Log In
Blind Date at the Dairy #3 • Oct 3 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
3
0
0
4
0
Breezy, 64 degrees, wind 18 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Hawkins
2 Nathan Eshleman
3 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
4 Kevin Brown
5 Ryan Paddock
6 Doug Bredall
7 Jeff Chocher
8
9 Dustin Schneider
10 Scott Gulstine
11 Anthony San filippo
12 Ron Hope
13 Nick Maganon
14 Chance Fischer
15 Chris Nelson
16 Ben Tomkins
17 Quasar Bennett Hapi-Go!
18 Bryan Foster
19 Eric Mellencamp SWEAT360
20 Ron Besser
21 Julian Hagger
22 John Mcbride
23 Russ Watt
24 Jared Granger
25 Edward Knight Camas Bike and Sport
26 Stephan Morris
27 David Backes
28 John Furtado
29 Mark Jenkins Team S+M
30 Jim Mcguire
31 Brendan Smith
32 Geir Eide
33 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport
34 Jeff Kraener
35 Geoff Rinella
36 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage
37 Craig Diehl
38 Jeff Paul
39 Justin Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
40 Michael Corwin
41 Peter Gerber
42 Dan Gardner
43 Will Seymour
44 Bradley Heintz
DNF Donald Suhr
DNF Nemanja Krsmanovic
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Beko
2 Whitney Mount
3 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Diane Smith
5 Melanie Symms
6 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Lindsey Kuipers
8 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized
9 Emily Marshall
10 Candida Hart Hapi-Go!
11 Sarah Cunningham
12 Genevieve Hudson
13 Daelyn Richards
14 Katherine Buss
15 Megan Mahony
16 Carla Bray SWEAT360
17 Karyn Gibbs gibson
18 Robin Stancliff SWEAT360
19 Maria Patla River City Bicycles
20 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
21 Traci Smolen
22 Mary Bullard
23 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
24 Catherine Gould
25 Cindy Jackson DNR Cycling
DNF Julie Deal
Finishers: Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Conner Nelson
5 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
6 Nathanael Hart Hapi-Go!
7 Clayton Bakke
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
2 Ian Jackson
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Ben Van raalte
5 Rubin Field
6 Brady Stotts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Janessa Wilson Hapi-Go!
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Sharon Hart Hapi-Go!
3 Elizabeth Mcknight Team Western Bike Works
4 Kennedy Coleman
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 Thomas Cody Rapha Racing NW
3 Jeffery Otto Sunset Cycles
4 John Weathers Sunset Cycles
5
6 Quinn Jackson DNR Cycling
7 Chad Smeltzer crank
8 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
9 William Zale West End Bikes/Specialized
10 James Sellman West End Bikes/Specialized
11 Bob Jacobs bicycleattorney.com
12 Michael Girard Portland Velo
13 Shannon Boroff bicycleattorney.com
14 Andrew Reed Green Submarine Records
15 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Steve Chapin
17 Todd Stewart
18 Juston Manville
19 Vern Krist Showers Pass
20 Johnny Burrell
DNF Paolo Dabbeni Filth and Fury
DNF Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Christensen Team S+M
2 Roger Meier Cyclepath Racing
3 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
4 Jonathan Vinson Gentle Lovers
5 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
6 Cesar Villanueva
7 Lloyd Connelly DNR Cycling
8 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
9 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
10 Raymond Crepeau
11 Andy Meeks bicycleattorney.com
12 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
13 Matthew Smith Hammer Velo
14 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
15 Ted Byram bicycleattorney.com
16 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Scott Mcknight Team Western Bike Works
18 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
19 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Brett Boyles Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Bill Hall
