Log In
MFG #3: Starcrossed • Oct 6 2012
5.6
1.3
3.1
3.1
2
Clear, 61 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
1.3
Moisture
3.1
Accel
3.1
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Stripes THE RECYCLE SHOP
2 Brandon Savini FISCHER PLUMBING
3 Nate Wybenga UNATTACHED
4 Dayne Kinder
5 Michael Smith
6 Michael Mclane MR CRAMPY'S MULTISPORT
7 Josh Mcbee HARRIOTT SPORTS PERF
8 Matthew Johnson
9 Andy Horn
10 Roger Hall ENDURANCE SPORTS NW
11 Eric Stobin
12 Jeff Reibman
13 Jordan Lucke
14 Ryan Letson
15 Nathan Bohlig
16 Justin Kong RAISE THE BAR
17 John Hauser FISHER PLUMBING
18 Brad Epker
19 Robert Mcmurray
20 Bruce Pence PSYCHO BUNNY RACING
21 Alan Pace CLIF BAR
22 Neil Beaton UNAFFILIATED
23 Justin Pearson
24 Damon Wyatt BIKESPORT
25 Carson Graham
26 Brendan Ferrer
27 Mat Questad
28 George Hebard
29 Mathew Henry-proost
30 Gerry Buan CARDIAC CYCLIST
31 Jaime Pugeda CARDIAC CYCLIST
32 Mark Lovre
33 Alex Scillitani CX RACING.COM
34 Alden Moore
35 Ryan Brown FISCHER PLUMBING
36 Virgilio Espino CARDIAC CYCLIST
37 Calvo, frank Monte
38 Ryan West
DNF Steve Tullis MR CRAMPY'S
DNF John Allwright
DNF Erik Viafore CYCLOCROSSRACING.COM
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Norland
2 Julie Strong TONGUE RACING
3 Rebecca Nelson
4 , la' akea Siverts CONFLUENCE DIGITAL/TEAM
5 Elyse Rowe T-WRECKS
6 Karla Landis
7 Danielle Heitman
8 Angela Brobst
9 Melissa Eamer
10 Alana Holmquist
11 Jane Liles MR CRAMPY'S
12 Nicole Beaudion COG NATIVES
13 Dawn Pace
14 Shannon Cortez INDIGO CHICKEN
15 Hayley Dale T-WRECKS
16 Bianca Sealey
17 Amanda Camp FISCHER PLUMBING CYCLING
18 Nicole Hawkinson UNATTACHED
19 Tammy Preuss
20 Shannon Cumming MOTOFISH
21 Audra Trask UNATTACHED
22 Cilla Marriott CYCLOCROSSRACING.COM
23 Shannon O'neal N/A
24 Abbe Lynch
25 Julie Brumbaugh
DNF Lisa Heilbron
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Welbourn SBR
2 Garett Heitman CLIF/BICYCLE CENTRES EVE
3 Rainer Leuschke BLUE ROOSTER SMC
4 Rich Mcclung HAGENS BERMAN CYCLING TE
5 Michael Dicenso MAFIA RACING
6 Andrew F rigel MAFIA RACING NW
7 Sean Kelsey CYCLE U-POPCAP
8 Bryan Urakawa FISCHER PLUMBING RACING
9 Ryan Denney MAFIA RACING/FELT/PBR
10 Calvin Spranger MOTOFISH RACING
11 Brad Kilcline HSP
12 Matthew Clark RAGNAROK
13 Warren Mcandrew FISCHER PLUMBING
14 Damon Pettinger HAGENS BERMAN CYCLING TE
15 Parker Lund MAFIA RACING NW
16 Rory Shackles HAGENS BERMAN / LAKE WAS
17 Michael Murdin GARAGE RACING
18 Brad Collins MUSETTE CAFE
19 Craig Dillon AUDI
20 Travis Nease AUDI
21 Ryan Perlman KIRKLAND BIKE
22 Chad Berg CYCLE U-POPCAP
23 Gentry Mcgrathy MR CRAMPY
24 LeRoi Smith RAGNAROK RACING
25 Yano Daisuke RAPHA JAPAN
26 Jeff Curtes SPEEDVAGEN
27 Kevin Donovan MR CRAMPY'S
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikos Mills GARAGE RACING
2 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
3 Jeff Cummings JACKS BICYCLE CENTER/HOM
4 Derek Shiers JACK'S BICYCLE CENTER
5 Todd Gallaher GUINNESS CYCLING
6 Chris Adolf SCCA / STARBUCKS
7 David Karman HAGENS BERMAN CYCLING
8 Rocky Crocker TEAM W.A.R.
9 Matt Hill GARAGE/MR.CRAMPY'S
10 Steve Jensen VOLER/ BICYCLE CENTERS
11 John Alving APEX RACING
12 Roy Colven BLUE ROOSTER
13 Brad Laesch AVANTI
14 Ken Harmon FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Jim Peot FISCHER PLUMBING
16 Steven Brady OLD TOWN BICYCLE
17 Rodney Brandon JL VELO/NORTHWEST VELO
18 Rick Heckenlaible AUDI
19 Sean Phillips GARAGE RACING
20 Todd Anderson NONE
21 Robert Trombley EXPERTO CREDO-RALEIGH
22 Craig Undem CYCLE U
23 Chris Jackson AUDI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 18   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Wright JL VELO RACING TEAM
