Log In
Halloween Classic by Velo Trocadero • Oct 27 2012
7
1.9
4.5
5
4.3
Clear, 39 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
1.9
Moisture
4.5
Accel
5
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Mueller
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Benjamin Senkerik ISCorp Cycling Team
3 Gary Baisa Brazen Dropouts
4 Josh Weis Colavita Racing
5 Travis Gruchow Magnus
6 Ronald Knutowski Twin Six
7 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
8 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
10 John Lirette
11 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
12 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Kyle Russ
14 Patrick Brock My Wife Inc
15 Finn Ryan Magnus
16 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
17 Kevin Sparrow
18 Jason Boynton
19 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Keith Tussey
21 Matt Yerke
22 Cory Gwin Magnus
23 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
24 David Studner Trek Midwest Team
25 David Blodgett Magnus
26 Carlos Haeckel
27 Trent Williams Spidermonkey Cycling
28 Christopher Mantel Velo Trocadero
29 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
30 Joe Greatens
31 Ron Knaflic Lake Country Endurance By Edward Jo
32 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
33 Zach Giffey
34 Tim Skinner Flying Bobcats
35 Peter Monko Spidermonkey Cycling
36 Don Iwen Alterra Coffee
37 Peter Tampa
38 Robert Sorenson Big Ring Flyers
39 Nathan Phelps Big Ring Flyers
40 Jason Alvarado
DNF Mark Vareschi Verge Sport/Test Pilot
DNF Matthew Kosloske ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 34   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
2 Gustaf Juffer
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Chad Brown
5 Simon Jones ISCorp Cycling Team
6 Matthew Stachelski
7 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
8 John Simonson GST Racing
9 Sam Beste ISCorp Cycling Team
10 Robert Ringle
11 Cory Samz Heavy Pedal Velo Club
12 Jeff Abitz
13 Matthew Plummer Michael's Cycles Team
14 Ben Harrison
15 Brian Davis Diablo Cycling
16 Rick Walls Twin Six
17 Isaac Olson
18 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
19 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Joshua North
22 Phil Geiger Magnus
23 Clayton Griessmeyer MadCity Velo Club
24 Tony Kaatz RACC pb GG
25 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
26 Russell Georgeson
27 Andrew Douglass
28 Jon Antonneau
29 Michael Swart
30 Adam Zimmerman
31 Peter Speers
32 Greg Spende Tread Head Cycling
33 Brian Turany MadCity Velo Club
34 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
35 Nicholas Perifanos My Wife Inc
36 Alex Baldwin
37 Jeff Wren Team Extreme
38 Kyle Bender
39 John Young Hollander RDC
40 Jeff Greatens
41 Mike Bown
42 Nick Dahl
43 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
44 Jeremy Drake
45 Nolan Johnson Magnus
46 Aaron Mcginnis
47 Ben Freas ISCorp Cycling Team
48 Brian Thomas
49 Robert Marks
50 Kurt Greenslit
51 Michael Spende
52 Andrew Stiff
53 Samuel Spende Tread Head Cycling
54 Zach Morsch
55 Greg Hahn
56 John Wilke
57 Nicholas Hallbeck
58 Preston Copeland
59 Cj Kliesmet
60 Samuel Sieloff Junior Dropouts
DNF Peter Armstrong Hampshire Cycle Club
DNF John Cline Half Acre Cycling
DNF Nathan Daugherty
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 43   Cat 5: 5   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Caleb Swartz Junior Dropouts
3 Samuel Spende Tread Head Cycling
4 Henry Mcalvanah Magnus
5 Jason Wiemer
6 Avery Hotchkiss Magnus
7 Grant Winkel
8 Brian Hatton
9 Noah Picciolo
10 Donavan Sumlin
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
4 Sam Beste ISCorp Cycling Team
5 Riley Hankes Racers Against Childhood Cancer
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Joe Curtes Twin Six
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 Maciej Nowak
5 Eric Drummer Alberto's Sport
6 Michael Heagney Vision Quest
7 Lee Unwin
8 Jacob Groethe
9 Marc Engelhardt
10 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Jeffrey Bannink Team Type 1
12 Ross Cerniglia My Wife Inc
13 Ronald Knutowski Twin Six
14 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club
15 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
16 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
17 Randall Wegener
18 Chris Zugel Team Velocause
19 John Brown Team Wheel & Sprocket
20 Sean Shields Hampshire Cycle Club
21 Mcgee Young Team Velocause
22 Paul Warloski My Wife Inc
23 Mike Heenan My Wife Inc
24 Todd Kalkoske Velo Trocadero
25 Patrick Haley velo trocadero cycling
26 Quentin Gniot Big Ring Flyers
27 Michael Mercer CZ Velo
DNF Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Michael Curtes Twin Six
DNF Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
DNF Michael Meteyer Trek Midwest Team
DNF David Jablonowski Hollander RDC
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Georgeson
2 Christopher Stclair
3 Ben Harrison
4 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
5 Christopher Richmond
6 Patrick Callahan Trek Midwest Team
7 Joseph Smessaert
8 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
9 Donald Heckel
10 Brian Turany MadCity Velo Club
11 David Weis
12 Jeremy Drake
13 Bob Callaway
14 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
15 Wesley Hotchkiss Magnus
16 William O'connell
17 Eric Edwards
18 Kevin Moore
19 Tyson Beck Lakes Area Physical Therapy
20 Otley Freymiller
DNF Paul Liesse
DNF Bill Hensien
