Log In
Cross Crusade: Barton Park • Nov 4 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 63 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Young
2 John Napier Camas Bike and Sport
3 Corey Mcmanus
4 Ryan Schanno
5 David Miller Team Lazy Tarantulas
6 Donald Newlands
7 Jason Ladwig
8 Chad Fischer SWEAT360
9 John Menconi
10 Ryan Chase Deschutes Brewery
11 Stephen Carter The Spokesmen
12 Max Holfert Human Powered
13 Christopher Joy-webb
14 Nick Besson
15 Dennis Starkey
16 Adam Bergerson Capitol Velo
17 Tom Kahl
18 Mark Newberry
19 Dawson Cabbage
20 Barrett Reiner
21 Aneel Nath
22 Jules Johnson
23 Josh Snyder
24 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
25 Seth Terpstra Human Powered
26 Cameron Parmelee
27 Chris Baker
28 Travis Bullard
29 Danny Pettit
30 Linus Clark
31 Nate Mckeown
32 Zachary Hilleson
33 Andrew Hadd
34 Eric Koegler
35 Greg Bedell
36 Craig Russillo
37 Seamus Hartman
38 Martin Matsumura
39 Jason Motsko
40 Chris Redhouse
41 Eugene rogan Creswick Team Dirt/Mudslinger Events
42 Ian Green
43 Leandro Pimenta
44 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage
45 Dan Salvey
46 Jj Blackwood
47 John Golden
48 John Degenhardt
49 Jamie Northam
50 Eric Moore
51 Ricky Guadarrama
52 Charles Donaldson ii Hapi-Go!
53 Luis Garcia
54 Aaron Beasley
55 Andrew Besson
56 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
57 Ed Hanna
58 Jaxom Moore
59 Regina Silva
60 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
61 Jennifer White
62 Charlotte Berghoffer Sprout Cycles/Lucky Lab
63 Tyson Silva
64 Tina Mende
DNF Dan Kaempff
DNF Peter Iverson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elisabeth Oosterhouse Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Stephanie Roulon
