Log In
West Chester Cross Classic • Oct 21 2012
5
3.2
3.6
3.9
5
Clear, 59 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
3.2
Moisture
3.6
Accel
3.9
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Dodge Scott Pro Mountain Bike Team
2 Steven Ordons Philadelphia Ciclismo
3 Zach Adams Fast Forward Racing
4 Stephan Kincaid Stan's NoTubes/AXA Equitable
5 Cole Oberman Breakawaybikes.com
6 Mike Festa Philadelphia Ciclismo
7 Forrest Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA
8 Gerald Adasavage Bicycle Therapy
9 Wyatt Stoup Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
10 Marten Beels Lamprey Systems
11 John Minturn BikeReg.com / Cannondale
12 Michael Green Bicycle Therapy
13 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo
14 Brendan Mcgrath Bicycle Therapy
15 Christopher Consorto Charm City Cycling LLC
16 Garrett Olsen Battley Harley-Davidson
17 Benjamin Anemone Bicycle Therapy
18 Daniel Rapp Mountainside/Toasted Head Racing
19 Michael Garretson Mountain Side p/b City Islanders
20 Martin Mrugal PA Masters RC
21 Dustin Manotti Earl's Bicycle Store
22 Drew Karlberg Round Here Racing
23 Hal Batdorf LONEWOLFCYCLING.COM
24 Topher Valenti Gates Carbon Belt Drive/Raleigh
25 Matthew Kupsky The Performance Lab p/b Caffeinated
26 Max Korus Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p
27 Toby Broom Unattached
DNF Erik Mitchell Spinteck Cycling Team
DNF Jeff Salvitti Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
DNF Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
DNF Robert Reuther Chester County Velo
DNF Robin Carpenter Chipotle First Solar Development
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Kincaid Stan's NoTubes/AXA Equitable
2 Harlan Price Unattached
3 Topher Valenti Gates Carbon Belt Drive/Raleigh
4 Jordan Czajka Unattached
5 Jeffrey Appeltans Mid Atl Masters Bicycle Org
6 Matthew Bilharz BikeSport
7 Ryosuke Baba Sweathogs Racing
8 Jason Gabriel Philadelphia Ciclismo
9 Peter Hall Kapelmuur Independent
10 Mark Bowman South Mountain Cycles
11 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo
12 Charles Southgate Unattached
13 Michael Yarnall Bikesport
14 Dave Pryor Kapelmuur Independent
15 Dustin Manotti Earl's Bicycle Store
16 Mark Harding Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
17 Sean Rotkiske CCB Racing
18 Jonathan Fullar Unattached
19 Josh Carter Philadelphia Ciclismo
20 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
21 Gary Wilpizeski Sweathogs Racing
22 Barry Murray Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
23 Laurence Etgen Green Mountian Tree Service
24 Gary Snyder Evolution Racing
25 Steven Hecht Spinteck Cycling Team
DNF Robert Hill Unattached
DNF Eric Greenberg Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Holmes Campanohvac/Breakawaybikes.com
2 Jeff Salvitti Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
3 Myles Lund High Road Cycles
4 Eric Greenberg Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
5 Mark Fetsurka Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
6 Martin Mckeon Orange Street Velo & Retl Studio
7 Todd Everett Bike Line
8 Michael Garretson Mountain Side p/b City Islanders
9 Adam Mcneill South Mountain Cycles
10 Darrell Engel Kutztown Cutters
11 Mateus Kaplan Team Independence
12 Stephen Saxton KindHuman Sports / Soigneur
13 Jonathan Dietz Unattached
14 Mike Stevens Chester County Velo
15 John Furtak Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
16 Andy Neumann Unattached
17 Glenn Stephenson Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
18 Mike Barbone Bike Line
19 Joseph Bacinski Unattached
20 Michael Borda C C Evesham
21 Jonathan Pressman Tri State Velo
22 Roland Ettle Lamprey Systems
23 Zach Prebosnyak Vortex Cycling Club
24 Mitchell Franko Kind Human Sports
25 Erik Mitchell Spinteck Cycling Team
26 Daniel Wood Earl's Bicycle Store
27 Randall Lewis Bike Line
28 Malik Calaquian Philadelphia Cyclocross School
29 Andrew Miller Bike Line
30 Gary Thornton Charm City Cycling LLC
31 Robert Abramo QCW Cycling