DNF John Young Hollander RDC
DNF Al Deleon
DNF Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
DNF Brian Wick Little Ade's
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
2 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
3 Paul Roltgen Brazen Dropouts
4 Paul Warloski My Wife Inc
5 Michael Garber Hampshire Cycle Club
6 Sean Shields Hampshire Cycle Club
7 William Koehler BVC/Nomad Cycling
8 Michael Meteyer Trek Midwest Team
9 Christopher Berge Magnus
10 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 John Ericsson TEAM MADCROSS
12 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Brian Petted Team Extreme
14 Robert Garner V.C. Bikesport
15 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
16 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
17 David Neidhart Brazen Dropouts
18 Andrew Ohlsson KS Energy Services / Team Wisconsin
19 David Jablonowski Hollander RDC
20 Christopher Quinn Magnus
DNF Jw Miller
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Fox velo trocadero cycling
2 Jeff Abitz
3 Jed Schleisner Diablo Cycling
4 Larry Gundlach MadCity Velo Club
5 Jon Antonneau
6 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
7 Jeffrey Schifano
8 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
9 Joe Vadeboncoeur
10 Jeff Wren Team Extreme
11 Troy Sable
12 Tom Held
13 Jeff Greatens
14 Hugh Kelly
15 John Grosz
16 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
17 Andrew Trewyn
18 Barry Zellmer velo trocadero cycling
19 Kurt Greenslit
20 David Hanrahan Team Pedal Moraine
21 Ron Hein
22 Matt King
23 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
24 John Lancaster
25 Bradd Romant
26 Tim Walters
27 Patrick Uphill
DNF Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
DNF Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF John Cline Half Acre Cycling
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Jones Trek Midwest Team
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Gordon Paulson Planet Bike
4 David Mccollum
5 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
6 Craig Busche Velo Trocadero
7 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
8 Don Carr ISCorp Cycling Team
9 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Bown
2 Paul Kinsman 2 Rivers Racing
3 Rit Booth Hampshire Cycle Club
4 Gary Johnson Hampshire Cycle Club
5 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
6 Oliver Clements
7 Mark Mendelson
8 Thomas Silbernagel Team Extreme
9 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Michael Hemme SRAM Factory
4 Trevor Koss Magnus
5 Casey Hildebrandt Twin Six
6 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Brian Heifner Magnus
8 Travis Braun Magnus
9 Ian Haupt My Wife Inc
10 Dan Teaters RACC pb GG
11 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Seth Eckert Trek Midwest Team
13 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Luke Holtan velo trocadero cycling
15 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
16 Tony Wagner
DNF Bill Street KUHL
DNF Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
DNF Dan Ajer Great Dane Velo Club
DNF Luke Batchelor-clark Magnus
DNF Casey Masterson Velo Trocadero
DNF Chad Hartley Team Kenda pb Geargrinder
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harms 5Nines Cycling
2 Kevin Sparrow
3 Chris Zugel Team Velocause
4 Michael Curtes Twin Six
5 Andy Swartz Brazen Dropouts Cycling Team
6 Greg Jones
7 Rick Walls Twin Six
8 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Jed Schleisner Diablo Cycling
10 Chad Brown
11 Ryan Bartelme
12 John Grosz
13 Andrew Trewyn
14 William Baades
15 Russell Jobs
16 William Weathersby
17 De'andre Lee
18 Tedd Schneiderend
19 Michael Glodowski
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Korevec MadCity Velo Club
2 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
3 Lisa Johns
4 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
5 Margaret Robinson Trails-Edge Cycling Team
6 Claire Pettersen My Wife Inc
7 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
8 Kristina Young Team TATI
9 Sara Grant Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Gina Kenny PSIMET Racing
11 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
DNF Erica Gaddy Half Acre Cycling
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Konkle
2 Erin Feldhausen
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
5 Heidi Stangl Racers Against Childhood Cancer
6 Mary Hable
7 Adrienne Amman
8 Virginia Lingham
9 Jessica Bouziane
10 Pink Victoria
11 Jennifer Borell Attitude Sports
12 Tracy Mather Hampshire Cycle Club
13 Anne Dixon
14 Berta Glodowski
DNF Jennifer Barr
DNF Sheryl Leonard-schneck
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Abby Strigel Cyclo-crossracing.com
3 Amber Markey My Wife Inc
4 Sarah Huang Exergy TWENTY12
5 Corrie Osborne Team Extreme
6 Skylar Schneider
7 Emma Swartz Junior Dropouts
8 Julie Phelps Big Ring Flyers
9 Heidi Beck Twin Six
10 Lindsay Knight Team TATI
11 Meredith Peterson
12 Patricia Kaufmann My Wife Inc
13 Diane Ostenso Trek Midwest Team
14 Eleanor Blick Johnny Sprockets
15 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
16 Kelli Richter PSIMET Racing
17 Andrea Pether Nova Cycle Sports Foundation Inc db
18 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
19 Monique Karlen Brazen Dropouts
20 Kristina Young Team TATI
DNF Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
DNF Erica Gaddy Half Acre Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 14   Cat 3: 7