Log In
Blind Date at the Dairy #6 • Oct 24 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 49 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Stotts Camas Bike and Sport
2 Andy Armstrong Sunset Cycles
3 Ryan Paddock
4 Jeff Chochen
5 Scott Hamness
6 Donald Suhr
7
8 Eric Lockovitch
9 Tim Valenti
10 Bryan Foster
11 David Miller Team Lazy Tarantulas
12 Nick Schoeps
13 Jeff Paul
14 Quasar Bennett Hapi-Go!
15 Mike Jolliffe
16 Brandon Ortiz
17 Michael Corwin
18 Michael Costa
19 Steve Beard
20 Carl Steinke
21 Russ Watt
22 Philip Meyrick
23 David Backes
24 Michael Thoen
25 Geir Eide
26 Tim Campbell
27 Jules Johnson
28 Anthony Sheedy
29 Karl Winston Beermongers Cycle Club
30 Michael Hopkins
31 Craig Diehl
32 Kyle Harless
33 Bill Holmes
34 Ryan Barnes
35 Geoff Rinella
36 Daniel Luechtefeld
DNF Doug Bredall
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Quick
2 Julie Baird
3 Colleen Douglas
4 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
5 Candida Hart Hapi-Go!
6 Katherine Buss
7 Maria Patla River City Bicycles
8 Karyn Gibbs gibson
9 Katie Gilmer
10 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
11 Catherine Gould
DNF Wynne Mcauley
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
4 Clayton Bakke
5 Caleb Trumbull
6 Nathanael Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
2 Ian Jackson
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Ben Van raalte
5 Brady Stotts
6
7 Zach Durst
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Janessa Wilson Hapi-Go!
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Sharon Hart Hapi-Go!
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weathers Sunset Cycles
2 Andre paul Michaud
3 Chad Smeltzer crank
4 Jeffery Otto Sunset Cycles
5 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Shannon Boroff bicycleattorney.com
7 Thomas Cody Rapha Racing NW
8 Michael Girard Portland Velo
9 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Vern Krist Showers Pass
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Quinn Jackson DNR Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Meeks bicycleattorney.com
2 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
3 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
4 Rick Boston Bellovaci United
5 Raymond Crepeau
6 James Chung
7 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
8 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
9 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
10 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Daniel Gonzalez Team S+M
12 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
13 Scott Mcknight crank
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
15 David Pryor
16 Lloyd Connelly DNR Cycling
17 Ricardo Medina Rogue
18 Michael Dehner
19 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Andy Platt
DNF Tim Plumb
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Chris Snyder bicycleattorney.com
3 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
4 Michael Gallagher
5 Paul Lacava Giant
6 Robert Thayer bicycleattorney.com
7 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF John Walrod Gates Rapha River City Bicycles
DNF Colin Rowan
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Ufferman
2 Danny Weikel
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Andrej Miske Dr Will Bar
5 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
6 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
7 Jonathan Perlman Filth and Fury
8 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
9 David Perry
DNF Matthew Edwards
DNF Josiah Zukowski Filth and Fury
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Denninghoff DNR Cycling
2 Andrew Lynch
3 Justin Brauner
4 Daniel Carter
5 Mark Desbrow Team Rep
6 Brian Wielenga
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Brett Cassidy Human Powered
9 Cory Solovewicz
10 Will Hawkins
11 Ben Verhoeven
12 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Ben Tabor
14 Mark Van bergen
15 Todd Davis
16 Sean Kellogg Ruckus Test Team
17 Michael Kutansky
18 Michael Dishman
19 Rutherford Brakke-pound
20 Peter Blenkiron
21 Anthony San filippo
22 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
23 Robert Axel anderson
24 Scott Heinz
25 David Andres
26 Carl Smith
27 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
28 Sean Graham Swift Cycling Club
29 Andrew Buswell
30 Ryan Marquardt
31 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
32 Kevin Brown
33 Eric Anderson
34 Brian Hart sr Hapi-Go!
35 Tomas Quinones Gentle Lovers
36 Phaedra Booth Green Submarine Records
37 Aaron Sams
DNF Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
DNF Kyle Kruger
DNF Matthew Reid Swift Cycling Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Martin Team Lazy Tarantulas
2 Bill Richmond
3 Adam Ward
4 Banjo Weymouth
5 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Jeffrey Volk DNR Cycling
7 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
8 Steve Murcott
9 Paul Barlow
10 Chris Rinehart
11 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
12 David Smith
13 Peter Rueegger Team Mudman
14 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
15 Robert Stefanowicz
16 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
17 Jack Trumbull
18 Jeff Holmes
19 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
20 Michael Chesnut
21 Charles Barrett
22 David Bussey Showers Pass
23 Matthew Huxley Camas Bike and Sport
24 Steve Van bergen
25 Carl Davison
26 Tom Palke Team Mudman
27 Josh Spivey
28 Jon Thomsen
29 Matt Haughey Buy Local Cycling
30 Alan Reaume
31 John Nicholas DNR Cycling
32 Todd Bauch
33 Bjoern Brunner
34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
35 Vincent Plaza Cyclesport.com
36 Scott Bump
37 Mark Stroller
38 Matt Giorgio
39 Chris Nelson
40 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
41 Dana Swisher
42 Jeff Dill
43 Scott Duddridge
44 Ben Salzberg Team Slow
45 Mark Mcmurtry Bellovaci United
46 Dean Durfee
47 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
48 Michael Clark
49 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
50 Scot Jarchow
51 Matthew Case
52 Bryan Trueworthy Stumptown Cycling Club
53 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
54 David Keeney Team S+M
55 Edward Lanton
56 Chris Conley Camas Bike and Sport
57 Gary Holm
58 Edward Knight Camas Bike and Sport
59 Brian Abers Cyclesport.com
60 Einar Traa Portland Velo
DNF Andy Casebeer Team S+M
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Johnson Green Submarine Records
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Bo Thunell
5 Steven Beardsley Gentle Lovers
6 Brian Kesselman
7 Brian Lynch Dr Will Bar
8 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
9 Scott Barker
10 John Gulick Green Submarine Records
11 Greg Adams Cyclepath Racing
12 Ryan Barrett
13 Mike Bene Jens Voigt's Army
14 Christian Reed Green Submarine Records
15 Shawn Small Ruckus Test Team
16 David Burke Trailhead Coffee Roasters
17 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
18 Tom Lenth
19 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle
20 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
21 Damon Dimick
22 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle
23 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
DNF Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
DNF Arlo Varri
DNF Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
2 Brian Abers Cyclesport.com
3 Vincent Plaza
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louise Robinson
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Susannah Hart Hapi-Go!
5 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink
6 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com
8 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
2 Hannah Tyler Human Powered
3 Kate Massey Filth and Fury
4 Allison Medellin Hammer Velo
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
8 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
9 Robin Gumpert Filth and Fury
10 Suzy Renn Team Slow
11 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
12 Hannah Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Deal Beermongers Cycle Club
2 Stephanie Rice
3 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Pj Houser
5 Sarah Cunningham
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Kristin Bott Team Slow
9 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
10 Sandy Nguyen Green Submarine Records
11 Diane Smith
12 Melissa Cate
13 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Lindsey Kuipers
15 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
DNF Cat Moscibrocki
Finishers: Cat ?: 16