32 Derek Papastrat Unattached
DNF Michael Miller Bicycle Therapy/Melitta
DNF Dan Lavelle Philadelphia Ciclismo
DNF Larry Everett Firehouse Racing
DNF Kyle Centrella Bike Line
DNF William Bruffy Unattached
DNF David Mcginn Bicycle Therapy
DNF Andrew Johnson Mason Dixon Velo
DNF Christopher Bartley Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 18   Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark D'avino Team Yacht Club
2 Peter Hinmon Unattached
3 Peter Hall Kapelmuur Independent
4 Richard Henning Unattached
5 Richard Dreyer Gates Carbon Drive
6 Gary Rothera Rothera Cycling
7 Mark Dennis Blue Mountain Velo
8 Nathan Bowser Bicycle Therapy
9 Andrew Fleming Toe Clips Racing
10 James Kondisko Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
11 Scott Feather Vortex Cycling Club
12 Michael Gavagan Van Dessel Factory Team
13 Hans Mossner BikeSport
14 Justin Rogers Wooden Wheels Racing
15 Joe Gower Unattached
16 Ed Figaniak BOSS Racing
17 David Mcginn Bicycle Therapy
18 Michael Pettit Unattached
19 John Ronca Lamprey Systems
20 Michael Hoffman Hup United
21 David Giles Lamprey Systems
22 Rob Raichle Keswick Cycle
23 Robson Dunwody Mason Dixon Velo
24 Ron Kriner Lamprey Systems
25 Shawn Limbert Chester County Velo
26 Lou Savastani Unattached
27 Brian Capps Unattached
28 Brandon Miller Miller Boys
29 Peter Michael Guys Racing Club
30 Joe Luby Fitness Central
31 Robert Myaing FairEnds
32 Jim Mueller Penn Ultimate
33 John Squeri Unattached
34 Sean Rotkiske CCB Racing
35 Gary Wilpizeski Sweathogs Racing
36 Nick Piccone Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
37 Richard Campbell Unattached
38 Scott Burford Mason Dixon Velo
39 Darryl Moser Unattached
40 Brad Williams Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
41 William Bruffy Unattached
42 Craig Riel Unattached
43 Steven Hecht Spinteck Cycling Team
44 Robert Hill Unattached
45 Timothy Day Kind Human Sports
46 Sam Santos Unattached
47 Wayne Beaver Unattached
48 Max Knee Team Independence
49 Don Haring Unattached
50 John Dzubinski Tri State Velo
51 James Baliko Unattached
52 Earl Hunt Wooden Wheels Racing
53 William Underwood Keswick Cycle
54 Andrew Guers Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
DNF Aaron Bilenky Unattached
DNF Kyle Wood Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 43   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Saunders Sportif Coaching Group/BPB
2 Grant Otto Unattached
3 Timothy Kline Unattached
4 Gabriel Castano JVR Sports
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Piccillo Evolution Racing
2 Rob Collins Bike Line
3 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
4 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
5 Matthew Morrison South Mountain Cycles
6 Josh West Bicycle Therapy
7 Jack Drummond Bicycle Therapy
8 Benjamin Anemone Bicycle Therapy
9 Werner Freymann Easy Riders Cycling
10 Gregory Ahnert Lamprey Systems
11 Daniel Rapp Mountainside/Toasted Head Racing
12 Ryosuke Baba Sweathogs Racing
13 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo
14 Matthew Harris Philadelphia Ciclismo
15 Jason Reckner Campanohvac/Breakawaybikes.com
16 Eric Morgan Club Wissahickon
17 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
18 Trevor Williams Guys Racing Club
19 Daniel Hauber Pro Pedals Bike Shop
20 Curtis Miller Wooden Wheels Racing
21 Josh Carter Philadelphia Ciclismo
22 Darrin Miskiewicz Philadelphia Ciclismo
23 Scott Green Spud Racing
24 Stephen Olenchock Lamprey Systems
25 Brent Longnecker Unattached
26 Jason Gabriel Philadelphia Ciclismo
27 Wade Hess Team Independence
28 Christopher Stine Cedar Bike
29 Mark Harding Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B
30 Greg Eater Evolution Racing
31 Jude Vilain Sweathogs Racing
32 Michael Hoffman Hup United
33 Michael Yarnall Bikesport
34 Christopher Thaler Evolution Racing
DNF David Iglewicz PA Masters RC
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 18   Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Appeltans Mid Atl Masters Bicycle Org
