Log In
MFG #2: Lake Sammamish GP • Sep 23 2012
4.5
2.5
4
3.7
2
Clear, 61 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
2.5
Moisture
4
Accel
3.7
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Callahan 00:00
2 Brian Pinkstaff BP RACING LLC 00:33
3 Justin Pearson BICYCLE-WORKS 00:49
4 Ashton Dicikinson 01:43
5 David Polansky SEATTLE UNIVERSITY CYCLI 01:44
6 Mike Zalewski TBA RACING 01:59
7 Jeff Lynch FARESTART 03:29
8 John Harris 03:30
9 Dan Ronco 03:34
10 Michael Mclane MR CRAMPY'S MULTISPORT 03:37
11 Max Snyder SEATTLE UNIVERSITY CYCLI 03:57
12 Justin Kong 04:07
13 Jesse Sycuro 04:10
14 Paul Walentynowicz 04:23
15 Jeff Reibman 04:25
16 Bruce Pence PSYCHO BUNNY RACING 04:37
17 Bryan Hopper 04:42
18 Steven Bohlman 04:52
19 Brad Epker 04:54
20 Arthur Peterson 05:00
21 Allan Knight 05:14
22 Christian Simpson 05:18
23 Mikey Mcdonald SCORPIUS.COM 05:28
24 Jordan Lucke 05:40
25 Bret Bolkcom 05:57
26 James Elenbaas 06:00
27 Thomas Bowar 06:02
28 John Maino JET CITY VELO / FISCHER 07:01
29 Igor Rozanski 08:04
30 Frank Rasor 08:31
31 Mark Barrett
32 Alex Scillitani CX RACING.COM
33 Erik Viafore CYCLOCROSSRACING.COM
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Morrisson RAISE THE BAR 00:00
2 Emily Norland STRANAMANTI 00:23
3 Julie Strong TONGUE RACING 00:41
4 Anne Ward 01:06
5 Christina Ritchmond
6 Leah Kiviat
7 Angela Brobst
8 Karla Landis
9 Krissey Tucker
10 Jill Geary
11 Danielle Heitman
12 Strauch Ronda
13 Melissa Eamer
14 Heather Cope BLUE ROOSER/ SPORTS MEDI
15 Heather Barnett BIKESALE
16 Piper Below
17 Rachael Lamarche N/A
18 Dawn Pace
19 Alyssa Smith
20 Tara Bergman
21 Abbe Lynch
22 Shannon O'neal
23 Julie Brumbaugh
24 Cilla Marriott CYCLOCROSSRACING.COM
25 Jessie Haley
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Jablonski CYCLE U VARSITY-POP CAP