3 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
4 Erin Lolich
5 Meredith Stevens
6 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
7 Claudia Sterry Green Submarine Records
8 Kristina Owen Capitol Velo
9 Anna Ryan Human Powered
10 Jennifer Chalmers
11 Juliette Beale
12 Jocelyn Hurley
13 Sandrine Ganry
14 Amanda Ellig Sweetpea Ladies Auxiliary
15 Traci Smolen
16 Maria Patla River City Bicycles
17 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
18 Kaeley Stephens
19 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
20 Natalie Albright
21 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Laura Craig-bennett
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Shannon Skerritt
4 Erik Tonkin Kona Factory Team
5 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
6 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
7 Brennan Wodtli
8 Leland Gilmore
9 Brad Winn Team S+M
10 Philip Mooney
11 Ian Brown River City Bicycles
12 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
13 James Ceccorulli The Bike Gallery
14 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
15 Scott Bradway Team S+M
16 Patrick Means Team S+M
17 Graham Howard
18 Matt Russell
19 Joshua Liberles
20 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
21 Ryan Garner
22 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
23 John Merrill
24 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
25 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
26 Jonathan Smith Team S+M
27 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team
28 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
29 Chris Johnston bicycleattorney.com
30 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
31 Clint Culpepper
32 Justin Demallie Filth and Fury
33 John Walrod River City Bicycles
34 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
35 Gabriel Linn Trusty Switchblade
36 Jonathan Myers Team S+M
37 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
38 Matt Mahoney Gentle Lovers
39 Tim Joslin Cyclepath Racing
40 Robert k Brown
41 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
42 Brian Gerow
43 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
45 Tim Reinhart River City Bicycles
46 Byron Breeden Guinness Cycling Team
47 Christian Buesch
48 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
49 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
50 Troy Sexton
DNF Jeremy Russell bicycleattorney.com
DNF Chris Snyder bicycleattorney.com
DNF Rob Marten
DNF Barry Wicks Kona Factory Team
DNF Josh Kelley
DNF Luke Demoe Evviva/Stoemper
DNF Andy Goessling
DNF Aaron Tuckerman
DNF Mckenzie Thramer
DNF Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
DNF Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
DNF Julian Deiss
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
2 James Bradley Rogue
3 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
4 Forrest Scott Guinness Cycling Team
5 Logan Trammell Hapi-Go!
6 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
7 Andrew Hawley Lost Highway
8 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
9 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
10 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
11 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
12 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
13 David Heddy Joe Bike
14 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
15 Eric Fischer Existential Velo
16 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
17 Aaron Ufferman
18 Josiah Zukowski
19 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
20 Allen Hardin
21 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
22 Brett Golden
23 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Jake Szymansi
25 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
26 Gary Szalay
27 Jon Burrill
28 Ian Kenny
29 Jack Olsen
30 Justin Burton Bellovaci United
31 Matt Edwards The Bike Gallery
32 Lukas Johnston Team S+M
33 Danny Weikel
34 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
35 Brian Hobelman Trusty Switchblade
36 Christian Martin River City Bicycles
37 Kevin Ruszel
38 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
39 Cullen Guinn Joe Bike
40 Rick Boston Bellovaci United
41 Jordan Norris Joe Bike
42 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
43 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
44 Jason Hill Filth and Fury
45 Will Hawkins
46 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Jason Britton The Bike Gallery
48 Jonathan Kuipers Team S+M
49 Ian Conover Team Mike's Bikes
50 Dan Baier
51 Matt Danielson
52 David Perry
53 Eddie Wang River City Bicycles
54 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
55 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
56 Jons Ryerson
57 Sterling Hill
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team
2 Jon Williams
3 John Ayres
4 Mike Tomlinson
5 Daniel Carter
6 Soren Clark
7 Erik Denninghoff DNR Cycling
8 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
9 Patrick Reedy
10 Eric Fox
11 Andrew Buswell
12 Cory Solovewicz
13 Brett Cassidy Human Powered
14 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
15 Bruce Siefker Planet X p/b On One
16 Alex Bigazzi
17 Justin Brauner
18 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
19 Mike Antonishen
20 Sean a Carline
21 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
