Log In
Battle at Barlow • Sep 30 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6
1.7
6
5.5
3.5
Clear, 62 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
1.7
Moisture
6
Accel
5.5
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
2 Andrew Besson
3 Sean Cook
4 Jeff Chochon
5 Hans Woicke
6 Nathaniel Wells
7 Ryan Morgan
8 Chris Nelson
9 John Lehman
10 Bryan Foster
11 Nick Besson
12 Michael Graham
13 Kevin Cashatt
14 Mark Nielsen Sunset Cycles
15 Adam Bergerson Capitol Velo
16 Ben Tomkins
17 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
18 Colin Ross Portland State University
19 Scott Bump
20 Christopher Joy-webb
21 Zachary Goude
22 Andy Casebeer
23 Mike Costa
24 Tom Kay
25 Stephanie Rice
26 Justin s King
27 Eugene Ezman
28 Wayne Garrison jr.
29 John Mcbride
30 Mark Vickers
31 Jonathan Hall
32 Adam Wishard The Spokesmen
33 Chris Weaver
34 Jason Shaffer
35 Ricky Guadarrama
36 Erik Carter
DNF John Oldendorf
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Deal
2 Aliza Richman
3 Melanie Symms
4 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Claudia Sterry Green Submarine Records
6 Jessica Gill
7 Evelyn Kim
8 Abby Bohannan
9 Candida Hart Hapi-Go!
10 Stacey Smith
11 Robin Stancliff SWEAT360
12 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
13 Elizabeth Gintz Mountain View Cycles/Subway
14 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Naomi Nussbaum
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
3 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
4 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team
5 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
6 Leland Gilmore
7 Ian Brown River City Bicycles
8 Donald Reeb
9 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
10 Ross Brody Buy Local Cycling
11 Michael Gallagher
12 James Ceccorulli Bike Gallery Mountain Corps
13 Cary Miller Gentle Lovers
14 Ryan Garner
15 Scott Bradway Team S+M
16 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside
17 Brad Winn Team S+M
18 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
19 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
20 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
21 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
22 Aaron Tuckerman
23 Gabriel Linn Trusty Switchblade
24 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
25 Chad Swanson Team S+M
26 John Walrod River City Bicycles
27 John Merrill
28 Ben Guernsey Trusty Switchblade
29 Jeremy Russell bicycleattorney.com
30 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
31 Sean Corey Trusty Switchblade
32 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
33 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
34 Stephen Glass Jens Voigt's Army
35 Julian Deiss
36 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
37 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
38 Dave Messenheimer Green Submarine Records
39 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
DNF Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
DNF Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith &
DNF Kevin Drake Portland Bicycle Studio
DNF Brian Gerow
DNF John Lin Hammer Velo
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Reinhart River City Bicycles
