Log In
Cross Crusade: Rainier • Oct 14 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
4.5
4
4
5.8
Overcast, 61 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
4.5
Moisture
4
Accel
4
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Sunderland
2 Sean a Carline
3 John Napier Camas Bike and Sport
4 Ryan Morgan
5 Jason Ladwig
6 Zachary Jossy
7 Bryan Foster
8 Stephen Carter The Spokesmen
9 Devan Dunn
10 David Miller Team Lazy Tarantulas
11 Aneel Nath
12 Josh Snyder
13 Barrett Reiner
14 Tim Valent
15 Nick Besson
16 Sean Schulz
17 Mark Nielsen Sunset Cycles
18 Nathan Skidmore
19 Dawson Cabbage
20 Tom Kahl
21 Terrance James
22 Aaron Guffey
23 Tom Bragham
24 Matthew Wagoner
25 Elisabeth Mahoney
26 Honora Englander
27 Cameron Parmelee
28 Danny Pettit
29 Adam Bergerson Capitol Velo
30 Phil Devasto
31 Peter Iverson
32 Eric Koegler
33 Brian Jones
34 Chopp
35 Tom Kay
36 Christopher Nelsen Joe Bike
37 Paul Schneider
38 Chad Fischer SWEAT360
39 Neil Kranz
40 Matthew Mccoy
41 Leigh Capozzi
42 Kevin Hace
43 Cookie Arrington
44 Meghan Cyr
45 Haley Dillon
46 John Petherbridge
47 Ed Hanna
48 Andrew Cannella
49 Kyle Harless
50 Jed Brintzenhoff
51 Sara Morrissey
52 Tyson Silva
DNF Mark Kranz
DNF Seamus Hartman
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaylee Jenness
2 Paisley Meekin
3 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Erin Harrison
5 Stephanie Roulan
6 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
7 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized
8 Natalie Albright
9 Laura Craig-bennett
10 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
11 Maria Patla River City Bicycles
12 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
13 Jane Thanner Rebound/Tireless Velo
14 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
15 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
Finishers: Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Brennan Wodtli
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
5 Shannon Skerritt
6 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
7 Graham Howard
8 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
9 Brad Winn Team S+M
10 Stephen Hyde
11 James Ceccorulli
12 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside
13 Patrick Means Team S+M
14 Ian Brown River City Bicycles
15 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
16 Donald Reeb
17 Cary Miller Gentle Lovers
18 Leland Gilmore
19 Ross Brody Buy Local Cycling
20 Scott Bradway Team S+M
21 Chris Snyder bicycleattorney.com
22 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
24 Ryan Garner
25 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
26 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
27 Gabriel Linn Trusty Switchblade
28 Tim Reinhart River City Bicycles
29 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
30 Jeremy Russell bicycleattorney.com
31 Ryan Mcglone Boneyard Cycling
32 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
33 Chad Swanson Team S+M
34 Josh Kelley
35 Jesse Luckett Cyclepath Racing
36 Nat Johnson Green Submarine Records
37 Robert Thayer bicycleattorney.com
38 Stephen Glass Jens Voigt's Army
39 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team
40 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
41 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
42 Steve O'neill Cyclepath Racing
43 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
44 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
45 Jeff Ballantine Portland Velo
46 Tim Joslin Cyclepath Racing
47 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
48 Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
49 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
50 Joshua Wright
51 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
52 Dave Messenheimer Green Submarine Records
53 Chris Johnston bicycleattorney.com
54 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 Sean Corey Trusty Switchblade
56 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
57 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
58 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
59 Greg Adams Cyclepath Racing
60 Byron Breeden Guinness Cycling Team
61 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
62 Matt Mahoney Gentle Lovers
63 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
64 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
65 Jonathan Perlman Filth and Fury
66 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Luke Demoe Evviva/Stoemper
DNF Colin Rowan
DNF Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Tony Kic Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
2 Robert k Brown
3 Christopher nicholas Dale
4 Troy Sexton
5 Andrew Hawley Lost Highway
6 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
7 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
8 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
9 Adam Engelmeyer
10 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
11 Christian Reed Green Submarine Records
12 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
13 Kevin Pinkstaff
14 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
15 Patrick Croasdaile Team S+M
16 James Bradley Rogue
17 Allen Hardin
18 Gary Szalay
19 Ryan Seward
20 Danny Weikel
21 Erik Long
22 Brennan Gilbert Hammer Velo
23 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
24 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