2 Cosmic Miller TEAM DOUBLE CHECK
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Owen REDLINE
2 Steve Fisher HAGENS BERMAN PB RALEIGH
3 Adam Mcgrath HAGENS BERMAN PB RALEIGH
4 Kevin Noiles CYCLOCROSSRACING.COM
5 Ian Crane HAGENS BERMAN PB DBCPHOT
6 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLE
7 Doug Reid CYCLOCROSSRACING.COM
8 Benji Perin SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
9 Kyle Reedy JETSET RACING
10 Nolan Brady OLD TOWN BICYCLE
11 Randy Bott HSPCC
12 John-Christian Flack OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
13 Ben Storrar OLD TOWN BICYCLE
14 Samuel Nicoletti GENTLE LOVERS
15 David O'Brien REVEL CONSULTING/RAD RAC
16 Jeremy Dunn MUDFOOT!
17 Phil Grove HAMMER
18 Jesse Giordano US MILITARY CYCLING
19 Kevin Andrews REBOUND TIRELESS VELO/FS
20 Jason Cemanski APEX RACING
21 Clint Culpepper TEAM BEER
22 Alan Adams HAGENS-BERMAN CYCLING
23 Alex Wilson RECYCLED CYCLES RACING
24 Tyson Lashbrook MAFIA/ FELT/ PBR
25 Eric Comeau TAD HUGHES CUSTOM/ADA WA
26 Benjamin Popper ROCK LOBSTER
27 Conrad Kornmann VIKINGSPORT SEATTLE
28 Darren Marino
29 Ben Horan THE CYCLING HOUSE
30 David Volkert DOUBLECHECK
31 Leif Olson
32 Evan Renwick CYCLE U-POPCAP
33 Wai-ben Wong GLOTMAN SIMPSON CYCLING
34 Aaron Mickels VOLER/BICYCLE CENTER
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler CYCLOCROSSRACING.COM PB
2 Kari Studley REDLINE
3 Jenni Gaertner MOTOFISH RACING
4 Tina Brubaker SPEEDVAGEN RACING
5 Lea Stralka RAGNAROK RACING
6 Emily Eggers BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
7 Ivy Audrain KELLER-ROHRBACK
8 Ingrid Lovitt HELLGATE CYCLERY/KENT BR
9 Elizabeth Hartsoch BFF/DONKELOPE
10 Laura Winberry ELITE ENDURANCE
11 Karyn Abraham BLUE ROOSTER
12 Melanie Lewis CYCLE U-POPCAP
13 Kristen Kelsey CYCLE U-POPCAP
14 Zivin, julie Robertson RECYCLED CYCLES
15 Kele Murdin KELLER-ROHRBACK
16 Natalie Koncz ZUSTER CYCLING
17 Andi Zolton KIRKLAND BICYCYLE
18 Jamie Schoenborn RECYCLED CYCLES RACING
19 Elizabeth Marzolf RECYCLED CYCLES RACING
20 Ellen Ruotsala GROUP HEALTH
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collins Brad MUSETTE CAFÉ
2 Martin Turek AUDI
3 Todd Allen FISCHER PLUMBING CYCLING
4 Ric Cochrane STEPDOWN RACING
5 Ryan Dean FARESTART
6 Brian Bressler PAINCAVE CYCLING
7 Brian Fornes HODALA!
8 John Limbaugh CHINOOK CYCLING
9 Kevin Miller MAFIA PBR RACING
10 Mark Eamer STEPDOWN RACING
11 Jeff Woerner MOTOFISH RACING
12 Scott Matual EXPERTO CREDE
13 Matthew Oseto AUDI
14 Justin Harman WOODINVILLE BICYCLE
15 Randy Manion FISCHER PLUMBING CYCLING
16 Andrew Lamb KELLER RHORBACK
17 Brian Burton AUDI
18 Mark Roughgarden CYCLOCROSSRACING.COM
19 Todd Sahl TEAM STANLEY
20 Joseph Coats 20/20 FUEL
21 Dominic D'angelo VOLER/BICYCLE CENTRES
22 David Lasartemeeks
23 Jc Ramirez UNATTACHED
24 Jake Maedke TREK 29ER CREW
25 Tim Lewis AUDI
26 Matty Larsen MATHEW LARSEN WHEEL BUIL
27 Greg Kauper FARESTART
28 Shannon Kupfer CYCLOCROSSRACING.COM
29 Mark Freda
30 Matt Soja STANLEY
31 Greg Sweney MOTOFISH RACING
32 Jason Dudek SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
33 Michael Emery UNTOUCHED WORLD
34 "jason Bavuso" BIKESPORT RACING