2 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
4 Robert Thayer bicycleattorney.com
5 Byron Breeden Guinness Cycling Team
6 Robert k Brown
7 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
8 Christian Reed Green Submarine Records
9 Gary Szalay
10 David Heddy Joe Bike
11 James Bradley Rogue
12 Noel Johnson Rogue
13 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
14 Blair Galen
15 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com
16 David Sterry Green Submarine Records
17 Aaron Ufferman
18 Josiah Zukowski
19 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Justin Burton
21 Curtis Loeb Hammer Velo
22 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
23 Chuck Meyer Sunnyside Sports
24 Antonio Castaneda
25 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
26 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
27 Eric Fischer Existential Velo
28 Andy Meeks bicycleattorney.com
29 Chris Magel Bike Newport-Bier One
30 Jordan Norris Joe Bike
31 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
32 Brison Monroe Capitol Velo
33 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
34 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
35 Nathan Hilmer
36 Nicolas Meier
37 Alex Kroman Portland Velo
38 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing
39 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
DNF Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
DNF Jess Palacios
DNF Brennan Gilbert Hammer Velo
DNF Ian m. Summers
DNF Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
DNF Jonathan Buck
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Scheumann
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
3 Jonathan Kuipers Team S+M
4 Jack Olsen
5 Jonathan Perlman Filth and Fury
6 Mike Tomlinson
7 Soren Clark
8 Kevin Ruszel
9 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team
10 Spencer White
11 Ryan Marquardt
12 Peter Blenkiron
13 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
14 Justin Brauner
15 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
16 Alex Bigazzi
17 Brian Wielenga
18 Scott Heinz
19 Douglas Gresham
20 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
21 John Ayres bicycleattorney.com
22 Tyler Jackson Capitol Velo
23 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Adam Moore
25 Matthew Shaffer
26 Brian Hobelman Trusty Switchblade
27 Brett Cassidy Human Powered
28 David Hymans Metropolis Cycle Repair
29 Jeremiah Williams
30
31 Todd Davis
32 Daniel Esterling Green Submarine Records
33 Dave Murray
34 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
35 Christopher Muhs
36 Tommy Fieweger The Spokesmen
37 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
38 Robert Axel anderson
39 Conor Fitzgerald
40 Vaughn Aldredge Team Beer
41 Dan Saunders
42 Brian Hart sr Hapi-Go!
43 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Tim Beard
45 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
46 James Peterson
47 Bradley Parker
48 Robert Mccabe
49 Ross Bryan DNR Cycling
50 Alex Kohan
51 Jason Dahlke
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Stryker The Spokesmen
2 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
3 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
4 Tony Dirks Rogue
5 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Scott Smith
7 Michael Chesnut
8 Andrew Hayes Rogue
9 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
10 Seth Daniels Cyclesport.com
11 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
12 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Rutherford Brakke-pound
14 Damon Schaefer
15 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
16 Spencer Bohaboy Showers Pass
17 Matt Wilkin Team S+M
18 Mike Szwaya bicycleattorney.com
19 Scott Hamness
20 Dave Wrast The Spokesmen
21 Andrew Wilson Rebound/Tireless Velo
22 Mark Brubaker
23 Tyse Van luik Bull Run Distilling/Team CycleOne
24 David Keeney Team S+M
DNF Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Cameron Beard
3 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
4 Javier Colton
5 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Ian Jackson
8 Will Reinking
9 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
11 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
12 Cameron Millar-griffin
13 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway
14 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
15 John Crandall Pacific Power Blue Sky
16 Judson Selker Corvallis High School
17 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
18 Donovan Birky WebCyclery.com
19 Brian Hart jr. Hapi-Go!
20 Eben Horacek
21 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
22 Ian Wilson
23 Izaak King
24 Elkin Parker Super Relax Concept
25 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky
26 Henry Jones
27 Brandon Ortiz Hapi-Go!
28 Keenan Reynolds
29 Owen Szwaya bicycleattorney.com
30 Carson Westberg WebCyclery.com
31 Nate Lelack
32 Ben Van raalte
33 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
34 Brady Stotts Camas Bike and Sport
35 Jeremy King Pacific Power Blue Sky
36 Jonathan Wimberly
37 Mike Samuelson
38 Joseph Lukens Upper Echelon Fitness: Sports Medic
39 Quinlan Mcintire West End Bikes/Specialized
40 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
41 Henry Westly
42 Jackson Wellen Corvallis High School
43 Brock Emry
44 Max Ritzow
45 Kelton Smith
46 Paul Furst Camas Bike and Sport
47 Brennan Pool
48 Evan Mobley Camas Bike and Sport
49 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport
50 Zachary Murphy
51 Ian Steigerwald
52 Spenser Wellen
53 Nicholas Paesler
54 Henry Brenner
55 Max Peters
56 Nathanael Hart Hapi-Go!
57
58 Taguen Smith
59 Axel Clear
60 Cameron Hennes
61 Skyler Gober
62 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
63 Gabe Boatright
64
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 13   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Schobben
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Sharon Hart Hapi-Go!
