Log In
MFG #4: Magnuson Park • Oct 21 2012
5.2
3.5
3.7
2.2
3.5
Partly Cloudy, 49 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.5
Moisture
3.7
Accel
2.2
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Joughin SCCA/STARBUCKS STARBUCKS
2 Michael Mclane MR CRAMPY'S MULTISPORT
3 Duncan Mcintosh
4 Aaron Green BIKESPORT
5 Andy Horn
6 Peter Cousseau
7 Trey Knollman COG NATIVES
8 Frank O'Brien
9 Ryan West
10 Robert Mcmurray
11 Joel Hendrickson
12 John Hauser FISHER PLUMBING
13 Chris Luczyk N/A
14 Alex Cosina SET COACHING
15 Jeff Mason ENDURANCE SPORTS NORTH W
16 Bruce Pence PSYCHO BUNNY RACING
17 Nathan Bohlig
18 Justin Kong RAISE THE BAR
19 Stephen Snider
20 Chris Huffman
21 Bill Hemmen FISCHER PLUMBING CYCLING
22 Ryan Brown FISCHER PLUMBING
23 Russell Edwards
24 Doug Rawlings RAWLINGS CONSTRUCTION IN
25 Mat Questad
26 Mark Barrett
27 Chris Huggins
28 Doug Gibbons
29 Mark Stripes THE RECYCLE SHOP/ IRON H
30 Jason Wilson
31 Jason Miles
32 Oscar Lucas FISCHER PLUMBING CYCLING
33 Kyle Trefry
34 Daniel Nausner
35 Erik Solberg FOCUS
36 Brad Moore INDEPENDENT
37 Dave Goldberg
38 Larry Dunlap
39 Calvo, frank Monte
DNF Chris Barclay
DNF Tom Hobson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Norland
2 Kara Schultz
3 Leah Kiviat
4 Jane Liles MR CRAMPY'S
5 Christina Ritchmond
6 Danielle Heitman
7 Angela Brobst
8 Bonnie Lochner
9 , la' akea Siverts CONFLUENCE DIGITAL
10 Michelle Bostick
11 Cilla Marriott CYCLOCROSSRACING.COM
12 Bianca Sealey
13 Linda Tarte PSCC
14 Amanda Camp FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Kathleen Mcmonigal
16 Kendra Rosenberg
17 Nicole Beaudion COG NATIVES
18 Traci Dallas
19 Jaimee Heffner CONFLUENCE DIGITAL
20 Marisa Osorio DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
21 Carmel Schimmel SONIC BMX
22 Tammy Preuss
23 Amanda Luthy
24 Julie Brumbaugh CYCLOCROSSRACING.COM
25 Laren Mcguire
26 Myra Parker
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronnie Schmeer MODUS DEMO TEAM
2 Rich Mcclung HAGENS BERMAN CYCLING TE
3 Rainer Leuschke BLUE ROOSTER SMC
4 Ian Gerrish NWCC-DIMENSIONAL
5 Jason Jablonski CYCLE U VARSITY-POP CAP
6 Rusty Dodge FANATIK BIKE CO.
7 Todd Davis AUDI
8 Ian Tubbs AUDI
9 Ryan Denney MAFIA RACING/FELT/PBR
10 Calvin Spranger MOTOFISH RACING
11 Anthony Dickson SECOND ASCENT
12 Michael Dicenso MAFIA RACING
13 Joseph Brown METHOW CYCLE AND SPORT -
14 Andrew F rigel MAFIA RACING NW
15 Travis Keen AUDI CYCLING
16 Parker Lund MAFIA RACING NW
17 Damon Pettinger HAGENS BERMAN CYCLING TE
18 Bryan Urakawa FISCHER PLUMBING RACING
19 Sean Kelsey CYCLE U-POPCAP
20 Michael Murdin GARAGE RACING
21 James Spies SECOND ASCENT
22 Rory Shackles HAGENS BERMAN / LAKE WAS
23 Ben Kaplan MODUS DEMO TEAM
24 Gentry Mcgrath MR CRAMPY
25 Chad Berg CYCLE U-POPCAP
26 LeRoi Smith RAGNAROK RACING
27 Patrick Wilder MOOTS
28 Travis Nease AUDI
DNF Trevor Kosa
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
2 Matt Hill GARAGE/MR.CRAMPY'S
3 Chris Adolf SCCA / STARBUCKS
4 Tom Phillips RAGNAROK
5 Jeff Cummings JACKS BICYCLE CENTER/HOM
6 Derek Shiers JACK'S BICYCLE CENTER
7 David Karman HAGENS BERMAN CYCLING
8 Keith Rollins BD RACING
9 Roy Colven BLUE ROOSTER
10 Sean Phillips GARAGE RACING
11 John Alving APEX RACING
12 Craig Undem CYCLE U
13 Ken Harmon FISCHER PLUMBING CYCLING
14 Rodney Brandon JL VELO/NORTHWEST VELO
15 Steve Jensen VOLER/ BICYCLE CENTERS