35 John Drenning FISCHER PLUMBING
36 Paul Thompson
37 Gary Ballas
38 Scott Barr JACK'S BICYCLE CENTER
39 Geoffrey Crofoot KELLY ROHRBACK
40 Murray Mclennan
41 Matt Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
42 David Neubeck FANATIK BIKE CLUB
43 Christopher Cumming MOTOFISH RACING
44 Darren Dencklau BIKESPORT RACING
45 David Hull RALEIGH AMERICA
46 Brian Koder OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
47 Joseph Ecker FIRST RATE MORTGAGE
48 Ryan Harrison 20/20 FUEL
49 Erik Anderson OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
50 Lars Pedersen JL VELO RACING TEAM
51 Dean Rogers GARAGE RACING
52 Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN
53 Garth Billstin JL VELO RACING
54 Jason Vandersluis ARLBERG SPORTS
55 Matthew Smith HAMMER VELO
56 Jonathan Sirois ALKI-RUBICON RACING
57 Justin Littell CYCLOCROSSRACING.COM
58 Mark Landsaat RALEIGH
59 Jason Glover CUCINA FRESCA
60 Chris Jackson SEATTLE SUPER SQUADRA
61 Scott Proost CYCLOCROSSRACING.COM
62 Brian Storey ESCAPE VELOCITY
63 Dave Pearson VOLER/BICYCLE CENTER
64 Ulden, dirk Van SHUGAMOMMA MICHELLE'S FL
65 Christian Schmalz VOLER/BICYCLE CENTRE
66 Ryan Vanderloop MAFIA
67 Rob Born BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
68 Mark Bender MOTOFISH RACING
69 Nathan Kiger SECOND ASCENT/RAGNOROK
70 Stefan Mcpherson RENTON CENTER CYCLE
71 Marco Desimone AUDI
72 Brian Palen COLAVITA NM
DNF Alex Ebright STANLEY/PAIN CAVE PRODUC
DNF Dan Doran HSP
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 40   Cat 4: 8   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Johnson TWO WHEELER/ SPECIALIZED
2 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
3 Ron Snyder SET COACHING
4 Pat Weiler CYCLE THERAPY-4 CORNERS
5 Brian Griffin TEAM ALLIANCE/ NORCO BIK
6 Robert Wilson CENTERCYCLE WATCON
7 Earl Zimmermann
8 Francisco Pons FISCHER PLUMBING CYCLING
9 Dave Ryan SCCA/STARBUCKS CYCLING
10 Christopher Mendoza OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
11 Paul Claeys CUCINA FRESCA
12 Kempton Baker BICYCLE ADVENTURES
13 Anthony Whiley JL VELO
14 Alex Votry BLUE ROOSTER
15 Mark Portin CUCINA FRESCA
16 Ben Spencer BLUE ROOSTER
17 Peter Emsky CUCINA FRESCA
18 John Mchale 20/20 FUEL
19 Dave Haugen OLD TOWN BICYCLE
20 Michael Black TEAM STANLEY / 333 FAB
21 Jim O'Brien SECOND ASCENT
22 Michael Thornton FISCHER PLUMBING JET CIT
23 Sam Taagen 20/20 FUEL
24 Andrew Novikoff
25 Trevor Hall CUCINA FRESCA
26 Mark Mirante GARAGE RACING
27 Chris Mahan SECOND ASCENT
28 Tobin Copley ESCAPE VELOCITY / DEVO
29 Jeff Elston VOLER/BICYCLE CENTRES
30 Bruce Roberts NOBLE BIKES
31 Joe Martin MAFIA RACING NW
32 Jay Loder LA BICICLETTA PRO SHOP
33 David Mcintosh
34 Jimmy Vitelli STORMENDURANCE
35 Dave Queen 20/20 FUEL
36 D Parsons MR CRAMPY'S
37 Mike Braaten OLD TOWN BICYCLE
38 Adam Leahy BONNEY LAKE BIKE SHOP
39 Jason Land FISCHER PLUMBING CYCLING
40 Reeve Geary BUE ROOSTER / SPORTS MED
41 Ed King HUTCHES
42 Paul Berkshire RAGNARÖK RACING
43 Angus Robertson AVANTI RACING/BLUE ROOST
44 Brian Gurd I AM NOT TED KING RACING
45 Mulligen, jeff Van ATOMIC RACING / SPEED TH
DNF John Herzog ALKI-RUBICON RACING
DNF Brian Glass TEAM STANLEY