22 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Dan Dellitt
24 Chris Depner
25 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
26 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
27 Michael a Shearer
28 Steve Van bergen
29 Daniel Recordon
30 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
31 Wick Ashley
32 Spencer Mahan
33 Ryan Marquardt
34 David Hymans Metropolis Cycle Repair
35 Chris Bathke
36 Nathaniel Wells
37 Brett Boyles
38 Taylor Saul Human Powered
39 Dave Murray
40 Todd Davis
41 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
42 Ben Tabor The Bike Gallery
43 Jade Koide Team Beer
44 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
45 Jesse Boudart
46 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
47 Jeff Chochon
48 Joshua Diep-anderson
49 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing
50 Peter Bryant
51 Anthony Laroche
52 Sean Graham Swift Cycling Club
53 James Peterson
54 Mark Van bergen
55 Tim Bellis
56 Eric Hagstette
57 Brian Wielenga
58 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
59 Brian Meyer
60 Jerald Winfrey
61 Benjamin Jones
62 Richard Anderson Team S+M
63 Elias Whetsell
64 Phil Avery
65 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
66 Kyle Mills Boneyard Cycling
67 Eric Albright
68 Ian Conover
69 Janelle Bickford
70 Adrian Black
71 Eric Anderson
DNF Hollis Brake Tensegrity PT Cycling
DNF Jon Tirrell
DNF Adam Moore
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Parker The Spokesmen
2 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
3 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Matt Wilkin Team S+M
5 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Thom Kneeland Service Course Velo
9 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Todd Stryker The Spokesmen
11 Seth Daniels Cyclesport.com
12 Dan Bernards
13 Tyson Hart Filth and Fury
14 Joe Larson Deschutes Brewery
15 Michael Chesnut
16 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
17 Jon Coney
18 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
21 Rutherford Brakke-pound
22 Todd Bauch
23 Grant Collins
24 Bradley Taylor
25 Philip Meyrick
26 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
27 Nathan Petz The Spokesmen
28 Benjamin Herring
29 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
30 Michael Clark
31 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
32 James Thompson
33 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
34 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
35 David Yurk
36 Tyse Van luik
37 Vincent Delazerda Oregon Bike Shop Racing Team
38 Karl Winston Beermongers Cycle Club
39 Andrew Kaylor
40 Tim Heggenberger
41 James Marron
42 Jacob Roth
DNF Shibley Burnett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 31:35.00
2 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion 31:57.00
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy 31:59.00
4 Javier Colton Bend Endurance Academy 33:33.00
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 26:28.00
6 Ian Wilson Bend Endurance Academy 26:50.00
7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 27:05.00
8 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 27:11.00
9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 27:41.00
10 Donovan Birky WebCyclery.com 27:46.00
11 Henry Jones Bend Endurance Academy 28:15.00
12 Riley Mccammon Beaverton Bicycle Club 28:27.00
13 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 28:50.00
14 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 29:07.00
15 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 29:10.00
16 Brian Hart jr. Hapi-Go! 29:22.00
17 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medic 29:39.00
18 Henry Peterson Existential Velo 29:50.00
19 Ben Van raalte 29:53.00
20 Linus Clark Hapi-Go! 29:56.00
21 Owen Szwaya bicycleattorney.com 29:57.00
22 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 30:18.00
23 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 30:36.00
24 Nate Lelack Bend Endurance Academy 30:37.00
25 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 31:32.00
26 Elkin Parker Super Relax Concept 31:55.00
27 Max Ritzow 32:38.00
28 Brock Emry Oregon Bike Shop Racing Team 33:28.00
29 Ian Steigerwald 33:55.00
30 Van Chrisman Team S+M 34:31.00
31 Christian Dobbins 34:48.00
32 Paul Furst Camas Bike and Sport 34:54.00
33 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 36:25.00
34 Skyler Gober 25:24.00
35 Nathanael Hart Hapi-Go! 25:39.00
36 Raymond Hill 26:19.00
37 Peter Newlands 27:03.00
38 Adam Sall 27:10.00
39 Max Peters Stumptown Cycling Club 27:19.00
40 Zachary Murphy 27:30.00
41 Zach Durst 27:34.00
42 Ryan Caputo The Spokesmen 28:11.00
43 Sean Harple 29:39.00
44 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 31:00.00
45 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 33:15.00
46 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 33:28.00
47 ? T90
48 Nicholas Paesler
49 Jakob Stoller
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 10   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go! 30:38.00
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 32:49.00
3 Sharon Hart Hapi-Go! 33:21.00
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 33:55.00
5 Anna Peterson Existential Velo 33:58.00
6 Katie Ryan Bend Endurance Academy 35:36.00
7 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 36:13.00