4 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
5 Katie Lafavre
6 Gabrielle Lehnert
7 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky
9 Aubrey Whitty Corvallis High School
10 Katie Ryan
11 Marisa Reid
12 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
13 Jennelle Holmes WebCyclery.com
14 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
15 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
16 Aunika Miranda Trusty Switchblade
17 Rachael Vega
18
19 Janessa Wilson Hapi-Go!
20 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
21 Juliana Smith Hammer Velo
22 Lauren Filer
23 Kosmala Sage
24 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club
25 Grace Vickers Upper Echelon Fitness: Sports Medic
26 Kelsey Wilson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Vergis Cyclepath Racing
2 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
3 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 John Wilson Pacific Power Blue Sky
5 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
6 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
7 Cal Stone
8 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
9 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Rick Upton Team Western Bike Works
12 Tom James bicycleattorney.com
13 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Tim Ellerbruch
15 Richard Desmond Evolution Racing Team
16 Jon Gove
17 Nathaniel Wells
18 Steve Lacey
19 Dan Houghton Showers Pass
20 Mark Hildebrandt Portland Velo
21 Kevin O'connell Hammer Velo
22 Peter Spir Team S+M
23 Dave Luoma Guinness Cycling Team
24 Judd Eustice Team S+M
25 Tracy Marks
26 Michael Smith
27 Scott Stapleton
28 Gary Smith
29 Christopher Luby
30 John Obrien Evolution Racing Team
31 Mitch Gold Portland Velo
32 Erik Goodfriend
33 John Nicholas DNR Cycling
34 Don Wiley Mountain View Cycles/Subway
35 Charles Linke
36 David English Filth and Fury
37 Tom Van raalte
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Santos Cyclepath Racing
2 John Bravard Cyclepath Racing
3 John Weathers Sunset Cycles
4 Andrew Sargent Evolution Racing Team
5 Jared Roy Portland Bicycle Studio
6 Jeff Curtes
7 Jeffery Otto Sunset Cycles
8 Brent Casady
9 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
10 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
11 Mike Henry bicycleattorney.com
12 John Mitchem West End Bikes/Specialized
13 Aaron Leritz Team S+M
14 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
15 Martin Baker bicycleattorney.com
16 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
17 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
18 Eric Lanners Team S+M
19 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
20 Joseph Fricke Cyclepath Racing
21 Dave Condon Trusty Switchblade
22 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
23 Dan Porter Cyclepath Racing
24 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
25 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith &
26 Joseph Reynolds
27 Mike Szwaya bicycleattorney.com
28 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling
29 Daniel Sharp
30 Rusty Williford
31 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
32 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
34 Quinn Jackson DNR Cycling
35 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
36 Chad Sage Sunnyside Sports
37 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
38 Brian List Bike Central
39 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
41 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
42 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Tony Daversa Filth and Fury