2 Rich Mcclung HAGENS BERMAN CYCLING TE
3 Rainer Leuschke BLUE ROOSTER SMC
4 Ryan Denney MAFIA RACING/FELT/PBR
5 Ian Tubbs AUDI
6 Todd Davis AUDI
7 Michael Dicenso MAFIA RACING
8 James Birkenbuel STEED CYCLES
9 Sean Kelsey CYCLE U-POPCAP
10 Joe Pettinger HAGENS BERMAN
11 Calvin Spranger MOTOFISH RACING
12 Warren Mcandrew FISCHER PLUMBING
13 Kevin Donovan TEAM ASCENT
14 Brad Kilcline HSP
15 Matthew Clark RAGNAROK
16 Gentery Mcgrath MR CRAMPY
17 Michael Murdin GARAGE RACING
18 Parker Lund MAFIA RACING NW
19 Rory Shackles HAGENS BERMAN / LAKE WAS
20 Chad Berg CYCLE U-POPCAP
21 Travis Nease AUDI
22 James Weigand SECOND ASCENT/RAGNOROK
23 Ben Kaplan MODUS DEMO TEAM
24 Peter Hall BLUE ROOSTER SMC
DNF Joseph Brown METHOW CYCLE AND SPORT -
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikos Mills GARAGE RACING
2 Jeff Cummings JACKS BICYCLE CENTER/HOM
3 Matt Hill GARAGE
4 Todd Gallaher GUINNESS CYCLING
5 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
6 David Karman HAGENS BERMAN CYCLING
7 Keith Rollins BD RACING
8 Chris Adolf JL VELO RACING TEAM
9 Roy Colven BLUE ROOSTER
10 Rocky Crocker TEAM W.A.R.
11 Rick Heckenlaible AUDI
12 John Alving APEX RACING
13 Tim Wood 20/20 FUEL
14 James Costello
15 Sean Phillips GARAGE RACING
16 Peter Krumins OLD TOWN BICYCLES
17 Rodney Brandon JL VELO/NORTHWEST VELO
18 Todd Anderson NONE
19 Robert Trombley EXPERTO CREDO-RALEIGH
20 Jim Peot FISCHER PLUMBING
21 Steve Jensen BICYCLE CENTERS/COLLISIO
22 Dan Peterson SECOND ASCENT
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Wright JL VELO RACING TEAM
2 Cosmic Miller TEAM DOUBLECHECK CONFLUENCE
3 Kevin Raymond BLUE ROOSTER
4 Glen Conley NONE
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Fisher HAGENS BERMAN PB RALEIGH
2 Adam Mcgrath HAGENS BERMAN PB RALEIGH
3 Carson Miller HSP
4 Brennan Wodtli
5 John-Christian Flack OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
6 Toby Swanson
7 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLE
8 Eric Emsky CYCLOCROSSRACING.COM PB
9 Loren Hanson CTINC.COM
10 Eric Atwood VOLER/BICYCLE CENTER
11 Randy Bott HSPCC
12 Gian Dalle angelini RIO BLANCO
13 Kevin Andrews REBOUND TIRELESS VELO
14 David O'Brien REVEL CONSULTING/RAD RAC
15 Aaron Mickels VOLER/BICYCLE CENTER
16 Jesse Giordano US MILITARY CYCLING
17 Justin Romesburg VOLER/BICYCLE CENTRES
18 Tyson Lashbrook MAFIA/ FELT/ PBR
19 Chris Ellis VOLER/BICYCLE CENTRES
20 Evan Renwick CYCLE U-POPCAP
21 Brian Venable AUDI CYCLING
22 Benjamin Popper ROCK LOBSTER
23 Alex Walker OLD TOWN BICYCLE PB STAT
24 David Volkert DOUBLECHECK
25 Eric Comeau TAD HUGHES CUSTOM/ADA WA
26 Jason Cemanski APEX RACING
27 Benji Perin SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
28 Leif Olson
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtenay Mcfadden VOLER/BICYCLE CENTER
2 Kari Studley REDLINE
3 Emily Eggers BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
4 Karyn Abraham BLUE ROOSTER
5 Melanie Lewis CYCLE U-POPCAP
6 Kristen Kelsey CYCLE U-POPCAP
7 Ivy Audrain KELLER-ROHRBACK
8 Elizabeth Marzolf RECYCLED CYCLE RACING
9 Zivin, julie Robertson RECYCLED CYCLES
10 Andi Zolton KIRKLAND BICYCLE
11 Kele Murdin KELLER RHORBACK