8 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 25:26.00
9 Jennelle Holmes WebCyclery.com 25:27.00
10 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 25:33.00
11 Kristina Owen Capitol Velo 27:14.00
12 Aubrey Ellerbruch 28:22.00
13 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 35:09.00
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 Tim Butler Evolution Racing Team
3 Joe Santos Cyclepath Racing
4 John Bravard Cyclepath Racing
5 Rich Cramer bicycleattorney.com
6 John Mccaffrey Kesho Bicycles
7 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
8 John Weathers Sunset Cycles
9 Mike Henry bicycleattorney.com
10 Aaron Leritz Team S+M
11 John Mitchem West End Bikes/Specialized
12 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
13 Jared Roy Portland Bicycle Studio
14 Martin Baker bicycleattorney.com
15 Nate Magaret Rapha Racing NW
16 John Rollert WebCyclery.com
17 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
18 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com
19 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
20 Matt Cline bicycleattorney.com
21 Paolo Dabbeni Filth and Fury
22 Brent Casady
23 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
25 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling
26 Mike Szwaya bicycleattorney.com
27 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
28 Tony Daversa Filth and Fury
29 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage
30 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
31 Dave Condon Trusty Switchblade
32 Shannon Boroff bicycleattorney.com
33 Ricardo Medina Rogue
34 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
35 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
36 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Spencer Moersfelder River City Bicycles
38 Dan Porter Cyclepath Racing
39 Daniel Sharp
40 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
42 Eric Lanners Team S+M
43 Wade Miller Sunnyside Sports
44 Pete Zlatnik
45 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
46 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
47 Joseph Fricke Cyclepath Racing
48 Adam Carroll Boneyard Cycling
49 Quinn Jackson DNR Cycling
50 Michael Girard Portland Velo
51 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
52 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
53 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
54 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
55 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
56 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
57 Bob Jacobs bicycleattorney.com
58 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
59 Christopher Van tilburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
60 David Baker
61 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
62 Bret Berner River City Bicycles
63 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
64 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Steve Chapin
DNF Chad Sage Sunnyside Sports
DNF Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Matthew Westermeyer
DNF Chad Smeltzer crank
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF John Droege Filth and Fury
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Leritz Team S+M
2 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
3 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
4 Roger Meier Cyclepath Racing
5 Scott Willson Gentle Lovers
6 Tony Curtis The Spokesmen
7 Daniel Gonzalez Team S+M
8 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
9 Greg Edwards
10 Andy Leritz Team S+M
11 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Mark Widlund The Spokesmen
13 Anthony Ohotto
14 Edward (ted) Chaplain
15 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
16 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
17 Joseph Ketner
18 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
19 Todd Schock Boneyard Cycling
20 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
21 Chris Nelson Green Submarine Records
22 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
23 Phillip Ohnstad
24 Andrew Filer
25 Matt Wilkin Team S+M
26 Jim Braun
27 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
28 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
29 Simon Robins
30 Jason Crago
31 Brian Hopkins
32 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
33 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
34 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
35 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
36 Peter Casey
37 Greg Gohman
38 Steve Williams Buy Local Cycling
39 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
40 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
41 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
42 Jeff Zimmerman
43 Chris Brannen Team S+M
44 Michael Kosmala Team S+M
45 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
46 Andy Letourneau River City Bicycles
47 Andy Meeks bicycleattorney.com
48 Ted Byram bicycleattorney.com
49 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
50 Scott Mcknight Team Western Bike Works
51 Kyle Stancliff SWEAT360
52 Kerry Halligan
53 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
54 Ile Powell Team S+M
55 Kenneth Pace Team S+M
56 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
57 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