DNF Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
DNF William Henterly
DNF Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
DNF Chad Smeltzer crank
DNF Juston Manville
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Stewart
2 Matthew Westermeyer
3 John Droege Filth and Fury
4 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
5 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
6 Jay Rishel
7 Robert Declerk Hutch's/Bend Dental/Lowes
8 Erik Anderosn
9 Jeff Boehlke The Spokesmen
10 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
11 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
12 Jeffrey Brock Existential Velo
13 Lloyd Connelly DNR Cycling
14 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
16 David Pryor
17 Todd Lewis
18 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 Roger Lloyd
20 Cesar Villanueva
21 Jason Zadow Filth and Fury
22 Andy Leritz Team S+M
23 Matthew Smith Hammer Velo
24 Daniel Gonzalez Team S+M
25 Raymond Crepeau
26 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team
27 David Rasca Buy Local Cycling
28 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
29 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
30 Matt Schwartz
31 Brian Schiller Guinness Cycling Team
32 Roger Meier Cyclepath Racing
33 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
34 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
35 Satoru Igarashi
36 Chris Brannen Team S+M
37 Matt Savage Trusty Switchblade
38 Larry Chow Portland Velo
39 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
40 Chris Nelson Green Submarine Records
41 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
42 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
43 Todd Sexton Guinness Cycling Team
44 Judson Mccauley The Spokesmen
45 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Leland Jossy
47 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
48 Scott Mcknight Team Western Bike Works
49 Chad Butler Hapi-Go!
50 Jonathan Vinson Gentle Lovers
51 Bill Hall
52 Ile Powell Team S+M
53 Erik Spillman Portland Velo
54 Kenneth Pace Team S+M
55 Wally Hockman WebCyclery.com
56 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
57 Guy Smith
58 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
59 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Robert Marti SWEAT360
61 Daniel Boatright
62 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio
63 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
64 Eddie Wang River City Bicycles
65 Patrick Murray
66 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo
67 Marc Riera
68
69 Tim Sinatra Buy Local Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Anderson
2 David Hewett The Spokesmen
3 Simon Robins
4 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
5 Andrew Filer
6 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
7 Rick Boston
8 Troy Clear
9 Kyle Stancliff SWEAT360
10 Michael Kosmala Team S+M
11 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
12 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
13 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
14 Ryan Morrisey The Spokesmen
15 Jarod Seaman Buy Local Cycling
16 Judd Eustice Team S+M
17 Dennis Stafford
18 Kurt Snyder The Spokesmen
19 Kerry Halligan
20 James Sestric
21 Phillip Ohnstad
22 Brent Sherry Human Powered
23 Eric Pool
24 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
25 Jason Hight
26 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
27 John Martin Team Lazy Tarantulas
28 Michael Horwitz
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 Jason Creasman
31 Kevin Dickson
32 Paul Devries Filth and Fury
33 James Williams
34 Varner Seaman Existential Velo
35 Brian Carrico The Spokesmen
36 Ben Mcleod
37 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
38 Chris Roberts
39 Ryan Schimpf
40 Matthew Jetton
41 Eric Wilson
42 Paul Souders
43 Wayne Nussbaum
44 Brett Andres Stumptown Cycling Club
45 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
46 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
47 Thomas Royce The Spokesmen
48 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
49 Ryan Paddock
50 Dante Solano DNR Cycling
51 Chris Wold
52 Jeff Spencer Team S+M
53 Terry Hamness Camas Bike and Sport
54 Tristan Jones
55 Mike Meier Camas Bike and Sport
56 Steve Van bergen
57 Edward Kim DNR Cycling
58 Robert Stefanowicz
59 Giles Rickett
60 Mark Mcmurtry Bellovaci United
61 Charles Barrett
62 Matt Richmond Showers Pass
63 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
64 Mike Lurie
65 Sean Fields
66 Doug Bredall
67 James Webb Beaverton Bicycle Club
68 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
69 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
70 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
71 Andrew Minson
72 Paul Barlow
73 Todd Mobley Camas Bike and Sport
74 Tom Bird Planet X p/b On One
75 Matt Meskill
76 Chris Compton
77 Mark Castle Portland Velo
78 Adam Barmada Stumptown Cycling Club
79 Mike Owens Stumptown Cycling Club
80 Ben Green Team Mudman
81 Earl Hazekamp Capitol Velo
82 Matt Thierfelder The Spokesmen
83 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
84 Joseph m. Horton Stumptown Cycling Club
85 Sean Graham Swift Cycling Club
86 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
87 Alex Croy The Spokesmen
88 Eric Meier
89 Steven Soto
90 Jeff Birdsall
91 Alex Dupey
92 Thomas j Meier
93 Justin Huggins
94 John Williams
95 Derek Wolfe SWEAT360
96 Darren Pennington
97 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
98 Peter Hettinga SWEAT360
99 Bjoern Brunner
100 Russell Gober