12 Amara Edwards GREGG'S TREK
13 Marsa Daniel TEAM GROUP HEALTH
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Turek AUDI
2 Brad Collins MUSETTE CAFFE
3 John Kiess
4 Greg Kauper FARESTART
5 Ryan Dean FARESTART
6 Ric Cochrane STEPDOWN RACING
7 Kevin Miller MAFIA PBR RACING
8 Todd Allen FISCHER PLUMBING CYCLING
9 Mark Eamer STEPDOWN RACING
10 Matthew Oseto AUDI
11 Dominic D'angelo VOLER/BICYCLE CENTRES
12 Alex Ebright TEAM STANLEY
13 Jeff Woerner MOTOFISH RACING
14 Justin Littell CYCLOCROSSRACING.COM
15 Mike Trowbridge JACK'S BICYCLE CENTER
16 Mark Papenhausen VOLER/BICYCLE CENTER
17 Erik Anderson OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
18 Joseph Coats 20/20 FUEL
19 Tim Lewis AUDI
20 John Drenning FISCHER PLUMBING
21 Andrew Lamb KELLER-ROHRBACK
22 Jc Ramirez UNATTACHED
23 Scott Barr
24 Maniom Randy FISCHER PLUMBING CYCLING
25 Shannon Kupfer CYCLOCROSSRACING.COM
26 Mark Roughgarden CYCLOCROSSRACING.COM
27 Clive Pursehouse MOTOFISH RACING
28 David Lasartemeeks
29 Matt Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
30 "jason Bavuso" BIKESPORT RACING
31 Gary Ballas
32 Jason Glover CUCINA FRESCA
33 David Hull RALEIGH
34 Jesse Bolling
35 Thad Boss BIKESPORT RACING
36 Mark Freda ASPEN VELO
37 Matthew Stanigar TEAM CUCINA FRESCA
38 Jason Dudek SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
39 Peter Eby
40 Raymond Tse STANLEY
41 Chris Jackson SEATTLE SUPER SQUADRA
42 Geoffrey Crofoot KELLER RHORBACK
43 Dean Rogers GARAGE RACING
44 Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN
45 Dave Pearson VOLER/BICYCLE CENTER
46 Rob Born BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
47 Paul Thompson KELLER RHORBACK
48 Stefan Mcpherson RENTON CENTER CYCLE
49 Vincent Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
50 Darren Dencklau BIKESPORT RACING
51 Garth Billstin JL VELO RACING
52 Aaron Vanderwaal MAFIA RACING/FELT/PBR
53 Ryan Harrison 20/20 FUEL
54 Jim Hirshfield BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
55 Justin Harman WOODINVILLE BICYCLE
56 Chad Olson CUCINA FRESCA CYCLING TE
57 Tom Bryan GERKS SKI AND CYCLE
58 Peter Hinckley BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
59 Patrick Raney GARAGE
60 Jesse Bolling
61 Randy Boettcher
62 Nathan Kiger SECOND ASCENT/RAGNOROK
63 Marco Desimone AUDI
64 Grant Collins DOUBLECHECK
65 Craig Hetherington STRANAMANTI
66 Chris Liebsch FISCHER PLUMBING CYCLING
67 Brian Bressler PAINCAVE CYCLING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 32   Cat 4: 10   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Alvolio TEAM HSP
2 Ron Snyder SET COACHING
3 Ken Harmon FISCHER PLUMBING CYCLING
4 George Neffner WOODINVILLE BICYCLE
5 John Herzog ALKI-RUBICON RACING
6 Mark Mirante GARAGE RACING
7 Paul Claeys CUCINA FRESCA
8 Robert Wilson CENTERCYCLE WATCON
9 Christopher Fast BLUE ROOSTER
10 Ben Spencer BLUE ROOSTER
11 Bob Ling CYCLOCROSSWORLD.COM GRAS
12 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
13 Christopher Mendoza OLYMPIA ORTHOPEDIC ASSOC
14 Earl Zimmermann
15 Sam Taagen 20/20 FUEL
16 Michael Thornton FISCHER PLUMBING JET CIT
17 Nathan Webster BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
