Log In
Back to Basics Cyclocross Series • Sep 26 2012
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 61 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Williams Alexander Dawson School
2 Ryan Campbell
3 Patrick Murphy Routine Leg Works
4 Alex Wright
5 Jake Martat
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Heinrichs Alexander Dawson School
2 Buck Thompson Alexander Dawson School
3 Sage Thomas Alexander Dawson School
4 Jacob Goldman Alexander Dawson School
5 Ashton Walden Alexander Dawson School
6 Connor Criswell Alexander Dawson School
7 Martin Prchal
8 Max Ollig Alexander Dawson School
9 Elliot Scribner Alexander Dawson School
10 Devon Campbell Alexander Dawson School
11 Donovan Muniz Alexander Dawson School
12 Sterling Sopor Alexander Dawson School
13 Zachary Somerville Alexander Dawson School
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Petra Schmidtmann Black Sheep Cycles
2 Bella Macarelli
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Soper Alexander Dawson School
2 Cammie Mitchell
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Braden Kappius Clif Bar
2 Tim Allen Feedback Sports Racing
3 Jesse Swift Gates Carbon Drive
4 Matt Lyons Green Mountain Sports Velo
5 Kristoffer Nielsen Boulder Cycle Sport
6 Adin Baird BJC/Tokyo Joe's Junior Development
7 Ophir Sefiha Primal - 1st Bank
8 Andrew Sprafke Rocky Mountain Racing
9 Evan Wasserman Wilderness Sports
10 Brent Anderson Great Divide Brewing Company
11 Thomas Meiser
12 William Ciacci Ronin Racing
13 Michael Burton Mix1
DNF Steve Hageman Ronin Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ford
2 Maxl Freeman Black Sheep Junior Cycling
3 Ed Oliver Team Adrenalin p/b Endurance Perfor
4 Cary Dunn Optimize Endurance Services
5 William Allen Feedback Sports Racing
6 Stephen Fitzgerald Rocky Mountain Road Club
7 Liam Dunn BJC/PANACHE
8 Cormac Dunn BJC/PANACHE
9 Scott Mitchell Rocky Mountain Road Club
10 Michael Welker Primal - 1st Bank
11 Jared Shuttleworth
12 Jerry Natale Team Adrenalin p/b Endurance Perfor
13 Trent Cooper Pedal Pushers Cyclery
14 Duane Marlatt Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
15 Dan Wisdom Cycleton
16 John Brunner
17 Ken Lanham Natural Grocers Cycling Team
18 Brad Woodard Team Body Sync
19 Douglas Borg Primal - 1st Bank
20 Michael Mequi Natural Grocers Cycling Team
21 Volker Orgeldinger Cycleton
22 Ryan Hillard Frites En Mayo Velo Club
23 David Ross
24 John Shearer Routine Leg Works
25 Samer Khodor Natural Grocers Cycling Team
26 Jason Kolar Cycleton
27 Michael Beck Routine Leg Works
28 Jeff Payne
29 Sean Steeves RockyMounts~Izze Racing
30 Jeffrey Smith Boulder Cycle Sport
31 Mark Klatke Team Evergreen Racing
32 Gordon Hirsch
33 Ronald Weber Pedal Pushers Cyclery
34 Lynn Bush Tough Girl Cycling
35 Thomas Seybold Team Evergreen Racing
36 Nicholas Phipers
37 Michael Sobol
38 Vincent Agnello Arrow Bicycle
39 Richard Visscher Frites En Mayo Velo Club
40 Michael Spak Schwab Cycles Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Haas Black Sheep Junior Cycling
2 Brad Neagos Natural Grocers Cycling Team
3 Walter Zitz Sonic Boom Racing
4 Jeff Leischner Natural Grocers Cycling Team
5 Ryan Murphy Routine Leg Works
6 Aaron Macarelli Sonic Boom Racing
7 Andrew Sterner The Natural Way Racing Team
8 Dan Orlinski
9 Doug Dupuie
10 Brad Fentress
11 Alexander Dismore Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
12 Robert Walshaw TLR Cycling
13 David Ross
14 Colin Vito Feedback Sports Racing
15 Robert Campbell
16 Scott Daub TLR Cycling
17 Conor Tuttle Team Evergreen Racing
18 Unknown Rider
19 Anthony Cyr
20 Unknown Rider
21 Steven Caughlin Giant Cycling World p/b RMSS
22 Scott Cope
23 Broc Thompson
24 Greg Scott Independent Fabrication Racing
25 Mark Mills Team Body Sync
26 Joseph Strandell Natural Grocers Cycling Team
27 Rob Inglis
28 Scott Wilkonson
29 Shane Callahan
30 Jonathan Hart
31 Jeremy Nelson
32 Brian Liedke
33 Unknown Rider
34 Christian Williss Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
35 James Phelps
36 Dave Jardinico
37 Collin Bantle University of Denver
38 Eric Brandt Giant Cycling World p/b RMSS
39 Jack Doherty Black Sheep Junior Cycling
40 Jason Douglass Boulder Cycle Sport
41 Ken Depinto International Christian Cycling Clu
42 Joshua Marceau
43 Tyler Hardie
44 Chris Shamis Green Mountain Sports Velo
45 Unknown Rider
46 Darren Hanger Natural Grocers Cycling Team
47 David Fitzpatrick TLR Cycling
48 Michael Sobol
49 Joshua Schwiesow Horizon Organic / Panache Elite Cyc
50 Scott Shepherd
51 Richard Pickering Louisville Velo Club/ Team Louisvil
52 Unknown Rider
53 Unknown Rider
54 Cary Dunn Optimize Endurance Services
55 Richard Shall PSIMET/Zilla Racing
56 John Herbert PSIMET/Zilla Racing
57 Ben Saunders Blue Sky Velo
58 David Edwards
59 David Shaw
60 Scott Dubuke
61 David Criswell
62 David Bayendor
63 John Combs Boulder Cycle Sport
64 John-david Crais
65 Domenic Santilli
66 Kurt Blair Durango Wheel Club
67 Jim Griffiths
68 Troy Smith
69 Thomas Wilcox Boulder Cycle Sport
70 Jeremiah Crane
71 Chad Wright
72 Jason Gardner
73 Keith Bovee
74 David Mitchell
75 Gary Harty
76 Robb Fort
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 61   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Gates Carbon Drive
2 Nick Orticelle Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
3 Chris Mcgee Feedback Sports Racing
4 Justin Sheldon
5 David O'Brien
6 Chad Meinert Routine Leg Works
7 Scott Larsen Routine Leg Works
8 Jamie Elsasser Routine Leg Works
9 David Kilmoyer Routine Leg Works
10 Mark Mills Team Body Sync
11 Dustin Jackson Primal - 1st Bank
12 Colin Mckernan Feedback Sports Racing
13 Joseph Strandell Natural Grocers Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlyn Vestal
2 Cristienne Beam Rocky Mountain Road Club
3 Lea Julson
4 Nicole Novembre Tough Girl Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Jones
2 Katie Macarelli TheCyclist-Lawyer.com
3 Jennifer Barbour Frites En Mayo Velo Club
4 Jennifer Obrien
5 Evelyn Calhoun
6 Celeste Riggs Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
7 Zana Buttermorebaca CROSS PROPZ RACING
8 Becky Luna
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 1