16 Steven Brady OLD TOWN BICYCLE
17 Rick Heckenlaible AUDI
18 Brad Laesch AVANTI
19 Todd Anderson NONE
20 Paul Lastayo SKI UTAH - MARKETSTAR CY
21 Peter Krumins OLD TOWN BICYCLES
22 Dave Reed HSP
23 Doug Mercer UNIVERSITY OF WASHINGTON
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Wright JL VELO RACING TEAM
2 Kevin Raymond BLUE ROOSTER
3 Cosmic Miller DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
4 Tim Purcell FISCHER PLUMBING RACING/
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Paxson KONA
2 Logan Wetzel SECOND ASCENT
3 Carson Miller HSP
4 Benji Perin SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
5 Ben Storrar OLD TOWN BICYCLE
6 David O'Brien REVEL CONSULTING/RAD RAC
7 Nolan Brady OLD TOWN BICYCLE
8 Jason Cemanski APEX RACING
9 Randy Bott HSPCC
10 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLE
11 Conrad Kornmann VIKINGSPORT SEATTLE
12 David Volkert DOUBLECHECK
13 Chris Ellis VOLER/BICYCLE CENTRES
14 Aaron Mickels VOLER/BICYCLE CENTER
15 Evan Renwick CYCLE U-POPCAP
16 Justin Romesburg VOLER/BICYCLE CENTRES
17 Alex Wilson RECYCLED CYCLES RACING
18 Alex Walker OLD TOWN BICYCLE PB STAT
19 John-Christian Flack OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
DNF Eric Comeau TAD HUGHES CUSTOM/ADA WA
DNF Jesse Giordano US MILITARY CYCLING
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenni Gaertner MOTOFISH RACING
2 Kari Studley REDLINE
3 Emily Eggers BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
4 Lea Stralka RAGNAROK RACING
5 Melanie Lewis CYCLE U-POPCAP
6 Kristen Kelsey CYCLE U-POPCAP
7 Zivin, julie Robertson RECYCLED CYCLES
8 Kele Murdin KELLER-ROHRBACK
9 Jamie Schoenborn RECYCLED CYCLES RACING
10 Ellen Ruotsala GROUP HEALTH
11 Andi Zolton KIRKLAND BICYCYLE
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Turek AUDI
2 Greg Kauper FARESTART
3 Brian Bressler PAINCAVE CYCLING
4 Jeff Woerner MOTOFISH RACING
5 Ric Cochrane SECOND ASCENT
6 Kevin Miller MAFIA PBR RACING
7 Todd Sahl TEAM STANLEY
8 Todd Allen FISCHER PLUMBING CYCLING
9 Nick Brown RECYCLED CYCLES RACING
10 Matthew Oseto AUDI
11 Barney Gill CYCLE THERAPY 4 CORNERS
12 David Hull RALEIGH BICYCLES
13 Brian Burton AUDI
14 Brian Fornes HODALA
15 Justin Harman WOODINVILLE BICYCLE
16 Matt Nuffort SECOND ASCENT
17 Jc Ramirez CYCLOCROSSRACING.COM
18 Alex Ebright STANLEY/PAIN CAVE PRODUC
19 Aaron Vanderwaal MAFIA RACING NW
20 John Drenning FISCHER PLUMBING
21 Scott Barr JACK'S BICYCLE CENTER
22 David Neubeck FANATIK BIKE CLUB
23 Mark Freda
24 Nick Leggett TEAM WEDGIE
25 Paul Boivin TEAM STANLEY
26 Erik Anderson OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
27 Chris Mcnulty TEAM WEDGIE
28 Justin Littell CYCLOCROSSRACING.COM
29 David Lasartemeeks
30 Matt Soja STANLEY
31 Randy Manion FISCHER PLUMBING CYCLING
32 "jason Bavuso" BIKESPORT RACING
33 Clive Pursehouse MOTOFISH RACING
34 Mark Roughgarden CYCLOCROSSRACING.COM
35 Mark Mirante GARAGE RACING
36 Lars Pedersen JL VELO RACING TEAM
37 Joseph Ecker FIRST RATE MORTGAGE
38 Matthew Stanigar TEAM CUCINA FRESCA
39 Shannon Kupfer CYCLOCROSSRACING.COM
40 Thad Boss BIKESPORT RACING
41 Rob Mcgarty RECYCLED CYCLES RACING
42 Benjamin Smith SECOND ASCENT
43 Geoffrey Crofoot KELLY ROHRBACK
44 Jason Dudek SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
45 Raymond Tse STANLEY/PAIN CAVE PRODUC
46 Matt Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