18 Francisco Pons FISCHER PLUMBING CYCLING
19 Alex Votry BLUE ROOSTER
20 Kenton Berg CYCLOCROSS MAGAZINE
21 Jim O'Brien SECOND ASCENT
22 Joe Martin RAGNAROK RACING
23 Peter Emsky CUCINA FRESCA
24 Joel Burklund FISCHER PLUMBING CYCLING
25 Josh Smith PLANET BIKE
26 Kempton Baker BICYCLE ADVENTURES
27 Iii, george Jackson OLD TOWN BICYCLES
28 Mick Adkisson UNATTACHED
29 David Mcintosh
30 Trevor Hall CUCINA FRESCA
31 Bruce Roberts NOBLE BIKES
32 Davo Queen 20/20 FUEL
33 Mike Doherty JL VELO
34 John Mchale 20/20 FUEL
35 Dwight Snodgrass OLD TOWN BICYCLE
36 Jim Brown RAD RACING NW
37 Anthony Whiley JL VELO
38 Chris Mahan SECOND ASCENT
39 Rich Blanco RAGNAROK RACING
40 Tom Biehl 20/20 FUEL
41 Andrew Novikoff
42 Jason Land FISCHER PLUMBING CYCLING
43 Mike Braaten OLD TOWN BICYCLE
44 Jeff Skov OLD TOWN BICYCLE
45 D Parsons MR CRAMPY'S
46 Reeve Geary BUE ROOSTER / SPORTS MED
47 David James JL VELO
48 Jimmy Vitelli STORMENDURANCE
49 Chris Johns BLUE ROOSTER RACING
50 Brian Gurd I AM NOT TED KING RACING
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 25   Cat 4: 8   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosmic Miller TEAM DOUBLE CHECK/CONFLU
2 David Bennett VOLER/BICYCLE CENTRES
3 John Roberts TEAM DOUBLE CHECK/CONFLU
4 Buff Hopper TEAM DOUBLE CHECK/CONFLU
5 Kevin Johnson
6 Bob Agopsowicz CYCLE U
7 James Wagner CYCLE THERAPY-4 CORNERS
8 Erik Brooks BLUE ROOSTER
9 Marshall Will NWCC
10 Don Lewis LEASE CRUTCHER LEWIS
11 Barry Johnson JL VELO
12 Brian Volkert TEAM DOUBLE CHECK P/B CO
13 Tom Holmes
14 Steve Tauscheck DOUBLECHECK
15 Todd Gill TEAM DOUBLECHECK
16 Donald Heirman VOLER/BICYCLE CENTRES
17 Dave Stanton CUCINA FRESCA
18 Tim Tarte CXRACING.COM/PSCC
19 Bob Cartwright OLD TOWN BICYCLE
20 Tim Purcell FISCHER PLUMBING RACING/
DNF Martin Rand AUDI CYCLING
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Frank TEAM HAMMER NUTRITION
2 Patrick Leonard SOFT LIKE KITTEN
3 Olivier Humbert HERRIOTT SPORTS PERFORMA
4 Nick Brown RECYCLED CYCLES RACING
5 Matthew Hornland MIGHTY RIDERS / ON THE R
6 Jacob Heitman DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
7 Noah Trescott SOFT LIKE KITTEN
8 Zach Maino FISCHER PLUMBING
9 Tony Pletcher BIKESALE.COM
10 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES RACING
11 Nicholas Moroz-koops FISCHER PLUMBING/BYRNEIN
12 Jon Hernandez WWW.CYCLOCROSSRACING.COM
13 Theo Arden (was 155) JL VELO
14 Mike Foster
15 Keelan Christensen METHOW CYCLE & SPORT/BLU
16 David Montes BBS/ IGLEHEART FRAMES
17 Ayden Young REVEL / RAD RACING NW
18 Ben Horan THE CYCLING HOUSE
19 Brian Howard RECYCLED CYCLES
20 Dan Gronross STEED CYCLES
21 Courtenay Mcfadden VOLER/BICYCLE CENTER
22 Justin Calvo SCCA / STARBUCKS
23 Kevin Hansen SECOND ASCENT
24 Bryan Torian OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
25 David Yamamoto JL VELO RACING TEAM
26 Allen Butler SECOND ASCENT
27 Josh Mitchell COG NATIVES
28 Harrison Devine JL VELO RACING TEAM
29 Nathan Solomon ALKI/RUBICON
30 Rich Cook SWIFT INDUSTRIES
31 Jessica Cutler CYCLOCROSSRACING.COM PB
32 Jeff Cota OLD TOWN BICYCLE
33 Liam Bradshaw RECYCLED CYCLES
34 Matt Kreger
35 Matthew Westermeyer CYCLOCROSSRACING.COM
36 Justin Berndt MAFIA RACING NW