2 Robert Reuther Chester County Velo
3 Barry Wahner Mambo CX/Go Cycling
4 Raymond Zeimet Guys Racing Club
5 Blair Saunders Western Howard County Cycling
6 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle/Mazur co
7 Martin Mrugal PA Masters RC
8 Kelly Cline Revolution Wheel Works Racing
9 Joseph Piscitello PA Masters RC
10 Todd Schwartz Guys Racing Club
11 Kirk Reisinger Sports T.E.A.M.
12 Chris Chapman Bike Line
13 Peter Fickinger Chester County Velo
14 David Lowe Philadelphia Ciclismo
15 Bob Piacine Guys Racing Club
16 Matt Perry PA Masters RC
17 Douglass Gray First State Velo Sport
18 Bob Biese Team Vortex
19 Rolf Windh Guys Racing Club
20 Darren Hartman Phenix Velo Club
21 Ryan Mitchell PA Masters RC
22 Mark Bowman South Mountain Cycles
23 Douglas Jones GS Simmeria
24 Jon Schafer MOOTS
25 Jeffrey Cordisco SignatureCycles/Rockstar Games
26 Shawn Carey Turks Head Racing
27 Matthew Graham 3D Racing Team
28 Richard Leibfried PA Masters RC
29 Bob Campbell Philadelphia Ciclismo
30 Sean Mooney Viking Yachts/Action Wheels/CC Eves
31 Mark Wanco Hup United
32 Gary Snyder Evolution Racing
33 Frank Brockson jr Bike Line
34 Andrew Di michele Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
35 Laurence Etgen Green Mountian Tree Service
36 Derick Shoff Cycle Sports
37 Todd Wenger Chester County Velo
38 Gary Cohen Guys Racing Club
39 Patrick Leonard Evolution Racing
40 Barry Murray Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
41 Thaddeus Newnam Snapple Phoenixville Bike Club
42 T.j. Ditullio C C Evesham
43 David Borden Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
DNF Thomas Nagy PA Masters RC
DNF Paul Incognito Bike Line
DNF Chuck Crocco Somerset Wheelmen
DNF Steven Fairchild Sports T.E.A.M.
DNF Scott Wilson Evolution Racing
DNF David Mitchell Team GPOA
DNF Mark Lentz Mason Dixon Velo
DNF Sean Armstrong Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 18   Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Reynolds Guy's Racing Club
2 John Paproski
3 Gary Kralik
4 Richard Steele
5 Dennis Smith
6 Joseph Kenas
7 Bob Scharle
8 Michael Williams
9 James Wilson
10 Steven Laverty
11 Bob Perna
12 Jerome Weiner
13 Kevin Tuttle
14 Bob Welsh
15 James Innes
16 Daniel Reed
DNF Joseph Hoffman Inc.
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Selene Yeager Team CF
2 Lauri Webber Van Dessel Factory Team
3 Joanne Abbruzzesi Bike Line
4 Dana Mcallister Peanut Butter & Co. Human Zoom
5 Maria Gaasche Bike Sport
6 Cati Scheifele Wooden Wheels
7 Lisa Most Club Wissahickon
8 Lisa Vible Bike Line
9 Caitlin Thompson Peanut Butter & Co. Human Zoom
10 Diane Castor-grim Charm City Cycling LLC
11 Tammy Ebersole Evolution Racing
12 Jill Morgan BikeSport
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Festa Peanut Butter & Co. Human Zoom
2 Tamara Cabalu Campanohvac/Breakawaybikes.com
3 Leslie Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA
4 Maria Dziembowska Pallas Athene Women's Cycling
5 Lindsey Hinmon Unattached
6 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
7 Shaina Kravitz Unattached
8 Kristin Borda CAWES/iFractal p/b Specialized
9 Karen Tourian Guys Racing Club
10 Nicole Sheets Bike Sport
11 Anna Tsahourides Unattached
12 Kim Mccartney Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
13 Eva Van stratum Tri-Dawgs
14 Jennifer Rhodes Peanut Butter & Co. Human Zoom
15 Stacie Freymann Easy Riders Cycling
16 Elizabeth Allen Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
17 Diana Rapp Unattached
18 Lacey Kleckner Team Cat Socks
19 Clair Sauer Sweathogs Racing
20 Emma Freymann Easy Riders Cycling
21 Marjorie Sherr Unattached
DNF Laurence Chesnutt Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Korbich Young Medalists/ Team Rothrock
2 Emily White Wooden Wheels Racing
Finishers: Cat 4: 2