DNF Bob Ling CYCLOCROSSWORLD.COM GRAS
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 26   Cat 4: 4   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosmic Miller DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
2 Buff Hopper TEAM DOUBLE CHECK/CONFLU
3 Bob Agopsowicz CYCLE U
4 James Wagner CYCLE THERAPY-4 CORNERS
5 Kevin Johnson
6 David Bennett VOLER/BICYCLE CENTRES
7 Tim Purcell FISCHER PLUMBING RACING/
8 Donald Lewis LEASE CRUTCHER LEWIS
9 Will Fernyhough FISCHER PLUMBING
10 John Roberts
11 Barry Johnson JL VELO
12 Tom Heywood WAR
13 Eric Mamroth
14 Brian Volkert TEAM DOUBLE CHECK P/B CO
15 Martin Rand AUDI
16 Tim Tarte CXRACING.COM/PSCC
17 Kevin Beshlian 20/20 FUEL
18 Robert Cartwright OLD TOWN BICYCLES
19 Donald Heirman VOLER/BICYCLE CENTRES
20 Greg Heitman DOUBLECHECK
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vos, adam De OAK BAY BIKES WESTSHORE
2 Miles Frank TEAM HAMMER NUTRITION
3 Olivier Humbert HERRIOTT SPORTS PERFORMA
4 Kelly Nowels
5 Tony Pletcher BIKESALE.COM
6 Nick Brown RECYCLED CYCLES RACING
7 Lang Reynolds UNATTACHED
8 Ryan Bibko WSU CYCLING
9 Jon Hernandez CYCLOCROSSRACING.COM
10 Allen Butler SECOND ASCENT
11 Dan Gronross STEED CYCLES
12 Patrick Leonard SOFT LIKE KITTEN
13 Matthew Hornland MIGHTY RIDERS
14 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES RACING
15 Harrison Devine JL VELO RACING TEAM
16 Mike Foster
17 Noah Trescott SOFT LIKE KITTEN
18 Keelan Christensen METHOW CYCLE & SPORT/BLU
19 Adam Stern CYCLOCROSSRACING.COM
20 Nicholas Moroz-koops FISCHER PLUMBING/BYRNEIN
21 Brian Howard RECYCLED CYCLES RACING
22 David Montes BBS/ IGLEHEART FRAMES
23 David Yamamoto
24 Bryan Torian OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
25 Kevin Hansen SECOND ASCENT
26 Brandon Schumacher JL VELO
27 Brandon Thomson SPEED THEORY
28 Roland Rabien PRO CITY RACING
29 Jeff Cota OLD TOWN BICYCLE
30 Tony Blazejack SCCA/STARBUCKS CYCLING
31 Joshua Crutcher GAS INTRINSIK CYCLING
32 Alden Kroll BLUE ROOSTER
33 Avi Mahan REVEL CONSULTING/RAD RAC
34 Joseph Williams TEAM WILLIAMS
35 Ted Scott SLALOM CONSULTING
36 Brian Burton AUDI
37 Jacob Heitman
38 Nathan Solomon ALKI/RUBICON
39 Daniel Milner BLUE ROOSTERS/SPORTS MED
40 Timothy Erickson RECYCLED CYCLES RACING
41 Josh Mitchell COG NATIVES
42 Greg Valentin GENTLE LOVERS
43 Micah Middleton BICYCLE CENTRES/VOLER
44 Andrew Mcnett JL VELO RACING TEAM
45 Rob Mcgarty RECYCLED CYCLES RACING
46 Colin Ferguson PAINCAVE CYCLING
47 Nicholas Barile CYCLOCROSSRACING.COM P/B
48 Dan Mcgrady N/A
DNF Fletcher Burrus CYCLOCROSSWORLD
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 28   Cat 4: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Maree SCCA / STARBUCKS
2 Jodi Duquette ALKI/RUBICON
3 Theresa Harding SCCA/STARBUCKS CYCLING
4 Wendy Stredwick TEAM REP
5 Kristine Akland MT ALPHA CYCLING
6 Karen Wilkinson TEAM GROUP HEALTH
7 Hannah Neubeck JACKS BICYCLE CENTER/HOM
8 Heidi Wood ALKI/RUBICON
9 Anne-marije Rook TEAM GROUP HEALTH / SOUN
10 Alexie Montaland PETERSON CYCLES
11 Alexandra Mckay SCCA / STARBUCKS
12 Amanda Mcnabb TEAM GROUP HEALTH
13 Laura Newman ALKI/RUBICON
14 Kate Ayres BESPOKE WHEELWORKS
15 Gina Estep ONE LAP WONDER