47 Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN
48 Patrick Raney GARAGE
49 Ryan Harrison 20/20 FUEL
50 Jim Hirshfield BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
51 Paul Thompson
52 Rob Born BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
53 Chad Olson CUCINA FRESCA CYCLING TE
54 Marco Desimone AUDI
55 Terry Davis FISCHER PLUMBING CYCLING
56 Jamie Stralka RAGNAROK
57 John Mcguire
58 Michael Osier OLD TOWN BICYCLES
59 Grant Collins DOUBLECHECK
60 Peter Eby
61 Zack Phillips TEAM STANLEY
DNF Craig Hetherington STRANAMANTI
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 38   Cat 4: 8   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Neffner WOODINVILLE BICYCLE
2 Pat Weiler CYCLE THERAPY-4 CORNERS
3 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
4 Michael Marler JL VELO
5 Dave Ryan SCCA/STARBUCKS CYCLING
6 Matthew Cazier 20/20 FUEL
7 John Mchale 20/20 FUEL
8 John Herzog ALKI-RUBICON RACING
9 Brian Glass TEAM STANLEY
10 Ron Snyder SET COACHING
11 Jeff Elston VOLER/BICYCLE CENTRES
12 Christopher Fast BLUE ROOSTER
13 Earl Zimmermann
14 Mark Hubbard AUDI
15 Terry Buchanan HUP UNITED
16 Christopher Mendoza OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
17 Mark Portin CUCINA FRESCA
18 Sam Taagen 20/20 FUEL
19 Nathan Webster BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
20 Jim O'Brien SECOND ASCENT
21 Jimmy Vitelli STORMENDURANCE
22 Alex Votry BLUE ROOSTER
23 Michael Black TEAM STANLEY / 333 FAB
24 Mick Adkisson UNATTACHED
25 Michael Thornton FISCHER PLUMBING JET CIT
26 Brett Gaspers APEX RACING
27 Ben Spencer JRA
28 Francisco Pons FISCHER PLUMBING CYCLING
29 David Mcintosh
30 Dave Queen 20/20 FUEL
31 Josh Smith PLANET BIKE
32 Andrew Novikoff
33 Kenton Berg CYCLOCROSS MAGAZINE
34 Greg Arden APEX RACING
35 Dwight Snodgrass OLD TOWN BICYCLE
36 Mike Doherty JL VELO
37 Phil Meyer PHIL'S SOUTH SIDE
38 Ken Dong FISCHER PLUMBING CYCLING
39 D Parsons MR CRAMPY'S
40 Jeff Skov OLD TOWN BICYCLE
41 Chris Johns BLUE ROOSTER RACING
42 Angus Robertson AVANTI RACING/BLUE ROOST
43 Brian Gurd I AM NOT TED KING RACING
44 , bob diesel bit Sherrick
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 26   Cat 4: 6   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Buff Hopper TEAM DOUBLE CHECK/CONFLU
2 Tim Purcell FISCHER PLUMBING RACING
3 Kevin Johnson
4 James Wagner CYCLE THERAPY-4 CORNERS
5 Cosmic Miller DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
6 Barry Johnson JL VELO
7 Glen Conley NONE
8 Bob Agopsowicz CYCLE U
9 Eric Mamroth
10 David Bennett VOLER/BICYCLE CENTRES
11 Tim Tarte CXRACING.COM/PSCC
12 Donald Heirman VOLER/BICYCLE CENTRES
13 Robert Cartwright OLD TOWN BICYCLES
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ayden Young REVEL / RAD RACING NW
2 Kelly Nowels
3 Evan Geary JL VELO
4 Jon Hernandez CYCLOCROSSRACING.COM
5 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES RACING
6 Olivier Humbert HERRIOTT SPORTS PERFORMA
7 Allen Butler SECOND ASCENT
8 Theo Arden (was 155) JL VELO
9 Bill Craven SCCA/SBUX CYCLING
10 Patrick Leonard SOFT LIKE KITTEN
11 Garrett Charlson AUDI
12 Brad Gillis HSP
13 David Montes BBS/ IGLEHEART
14 Nicholas Moroz-koops FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Tim Lewis AUDI
16 Daniel Milner BLUE ROOSTERS/SPORTS MED
17 Chris Baker APEX RACING
18 Brandon Schumacher JL VELO