22 Michael Dehner
23 Chad Butler Hapi-Go!
24 Richard Desmond Evolution Racing Team
25 Ron Strasser Team S+M
26 Brett Andres Stumptown Cycling Club
27 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
28 Charles Barrett Cyclesport.com
29 Marc Riera Gentle Lovers
30 Tim Plumb
31 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Andy Platt
DNF Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
DNF David Dezellem Ironclad Performance Wear
DNF Danny Knudsen bicycleattorney.com
DNF Daniel Gonzalez Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher
2 Leland Gilmore
3 James Ceccorulli
4 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
5 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
6 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
7 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
8 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
9 Joe Santos Cyclepath Racing
10 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com
11 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
12 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
13 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
14 John Walrod Gates Rapha River City Bicycles
15 Jeremy Russell bicycleattorney.com
16 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Robert Thayer bicycleattorney.com
18 Joe Dengel West End Bikes/Specialized
19 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
2 Danny Weikel
3 Troy Sexton
4 Brennan Gilbert Hammer Velo
5 Allen Hardin
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 David Sterry Green Submarine Records
8 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
9 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
10 Logan Trammell Hapi-Go!
11 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com
12 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
13 Jon Deleonardo Hammer Velo
DNF Josiah Zukowski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrej Miske Dr Will Bar
2 Timothy Scheumann
3 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
4 Andrew Lynch
5 John Ayres bicycleattorney.com
6 Kyle Kruger
7 Dennis Stafford
8 Jonathan Perlman Filth and Fury
9 Jonathan Kuipers Team S+M
10 Bruce Siefker Planet X p/b On One
11 Daniel Carter
12 Sean Kellogg Ruckus Test Team
13 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
14 Scott Heinz
15 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
16 Justin Brauner
17 Scott Smith
18 Michael Kutansky
19 Jon Williams Team Lazy Tarantulas
20 Erik Denninghoff DNR Cycling
21 Mark Desbrow
22 E.j. Anderson
23 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
24 Todd Davis
25 Ryan Marquardt
26 Brian Wielenga
27 Ben Tabor
28 Rutherford Brakke-pound
29 Matthew Edwards
30 Unknown Unknown
31 Phaedra Booth Green Submarine Records
32 Mark Van bergen
33 David Andres
34 Tom Perilloux Hammer Velo
35 Matt Webber
36 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
37 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
38 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
39 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
40 Tim Bellis
41 Sean Hunter
42 Eric Anderson
43 Tomas Quinones Team Slow
44 Willem Bakker
45 Peder Dahl
46 Brian Hart sr Hapi-Go!
DNF Conor Fitzgerald
DNF
DNF Eric Gilbertson
DNF Mike Carnes
Finishers: Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
2 Rick Boston Bellovaci United
3 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
4 James Chung Chinook Cycling Club
5 Michael Kosmala Team S+M
6 Samuel Cordell Rogue
7 Adam Ward
8 Michael Chesnut
9 Spencer White
10 Drew Coleman Hammer Velo
11 Steve Lacey
12 Michael Finan
13 Greg Shaffer
14 Kyle Stancliff SWEAT360
15 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
16 John Martin Team Lazy Tarantulas
17 Travis Purser
18 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
19 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
20 John Shorb
21 Matt Richmond Showers Pass
22 Michael Clark
23 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
24 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
25 Jason Bietz River City Bicycles
26 Mark Chasse
27 Ron Silverman
28 Carl Davison
29 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
30 Jeff Garrett SWEAT360
31 Jon Coney
32 Steve Kresl
33 Derek Riley
34 Brian Barker Ironclad Performance Wear
35 Eugene Rinehart
36 Terry Hamness
37 David Smith Showers Pass
38 Matt Hooge
39 Paul Barlow
40 Todd Mobley Camas Bike and Sport
41 Tom Palke Team Mudman
42 Jeremy Hudson
43 Jason Musengo
44 Todd Bauch
45 Jeff Butler
46 Steve Van bergen
47 Erick Vargas
48 Chris Compton
49 Michael Zoormajian
50 Erin Badaracco
51 Jon Caulley
52 Erik Goodfriend