16 Katie Ellis VOLER/BICYCLE CENTER
17 Krysia Pohl RAGNAROK RACING
18 Eva Wong BLUE ROOSTER SMC
19 Alicia Mccann SPOKESWOMEN RACING/PETER
20 Valerie Davis MR CRAMPY'S MULTISPORT
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tang NWCC-DIMENSIONAL
2 Peter Benarcik SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
3 Brian Wong PAINCAVE CYCLING
4 Ivan Cintron OLD TOWN BICYCLE
5 Tom Platt JL VELO AMBASSADORS
6 Rick Birdsey APEX RACING
7 Charly George VOLER/ BICYCLE CENTERS
8 Darrin Grund ESCAPE VELOCITY
9 Jason Dul SOFT LIKE KITTEN
10 Adam Blexrud
11 Lee Newkirk CYCLE U
12 Chris Mcnulty TEAM WEDGIE
13 Mark Stephenson
14 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN
15 Phil Glerum CHAINLINE CYCLE
16 Craig Maddox
17 Wes Wahlin SCCA / STARBUCKS
18 Scott Mcnees
19 Brian Johnsen DOUBLECHECK
20 Todd Karam
21 Bryan Reichert ENDURANCE SPORTS NW
22 Brian Tucker SCCA / STARBUCKS
23 Kelly Cudworth THE CARTRIDGE FAMILY
24 Roger Burton BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
25 Edward Roberts HUP UNITED
26 Kennith Ramirez 3 MUSTDRINKBEERS
27 Peter Nelson
28 David Savory BIKE MASTERS
29 , jr., greg Dempsey
30 Breckenridge Cartwright UNATTACHED
31 Jon Taylor DARYL-EVANS RACING
32 Christian Shafer APEX RACING
33 Kozo Nozawa BLUE ROOSTER
34 Dave Kimble UNATTACHED
35 Patrick Smith MR CRAMPY'S BIKE TEAM
36 Travis Fulton MOTOFISH RACING
37 Terry Davis FISCHER PLUMBING CYCLING
38 Joshua Warborg
39 Kevin Flick
40 Brian Marr GARAGE RACING
41 Mike Hanney
42 Jim Bowes SUCK IT
43 Jonathan Barr GARAGE
44 Dodi Nov FISCHER PLUMBING CYCLING
45 Jason Weekes TACOMA CYCLOCROSS
46 Robert Jordan MAFIA PBR RACING
47 Owen Paulus
48 Jim Hawk JET CITY VELO
49 Mike Vanorden UNAFFILIATED
50 Curtis Baird OLYMPIA ORTHOPAEDIC
51 Euan Robertson SOFT LIKE KITTEN
52 James Rial
53 Mark Cannon 20/20 FUEL
54 John Pyle
55 Matt Molzan OLD TOWN BICYCLE
56 Chris Webb TEAM RAEANN
57 Ken Austin THE RECYCLE SHOP/IRON HO
58 Dan Warren JL VELO
59 Andrew Lynch
60 Shawn Harrington CYCLE U
61 David Smith
62 Paul Tassin
63 Brad Coston
64 Mike Hahn TACOMA CYCLOCROSS
65 Geoffrey Grosenbach VELOMINATI
66 Harrison Magun
67 Erik Flink PLATYPUS HYDRATION
68 Michael Correa SLALOM CONSULTING RACING
69 Chris Gross
70 Vince Partridge NW TRI & BIKE
71 Scott Wiltamuth 20/20 FUEL
72 Jason Bogan CYCLE U
73 David Hale
74 Scott Stevens CUCINA FRESCA
75 John Bennitt SWIFT INDUSTRIES
76 Tory Grant OLD TOWN BICYCLE
77 Michael Payne OLD TOWN BICYCLE
78 Simon Davies JL VELO RACING TEAM
79 Erik Swanson BROADMARK CAPITAL
80 Jesse Sycuro
81 Dan Brobst CYCLOCROSSRACING.COM
82 Dan Arildson JL VELO
83 David Gudgel
84 Grant Harrington ENDURANCE SPORTS NW
85 Jason Mcclurg MAFIA RACING NW
86 Mike Ermak EVERGREEN MTB
87 Jeremy Harrison OLD TOWN BICYCLE
88 Eric Davis TACOMA CYCLOCROSS (TCX)
89 Scott Kowal BIKESPORT RACING
90 Steven Moe StormKings
91 Ernie Neumann
92 Geoffrey Nelson TEAM WEDGIE
93 John Pryor
94 Marc Richardson 20/20 FUEL
DNF Dan Labuda GARAGE
DNF Mark Ely FISCHER PLUMBING
DNF Brad Loetel BIKESPORT
DNF Ryan Nute
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 45   Cat 5: 2   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Stringham JL VELO