19 Tony Blazejack SCCA/STARBUCKS CYCLING
20 Ted Scott SLALOM CONSULTING
21 Liam Bradshaw RECYCLED CYCLES
22 Andrew Lamb KELLER RHORBACK
23 Matthew Oseto AUDI
24 Alden Kroll BLUE ROOSTER
25 Adam Stern CYCLOCROSSRACING.COM
26 Jeff Cota OLD TOWN BICYCLE
27 Robert Evans
28 Colin Ferguson PAINCAVE CYCLING
29 Gary Ballas AVTECHTYEE
30 Matt Weintraub HAGENS BERMAN
31 Rob Mcgarty RECYCLED CYCLES RACING
32 Mark Rogers HAGENS BERMAN
33 Micah Middleton BICYCLE CENTRES/VOLER
34 Douglas Vaskas UNATTACHED
35 Brian Fung RAPHA CONDOR CYCLING CLU
36 Eric Kamila
37 Nathan Solomon ALKI/RUBICON
38 Richard Arnopol MODUS DEMO TEAM
39 Nicholas Barile CYCLOCROSSRACING.COM P/B
40 Kevin Hansen SECOND ASCENT
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodi Duquette ALKI/RUBICON
2 Sharon Gregg BLUE ROOSTER RACING/THE
3 Anne-marije Rook TEAM GROUP HEALTH / SOUN
4 Heidi Wood ALKI/RUBICON
5 Whitney Anderson VOLER/ BICYCLE CENTERS
6 Andrea Casebolt RAD RACING NW
7 Theresa Harding SCCA/STARBUCKS CYCLING
8 Shannon Mallory FANATIK
9 Hannah Neubeck JACKS BICYCLE CENTER/HOM
10 Alexie Montaland PETERSON CYCLES
11 Joanne Anderson HODALA
12 Jennifer Loertscher 20/20 FUEL
13 Lisa Toner PEDERSON RACING
14 Laura Newman ALKI/RUBICON
15 Katie Ellis VOLER/BICYCLE CENTER
16 Alexandra Mckay SCCA / STARBUCKS
17 Tina Wang SCCA / STARBUCKS
18 Catrena Sullivan
19 Alicia Mccann SPOKESWOMEN RACING/PETER
20 Eva Wong BLUE ROOSTER SMC
21 Kelly Woznicki PETERSON CYCLES
22 Karen James SCCA / STARBUCKS
23 Krysia Pohl RAGNAROK RACING
DNF Valerie Davis MR CRAMPY'S MULTISPORT
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Newkirk CYCLE U
2 Rick Birdsey APEX RACING
3 Peter Benarcik SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
4 Aaron Adelstein SCCA/STARBUCKS CYCLING
5 Adam Blexrud
6 Chad Olson CUCINA FRESCA CYCLING TE
7 Douglas Wilcox MOTOFISH
8 Matthew Sweet
9 Roger Burton BLUE ROOSTER SMC
10 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN
11 Jason Dul SOFT LIKE KITTEN
12 Mark Ely FISCHER PLUMBING
13 Tom Platt JL VELO AMBASSADORS
14 Jeff Hsu GARAGE RACING
15 Mark Stephenson
16 Todd Karam
17 Robert Jordan MAFIA PBR RACING
18 Brian Tucker SCCA / STARBUCKS
19 Jim Bowes SUCK IT
20 Travis Fulton MOTOFISH RACING
21 Mark Gaaserud
22 Josh Mcbee HARRIOTT SPORTS PERF
23 James Mitchell JL VELO
24 Kozo Nozawa BLUE ROOSTER
25 Jason Ellis DAGGERS
26 Loren Pokorny HAGENS BERMAN CYCLING TE
27 Craig Maddox
28 Ivan Cintron OLD TOWN BICYCLE
29 Steven Markley LWV/HAGENS BERMAN
30 Vincent Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
31 Steven Moe StormKings
32 Ken Austin THE RECYCLE SHOP/IRON HO
33 David Savory BIKE MASTERS & BOARDS
34 Ulden, dirk Van SHUGAMOMMA MICHELLE'S FL
35 Nigel Newby-house MOTOFISH RACING
36 Erik Flink PLATYPUS HYDRATION
37 Geoffrey Grosenbach VELOMINATI
38 Kyle Foss IC3NW/UGM CYCLING TEAM
39 Owen Paulus CUCINA FRESCA
40 Mike Vanorden
41 Marty Thomas TEAM DOUBLECHECK
42 Peter Odonnell
43 Mark Longman
44 Kevin Sayler
45 Mike Harsh
46 Dan Brobst CYCLOCROSSRACING.COM
47 Matt Molzan OLD TOWN BICYCLE
48 Mike Hanney
49 Euan Robertson SOFT LIKE KITTEN
50 Chris Foertsch
51 , jr., greg Dempsey
52 Chris Kunin CYCLE U
53 Jason Weekes TACOMA CYCLOCROSS
54 Peter Barrett BIKESPORT
55 Andrew Brand
56 John Mckay
57 Mike Hahn TACOMA CYCLOCROSS
58 Daniel Stark BROADMARK
59 Ian Horton
60 Simon Davies JL VELO RACING TEAM
