Log In
Tuesday Night Cross • Aug 28 2012
3
1
2
2
1.6
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
1
Moisture
2
Accel
2
Tech
1.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Roeser Crossniacs
2 Adam Froemming Freewheel Bike
3 Christopher Fisher Crossniacs
4 Eric Thompson
5 Jesse Rients Trek
6 Fred Mills Revolution Cycle/Twin Six
7 Charles Simacek
8 Owen Thoele Category 6 Racing Squad
9 Christopher Smith HUP United
10 Brendan Bellew Angry Catfish
11 Matt Leizinger Omnium Racing
12 Dominic Talerico
13 Agustin Deltour Top Natchez Racing
14 Jeff Peterson Omnium Racing
15 Devin Obrien Angry Catfish
16 Innokenty Zavyalov Omnium Racing
17 Buckley Birkholz
18 Chad Macy Loon State Cyclists
19 Brian Bice Omnium Racing
20 Chris Van ert Peace Coffee Racing
21 Daniel Jansen
22 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
23 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
24 Jeremy Ames
25 Daniel Jacobsen Omnium Racing
26 Isaac Young
27 Lewis Perna Team Rio Grande
28 Kent Throlson Balance
29 Chris Fischer Synergy
30 Spencer Haugh Little Guy Racing
31 Todd Schmidt
32 Daniel Boyles Behind-Bars/LGR
33 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
34 Joshua Schwantes Kenwood Racing
35 Brian Kozicki Top Natchez Racing
36 Erin Young
37 Ian Johnson Behind-Bars/LGR
38 Ted Clausen
39 Nancy Klinger Peace Coffee Racing
40 Nathan Yadon University of Wisconsin-Eau Claire
41 Steven Redelsperger Bianchi/Grand Performance
42 Peter Anderson GS Circo Azzurro
43 Brady Prenzlow Balance
44 Mark Long Omnium Racing
45 Mark Rathbun MCT
46 Sam Beveridge Freewheel Bike
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 24   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Talerico
2 Reed Malvick Freewheel Bike
3 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
4 William Dick Top Natchez Racing
5 Daniel Craig University of Minnesota-Twin Cities
6 Steven Steichen
7 Stephen Wilson
8 Jeffery Evanson
9 Christoffer Graham
10 Chris Walsh
11 Ananda Bates
12 Bruce Porter Bianchi/Grand Performance
13 Matt Lovaas International Christian Cycling Clu
14 Blake Steinwand
15 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
16 Matthew Prior
17 John Hawthorne Williams College
18 Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
19 Topher Mckinlay
20 Matt White
21 Trent Luger Balance Cycling/Erik's Bike Shop
22 Brian Karpen Omnium Racing
23 Jeff Damm
24 Joe Vail
25 Evan Heisler
26 Bob Hollister
27 Matt Appleman Minnesota Cycling Team
28 Ken Earley Category 6 Racing Squad
29 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
30 Mark Seaburg
31 Aaron Collins Top Natchez Racing
32 Jameson Mcguire
33 Ole Koppang
34 Brian Wray
35 Andrew Lageson St Goose Bike Team
36 Chad Hollinbeck
37 Todd Siegwart
38 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
39 Robert Ogren Kenwood Racing
40 Maria Benson Synergy
41 Eric Thompson
42 Robert Vigil Minnesota Cycling Team
43 Cal Collins
44 Ben Weave
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 28   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Roeser Crossniacs
2 Christopher Fisher Crossniacs
3 Jesse Rients Trek
4 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
5 Christopher Smith HUP United
6 Thomas Thornquest Kenwood Racing
7 Brady Prenzlow Balance
8 Chris Ames HUP United
9 Lewis Perna Team Rio Grande
10 Thomas Lapinski Freewheel Bike
11 Brian Malarski County Cycles
12 Steve Laurel
13 Kent Throlson Balance
14 Jeremy Ames
15 Todd Schmidt
16 Nancy Klinger Peace Coffee Racing
17 Grant Larvick Angry Catfish
18 Chad Macy Loon State Cyclists
19 Heath Weisbrod Angry Catfish
20 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
21 Eddie Karow
22 Michael Phillips Curt Goodrich
23 Ryan Carlson Twin Six
24 Michael Pederson Cascade Bicycle Studio
25 Ryan Coogan
26 Mike Brown Peninsula Velo Racing
27 Mike Brotman Synergy
28 Sam Beveridge Freewheel Bike
29 Mark Rathbun MCT
30 Chris Sur
31 Barry Schmitt
32 Monte Dirks
33 Steven Vorderman Don Galligher-DRT Consulting
34 Drew Holbrook Freewheel Bike
35 Bryan Gerding Freewheel Bike
36 Steven Redelsperger Bianchi/Grand Performance
37 Jon Friedell Kenwood Racing
38 Mark Long Omnium Racing
39 Mark Dykes GS Circo Azzurro
40 Robert Ogren Kenwood Racing
41 Peter Anderson Crossniacs
42 Gary Underdahl Twin Six
43 Steve Hirsh Birchwood/GIS
44 Eric Swenson Crossniacs
45 David Hastert Flanders/MBRC
46 Chris Cornelison DMOS Racing Team
47 Christoffer Graham
48 Robert Vigil Minnesota Cycling Team
49 Cal Collins
50 James Buddenbaum
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 26   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terra James Angie's Kettle Corn/Angry Catfish B
2 Carol Seipp SilverCycling
3 Jacklyn Carlson SilverCycling
4 Anya Malarski County Cycles
5 Maria Benson Synergy
6 Denise Ward
7 Lee Penn Bianchi/Grand Performance
8 Amy Thiem
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1