2 Jim Toye ENDURANCE SPORTS NORTHWE
3 Paul Luther TONGUE RACING
4 Geoff Levy
5 Erik Olson CUCINA FRESCA
6 John Bissell BLUE ROOSTER
7 Paul Dinger CUCINA FRESCA
8 Jim Treybig MR CRAMPY'S
9 Mike Doherty JL VELO
10 Jason Cameron RECYCLED CYCLES
11 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER
12 David Farrell 20/20 FUEL
13 Alex Rising FISCHER PLUMBING CYCLING
14 Lardizabal Gary BIKESPORT
15 John Wendl FISCHER PLUMBING
16 Tom Fryer FANATIK BIKE CO.
17 Patrick Rowland
18 Greg Awalt CLASSIC CYCLE
19 Bill Koonce FISCHER PLUMBING CYCLING
20 Brad Strauch LWV/BROADMARK
21 Dale Wentworth VICIOUS CYCLE
22 Scott Tongue TONGUE RACING
23 Denny Bartlett
24 Joseph Christian UNAFFIL
25 Larry Elliott OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
26 Pete Kern
27 Darol Tuttle SCCA / STARBUCKS
28 Joel Dodds CNW/BC
29 Donny Buchanan OLD TOWN BICYCLE
30 Scott Cary VIKINGSPORT SEATTLE
31 Travis Dougan SCCA / STARBUCKS
32 John Rodakowski
33 Dan Zurawski
34 Joe Fitzgerald
35 Erik Pennington
36 Mark Daniel JL VELO
37 John Sullivan
38 Jeffrey Coopersmith CUCINA FRESCA
39 Chris Hermoso
40 Chris Klemczyk
41 Russ Rainforth BLUE ROOSTER
42 Greg Gizinski
43 David Krzgenow CUCINA FRESCA
44 Chris Gossard JET CITY VELO
45 Brian Boram
46 Valle, will Del
47 Tim Knudson OLD TOWN BICYCLE
48 Brian Kadet DOUBLECHECK
49 Kodjababian James FISCHER PLUMBING RACING
50 Bill Reid BLUE ROOSTER/SEATTLE SPO
51 Wright Dickinson
52 Bob Bliss
53 Pete Bourgeault
54 Bryan Willman
55 Los santos, george De
DNF Scott Whaley
DNF John Harris
DNF Patrick Brennan
DNF Derin Bluhm TONGUE RACING
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 19   Cat 5: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Searle TEAM DOUBLECHECK
2 Robert Milligan FISCHER PLUMBING CYCLING
3 Bill Riley VANCOUVER VELO VETS
4 Ken Yalowitz
5 Dennis Stumpp BD ROOFING
6 Greg Heitman DOUBLECHECK
7 Frank Benish W.A.R. WENATCHEE AREA RA
8 Amos Galpin PROJEKT ISOTOPE
9 Hank Koerner 20/20 FUEL
10 Scott Moore DOUBLECHECK
11 Tim Tapping FREE BOOTER
12 Roland Goeckel DOUBLECHECK
13 Craig Burgess BLUE ROOSTER
14 Edward Brewer
15 Dan Hatch
16 Willard Park 2020 CYCLE
DNF Tim Mccormick JET CITY VELO / FISCHER
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary JL VELO
2 Tyler Tangen REVEL CONSULTING RAD RAC
3 Kyle Sweeney REVEL CONSULTING/RAD RAC
4 Rory Jack HUSKY CYCLING
5 Christopher Murphy SCCA / STARBUCKS
6 Jacob Sheppard
7 Andrew Morrison FISCHER PLUMBING CYCLING
8 Nick Stiritz
9 Ezra Kahn RECYCLED CYCLES / HUSKY
10 Raymond Tse STANLEY/PAIN CAVE PRODUC
11 Stewart Bowerman HUSKY CYCLING/RECYCLED C
12 Joe Gray EXPERTO CREDE
13 Dieter Laskowski
14 Scott Reed FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Kacey Campbell
16 Ryan Reisbick
17 Will Muehlhausen JL VELO
18 Clinton Seal VOLER/BICYCLE CENTRES
19 Scott Heinz
20 Andrew Laughlin EXPERTO CREDE
21 Benjamin Riedesel CYCLOCROSSRACING.COM
22 Kellen Rack SOIFT INDUSTRIES
23 Travis Elliott GARAGE
24 Scott Villalon TEAM BONNEY LAKE BICYCLE
25 Jacob Little AUDI
26 Benjamin Peterson JL VELO/NORTHWEST VELO
27 Marcus Williams HOUSE WINE RACING
28 John Ayres BICYCLEATTORNEY.COM
29 Markus Gallasch OLD TOWN BICYCLE
30 Dean Jasper FARESTART
31 Jeff Evans OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
32 Chad Richmond HAGENS BERMAN
33 Robert Sparks EXPERTO CREDE
34 Carsten Croff SECOND ASCENT
35 Rip Hale RECYCLED CYCLES RACING
36 Alex Henry
37 Jeff Rasor TBA RACING
38 William Trask UNATTACHED
39 Blake Davidson
40 Benjamin King REVEL CON/RAD RACING
41 Kyle Griggs SOFT LIKE KITTEN
42 Ernest Powers HAGENS BERMAN LLC