25 Noel Johnson Rogue
26 Justin Burton Bellovaci United
27 Eric Fischer Existential Velo
28 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
30 Bill Larson Cyclepath Racing
31 Antonio Castaneda
32 David Sterry Green Submarine Records
33 Jack Olsen
34 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
35 Chuck Meyer Sunnyside Sports
36 Brett Golden
37 Justin Ferry Bike Gallery Mountain Corps
38 Jonathan Kuipers Team S+M
39 Christian Martin River City Bicycles
40 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing
41 Jonathan Buck
42 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
43 Jon Deleonardo Hammer Velo
44 Josiah Zukowski
45 Dan Baier
46 Ben Corbalis
47 Jason Britton
48
49 Stuart Elgin
50 Eddie Wang River City Bicycles
51 Tyler Clark
52 John Ayres
DNF Matt Edwards
DNF Ben Schultz
DNF Matt Danielson
DNF Drew Coleman Hammer Velo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Ruszel
2 Jason Hill
3 Ian Kenny
4 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
5 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
6 Sean Burles Team S+M
7 Brian Hobelman Trusty Switchblade
8 Peter Blenkiron
9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
10 Mike Tomlinson
11 Tim Plumb
12 Soren Clark
13 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
14 Erik Denninghoff DNR Cycling
15 Daniel Carter
16 Justin Brauner
17 Jon Williams
18 Maxwell Merkle
19 Brian Pinkstaff
20 Kyle Kruger
21 Daniel Recordon
22 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
23 Patrick Hultgren
24 Matt Hooge
25 Scott Heinz
26 Tristan Kern
27 Michael a Shearer
28 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
29 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
30 Brian Wielenga
31 Alex Bigazzi
32 Robert Axel anderson
33 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
34 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
35 Patrick Reedy
36 Kevin Brown
37 David Hymans Metropolis Cycle Repair
38 Christopher Muhs
39 Paul Schipper
40 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
41 Adam Moore
42 Jeff Chochon
43 Ryan Mcginnis Tensegrity PT Cycling
44 Brett Boyles
45 Hollis Brake Tensegrity PT Cycling
46 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
47 Meadow Lacy
48 Ben Tabor
49 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
51 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
52 Chris Bathke
53 Wick Ashley
54 Chris Roberts
55 Robb Farrington
56 Anthony San filippo
57 Jesse Kinlaw
58 Brian Persons Pacific Power Blue Sky
59 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
60 Tim Bellis
61 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
62 Tim Breault
63 Jesse Boudart
64 Riley Combs
65 Peter Bryant
66 Steve Mccorkle Boneyard Cycling
67 Spencer Mahan
68 Eric Albright
69 Daniel Hynes
70 Andrew Kreps
71 Tommy Fieweger The Spokesmen
72 David Fox Buy Local Cycling
73 Nathan Hilmer Green Submarine Records
74 Adrian Black
75 Richard Fattic Ruckus Test Team
76 Scott France
77 Luis Guera
DNF Kyle Mccall
DNF Mike Selinger
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Parker The Spokesmen
2 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
5 Tony Dirks Rogue
6 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Seth Daniels Cyclesport.com
8 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
9 Ryan Smith Hammer Velo
10 Damon Schaefer
11 Todd Bauch
12 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
13 Rutherford Brakke-pound
14 Martin Schneider
15 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
18 Hans Thygeson
19 Raymond Egan The Spokesmen
20 Nathan Petz The Spokesmen
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Alan Hamilton
23 Stephen Zylstra
24 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
25 Matt Niles
26 Jim Mcguire
27 Luis Palacios Life Cycle Racing Team
28 James Marron
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
3 Javier Colton Bend Endurance Academy
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
6 Ian Jackson
7 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
9 Riley Mccammon Beaverton Bicycle Club
10 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
11 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
12 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
13 Ben Van raalte
14 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
15 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
16 Eben Horacek
17 Linus Clark
18 Donovan Birky WebCyclery.com
19 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
20 Elkin Parker Super Relax Concept
21 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
22 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
23 Brock Emry
24 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport
25 Chase Jamieson Yeti Cycles
26 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
27 Christian Dobbins
28 Skyler Gober
29 Paul Furst Camas Bike and Sport
30 Brennan Pool
31 Max Peters
32 Zachary Murphy
33 Evan Mobley Camas Bike and Sport
34 Henry Brenner
35 Kyler Ervin Capitol Velo
36 Clayton Bakken
37 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
38 Zach Durst
39 Gabe Boatright
40 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
41
42 Taguen Smith
43 Parker Green Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
2 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
3 Anna Peterson Existential Velo