58 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
59 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
60 Paul Kelly Stumptown Cycling Club
61 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
62 Pete Conklin
63 Johnny Baldwin
64 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
65 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
66 Spencer White Stumptown Cycling Club
67 Daniel Boatright
68 Chris Zanger Boneyard Cycling
69 Christopher khari Gates
70 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
71 Andrew Arnsberg
72 Lucian Jones
73 David Dezellem Ironclad Performance Wear
74 Dave Cockburn bicycleattorney.com
75 Lloyd Connelly DNR Cycling
76 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
77 Robert Marti SWEAT360
78 Bradley Heintz
79 Danny Knudsen bicycleattorney.com
80 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
81 Rick Boston Bellovaci United
82 Marcus Stephens
83 Jimmy Candelaria Hammer Velo
84 Judson Mccauley The Spokesmen
85 Erick Vargas
86 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
87 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
88 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
DNF Adam Ward
DNF Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
DNF Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 80  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Pinkerton
2 Mike Snelson Portland Velo
3 Kenny Wolford
4 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Judd Eustice Team S+M
6 Tim Shannon
7 Dirk Siverts
8 Jarod Seaman Buy Local Cycling
9 David Anderson Boneyard Cycling
10 Thomas Royce The Spokesmen
11 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
12 Rob Kerr Boneyard Cycling
13 Kurt Snyder The Spokesmen
14 Alec Denes Stumptown Cycling Club
15 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
16 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
17 Jamie Kind
18 Geoff Grummon Team Western Bike Works
19 Brent Sherry Human Powered
20 Marc Lutz Scorpius Cycles
21 Greg Shaffer Existential Velo
22 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
23 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
24 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
25 Ryan Schimpf
26 Peter Gutmann
27 Jeff Garrett SWEAT360
28 Scott Meredith
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 Matt Mallet
31 Scott Hamness
32 Doug Brecht Team Western Bike Works
33 John Napier Camas Bike and Sport
34 Ryan Morrisey The Spokesmen
35 Oliver Fritsch
36 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
37 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
38 Eric Wilson
39 Luke Robbins
40 Peter Koonce
41 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
42 Ed Fischer Camas Bike and Sport
43 Sean Vali Nike Cycling
44 Matthew Huxley Camas Bike and Sport
45 Brian Carrico The Spokesmen
46 Ben Mcleod
47 Tom Palke Team Mudman
48 Jim Peters
49 Troy Nelson
50 Ron Grimes
51 James Williams
52 Jason Bietz River City Bicycles
53 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
54 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
55 John Martin Team Lazy Tarantulas
56 Ron Silverman
57 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
58 Jeffrey Volk DNR Cycling
59 Colin Cunningham
60 Jonathan Modie Team S+M
61 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
62 Matthew Jetton
63 Earl Hazekamp Capitol Velo
64 Mike Taylor Deschutes Brewery
65 Jeff Spencer Team S+M
66 Ryan Mcintyre
67 Brian Hansen
68 Mark Mcmurtry Bellovaci United
69 Steve Black
70 Eric Evans
71 Giles Rickett
72 Wayne Nussbaum
73 Robert Stefanowicz
74 Tim Fettkether Stumptown Cycling Club
75 Chris Compton
76 Sean Fields
77 Jay Devoe
78 Matt Meskill
79 Grant Rochelle Portland Velo
80 Preston Roth
81 Peter Hettinga SWEAT360
82 Mark Reis
83 Rob Russell SWEAT360
84 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
85 Kevin Dickson
86 Mark Chasse
87 Ryan Temple Beermongers Cycle Club
88 Joseph Marek Team S+M
89 David Arndt
90 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
91 Benjamin Wright
92 James Bender Beaverton Bicycle Club
93 Kris Schamp Showers Pass
94 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
95 Ed Christopher
96 Michael Clark
97 David Smith
98 Paul Barlow
99 Ben Green Team Mudman
100 John Thompson
101 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
102 Adam Barmada Stumptown Cycling Club
103 Chris Meilinger
104 David Bussey Showers Pass
105 Russell Gober
106 Noah Winchester
107 Eric Mellencamp SWEAT360
108 Kahlin Kurilik Staccato Gelato/Bartonpdx.com
109 Eric Meier
110 Brandon Cornejo Portland Velo
111 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
112 Andrew Minson
113 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
114 Mike Meier Camas Bike and Sport
115 Eric Sorenson
116 Chris Nelson
117 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
118 Bjoern Brunner
119 Andrew Stewart
120 Josh Spivey
121 Ethan Fuld
122 Paul Devries Filth and Fury
123 Dave Wingard
124 Derek Wolfe SWEAT360
125 Matt Thiefelder The Spokesmen
126 Jamie Gilchrist Portland Velo
127 Tom Nilan
128 John Williams
129 James Webb Beaverton Bicycle Club
130 Peter Nielsen Sunset Cycles
131 Scot Jarchow
132 Patrick Meigs Team Mudman
133 Seth Daniels Cyclesport.com
134 Joe Gomez Team Mudman
135 Phil Avery
136 Olivier Ganry
137 Ted Mann Scorpius Cycles
138 Eric Hunter
139 Richard Sayre
140 Andy Casebeer Team S+M