101 Marc Lutz Scorpius Cycles
102 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club
103 Todd Harple
104 Jesse Lopez Team Highlander
DNF
DNF Mark Chasse
DNF Paul Schripper
DNF Rob Russell SWEAT360
DNF Andy Barram Boneyard Cycling
DNF Michael Cromeans
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 94  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Robert Fox
4 Russell Speirn Portland Velo
5 Paul Montgomery Team S+M
6 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
7 Philip Litchfield Capitol Velo
8 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S+M
2 Rhonda Mazza Team S+M
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com
4 Sarah Eustis bicycleattorney.com
5 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Virginie Calme Cyclepath Racing
7 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
2 Darien Curl
3 Lori Brault
4 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
5 Suzy Renn Team Slow
6 Jennifer Hagen
7 Julie Kramer Team S+M
8 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Martha Paulus Buy Local Cycling
10 Gina Garnero-hill Super Relax Concept
11 Teresa Kubu
12 Erika Miranda Trusty Switchblade
13 Ashley Madison
DNF Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Ann Leitheiser
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports
3 Lynda Palubeski WebCyclery.com
4 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
7 Loraine Blake Guinness Cycling Team
8 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Huber
2 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
3 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
4 Brad Winn Team S+M
5 Ross Brody Buy Local Cycling
6 Nat Johnson Green Submarine Records
7 Adrian Richardson
8 David Boerner Ruckus Test Team
9 Andy Redden
10 Tony Kic Gentle Lovers
11 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom
12 Dylan Vanweelden
13 Josh Armagost
14 Sal Collura SLOCUM Race Team
15 David Burke Trailhead Coffee Roasters
16 Brent Poole
17 Jason Borum Jens Voigt's Army
18 Greg Adams Cyclepath Racing
19 Daniel Evans Ruckus Test Team
20 John Gulick Green Submarine Records
21 Andy Meschke
22 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
23 Lloyd Connelly DNR Cycling
24 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
25 Brian Larson
26 Reed Avery
27 Brandon Rothauge Planet X p/b On One
28 Bo Thunell
29 David Bisers Tensegrity PT Cycling
30 Rich Rosko Hammer Velo
31 Ken Hahn
32 Bruce Siefker
33 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle
34 Mike Bene Jens Voigt's Army
35 Jeremy Zane
36 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Juston Manville
38 Kevin Phomma Trusty Switchblade
39 Ethan Furniss
40 Edward Kim DNR Cycling
41 Daniel Powell
42 John Nicholas DNR Cycling
43 Jeffrey Johnson Team Beer
44 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
45 Todd Foreman-kinder Showers Pass
46 Brian Hart jr. Hapi-Go!
47 Suzy Renn Team Slow
48 Kristin Bott Team Slow
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF Jackson Quinn DNR Cycling
DNF Slate Olson Rapha Racing NW
DNF Steve Hauck Life Cycle Racing Team
DNF Brian Kesselman Cyclesport.com
DNF Shawn Small Ruckus Test Team
DNF James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Unknown rider
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Alice Pennington Team S+M
4 Jessica Cutler
5 Tina Brubaker
6 Megan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
7 Cindy Lewellen
8 Laura Winberry
9 Brooke Mcdermid bicycleattorney.com
10 Renee Scott Sunnyside Sports
11 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles Cross Team
12 Kim Matheson Team S+M
13 Jade Koide Team Beer
14 Jen Powell
15 Audrey Brown Team S+M
16 Remy Maguire Team S+M
17 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
18 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 Laura Trace
20 Hannah Moore Green Submarine Records
21 Lanakila Macnaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
22 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Joy Armagost
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Emily Mckissock Rebound/Tireless Velo
3 Heather Daniel
4 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
5 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team
6 Sarah Logiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medic
7 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
8 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
10 Stephanie Hahn
11 Jennifer Pereau Trusty Switchblade
12 Robin Gumpert Filth and Fury
13 Susannah Hart Hapi-Go!
14 Kate Massey Filth and Fury
15 Alison Paulus Buy Local Cycling
16 Janelle Bickford
17 Dee ann Burton
18 Hannah Hart Hapi-Go!
DNF Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
DNF Anita Dillen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Filer
2 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Diane Dutcher Rogue
4 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team
5 Erin Chipps Green Submarine Records
6 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
7 Erica Loder
8 Katlyn Giombolini
9 Krissy Brunsman Green Submarine Records
10 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Pj Houser
13 Kristin Bott Team Slow
14 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
15 Aubree Ng
16 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
17 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Lorelei Drapper Trusty Switchblade
19 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club
20 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Rena Hartman Planet X p/b On One
DNF Marny Musielak
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 21