4 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Aubrey Ellerbruch
7 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
8 Juliana Smith Hammer Velo
9 Emily Lahti
10 Lauren Filer
DNF Sara Hill
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 John Bravard Cyclepath Racing
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
4 John Weathers Sunset Cycles
5 John Rollert WebCyclery.com
6 Joe Santos Cyclepath Racing
7 Rich Cramer bicycleattorney.com
8 Ryan Brown Chinook Cycling Club
9 John Mccaffrey Kesho Bicycles
10 Jared Roy Portland Bicycle Studio
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Mike Henry bicycleattorney.com
13 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
14 Brent Casady
15 Aaron Leritz Team S+M
16 John Mitchem West End Bikes/Specialized
17 Matt Cline bicycleattorney.com
18 Ken Reed Green Submarine Records
19 Jeffery Otto Sunset Cycles
20 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
22 Spencer Moersfelder River City Bicycles
23 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
24 Todd Stewart
25 Shannon Boroff bicycleattorney.com
26 Dan Porter Cyclepath Racing
27 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
29 Erik Long
30 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
31 Andrew Reed River City Bicycles
32 Jeff Struele
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
35 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Scott Brown
37 Eric Lanners Team S+M
38 Chad Smeltzer crank
39 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
40 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
41 Doug Evans bicycleattorney.com
42 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
43 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
45 Brian List Bike Central
46 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
47 Quinn Jackson DNR Cycling
48 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
49 Johnny Burrell
50 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
51 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 David Ripp West End Bikes/Specialized
53 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
54 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
55 Harald Graham Evolution Racing Team
56 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
57 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
58 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
59 Bret Berner River City Bicycles
60 Juston Manville
61 Pete Zlatnik
62 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
63 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Nate Magaret Rapha Racing NW
DNF Brian Foresta Filth and Fury
DNF Ian Leitheiser Cyclepath Racing
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF William Alcorn BikeFlights.com
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
2 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
3 Todd Lewis
4 Jason Zadow Filth and Fury
5 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
6 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Matthew Westermeyer
8 Lloyd Connelly DNR Cycling
9 Daniel Gonzalez Team S+M
10 Raymond Crepeau
11 Scott Willson Gentle Lovers
12 Brian Hopkins
13 Dave Cockburn
14 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
15 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
16 Matthew Smith Hammer Velo
17 Eric Vickers
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
19 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
20 Christopher Smith Hammer Velo
21 Jeff Boehlke The Spokesmen
22 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
23 Andy Letourneau River City Bicycles
24 Curtis Loeb Hammer Velo
25 Nicholas Leritz Team S+M
26 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
27 Matt Montagne Nike Cycling
28 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
29 Ricardo Medina Rogue
30 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
31 Andy Leritz Team S+M
32 Ted Byram bicycleattorney.com
33 Steve Popp
34 Matt Radich Dr Will Bar
35 Phillip Ohnstad
36 Satoru Igarashi
37 Chris Nelson Green Submarine Records
38 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo
39 Kenneth Pace Team S+M
40 Paul Kelly Stumptown Cycling Club
41 Larry Chow Portland Velo
42 James Braun
43 David Rasca Buy Local Cycling
44 Mark Widlund The Spokesmen
45 Scott Mcknight Team Western Bike Works
46 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
47 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
48 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
49 Wally Hockman WebCyclery.com
50 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
51 Ile Powell Team S+M
52 Joss Moore Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
53 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
54 Brian Schiller Guinness Cycling Team
55 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
56 Greg Gohman
57 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
58 Shane Parker
59 Douglas Johnson
60 Daniel Boatright
61 Ryan Linville
62 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
63 Rick Boston Bellovaci United
64 Eddie Wang River City Bicycles
65 Robert Trombley
66 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
67 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
68 Guy Smith
69 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
70 Danny Knudsen bicycleattorney.com
71 Leland Jossy
72 Charles Barrett
73 Robert Marti SWEAT360