141 Jeff Birdsall
142 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
143 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas
144 Chris Valencia
145 Matt Haughey Buy Local Cycling
146 Grant Collins
147 John Abel
148 Steven Soto
149 Mike Turley
150 Justin Huggins
151 Richard Fattic Ruckus Test Team
152 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
153 James Owen Capitol Velo
154 Jeff Morrell
155 Burk Webb Portland Velo
156 Todd Harple
157 Scott Kranz
158 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
159 Craig Diehl
160 Stephen Jeanson
161 Matthew Case
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 20   Cat 5: 3   Cat ?: 132  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Otto Sunset Cycles
2 Mark Bradley
3 John Wilson Pacific Power Blue Sky
4 William Goritski Rebound/Tireless Velo
5 Terry Knight
6 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
7 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab
9 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Greg Talbert Rapha Racing NW
12 Tom James bicycleattorney.com
13 Kurt Robinson bicycleattorney.com
14 Rick Upton Team Western Bike Works
15 Vern Krist
16 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
17 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
18 Kevin O'connell Hammer Velo
19 Satoru Igarashi
20 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
21 Richard Slingsby River City Bicycles
22 Steve Lacey
23 Tim Ellerbruch
24 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events
25 Steven Miller
26 Dan Davis WebCyclery.com
27 Gary Johnson
28 David Dorocke Deschutes Brewery
29 Andrew Peterson Existential Velo
30 Hugh Givens bicycleattorney.com
31 Dieter Hoffmann Team S+M
32 Rick Gregory
33 Michael Gohman
34 Mark Hildebrandt Portland Velo
35 Tom Mckerlick
36 Richard Potestio Rapha Racing NW
37 Michael Mann Team Bob's Red Mill
38 Scott Stapleton
39 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
40 Brian Smith WebCyclery.com
41 Tracy Marks
42 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion
43 Craig Mavis Deschutes Brewery
44 Mark Stoller
45 Stefan Furst Camas Bike and Sport
46 Mitch Gold Portland Velo
47 John Nicholas DNR Cycling
48 John Lehman
49 Mark Damon
50 David Gratke Showers Pass
51 Dave Groner
52 Charles Linke
53 Scott Mccoy Oregon Bike Shop Racing Team
54 Bob Brenner
55 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
56 Tom Van raalte
57 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
58 Tim Hanrahan
DNF Chris Chapman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Steve Rearden
4 Russell Speirn Portland Velo
5 Robert Fox
6 Bob Daugherty
7 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
8 Malcolm Johnson Portland Velo
9 Paul Montgomery Team S+M
10 Philip Litchfield Capitol Velo
11 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne
12 Larry Stryker The Spokesmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Max
2 Rhonda Mazza Team S+M
3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Jaini Vs-crawford
6 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medic
7 Margie Bradway Team S+M
8 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
9 Meg Hamilton
10 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo
13 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
14 Ann Kennedy bicycleattorney.com
15 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Gwyn Blanton SWEAT360
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Susan Sherman Showers Pass
3 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com
4 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Kate Obrien-clarke Stumptown Cycling Club
6 Martha Paulus Buy Local Cycling
7 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
8 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
9 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling
10 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Suzy Renn Team Slow
12 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
13 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
15 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
16 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
17 Melanie Haliburton Rebound/Tireless Velo
DNF Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
Finishers: Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
4 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
5 Pam Reid Team Rose City
6 Karen Kenlan Sunnyside Sports
7 Angela Horton gapay Hammer Velo
8 Carol Pelmas
9 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Joanne Leyva Team Rose City
11 Susan West
12 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
13 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
14 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
DNF Mary Daly
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper
2 Chris Snyder bicycleattorney.com
3 Leland Gilmore
4 Landon Masterfield
5 Brian Kesselman Cyclesport.com
6 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
7 Ryan Johnson Team Mike's Bikes
8 David Boerner Ruckus Test Team
9 Sal Collura SLOCUM Race Team
10 John Mccaffrey Kesho Bicycles
11 Henry Scholz
12 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
13 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
14 Josh Armagost
15 Steve Hauck Life Cycle Racing Team
16 Jake Rosenfeld
17 Jacob Furniss
18 Andy Meschke
19 Boone Tompkins
20 Mike Bene Jens Voigt's Army
21