61 Michael Correa SLALOM CONSULTING RACING
62 Dean Peterson
63 Chris Gross
64 David Smith
65 Ryan Schuetze HODALA
66 Alex Young
67 Simon Pritikin BIG WHEELS OF HOPE
68 Dan Grantier
69 Michael Ipsen
70 Jeff Reibman
71 James Shimada CUCINA FRESCA
72 David Hale
73 Vince Partridge RTB/NWTRI&BIKE
74 Chuck Kralovich SOFT LIKE KITTEN
75 Craig Goodmanson MCLEOD CONSTRUCTION
76 Tory Grant OLD TOWN BICYCLE
77 Sven Koehler
78 Brad Loetel BIKESPORT
79 Breckenridge Cartwright UNATTACHED
80 Greg Johnson OLD TOWN BICYCLE
81 Jeremiah Clasen FISCHER PLUMBING CYCLING
82 Jeremy Harrison OLD TOWN BICYCLE
83 Dan Mcgrady N/A
84 Nicholas Compton
85 Frank Strack VELOMINATI
86 Jesse Sycuro VETBIKES.ORG
87 Dan Labuda GARAGE
88 Clark Matthys BIKE MASTERS AND BOARDS
89 Nick Macdonald
DNF Darol Tuttle SCCA / STARBUCKS
DNF Geoffrey Nelson TEAM WEDGIE
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 33   Cat 5: 6   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Whaley
2 Jim Toye ENDURANCE SPORTS NORTHWE
3 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER
4 Michael Mcguffin SEATTLE SUPER SQUADRA
5 Lardizabal Gary BIKESPORT
6 Patrick Brennan
7 Larry Steinberg MR CRAMPY'S
8 Joel Dodds CNW/BC
9 John Bissell BLUE ROOSTER
10 Tom Fryer FANATIK BIKE CO.
11 Robert Rice BIKESPORT
12 Greg Awalt CLASSIC CYCLE
13 Patrick Rowland
14 Alex Rising FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Chris Wood FISHER PLUMBING/JET CITY
16 Peter Barrett BIKESPORT
17 Sean Cissell MR CRAMPY'S
18 John Wendl FISCHER PLUMBING
19 Donny Buchanan OLD TOWN BICYCLE
20 Travis Dougan SCCA / STARBUCKS
21 Paul Dinger CUCINA FRESCA
22 Ken Dong FISCHER PLUMBING CYCLING
23 Brad Strauch LWV/BROADMARK
24 Dan Arildson JL VELO
25 Stephen Benson SNOHOMISH BICYCLES
26 Dan Zurawski
27 Peter Graham MAD FIBER
28 Mark Holzman
29 Paul Luther TONGUE RACING
30 Bradley Karvasek
31 Scott Cary VIKINGSPORT SEATTLE
32 Joseph Christian
33 Seggern, dan Von
34 Steve Ellis BLUE ROOSTER
35 Tim Knudson OLD TOWN BICYCLE
36 Jeffrey Coopersmith CUCINA FRESCA
37 Scott Tongue TONGUE RACING
38 Koonce Bill FISCHER PLUMBING
39 Martin Bayne FISCHER PLUMBING
40 Russ Rainforth BLUE ROOSTER
41 Chris Gossard JET CITY VELO
42 Derin Bluhm TONGUE RACING
43 John Harris BIKESPORT RACING
44 Pete Kern
45 Edward Holt TACOMA CYCLOCROSS
46 Steve Wood RAGNAROK RACING/NEW BELG
47 Chris Klemczyk
48 Erik Pennington
49 Chris Hermoso
50 Valle, will Del
51 Christopher Fontecchio UNATTACHED
52 Wright Dickinson
53 Robert Bergeron BYRNE INVENT
54 Paul Camera SCCA/STARBUCKS CYCLING
55 Michael Levenson MR CRAMPY'S
56 Bob Bliss
57 Kevin Markham CLASSIC CYCLE
58 Greg Gizinski
59 Bryan Willman
DNF Zqwan Peterson CUCINA FRESCA
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Milligan FISCHER PLUMBING CYCLING
2 Mike Tanksley
3 Greg Heitman DOUBLECHECK
4 Dennis Stumpp BD ROOFING
5 Charlie Vanzandt DOUBLECHECK
6 Ken Yalowitz
7 Craig Burgess BLUE ROOSTER
8 Tim Mccormick JET CITY VELO / FISCHER
9 Frank Benish W.A.R. WENATCHEE AREA RA
10 Scott Moore DOUBLECHECK
11 Roland Goeckel DOUBLECHECK
12 Tim Tapping FREE BOOTER
13 Scott Selfridge
14 Edward Brewer RITCHEY / G-FORM / DANNY
15 Dan Hatch
16 Thomas O'hara BIKEMAN
17 Willard Park 2020 CYCLE
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhys Haydon INDEPENDENT
2 Kyle Sweeney REVEL CONSULTING/RAD RAC
3 Nick Stiritz
4 Dean Jasper FARESTART
5 Jacob Sheppard
