team Western Bike Works
54 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
55 Chad Butler Hapi-Go!
56 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
57 Brian Cannon Human Powered
58 Chris Mahan Cucina Fresca
59 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
60 Kent Chapple Boneyard Cycling
61 Jeremiah Will Trusty Switchblade
62 Judson Mccauley The Spokesmen
63 Ile Powell Team S+M
64 Dan Sheerin SLOCUM Race Team
65 Leland Jossy
66 Ryan Linville
67 Sam Shiffman Portland Velo
68 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
70 Paul O'connor
71 Rick Boston Bellovaci United
72 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi
73 Matt Mallet
74 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
75 Brian Barker Ironclad Performance Wear
76 Eddie Wang River City Bicycles
77 Adam Ward
78 Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
79 David Lowe-rogstad Super Relax Concept
80 Tom Bird Planet X p/b On One
81 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
82 Johnny Baldwin
83 Jimmy Candelaria Hammer Velo
84 Marc Riera Gentle Lovers
85 David Hewett The Spokesmen
86 David Dezellem Ironclad Performance Wear
87 Brian Eustis
88 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
89 Erick Vargas
90 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
91 Mike Owens Stumptown Cycling Club
92 Danny Knudsen bicycleattorney.com
93 Michael Dehner
DNF Daniel Boatright
DNF Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Jeff Zimmerman
DNF Chris Nygaard Showers Pass
DNF Mitch Lee Portland Velo
DNF Mark Mularz
DNF David Rasca Buy Local Cycling
DNF Greg Gohman
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 85  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Siverts
2 Keith Krejci
3 Bill Richmond
4 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
6 Jason Buerkle
7 Chad Hartley SWEAT360
8 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
9 Thomas Royce The Spokesmen
10 Banjo Weymouth
11 Rob Kerr Boneyard Cycling
12 Jason Musengo
13 Tim Shannon
14 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
15 Terry Hamness Camas Bike and Sport
16 Paul Schripper
17 Robb Farrington
18 Kevin Dickson
19 John Martin Team Lazy Tarantulas
20 Peter Rueegger Team Mudman
21 Steve Black
22 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
23 Tom Palke Team Mudman
24 Steve Van bergen
25 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
26 Peter Hettinga SWEAT360
27 Stewart Schesnack
28 Brian Carrico The Spokesmen
29 Tony Wolff
30 Ryan Temple Beermongers Cycle Club
31 Ken Johnson Boneyard Cycling
32 Peter Koonce
33 Jarod Seaman Buy Local Cycling
34 David Smith
35 Noah Winchester
36 Oliver Fritsch
37 Scott Hamness
38 Jason Schroeder Team Finger
39 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
40 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
41 Ryan Morrisey The Spokesmen
42 Troy Nelson
43 David Bussey Showers Pass
44 Eric Pool
45 Scott Vahlsing
46 Eric Wilson
47 Peter Lines Staccato Gelato/Bartonpdx.com
48 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
49 Neil Brashnyk
50 Burk Webb Portland Velo
51 Mark Chasse
52 James Bender Beaverton Bicycle Club
53 Ron Grimes
54 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
55 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
56 Matt Thiefelder The Spokesmen
57 Paul Devries Filth and Fury
58 Matt Giorgia
59 Ryan Paddock
60 Jeff Spencer Team S+M
61 Colin Cunningham
62 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
63 Jason Pfeifer bicycleattorney.com
64 Mike Meier Camas Bike and Sport
65 Jeff Lahti
66 Nathaniel Wells
67 Charles Barrett
68 Ryan Morgan
69 Earl Hazekamp Capitol Velo
70 Ed Fischer Camas Bike and Sport
71 Gabriel Cabatic
72 Russell Gober
73 Matthew Case
74 Varner Seaman Existential Velo
75 Donald Newlands
76 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
77 Joseph Marek Team S+M
78 Matthew Jetton
79 David Fox Buy Local Cycling
80 Joel Morrissette Portland Velo
81 Matthew Huxley Camas Bike and Sport
82 Eric Mellencamp SWEAT360
83 Mark Mcmurtry Bellovaci United
84 Andy Barram Boneyard Cycling
85 Jeffrey h Garrett Scorpius Cycles
86 Grant Rochelle Portland Velo
87 Greg Gabler
88 James Owen Capitol Velo
89 Mike Taylor Deschutes Brewery
90 Jeremy Hudson
91 Alex Croy The Spokesmen
92 Dante Solano DNR Cycling
93 Jamie Gilchrist Portland Velo
94 Wayne Nussbaum
95 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
96 David Macfarlane
97 Ben Green Team Mudman
98 Greg Bedell
99 Peter Nielsen Sunset Cycles
100 Doug Bredall
101 Matt Meskill
102 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
103 Tom Nilan
104 Austin Ramsland Super Relax Concept
105 Patrick Meigs Team Mudman
106 James Webb Beaverton Bicycle Club
107 Dana Swisher
108 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
109 Corey Qualls Service Course Velo
110 Kahlin Kurilik Staccato Gelato/Bartonpdx.com
111 Joe Gomez Team Mudman
112 Edward Kim DNR Cycling
113 Jacob Hamnes
114 Jeff Birdsall
115 Rob Russell SWEAT360
116 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club
117 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
118 Jay Devoe
119 Eric Hunter
120 Kurt Snyder The Spokesmen
121 Ethan Fuld
122 Phil Avery
123 Bjoern Brunner
124 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
125 Matthew Sancomb
126 Brian Abers Bike Central
127 Robert Winnenberg
128 Eric Meier
129 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood
130 Andrew Minson
131 Ryan Mcintyre
132 Scot Jarchow
133 Stan Kiefer Boneyard Cycling
134 Mark Jensen
135 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling
136 Chris Valencia
137 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
138 Hugh Davis
139 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
140 Matt Gilman
141 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
142 Scott Kranz
143 Todd Harple
144 Richard Sayre
145 Jared Granger
146 Craig Diehl
147 Vincent Plaza Cyclesport.com
148 Steven Soto
149 Nemanja Krsmanovic
150 Juergen Panoscha
151 Mark Johanen
152 Robert Stefanowicz
153 Mike Reddig Camas Bike and Sport
154 Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF Dennis Stafford
DNF Mike Snelson Portland Velo
DNF Judd Eustice Team S+M
DNF Matt Richmond Stumptown Cycling Club
DNF Jonathan Modie Team S+M
DNF Mike Packer Rebound/Tireless Velo
DNF Geoff Grummon Team Western Bike Works
DNF Mark Castle Portland Velo
DNF Mike Lurie
DNF Tom Perilloux Hammer Velo
DNF Ryan Schimpf
DNF Peter Gould
DNF Jeff Garrett SWEAT360
DNF Jeffrey Volk DNR Cycling
DNF Mark Langston Beaverton Bicycle Club
DNF Ted Mann Scorpius Cycles
DNF John Abel
DNF Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters
DNF Travis Talton
DNF Jason Miranda Trusty Switchblade
DNF Bill Huff
DNF Ken Pliska
DNF Matt Haughey Buy Local Cycling
DNF Jeff Steiner Showers Pass
DNF Brent Sherry Human Powered
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 163  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 William Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Jeffery Otto Sunset Cycles
4 Terry Knight
5 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Greg Talbert Rapha Racing NW
7 Bill Reed
8 Mark Bradley
9 Charles Stearns
10 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
11 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
12 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medic
13 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
15 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
16 Rick Gregory