43 Brooks Werner HAGENS BERMAN
44 Philip Newman HAGENS BERMAN / LAKE WAS
45 Adam Hitch
46 Mark Villegas BIKE HUGGER
47 Jeremy Murray IRONHORSE BREWERY
48 Adam Jata
49 John Murray DOUBLE X ENDURANCE
50 Michael Pruitt KELLER-ROHRBACK
51 Wes Furste
52 Robin Fay HOUSE WINE RACING
53 Sam Dollar OLD TOWN BICYCLE
54 Travis Dutton OLD TOWN BICYCLE
55 Loren Pokorny HAGENS BERMAN
56 Noel Kimber
57 Richard Macgregor
58 Trey Knollman COG NATIVES
59 Felix Espana CYCLOCROSSRACING.COM
60 Dave Brown VICIOUS CYCLE
61 Kristian Mickelson T-WRECKS
62 Jared King FISCHER PLUMBING CYCLING
63 Andy Raber
64 Robert Grunau TRAILHEAD COFFEE ROASTER
65 Ashton Dicikinson
66 Alex Zbarazky DIRTY WHITE BOYS / RECYC
67 Ryan Stucky ENDURANCE SPORTS NW
68 Dan Hoeppner BICYCLE CENTRES OF EVERE
69 Tyler Daniel JL VELO
70 Daniel Jaffe RECYCLED CYCLES
71 Justin Lovitt MR CRAMPY'S
72 Nate Keener
73 Jeff Lynch BLUE ROOSTER
74 David Gaible
75 Aaron Urquidez
76 Nate Stephan VICIOUS CYCLE
77 Erik Philipson JL VELO/NORTHWEST VELO
78 Mario Rivas
79 David Polansky SEATTLE UNIVERSITY CYCLI
80 Paul Walentynowicz BLUE ROOSTER
81 Justin Kong RAISE THE BAR
82 Max Snyder SEATTLE UNIVERSITY CYCLI
83 Liam Donoghue
84 Jonathan Strombeck
85 Sven-erik Nielsen SCCA/STARBUCKS CYCLING
86 Jesse Keating TACOMA CYCLOCROSS
87 Michael Callahan CBS
88 Andrew Wittwer OLD TOWN BICYCLE
89 Stephen Snider
90 John Mckay
91 Joe Goldberg TEAM ALLEYCAT
DNF Jim Maddock UW CYCLING
DNF Tj Busayok RECYCLE SHOP
DNF Kyle Watson MR CRAMPY'S MULTISPORT
DNF Louis Nichols FISHER PLUMBING
DNF Max Wigley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 33   Cat 5: 6   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maggie Coles-lyster LOCAL RIDE / DR. VIE SUP
2 Karine Valliant-Saunders SCCA / STARBUCKS
3 Jess Scott GROUP HEALTH
4 Adrienne Moore
5 Heidi Gaertner TEAM GROUP HEALTH
6 Sarah Atwood TEAM GROUP HEALTH
7 Tina Rainforth BLUE ROOSTER
8 Christine Smith FISHER PLUMBING
9 Heather Mckain RECYCLED CYCLES RACING
10 Carrie Youngblood RECYCLE SHOP/IRON HORSE
11 Kelly Mccusker
12 Kelly Purnell TEAM GROUP HEALTH
13 Nicole Denamur
14 Elisa Schmalz ADVOCARE
15 Meghan Pinch SCCA / STARBUCKS
16 Victoria Goodall EXPERTO CREDE
17 Deborah Rubens MAFIA RACING NW
18 Christine Soja PETERSON RACING
19 Alyson Indrunas JACK'S BICYCLE CENTER
20 Betsy Boyce
21 Erin Alving UNATTACHED
22 Sara Rigel MAFIA RACING NW
23 Karissa Weeks
24 Diane Hayes
25 Melinda Burdo GROUP HEALTH
26 Emanuela Agosta TEAM GROUP HEALTH
27 Kelly Slemko HONEY BADGER
28 Piper Below HODOLA
29 Julie Vithoulkas
30 Emily Nevin BLUE ROOSTER
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Pedersen JL VELO RACING TEAM
2 Luke Grant JL VELO RACING TEAM
3 Richard Stripes THE RECYCLE SHOP
4 Paul Everett
5 Matthew Wilkinson REVEL CONSULTING/RAD RAC
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun CYCLE U
2 Kyle Dickinson REVEL / RAD RACING NW
3 Cole Gar-aouy CYCLE U
4 Jakob Buchanan CASCADE BICYCLE STUDIO
5 Jack Spranger MOTOFISH RACING
6 Trey Trefry
7 Parker King REVEL / RAD RACING NW
8 Jack Harris BIKESPORT
9 Kieran Lynch
10 Joe Spranger MOTOFISH RACING
11 Ben Allwright
12 Nate Hall BLUE ROOSTER SMC
13 Winston Hackett
14 Bryce Spencer
15 Thomas Mcgarty RECYCLED CYCLES
16 Pascal Lovre
17 Jacob Eby
18 Baden Kowal BIKESPORT RACING
DNF Maddox Rasmussen
DNF Carson Bluhm
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Funston OLD TOWN BICYCLE PB STAT
2 Alex Walentynowicz REVEL RAD RACING
3 Brayden Buchanan RAD RACING NW / REVEL
4 Brennan Hodgins CYCLE U
5 Mavrik Weimer REVEL / RAD RACING NW
6 Ronan Doherty
7 Alastair Magun CYCLE U
8 Calder Wood