6 Clinton Seal VOLER/BICYCLE CENTRES
7 Jordan Jackson THE RECYCLE SHOP
8 Brandon Jonhnson UNIVERSITY OF PUGET SOUN
9 Christopher Murphy SCCA / STARBUCKS
10 Rory Jack HUSKY CYCLING
11 Stewart Bowerman HUSKY CYCLING/RECYCLED C
12 Dieter Laskowski
13 Kellen Rack SOIFT INDUSTRIES
14 Scott Villalon TEAM BONNEY LAKE BICYCLE
15 Kacey Campbell
16 Sam Dodd SCCA/STARBUCKS CYCLING
17 Dyame Lemming SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
18 Joe Gray EXPERTO CREDE
19 Andrew Morrison FISCHER PLUMBING CYCLING
20 Christopher Carter BREAKAWAY RACING
21 Sven-erik Nielsen SCCA/STARBUCKS CYCLING
22 Jonathan Browning HUSKY CYCLING
23 Jeff Evans OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
24 Mark Villegas BIKE HUGGER
25 Mark Fry APEX
26 Max Shalitmontagne MAX
27 Ryan Reisbick CHINOOK CYCLING OF YAKIM
28 Sean Mcgraw HAGENS BERMAN
29 Marcus Williams HOUSE WINE RACING
30 Alex Henry
31 Carsten Croff SECOND ASCENT
32 Robert Sparks EXPERTO CREDE
33 Alex Rice BIKESPORT
34 Ashton Dickinson
35 Ernest Powers HAGENS BERMAN LLC
36 Rhae Shaw EXERGY TWENT12
37 Scott Heinz
38 Andrew Laughlin EXPERTO CREDE
39 Dan Hoeppner BICYCLE CENTRES OF EVERE
40 Ryan Campbell
41 Justin Claassen VALID CYCLES
42 Kyle Logan THE RECYCLE SHOP
43 Charlie Matlick INDEPENDENT
44 Taylor Seavey
45 Adam Jata
46 Ben Miller
47 Blake Davidson
48 Travis Dutton OLD TOWN BICYCLE
49 Jeff Raser TBA
50 Rip Hale RECYCLED CYCLES RACING
51 Wesley Furste HOUSE WINE RACING
52 David Polansky SEATTLE UNIVERSITY CYCLI
53 Logan Roy COMPASS OUTDOORS
54 Matt Seguin
55 Richard Macgregor
56 Jason Corbridge SCCA / STARBUCKS
57 Edward Rubio
58 Jeff Lynch BLUE ROOSTER
59 Kristian Mickelson T-WRECKS
60 Jeff Feligno
61 Andy Campbell MOTOFISH RACING
62 Max Wigley SOFT LIKE KITTEN
63 David Brunelle TEAM STANLEY
64 David Gaible
65 Matthew Johnson
66 Mario Rivas
67 Eric Delacorte OLD TOWN BICYCLE
68 Doug Sumi INDEPENDENT
69 Aaron Urquidez
70 Trey Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
71 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM
72 Daniel Jaffe RECYCLED CYCLES
73 Tj Busayok THE RECYLE SHOP
74 Liam Donoghue
75 Matt Newport TACOMA CYCLOCROSS
76 Jordan Lucke
77 Ye Tian UW CYCLING
78 Marius Fahlbusch INDEPENDENT
79 Logan Fox HUSKY CYCLING
80 Justin Kong RAISE THE BAR
81 Layton Carroll-novack NW VELO/JL VELO RACING
82 Sterling Boom TACOMA CYCLOCROSS
83 Jonathan Strombeck
84 Mark Rieder
85 Jared King FISCHER PLUMBING CYCLING
86 Joe Goldberg TEAM ALLEYCAT
87 Jesse Keating TACOMA CYCLOCROSS
88 Mark Augustyniewicz CYCLE UNIVERSITY
89 Adam Hitch
90 Patrick Linke SLALOM CONSULTING
DNF Ezra Kahn RECYCLED CYCLES / HUSKY
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 27   Cat 5: 3   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karine Valliant-Saunders SCCA/STARBUCKS
2 Adrienne Moore TEAM GROUP HEALTH
3 Jess Scott GROUP HEALTH
4 Heidi Gaertner TEAM GROUP HEALTH
5 Emily Nevin BLUE ROOSTER
6 Carla Brock TEAM GROUP HEALTH
7 Tina Rainforth BLUE ROOSTER
8 Carrie Youngblood RECYCLE SHOP/IRON HORSE
9 Elisa Schmalz ADVOCARE
10 Marne Fox-barrow BLUE ROOSTERS
11 Darci Gillespie
12 Leana Gerrard JL VELO AMBASSADORS
13 Alyson Indrunas JACK'S BICYCLE CENTER
14 Victoria Goodall
15 Erin Alving UNATTACHED
16 Ellen Butzel BLUE ROOSTER
17 Rachel Scheiner MOTOFISH
18 Julia Slejko RIVET SPORTS GARAGE
19 Eleanor James JL VELO
20 Sara Rigel MAFIA RACING NW
