Log In
North Coast Gran Prix of Cyclocross • Sep 30 2012
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Madis WAS Labs Cycling
2 Gavin Parr Stark Velo
3 Keegan Minard Stark Velo
4 Tad Hannibal Team Lake Effect
5 Burke Fortner
6 Keaton Adams WAS Labs Cycling
7 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
8 Emerson Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Neth WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Huck Snakebite Racing
2 Bill Westover
3 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club
4 Emilio Poggio Team Lake Effect
5 Patrick Conneely JBV Coaching
6 Wesley Jones soupcan racing
7 Aaron Hershberger Orrville Cycling
8 Christopher Smith Stark Velo
9 Derek Wilford Spin
10 Matt Turi Stark Velo
11 Rick Parr Stark Velo
12 Ryan Knopf SoupCan Racing
13 Mike Chapman Orrville Cycling Club
14 Kurtis Fraley BikeSource
15 Michael Minard Stark Velo
16 Jason Rapp snakebite racing
17 Joe Stratton
18 Jason Samonds Fat Head's Brewery
19 Mike Cousino Snake Bite Racing
20 Paul Porter Permian Basin Bicycle Assoc
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Team Lake Effect/Hammer Nutrition
2 William Marut Team Lake Effect
3 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
4 Russell Verlinger scum city racing
5 David Jolin Stark Velo
6 Derek Wilford Spin
7 Chris Riccardi Lake Effect Cycling Team
8 Dave Bartels Ohio Cycle Works / Summit Freewheel
9 James Laing Stark Velo
10 Jim Yankush Stark Velo
11 Josh Schmidt
12 Tom Wilson
13 Evan Wachs
14 Edson Madis WAS Labs Cycling
15 David Somotle Spin
16 Paul Appelbaum
17 Timothy Fortner Team Snakebite
18 Daryl Breedlove Chagrin River Cycling
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Halleen
2 John Larson SoupCan Racing
3 James Dieringer Spin
4 Bill Westover
5 Steven Kurpiewski Fort Pitt Velo
6 Paul Donatelli Stark Velo
7 Adam Newman
8 Gregg Brekke Gates Carbon Drive
9 Dave Schalmo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theodore Rauh Chamois Butt'r Cycling Team
2 Scott Kuboff Snake Bite Racing
3 Steven Brewer Ag3r-ButlerHealthSystem/ Bike Gear
4 Ben Hay Iron City Bikes
5 Steven Kurpiewski Fort Pitt Velo
6 John Larson SoupCan Racing
7 Zachary Chappell snakebite racing
8 Erick Madis WAS Labs Cycling
9 Andrew Miller Snakebite Racing
10 Christopher Nicula Chagrin River Cycling
11 Matt Schneider WAS Labs Cycling
12 Joshua Hoblet
13 Ian Broadhead Lost Cogs- Kent Cycle
14 John Nichols Chagrin River Cycling
15 Christian Korey SV/Bikesource
16 David Helmuth Orrville Cycling Team
17 Josh Mckinney Y-Not Cycling/Trek/Bontrager
18 Dominic Wisler Mama Mimi's presented by Kenda
19 Kristian Graham Team Six One Four
DNF Kenneth Gardner Blue Sky Cycling Club
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Crow
2 Jason Church
3 Ryan Comeau
4 Renato Pereira
5 John Schmitmeyer
6 Jason Samonds Fat Head's Brewery
7 Christian Korey SV/Bikesource
8 Jonathan Scott Scum City Racing
9 Brian Marsh
10 Heath Brown
11 Ryan Madis WAS Labs Cycling
12 David Miceli MSMOC
13 David Helmuth Orrville Cycling Team
14 David Somotle Spin
15 Dante Escusa Bicycle One
16 Jack Hanselman
17 Christopher Hroblak Fat Head's Brewery
18 Michael Schiltz Stark Velo
19 Joshua Goran Team Big Ring-Realcyclist.com
20 Roger Sapp
21 Adrian Wakeen
22 Alex Kloss Case Western Reserve University
23 Frank Mocilnikar
24 Stephen Cinch THEVEGANCYCLIST.COM
25 Mike Didomenico
26 Rick Mace
DNF Josh Mckinney Y-Not Cycling/Trek/Bontrager
DNF Eddy Wright
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Brink Cleveland Clinic Sports Health - RG
2 Marshall Leininger Stark Velo
3 William Flecher Stark Velo
4 Ron Kubala
5 Phillip Wadsworth Spin
6 Christopher Hroblak Fat Head's Brewery
7 Robert Breedlove
8 Frank Strang MVC
9 Richard Grella Stark Velo
10 Dale Seeds Stark Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Twining
2 John Proppe Lake Effect Racing
3 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health - RG
4 Ernesto Marenchin Pivot Cycles - Crankskins.com
5 Joe Lautzenheiser Orrville Cycling Team
6 Jay Karpinski
7 Cameron Jackson Stark Velo
8 Robert Sroka Team Lake Effect
9 James Dieringer Spin
10 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health - RG
11 Brent Thompson Summit Freewheeler p/b Ohio CycleWo
12 George Gantner
13 Michael Vanucci Team Lake Effect
14 Jason Suppan SoupCan Racing
15 Nathan Szabo Team Lake Effect
DNF Mitch Gabel
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Webb
2 Julie Saeler
3 Michelle Mead
4 Elizabeth Hiser
5 Suzie Martens
6 Rebecca Schur
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Price
2 Emily Ponti team bicycle hub
3 Molly Hurford Colavita Racing, Inc.
4 Julie Sroka Team Lake Effect
5 Lorena Brown Team SnakeBite
6 Hannah Brewer Ag3r
7 Kennedy Adams WAS Labs Cycling
8 Laura Webb
9 Veda Gerasimek Young Medalists / Team Rothrock
10 Kellie Strang Cleveland Clinic RGF p/b felt
11 Gwen Davis Lake Effect Cycling Team
12 Amanda Schmidt Avanti Racing Club
13 Melody Gerasimek
14 Angela Ridgel Team Snakebite
15 Jillian Kellbach Team Kenda presented by Geargrinder
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 5