74 Tom Bird Planet X p/b On One
75 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Erick Vargas
77 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
78 Judson Mccauley The Spokesmen
DNF Alan Reaume
DNF Michael Blackard
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat ?: 67  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Steiner Boneyard Cycling
2 Kerry Halligan
3 Andrew Filer
4 Brent Sherry Human Powered
5 Troy Clear
6 David Hewett The Spokesmen
7 Kyle Stancliff SWEAT360
8 Michael Kosmala Team S+M
9 Tim Shannon
10 Jason Hight
11 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
12 Paul Souders
13 Thomas Royce The Spokesmen
14 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
15 Jason Musengo
16 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
17 James Williams
18 Ryan Morrisey The Spokesmen
19 Judd Eustice Team S+M
20 Rob Kerr Boneyard Cycling
21 Marc Lutz Scorpius Cycles
22 Dennis Stafford
23 Eric Wilson
24 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
25 Rob Russell SWEAT360
26 Kurt Snyder The Spokesmen
27 Curtis Milander Filth and Fury
28 Eric Pool
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 Kevin Dickson
31 Mark Desbrow
32 John Martin Team Lazy Tarantulas
33 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
34 Greg Witt
35 Matthew Jetton
36 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
37 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
38 Colin Cunningham
39 Ben Mcleod
40 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
41 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
42 Giles Rickett
43 Todd Mobley Camas Bike and Sport
44 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
45 Tom Palke Team Mudman
46 Doug Brecht Team Western Bike Works
47 Jeff Garrett SWEAT360
48 Jeffrey Volk
49 Greg Shaffer
50 Sean Vali Nike Cycling
51 Brian Carrico The Spokesmen
52 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
53 Steve Black
54 Oliver Fritsch
55 Sean Denney bicycleattorney.com
56 Ryan Temple Beermongers Cycle Club
57 Sean Fields
58 Terry Hamness Camas Bike and Sport
59 Darrell Jamieson
60 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
61 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
62 Michael Clark
63 Jeff Spencer Team S+M
64 Ryan Paddock
65 Mark Reis
66 Gabriel Cabatic
67 Mark Chasse
68 Mark Mcmurtry Bellovaci United
69 Eric Evans
70 Eugene Rinehart
71 Paul Devries Filth and Fury
72 Mike Taylor
73 Kevin Cashatt
74 Jonathan Modie Team S+M
75 Doug Bredall
76 Jim Peters
77 James Webb Beaverton Bicycle Club
78 John Obrien
79 Burk Weiss Portland Velo
80 Tom Nilan
81 Noah Winchester
82 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
83 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
84 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
85 Eric Hagstette
86 Andy Morris
87 Stewart Schesnack
88 Banjo Weymouth
89 Josh Spivey
90 Keith Leavitt
91 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood
92 Wayne Nussbaum
93 Scott Hamness
94 Dante Solano DNR Cycling
95 Dwayne King Portobello-A Better Cycle
96 Peter Hettinga SWEAT360
97 David Arndt
98 Chris Scuglia Trusty Switchblade
99 Austin Ramsland Super Relax Concept
100 James Bender Beaverton Bicycle Club
101 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill
102 Benjamin Wright
103 Eric Mellencamp SWEAT360
104 Matt Meskill
105 Ron Silverman
106 Brian Hansen
107 Ron Grimas
108 Mike Meier Camas Bike and Sport
109 Ryan Schimpf
110 Grant Rochelle
111 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
112 Matt Thiefelder The Spokesmen
113 Ben Green Team Mudman
114 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
115 Joel Morrissette Portland Velo
116 Ryan Mcintyre
117 Ethan Fuld
118 Andrew Minson
119 Richard Kilshaw
120 Jeff Dill
121 Seth Daniels Cyclesport.com
122 Rich Hannah Team Mudman
123 Chris Compton
124 Andy Barram Boneyard Cycling
125 Alex Croy The Spokesmen
126 Hugh Davis
127 Kevin Veaudry casaus
128 Brian Powell
129 Dana Swisher
130 Chris Barney Therapeutic Associates PDX Cycling
131 Thomas Gugg
132 Steven Soto
133 Ted Mann Scorpius Cycles
134 Scott Bump
135 Russell Gober
136 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
137 Troy Konigwilcox Team S+M
138 Robert Stefanowicz
139 Jeff Birdsall
140 Chris Valencia
141 Marcelo Brodehl
142 Eric Meier
143 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
144 Peter Nielsen Sunset Cycles
145 Bjoern Brunner
146 Matthew Dixon Filth and Fury
147 Matt Capozzi
148 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
149 Darren Pennington
150 John Williams
151 David Bussey Showers Pass
152 Jeff Morrell
153 Brett Lavey
154 Derek Wolfe SWEAT360
155 Jeffrey h Garrett Scorpius Cycles
156 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team
157 Todd Harple
158 Dave Wingard
DNF Scott Mccall
DNF David Anderson Boneyard Cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 136  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Otto Sunset Cycles
2 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 John Wilson Pacific Power Blue Sky
4 Terry Knight
5 Kurt Robinson bicycleattorney.com
6 William Goritski Rebound/Tireless Velo
7 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
9 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
10 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
11 William Zale West End Bikes/Specialized
12 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