21 Melinda Burdo GROUP HEALTH
22 Katie Koepke COG NATIVES
23 Susan Rowlee
24 Emanuela Agosta TEAM GROUP HEALTH
25 Pam Massey BIKE HUGGER
26 Diane Hayes TEAM GROUP HEALTH
27 Karissa Weeks
28 Madeleine Carlson MY OTHER BIKE IS A CARGO
29 Anne Saad-strombeck TEAM GROUP HEALTH
30 Ashlie Bissell BLUE ROOSTER
31 Shannon Cumming MOTOFISH
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Muehlhausen JL VELO
2 Anders Pedersen JL VELO RACING TEAM
3 Taylor Smith MAJOR TAYLOR PROJECT
4 Jonathan Huerta MAJOR TAYLOR PROJECT
5 Jonathan Smith MAJOR TAYLOR PROJECT
6 Jesse Simpson MAJOR TAYLOR PROJECT
7 Jeon Hebreut MAJOR TAYLOR PROJECT
8 Brook Negussie
9 Abukar Yusuf MAJOR TAYLOR PROJECT
10 Mauricio Pestana MAJOR TAYLOR PROJECT
11 Keanu Terrado
12 Taylor Kimani
13 Carlos Hernandez MAJOR TAYLOR PROJECT
14 , adriel soto Raymundo MAJOR TAYLOR PROJECT
15 Abdiweli Adam CASCADE BICYCLE CLUB
DNF Ciriaco Zaldana MAJOR TAYLOR PROJECT
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun CYCLE U
2 Logan Brady OLD TOWN BICYCLE
3 Kyle Dickinson REVEL / RAD RACING NW
4 Cole Gar-aouy CYCLE U
5 Cooper Mathers
6 Jakob Buchanan CASCADE BICYCLE STUDIO
7 Walker Busken TEAM SEAGAL
8 Trey Trefry
9 Jack Spranger MOTOFISH RACING
10 Peter Mcguire
11 Theo Huggins STANLEY CYCLING TEAM
12 Alexander Bennett
13 Anthony Levenson MR CRAMPPY'S
14 Luke Dillon
15 Ethan Audia FISCHER PLUMBING RACING
16 Zachary Kunin INDEPENDENT
17 Joe Spranger MOTOFISH RACING
18 Aidan Cousseau
19 Thomas Mcgarty RECYCLED CYCLES
20 Luke Peterson
21 Colin Dunlap
22 Daniel Cumming INDEPENDENT
DNF Christophe Lawrence
DNF Jacob Kunin INDEPENDENT
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Walentynowicz REVEL RAD RACING
2 Brayden Buchanan RAD RACING NW / REVEL
3 Alastair Magun CYCLE U
4 Calder Wood
5 Henry Geary JL VELO RACING
6 Ronan Doherty
7 Alexander Brady OLD TOWN BICYCLES
8 Mavrik Weimer REVEL / RAD RACING NW
9 Ian O'connell JL VELO
10 Skylar Mercer
11 Nathan Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
12 Aidan Sullivan
13 Holden Berg CYCLE UNIVERSITY
14 Alex Skov OLD TOWN BICYCLE
15 Jack Arildson JL VELO
16 Sam Kallick
DNF Brennan Hodgins CYCLE U
DNF Matt Adolf JL VELO RACING TEAM
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM
2 Mitchell Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
3 Layton Carroll-novack NW VELO/JL VELO RACING
4 Lewis Whiley REVEL CONSULTING RAD RAC
5 Steven Raymond OLD TOWN BICYCLE PB STAT
6 Marcus Leahy
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meiica Chanthaphuang MAJOR TAYLOR PROJECT
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bronwynn Gar-aouy CYCLE U
2 Annika Alving
3 Lili Gudgel
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski CYCLE U
2 Anna Feldman 20/20 FUEL
3 Faith Gudgel
DNF Klara Gaspers
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor James JL VELO
2 Lauren Park 2020 CYCLE
3 Sarah Wood 20/20 FUEL
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ingrid Spies RECYCLE BIKE SHOP
2 Tamara Donnelly GREGG'STREK RACING
3 Lisa Coyne TEAM GROUP HEALTH
4 Jill Ramsey FISCHER PLUMBING
5 Sabrina Hendrick FISCHER PLUMBING
6 Lb Kregenow TEAM GROUP HEALTH
7 Izette Swan TEAM GROUP HEALTH
8 Christine Smith FISHER PLUMBING
9 Angela Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
10 Rachel Mclain-rollins OLD TOWN BICYCLE
11 Kelly Mccusker T-WRECKS
