Log In
Red Barn Classic CX #8 • Oct 27 2012
0
0
0
0
0
Clear, 40 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Fisher Crossniacs
2 Craig Faulkner Crossniacs
3 Joshua Roeser Crossniacs
4 Pat Lemieux one on one
5 Christopher Smith Hup United
6 Trevor Olson
7 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
8 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
9 Matthew Petersen Balance Cycling/Erik's Bike Shop
10 Rhett Finley
11 Jacob Boyce The Bikery Du Nord
12 Josey Weik ISCorp
13 Zach Johnson Great Plains Cycling Club
14 Ethan Furois Gopher Wheelmen
15 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
16 Kent Throlson Balance Cycling/Erik's Bike Shop
17 Paul Krumrich
18 Ian Stanford Freewheel Bike
19 Daniel Casper Revolution Cycle/Twin Six
20 Devin Obrien Angry Catfish
21 James Buddenbaum
22 Guy Alvarez Crossniacs
23 Daniel Jacobsen Omnium Racing
24 Daniel Jansen
25 Andy Reichert Birchwood/GIS
26 Joshua Schwantes Kenwood Racing
27 Paul Ellis St Paul Bicycle Racing Club
28 Mark Mlinar St Paul Bicycle Racing Club
29 Scott Robertson gsca
30 Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
DNF Isaac Young
DNF Fred Mills Revolution Cycle/Twin Six
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Catlin Gopher Wheelmen 29:25.th
2 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc. 30:33.th
3 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 30:34.th
4 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc. 32:02.th
5 Trek Malarski 32:07.th
6 Paul Dahlen Minnesota Junior Cycling, Inc. 32:10.th
7 Dylen Wetteland Gopher Wheelmen 33:16.th
8 Will Curtis Minnesota Junior Cycling Inc. 33:59.th
9 Wyatt Furois Gopher Wheelmen 34:38.th
10 Cole Herrmann 36:49.th
11 Jack Koplin 37:00.th
12 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc. 38:38.th
13 Axel Sontgerath 29:54.th
14 Luke Dahlen 30:56.th
15 Jack Carter 31:20.th
16 Nick Carter St Paul Bicycle Racing Club 31:21.th
17 Ethan Peterson Birchwood/GIS 31:21.th
18 Brian Gaines Gopher Wheelmen 31:29.th
19 Grant Halsey Gopher Wheelmen 31:30.th
20 Michael Gaines Gopher Wheelmen 32:02.th
21 Peter Moore 32:53.th
22 Anthony Hilligoss Angry Catfish 35:25.th
23 Connor Ingham Gopher Wheelmen 36:59.th
24 Gabe Van sloan 39:54.th
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Bianchi St Paul Bicycle Racing Club 48:45.th
2 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six 48:54.th
3 Charles Simacek Freewheel Bike 48:55.th
4 Matt Leizinger Sweet'n Salty Cycling 48:55.th
5 Devin Curran Twin Six 49:09.th
6 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six 49:19.th
7 Ronald Williams Velo Duluth 49:31.th
8 Ladric D'schommer-grant Crossniacs 49:40.th
9 Barry Tungseth Silver Cycling 50:23.th
10 Andrew Peterson Iowa City Cycling Club 50:28.th
11 Grant Larvick Angry Catfish 50:30.th
12 Caleb Donaldson Omnium Racing 50:31.th
13 David Olheiser 50:43.th
14 William Kuster 50:44.th
15 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc. 50:44.th
16 Gregorio Ramirez 50:46.th
17 Thomas Macdonald Kenwood Racing 50:52.th
18 Thomas Manderfeld Revolution Cycle/Twin Six 51:06.th
19 Bryan Hill St Paul Bicycle Racing Club 51:10.th
20 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 51:16.th
21 Mark Rathbun Minnesota Cycling Team 51:33.th
22 Robert Marhefke 51:41.th
23 Michael Phernetton 51:45.th
24 Jon Friedell Kenwood Racing 51:50.th
25 Jeffrey Penman Flat City Cycling Club Inc. 51:59.th
26 Bart Hollaren 51:59.th
27 Paul Schoening Team Plan C 52:11.th
28 Gregory Pautsch Planet Bike 52:12.th
29 Mike Brotman Synergy 52:17.th
30 Robert Belz Loon State Cyclists 52:19.th
31 Paul Inkala 52:40.th
32 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish 52:42.th
33 Ken Earley Category 6 Racing Squad 53:01.th
34 Eric Swenson Crossniacs 53:04.th
35 Adam Grafa Birchwood/GIS 53:17.th
36 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club 53:24.th
37 Shannon Smith St Paul Bicycle Racing Club 53:29.th
38 John Thompson St Paul Bicycle Racing Club 53:47.th
39 Robert Ogren Kenwood Racing 53:53.th
40 Greg Mealhouse Synergy 54:04.th
41 Erik Johanson 54:04.th
42 Michael Mckinney Big Ring Flyers 54:13.th
43 Adam Birr Team Beat CX 54:42.th
44 Thomas Thornquest Kenwood Racing 54:55.th
45 Al Iverson 55:03.th
46 Michael Cisek Team Plan C 55:18.th
47 Mark Overgaard Gopher Wheelmen 55:47.th
48 Jeremy Norton Behind-Bars/LGR 55:47.th
49 Kevin Brandt 56:37.th
50 Scott Ronken 56:42.th
51 James Vansloun Birchwood/GIS 49:11.th
52 Jason Goldberg St Paul Bicycle Racing Club 49:35.th