13 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
14 Tim Ellerbruch
15 Greg Talbert Rapha Racing NW
16 Tom James bicycleattorney.com
17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
18 Andrew Peterson Existential Velo
19 Rick Upton Team Western Bike Works
20 Michael Smith
21 Rick Gregory
22 John Napier Camas Bike and Sport
23 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
24 Kevin O'connell Hammer Velo
25 Gary Johnson
26 Peter Spir Team S+M
27 Michael Mann
28 Hugh Givens bicycleattorney.com
29 Steven Miller
30 Mark Hildebrandt Portland Velo
31 Andrew Meigs
32 Stan Kiefer Boneyard Cycling
33 Dave Luoma Guinness Cycling Team
34 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events
35 Tracy Marks
36 Richard Slingsby River City Bicycles
37 Stephen Gomez Super Relax Concept
38 John Obrien Evolution Racing Team
39 Vern Krist
40 Michael Gohman
41 Jeff Melson
42 Michael Mclandress Boneyard Cycling
43 John Nicholas DNR Cycling
44 Scott Stapleton
45 Charles Linke
46 Evelyn West Team S+M
47 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Brad Pinkstaff
49 Scott Mccoy Oregon Bike Shop Racing Team
50 Susan West
DNF Bob Brenner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Russell Speirn Portland Velo
4 Terry Atwood Portland Velo
5 Bob Daugherty
6 Steve Rearden
7 Malcolm Johnson Portland Velo
8 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Max
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Margie Bradway Team S+M
5 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Jaini Vs-crawford
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com
8 Meg Hamilton
9 Virginie Calme Cyclepath Racing
10 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
11 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo
12 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo
13 Ann Kennedy bicycleattorney.com
14 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
15 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
16 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com
3 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
4 Nicole Strong Sunnyside Sports
5 Martha Paulus Buy Local Cycling
6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
7 Julie Kramer Team S+M
8 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Suzy Renn Team Slow
10 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 Ann Leaf Showers Pass
12 Ashley Madison
13 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Jennifer Hagen crank
DNF Cassie Nobbs
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Angela Horton gapay Hammer Velo
3 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
4 Katherine Christensen
5 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
6 Pam Reid Team Rose City
7 Shannon Holt Super Relax Concept
8 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team
9 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Susan Moote RAO/Imperial River Racing
11 Trish Kirchnoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Melanie Pratt Portland Velo
13 Carol Pelmas
14 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
15 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
16 Renee Pype Team S+M
17 Loraine Blake Guinness Cycling Team
18 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper
2 Chris Snyder bicycleattorney.com
3 Leland Gilmore
4 Ross Brody Buy Local Cycling
5 Brian Kesselman Cyclesport.com
6 Paul Lacava Giant
7 Andy Redden
8 Bo Thunell
9 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
10 Randy Salamon
11 Landon Masterfield
12 Sal Collura SLOCUM Race Team
13 Josh Armagost
14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
15 Jacob Furniss
16 Nick Gibson
17 John Mccaffrey Kesho Bicycles
18 David Burke Trailhead Coffee Roasters
19 Jake Rosenfeld
20 John Gulick Green Submarine Records
21 Trevor O'neal Gentle Lovers
22 Benjamin Farver
23 Justin Tutor Trailhead Coffee Roasters
24 Ethan Furniss
25 Andy Meschke
26 Brian Lynch Dr Will Bar
27 Dylan Vanweelden
28 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
29 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle
30 Darrin Joos Bike Gallery Mountain Corps
31 Lloyd Connelly DNR Cycling
32 Hahn Rossman
33 Boone Tompkins
34 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
35 James Colbert
36 Kyle Von hoetzendorff
37 Eric Wittinger
38 Christopher Burge
39 Greg Johnson
40 Erik Denninghoff DNR Cycling
41 Daniel Pasley
42 John Howe Team Beer
43 Jacques Lafortune
44 Arlo Varri
45 Mark Biedrzycki
46 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
47 Jason Reynolds
48 Brandon Rothauge Planet X p/b On One
49 Daniel Powell
50 Quinn Jackson DNR Cycling
51 Tom Rousculp
52 Damon Dimick
53 Juston Manville
54 John Nicholas DNR Cycling
55 Tomas Quinones Team Slow
56 James Webb Beaverton Bicycle Club
57 James Wilson
58 Chris Mccraw Team Slow
59 Christopher Merkel
60 Jared Mcclintock
61 Bob Libby Oregon Bike Shop Racing Team
62 Stewart Breck
63 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
64 Suzy Renn Team Slow
65 Kristin Bott Team Slow
66 Cassie Nobbs
67 Abby Bohannan
70 Todd Foreman-kinder Showers Pass
DNF Michael Fletcher Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Owen Daly
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown rider Portland
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brigette Brown River City Bicycles
2 Tina Brubaker
3 Laura Winberry