12 Andrea Leuschke BLUE ROOSTER SMC
13 Julie Heidt
14 Christie Fix BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
15 Jane Matera ALKI/RUBICON
16 Claire Kline TEAM DOUBLECHECK
17 Michelle Petrick BLUE ROOSTER
18 Kelli Mcnees
19 Cynthia Freed VOLER/BICYCLE CENTRES
20 Deborah Rubens MAFIA RACING NW
21 Margaret Walter OLD TOWN BICYCLE/STATE F
22 Carol Johnson GREGG'S
DNF Kristen Crupi RAGNAROK RACING
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Williams STANELY
2 Brian Myers HODALA
3 Craig Etheridge RALEIGH CLEMENT
4 Seth Davis ALKI/RUBICON
5 Matt Zanner INDEPENDENT FABRICATION
6 Aaron Huebner HODALA
7 Scott Alexander FANATIK BIKE
8 Brendan Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
9 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLE
10 Pete Groblewski EXPERTO CREDE
11 John Stambaugh ALKI/RUBICON
12 Joseph Mullan EXPERTO CREDE
13 Ian Mackie ALKI/RUBICON
14 David Stonich ALKI/RUBICON
15 Randy Salamon HODALA
16 Maxwell Kullaway PCP/STANLEY/333FAB
17 Cunningham Karl EXPERTO CREDE
18 Josh Cohen SOFT LIKE KITTEN
19 Tyler Smith NUUN ACTIVE HYDRATION
20 Dylan Carney SOFT LIKE KITTEN
21 Doug Graver MAFIA RACING NW
22 John Whitenack SOFT LIKE KITTEN
23 Greg Heath HODALA
24 Joe Hamilton HODALA
25 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
26 , bryan clark Smith THE OWLS ARE NOT WHAT TH
27 Brett Foster HODALA
28 Glenn Soja TEAM STANLEY
29 Dan Peterson SECOND ASCENT
30 Peter Hall BLUE ROOSTER SMC
31 John Drenning FISCHER PLUMBING
32 David Cook OLD TOWN BICYCLES/STATE
33 Gary Tegantvoort MONTLAKE BICYCLE SHOP
34 Zach Daab HUP UNITED
35 Jacob Sheppard
36 Derek Blagg HUP UNITED
37 Jim Wood ALKI/RUBICON
38 David Mahoney HODALA
39 Zack Phillips TEAM STANLEY
40 Travis Kubicek COG NATIVES
41 Kyle Smith CYCLOCROSSRACING.COM
42 Mike Rolcik RAGNAROK RACING
43 Charlie Clay SOFT LIKE KITTEN
44 Josh Tanner
45 Tim Hubner BFF CYCLING
46 Nat Pellman HODALA
47 Hahn Rossman ALKI/RUBICON
48 Bill Huggins STANLEY
49 Justin Seckel
50 Brian Koder OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
51 Darren Dencklau BIKESPORT RACING
52 Jeff Anderson STANLEY
53 Adam Leahy BONNEY LAKE BIKE SHOP
54 Paul Priest SYNTHETIC CDOS
55 Nathan Atkins HODALA
56 Andrew Malakoff RECYCLED CYCLE RACING
57 Chad Richmond HAGENS BERMAN
58 Jim Bowes SUCK IT
59 Jason Goodman SWIFT INDUSTRIES
60 John Bissell BLUE ROOSTER
61 Jason Sobottka OLD TOWN BICYCLE
62 Rip Hale RECYCLED CYCLES RACING
63 Robert Higdon SOFT LIKE KITTEN
64 Christian Folk HODALA
65 Ken Austin THE RECYCLE SHOP/IRON HO
66 Ian Searle TEAM DOUBLECHECK
67 Tim Toyoshima RECYCLED CYCLES
68 Dyke, adam Van MCLEOD CONSTRUCTION/PEDA
69 Lawrence Doll BIKEPT
70 Jeff Evans CONFLUENCE/DOUBLECHECK
71 Grayson Smith
72 Jeff Flogel FISCHER PLUMBING CYCLING
73 Matthew Kanaly
74 Dave Kimble UNATTACHED
75 Brian Busken TEAM SEAGAL
76 Eric Holm
DNF Guy Tucker IJM.ORG
DNF Brian Glass TEAM STANLEY
DNF Andy Skalet SOFT LIKE KITTEN
DNF Erik Rath SOFT LIKE KITTEN
DNF Ryan Williams HODALA
DNF Robert Trombley EXPERTO CREDO-RALEIGH
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 16   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenni Gaertner MOTOFISH RACING
2 Tamara Donnelly GREGG'STREK RACING
3 Jodi Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
4 Lindsay Felker HODALA
5 Jenny Dallas BIKESALE.COM
6 Heidi Wood ALKI/RUBICON
7 Hidi Cramer SOFT LIKE KITTEN
8 Marcy