53 Peter Voss St Paul Bicycle Racing Club 50:26.th
54 Karl Svedberg Chilkoot Velo 50:42.th
55 Peter Ellis 51:34.th
56 Robert Vigil Minnesota Cycling Team 51:51.th
57 Bruce Harick St Paul Bicycle Racing Club 52:56.th
58 Ted Higman Synergy 53:21.th
59 German Jimenez 53:39.th
DNF Isaac Young 16:12.th
DNF Daniel Wheeler Gopher Wheelmen 22:22.th
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 30   Cat 4: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Bauer Silver Cycling0 47:01.th
2 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR 47:12.th
3 Buckley Birkholz Cyclocrossracing.com 47:55.th
4 Andris Delins Gopher Wheelmen 48:09.th
5 Taylor Krosbakken GPCC 48:14.th
6 Samuel Bramel Gopher Wheelmen 48:31.th
7 Reece Oleson St Paul Bicycle Racing Club 48:52.th
8 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc. 49:07.th
9 Brian Bice Omnium Racing 49:13.th
10 Brady Prenzlow Balance Cycling/Erik's Bike Shop 49:25.th
11 Chris Van ert Peace Coffee Racing 49:25.th
12 Taylor George Crossniacs 49:28.th
13 Todd Foster Silver Cycling 49:33.th
14 Peter Nelson River Valley Cycling Club- RVCC 50:49.th
15 Ian Johnson Behind-Bars/LGR 51:53.th
16 Dan Inderieden 52:37.th
17 Mark Long Omnium Racing 52:52.th
18 Steve Pribyl Chilkoot Velo 54:02.th
19 Chris Sur 54:20.th
DNF Tim Werts hub cycle 35:11.th
DNF Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club 38:53.th
DNF Jeff Ingham Gopher Wheelmen 11:28.th
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Barnes 28:02.th
2 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc. 28:35.th
3 Dave Fetters 28:51.th
4 Chris Anderson 28:59.th
5 Brian Gaines Gopher Wheelmen 29:00.th
6 Grant Halsey Gopher Wheelmen 29:13.th
7 Todd Thurmes 29:15.th
8 Andrew Krosbakken Great Plains Cycling Club 29:29.th
9 David Rosen 29:33.th
10 Trent Luger Balance Cycling/Erik's Bike Shop 29:37.th
11 Edison Foster Silver Cycling 29:49.th
12 Ken Earley Category 6 Racing Squad 29:57.th
13 Michael Gaines Gopher Wheelmen 30:02.th
14 Ben Hey 30:08.th
15 Ryan Larson Birchwood/GIS 30:26.th
16 Chris Gibbs 30:28.th
17 Ken Hum Omnium Racing 30:29.th
18 Andrew Holien 30:37.th
19 Christian Huseby Omnium Racing 30:47.th
20 Ryan Guthrie Gopher Wheelmen 30:47.th
21 Matthew Prior 30:50.th
22 Mike Domenichetti 30:53.th
23 Scott Brutel 30:54.th
24 Logan Anderson St Paul Bicycle Racing Club 31:09.th
25 Phil Clark 31:10.th
26 Christoffer Graham 31:27.th
27 Brian Malarski Gopher Wheelmen 31:33.th
28 Kevin Brandt 31:59.th
29 Joshua Holst 32:03.th
30 Nick Mele 32:17.th
31 Carl Sledgister 32:24.th
32 Brendan Dolan 32:53.th
33 Nick Carter St Paul Bicycle Racing Club 32:57.th
34 Meredith Rambow Birchwood/GIS 33:13.th
35 Joel Swenson 33:15.th
36 Grant Flick 33:20.th
37 Ben Jungbauer 33:44.th
38 David Cecchi 34:01.th
39 Paul Sanders 34:09.th
40 Doug Dye 35:32.th
41 Brett Koplin 35:33.th
42 Ross Walkowiak 36:25.th
43 Ethan Peterson Birchwood/GIS 37:00.th
44 Joshua Lawrence North Iowa Spin 28:58.th
45 Alex Bashlon 30:59.th
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 34   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Coogan cisek Cyclocrossracing.com 49:54.th
2 Jennifer Nowlin Peace Coffee Racing 50:41.th
3 Jeanne Fleck Velo Duluth 50:42.th
4 Linda Sone Cycle-Smart Inc. 51:36.th
5 April Morgan The FIX Studio 51:54.th
6 Niki Soderberg Cyclocrossracing.com 54:14.th
7 Anya Malarski Gopher Wheelmen 54:22.th
8 Rachael Jensen Racers Against Childhood Cancer 54:33.th
9 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club 54:44.th
10 Patti Schmidt 55:35.th
11 Ann Sudoh Velo Duluth 55:47.th
12 Amy Kline St Paul Bicycle Racing Club 49:24.th
13 Heather George Birchwood/GIS 49:43.th
14 Alex Lacey Omnium Racing 54:43.th
15 Dana Buddenbaum Silver Cycling 55:40.th
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Barr Birchwood/GIS 33:17.th
2 Cayley Baird 33:24.th
3 Jennie Zhu 33:46.th
4 Alicia Fisk 34:05.th
5 Emily Bramel St Paul Bicycle Racing Club 34:20.th
6 Lori Belz 34:53.th
7 Tina Raehsler Big Ring Flyers 34:54.th
8 Kelly Catlin 35:43.th
9 Linsey Hamilton Speedfix Racing p/b Zubaz 36:04.th
10 Karin Friberg 36:05.th
11 Julie Thompson 39:07.th
12 Sandy Gress 29:12.th
13 Rachel Lathrop St Paul Bicycle Racing Club 29:25.th
14 Kate Braun 29:36.th
15 Marykay Marino 31:09.th
16 Kendra Estenson Bianchi/Grand Performance 31:11.th
17 Anya Malarski Gopher Wheelmen 32:02.th
18 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc. 32:55.th
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat ?: 2