9 Matt Adolf JL VELO RACING TEAM
10 Gideon Bender REVEL RAD RACING
11 Ian O'connell JL VELO
12 John Christian
13 Jake Stevens RAD RACING
14 Quinn Storey DEVO
15 Sam Zivin JL VELO
16 Nathan Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
17 Mikey Munoz
18 Max Kauffman
19 Holden Berg CYCLE UNIVERSITY
20 Riley Uhden
DNF Croix Cameron RAD RACING/REVEL CONSULT
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL VELO
2 Lewis Whiley REVEL CONSULTING RAD RAC
3 Layton Carroll-novack NW VELO/JL VELO RACING
4 Andrew Waddell REVELL CONSULTING/RAD RA
5 Erik Pitkanen REVEL CONSULTING RAD RAC
6 Nathan Limbaugh CHINOOK CYCLING
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bronwynn Gar-aouy CYCLE U
2 Annika Alving
3 Quinn Tongue TONGUE RACING
4 Lilli Gudgel
5 Kaelen Coles-lyster LOCAL RIDE / DR. VIE SUP
6 Brianna Platt
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski CYCLE U
2 Anna Feldman 2020 CYCLE
3 Anna Munoz
4 Faith Gudgel
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bronwynn Gar-aouy CYCLE U
2 Annika Alving
3 Quinn Tongue TONGUE RACING
4 Kaelen Coles-lyster LOCAL RIDE / DR. VIE SUP
5 Brianna Platt
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Ramsey FISCHER PLUMBING
2 Tamara Donnelly TREK
3 Lb Kregenow TEAM GROUP HEALTH
4 Anne Kessler ALKI/RUBICON
5 Sandrine Mcfadden JLVelo Ambassadors
6 Sabrina Hendrick FISCHER PLUMBING
7 Angela Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
8 Sarah Bender MOTOFISH RACING
9 Robbie Phillips BLUE ROOSTER SMC
10 Monica Dewald CUCINA FRESCA
11 Jane Matera ALKI/RUBICON
12 Julie Heidt
13 Andrea Leuschke BLUE ROOSTER SMC
14 Elizabeth Salvo RAGNAROK RACING
15 Kristen Crupi RAGNAROK RACING
16 Michelle Petrick BLUE ROOSTER
17 Claire Kline TEAM DOUBLECHECK
18 Amy Philipson
DNF Bryn Black
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge RALEIGH CLEMENT
2 Jason Williams STANELY
3 Michael Gaertner VERTICAL EARTH
4 Alexander Scott
5 Brendan Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
6 Seth Davis ALKI/RUBICON
7 John Duquette ALKI/RUBICON
8 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLE
9 Randy Salamon HODALA
10 Joseph Mullan EXPERTO CREDE
11 Aaron Huebner HODALA
12 Pete Groblewski EXPERTO CREDE
13 Cunningham Karl EXPERTO CREDE
14 Brian Myers HODALA
15 Maxwell Kullaway PCP/STANLEY/333FAB
16 John Stambaugh ALKI/RUBICON
17 Rick Stevens MAFIA RACING NW
18 Glenn Soja TEAM STANLEY
19 Doug Graver MAFIA RACING NW
20 David Stonich ALKI/RUBICON
21 Jim Wood ALKI/RUBICON
22 Dylan Carney SOFT LIKE KITTEN
23 John Pitton FANATIK BIKE RACE TEAM
24 Gary Tegantvoort MONTLAKE BICYCLE SHOP
25 David Loetterle RECYCLED CYCLES RACING S
26 Jeff Koncz NONE
27 , bryan clark Smith THE OWLS ARE NOT WHAT TH
28 Derek Blagg HUP UNITED
29 Evan Hepner CASCADE BICYCLE STUDIO
30 Zach Daab HUP UNITED
31 Ben Boyce SWIFT INDUSTRIES
32 Nat Pellman HODALA
33 Josh Cohen SOFT LIKE KITTEN
34 Bart Sanderson SUCK IT
35 Zack Phillips TEAM STANLEY
36 Kyle Smith CYCLOCROSSRACING.COM
37 Josh Stowell DROP N ZONE
38 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
39 Peter Hall BLUE ROOSTER SMC
40 Mark Oldenburg VAN.S.S.
41 Hahn Rossman ALKI/RUBICON
42 Aaron Grant KIRKLAND BICYCLE
43 David Mahoney HODALA
44 Erik Rath SOFT LIKE KITTEN
45 Mark Matson KONA
46 David Schmidt FIRST RATE MORTAGE
47 Lawrence Doll BIKEPT
48 Ryan Richardson HODALA
49 Vincent Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
50 Bernard Georges 333FAB FACTORY TEAM
51 Mike Rolcik RAGNAROK RACING
52 Ashley Stotts MIGHTY RIDERS
53 Jeff Anderson STANLEY
54 Josh Tanner
55 Bill Huggins STANLEY
56 Chad Richmond