Log In
Blind Date at the Dairy #5 • Oct 17 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Eshleman
2 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
3 Cory Solovewicz
4 Andy Armstrong Sunset Cycles
5 Sean a Carline
6 Ryan Paddock
7 David Miller Team Lazy Tarantulas
8 Meadow Lacy
9 Quinn Martin
10 Eric Stotts Camas Bike and Sport
11 Matthew Reid
12 Cameron Keeney
13 Eric Mellencamp SWEAT360
14 Tom Brougham
15 Mark Newberry
16 Dustin Schneider
17 Ken Finch Team S+M
18 Michael Corwin
19 Doug Bredall
20 Paul Gronke
21 Quasar Bennett Hapi-Go!
22 Benjamin Tomkins
23 Donald Suhr
24 Eric Lockovitch
25 Danny Pettit
26 Russ Watt
27 Aaron Guffey
28 Sean Williams
29 Carl Steinke
30 Michael Costa
31 Scott Oitto
32 David Backes
33 Max Holfert
34 Andy Poorman CAPA-Soraz Racing
35 Nate Mckeown
36 Mike Jolliffe
37 Chris Baker
38 Geir Eide
39 Jeff Chochen
40
41 Chris Conley Camas Bike and Sport
42 Michael Ard
43 Anthony Sheedy
44 Steve Pike
45 Bill Holmes
46 Jonathan Lovenguth
47 Dean Lee Portland Velo
48 Will Seymour
49 Nate Frost Team Slow
50 Craig Diehl
51 Mike Dahlstrom
52 Albyn Jones
53 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
54 Ray Hamness
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Smith
2 Sarah Cunningham
3 Jessica Gill
4 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Emily Marshall
6 Colleen Douglas
7 Katherine Buss
8 Karyn Gibbs gibson
9 Carla Bray SWEAT360
10 Robin Stancliff SWEAT360
11 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
12 Erin Graves
13 Maria Patla River City Bicycles
14 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
15 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
16 Gina Williams Camas Bike and Sport
17 Courtney Stella
18 Mary Bullard
19 Lisa Lucchesi
20 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
21 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
22 Catherine Gould
DNF Misti Powell
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Owen Szwaya bicycleattorney.com
4 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
5 Clayton Bakke
6 Nathanael Hart Hapi-Go!
7 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
2 Ian Jackson
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Izaak King
5 Brady Stotts Camas Bike and Sport
6 Danny Shapiro
7 Zach Durst
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Sharon Hart Hapi-Go!
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
4 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Janessa Wilson Hapi-Go!
3 Madison Pettit
4 Lauren Gill
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Thomas Cody Rapha Racing NW
4 Jeffery Otto Sunset Cycles
5 Chad Smeltzer crank
6 Shannon Boroff bicycleattorney.com
7 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Quinn Jackson DNR Cycling
9 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
10 Eric Lanners Team S+M
11 William Zale West End Bikes/Specialized
12 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Robert Christensen Team S+M
14 Johnny Burrell
15 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 Tom James bicycleattorney.com
17 Vern Krist Showers Pass
18 Mark Hildebrandt Portland Velo
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Erik Luebkert
DNF Jonathan Vinson Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Meier Cyclepath Racing