53 Jeffrey Wagner
54 Chris Meilinger
55 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
56 Mark Reis
57 Garin Gardiner
58 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
59 Edward Kim DNR Cycling
60 Mike Lurie
61 Joey French Team Slow
62 Alex Croy The Spokesmen
63 Alan Reaume
64 Peter Koonce
65 Troy Konig wilcox Team S+M
66 David Miller Team S+M
67 Dean Durfee
68 Wade Nacinovich
69 Dana Swisher
70 Chris Valencia Team S+M
71 Ed Fischer Camas Bike and Sport
72 Dave Wrast The Spokesmen
73 Victor Duong Portland Velo
74 William Parry
75 Ben Salzberg Team Slow
76 Scott Bump
77 Joe Gomez Team Mudman
78 Mike Reddig Camas Bike and Sport
79 Jamie Gilchrist Portland Velo
80 Andy Casebeer Team S+M
81 Richard Kilshaw
82 Steven Soto
83 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
84 Matthew Dixon Filth and Fury
85 Vincent Plaza Cyclesport.com
86 Derek Wolfe SWEAT360
87 Bjoern Brunner
88 Erik Chapman
89 Brett Laney
90 Dave Otteman
91 Peter Chapman
92 Jon Leon
93 Andrew Kaylor
94 Einar Traa Portland Velo
95 Jeff Holmes
DNF Robert Stefanowicz
DNF Dante Solano DNR Cycling
DNF Chris Burke
DNF Damon Schaefer
DNF Tom Bird Planet X p/b On One
DNF Mike Murphy
DNF Dave Webb Camas Bike and Sport
DNF John Nicholas DNR Cycling
DNF Case Matthew
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 90  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Boerner Ruckus Test Team
2 Brian Kesselman
3 Tony Kic Gentle Lovers
4 Nat Johnson Green Submarine Records
5 Sal Collura SLOCUM Race Team
6 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab
7 Greg Adams Cyclepath Racing
8 John Gulick Green Submarine Records
9 Daniel Evans Ruckus Test Team
10 Jason Borum Jens Voigt's Army
11 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
12 Brian Larson
13 Ethan Furniss
14 Mike Bene Jens Voigt's Army
15 Bo Thunell
16 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
17 Dave Messenheimer Green Submarine Records
18 Rich Rosko Hammer Velo
19 Christian Reed Green Submarine Records
20 Scott Jerger
21 Brice Stivers
22 David Bisers Tensegrity PT Cycling
23 Ken Hahn
24 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
25 Arlo Varri
26 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
27 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
28 Kevin Phomma Trusty Switchblade
29 Tom Lenth
30 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood
31 Damon Dimick
32 Howard Voght
33 Chris Mccraw Team Slow
34 Erin Chipps Green Submarine Records
DNF David Burke Trailhead Coffee Roasters
DNF Shawn Small Ruckus Test Team
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Van bergen
2 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Plaza Cyclesport.com
2 Nils Tillstrom Cyclesport.com
3 Mike Murray Bike Central
4 Daryl Hemenway Cyclesport.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton Team S+M
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Cindy Lewellen
4 Kim Matheson Team S+M
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Jade Koide Team Beer
7 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Ann Kennedy bicycleattorney.com
9 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Erica Lurie
DNF Margie Bradway Team S+M
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles
2 Sarah Post-holmberg
3 Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
4 Sharon Hart Hapi-Go!
5 Heather Daniel
6 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Amy Vantassel
8 Susannah Hart Hapi-Go!
9 Allison Medellin Hammer Velo
10 Kate Ayres
11 Stephanie Hahn
12 Alynda Lingwood
13 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
14 Shannon Holt Super Relax Concept
15 Leah De forest Sprout Cycles/Lucky Lab
16 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
17 Suzy Renn Team Slow
18 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
20 Hannah Hart Hapi-Go!
21 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
22 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink
23 Erinne Goodell Team Slow
24 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
25 Jess Desbrow
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Rice
2 Hope Zak
3 Katherine Bauman
4 Hannah Tyler Human Powered
5 Jill Weir
6 Kristin Bott Team Slow
7 Erica Loder Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
9 Pj Houser
10 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Kendra Duong Portland Velo
13 Cat Moscibrocki
14 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
15 Sandy Nguyen Green Submarine Records
16 Melissa Cate
17 Mckayla Garrett SWEAT360
18 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team
19 Karie Mawer SWEAT360
Finishers: Cat ?: 19