2 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
3 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
4 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
5 Matt Radich Dr Will Bar
6 Lloyd Connelly DNR Cycling
7 Raymond Crepeau
8 Tim Plumb
9 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
10 Matthew Smith Hammer Velo
11 Daniel Gonzalez Team S+M
12 Andy Meeks bicycleattorney.com
13 Daniel Macnaughton Cyclepath Racing
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
15 David Pryor
16 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
17 Rick Boston Bellovaci United
18 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
19 Matt D'elia Upper Echelon Fitness: Sports Medic
20 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
22 Andy Platt
23 Scott Mcknight crank
24 Richard Desmond Evolution Racing Team
25 Michael Dehner
26 Charles Barrett Cyclesport.com
DNF Juston Manville
DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hyde
2 Michael Gallagher
3 Shannon Skerritt
4 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
5 Chris Snyder bicycleattorney.com
6 Leland Gilmore
7 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
8 James Ceccorulli
9 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
11 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
12 Jeremy Russell bicycleattorney.com
13 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles
14 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
15 Julian Deiss
16 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
17 Robert Thayer bicycleattorney.com
18 Troy Sexton
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
2 Andrew Hawley Lost Highway
3 Allen Hardin
4 Danny Weikel
5 Brennan Gilbert Hammer Velo
6 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
7 Josiah Zukowski Filth and Fury
8 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
9 Adam Engelmeyer
10 Jonathan Perlman Filth and Fury
11 Jonathan Kuipers Team S+M
12 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
13 Jonathan Buck
14 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dr Will Bar
2 Daniel Carter
3 Erik Denninghoff DNR Cycling
4 Kyle Kruger
5 Justin Brauner
6 Andrew Lynch
7 Scott Heinz
8 Dennis Stafford
9 Mark Desbrow
10 Sean Kellogg Ruckus Test Team
11 Bruce Siefker Planet X p/b On One
12 Scott Smith
13 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
14 Jon Williams
15 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
16 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
17 Brian Wielenga
18 Ian m. Summers
19 Kevin Brown
20 Charlie Parrott
21 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
22 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
23 Rutherford Brakke-pound
24 Mike Carnes
25 Ben Tabor
26 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
27 Anthony San filippo
28 Jesse Boudart
29 Ryan Marquardt
30 Mark Van bergen
31 Robert Axel anderson
32 Tomas Quinones Team Slow
33 Stephen Carter The Spokesmen
34 Carl Smith
35 Joshua Hatch
36 Chance Fischer
37 Sean Hunter
38 Jimmy Gladish
39 Robert Bennion Sunset Cycles
40 Brandon Day
41 Eric Anderson
42 Brian Hart sr Hapi-Go!
DNF John Ayres
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Chung Chinook Cycling Club
2 John Martin Team Lazy Tarantulas
3 Travis Purser
4 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
5 Drew Coleman Hammer Velo
6 Adam Ward
7 Matt Hooge
8 Banjo Weymouth
9 Kurt Snyder The Spokesmen
10 Mike Albright
11 Bill Richmond
12 Geoff Grummon Team Western Bike Works
13 Ed Fischer Camas Bike and Sport
14 Seth Daniels Cyclesport.com
15 Damon Schaefer
16 Peter Rueegger Team Mudman
17 Ron Silverman
18 Jason Bietz River City Bicycles
19 David Smith
20 Steve Van bergen
21 Tyson Hart Filth and Fury
22 Jon Coney
23 Steve Murcott
24 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
25 Steve Lacey
26 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
27 Ralph Schultz
28 Michael Zoormajian
29 Tom Palke Team Mudman
30 Greg Witt
31 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
32 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
33 Paul Barlow
34 James Bender Beaverton Bicycle Club
35 Jeffrey Volk DNR Cycling
36 Mark Thomas
37 Chris Compton
38 John Nicholas DNR Cycling
39 Carl Davison
40 Paul Devries Filth and Fury
41 Matt Molzan Old Town Bicycles
42 Charles Barrett
43 Brian Powell
44 Matthew Case
45 David Gratke Showers Pass
46 Jamie Gilchrist Portland Velo
47 David Bussey Showers Pass
48 Joey French Team Slow
49 Dean Durfee
50 Jack Trumbull
51 Brad Ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
52 Jeremy Hudson
53 Andy Casebeer Team S+M
54 Bjoern Brunner
55 Tom Brougham
56 Richard Kilshaw
57 Erick Vargas
58 Ben Green Team Mudman
59 Dante Solano DNR Cycling
60 Steven Soto
61 Scott Duddridge
62 Matt Haughey Buy Local Cycling
63 Ben Salzberg Team Slow
64 Alex Croy The Spokesmen
65 Mike Reddig Camas Bike and Sport
66 Scott Bump
67 Chris Haskell
68 Patrick Meigs Team Mudman
69 Edward Knight Camas Bike and Sport
70 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
71 Devin Flynn Half Fast Velo presented by Ninkasi
72 Chris Valencia Team S+M
73 Peter Chapman
74 Edward Lanton
75 Robert Stefanowicz
76 Bryan Trueworthy Stumptown Cycling Club
77 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
78 David Keeney Team S+M
79 Andrew Kaylor
80 Gary Holm
81 Todd Mobley Camas Bike and Sport
82 Brett Laney
83 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
84 Einar Traa Portland Velo
DNF Kyle Stancliff SWEAT360
DNF Jon Gove
DNF Michael Clark
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 74  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Johnson Green Submarine Records
2 Brian Kesselman
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 David Boerner Ruckus Test Team
5 Steven Beardsley Gentle Lovers
6 Bo Thunell
7 Greg Adams Cyclepath Racing
8 John Gulick Green Submarine Records
9 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
10 Brian Lynch Dr Will Bar
11 Christian Reed Green Submarine Records
12 Shawn Small Ruckus Test Team
13 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
14 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle
15 Rich Rosko Hammer Velo
16 Ryan Barrett
17 Arlo Varri
18 Kevin Phomma Trusty Switchblade
19 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
20 Damon Dimick
21 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
22 Christopher Burge Human Powered
23 Brian Hart jr. Hapi-Go!
24 Chris Mccraw Team Slow
25 Brian Puskas
DNF Scott Jerger
DNF James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Ken Hahn
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles
2 Kim Matheson Team S+M
3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
4 Natalia Gardiol Chica Sexy
5 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink
6 Mielle Blomberg Team S+M
7 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters
8 Laurie Hotovy Team S+M
9 Susannah Hart Hapi-Go!
10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
11 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
12 Sharon Hart Hapi-Go!
DNF Cindy Lewellen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
2 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
3 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Allison Medellin Hammer Velo
5 Hannah Tyler Human Powered
6 Kate Massey Filth and Fury
7 Josie Norris Super Relax Concept
8 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
9 Stephanie Hahn
10 Janelle Bickford
11 Robin Gumpert Filth and Fury
12 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
13 Kate Ayres
14 Alynda Lingwood
15 Suzy Renn Team Slow
16 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
17 Jennifer Hagen crank
18 Erinne Goodell Team Slow
Finishers: Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Rice
2 Julie Deal Beermongers Cycle Club
3 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medic
4 Pj Houser
5 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Cat Moscibrocki
7 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Whitney Mount
9 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
10 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Kristin Bott Team Slow
12 Melissa Cate
13 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Mckayla Garrett SWEAT360
15 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Lisa Campbell
17 Lindsey Kuipers
18 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Sandy Nguyen Green Submarine Records
DNF Evelyn Kim
Finishers: Cat ?: 20