37 Ted Scott SLALOM CONSULTING
38 Mark Rogers HAGENS BERMAN
39 Brandon Schumacher JL VELO
40 Avi Mahan REVEL CONSULTING/RAD RAC
41 Joshua Crutcher GAS INTRINSIK CYCLING
42 Daniel Milner BLUE ROOSTERS/SPORTS MED
43 Adam Stern CYCLOCROSSRACING.COM
44 Micah Middleton BICYCLE CENTERS/VOLER
45 Joseph Wasikowski HAGENS-BERMAN LLP CYCLIN
46 Colin Ferguson PAINCAVE CYCLING
47 Sean Cameron DARK HORSE RACING
48 Andrew Mcnett JL VELO RACING TEAM
49 Rob Mcgarty RECYCLED CYCLES RACING
50 Dave Collins
51 Markus Gallasch OLD TOWN BICYCLE
52 Sam Dollar OLD TOWN BICYCLE
53 Douglas Vaskas UNATTACHED
54 Matthew Oseto AUDI
55 Mark Greenwalt
56 Brian Fung RAPHA CONDOR CYCLING CLU
57 Joseph Williams TEAM WILLIAMS
58 Kurt Litsinger APEX RACING
59 Liam Donoghue
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 29   Cat 4: 5   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ingrid Lovitt HELLGATE CYCLERY/KENT BR
2 Sharon Gregg BLUE ROOSTER RACING/THE
3 Nicole Connor PETERSON CYCLES
4 Gina Estep ONE LAP WONDER
5 Anne-marije Rook TEAM GROUP HEALTH
6 Jodi Duquette ALKI/RUBICON
7 Heidi Wood ALKI/RUBICON
8 Kat Reinhart GREGG'S TREK
9 Holly Davis ALKI/RUBICON
10 Laura Newman ALKI/RUBICON
11 Theresa Harding SCCA/STARBUCKS CYCLING
12 Hannah Neubeck JACKS BICYCLE CENTER/HOM
13 Rebecca Carew RECYCLED CYCLES RACING
14 Joanne Anderson HODALA
15 Karen Wilkinson TEAM GROUP HEALTH
16 Alexandra Mckay
17 Andrea Casebolt REVEL / RAD RACING NW
18 Jennifer Loertscher 20/20 FUEL
19 Alexie Montaland PETERSON CYCLES
20 Krysia Pohl RAGNAROK RACING
21 Eva Wong BLUE ROOSTER SMC
22 Kelly Woznicki PETERSON CYCLES
23 Catrena Sullivan
24 Katie Ellis VOLER/BICYCLE CENTER
25 Devon Simpson TEAM GROUP HEALTH
26 Suzie Hodges VOLER/BICYCLE CENTER
27 Christine Estrada MR CRAMPY'S
28 Hannah Neubeck JACKS BICYCLE CENTER/HOM
29 Valerie Davis MR CRAMPY'S MULTISPORT
30 Tina Wang SCCA / STARBUCKS
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Leggett TEAM WEDGIE
2 Rick Birdsey APEX RACING TEAM
3 Cameron Janes
4 Brian Wong PAINCAVE CYCLING
5 Peter Tang NWCC-DIMENSIONAL
6 Ryan Kelly VOLER/BICYCLE CENTRES
7 Aaron Adelstein SCCA/STARBUCKS CYCLING
8 Adam Blexrud
9 Chris Mcnulty TEAM WEDGIE
10 Peter Benarcik SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
11 Jeff Hsu GARAGE RACING
12 Chad Olson CUCINA FRESCA CYCLING TE
13 Jason Dul SOFT LIKE KITTEN
14 Tiff Koehn FISCHER PLUMBING CYCLING
15 Douglas Wilcox MOTOFISH
16 Todd Karam
17 Mark Ely FISCHER PLUMBING
18 Mark Gaaserud
19 Breckenridge Cartwright UNATTACHED
20 Steven Moe StormKings
21 Scott Mcnees
22 Brian Palen COLAVITA
23 Craig Maddox
24 John Mckay
25 Loren Pokorny HAGENS BERMAN
26 Brian Johnsen DOUBLECHECK
27 James Mitchell JL VELO
28 Kyle Foss IC3NW/UGM CYCLING TEAM
29 Ivan Cintron OLD TOWN BICYCLE
30 Dave Kimble UNATTACHED
31 Robert Zwiebel
32 Terry Davis FISCHER PLUMBING CYCLING
33 Kozo Nozawa BLUE ROOSTER
34 Wes Wahlin SCCA / STARBUCKS
35 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN
36 Mark Longman
37 Douglas Vaskas UNATTACHED
38 Travis Fulton MOTOFISH RACING
39 , jr., greg Dempsey
40 Joel Liefke BIKEMAN.COM
41 Brian Tucker STARBUCKS CYCLING
42 Geoffrey Grosenbach VELOMINATI
43 Sebastian Kimura SOFT LIKE KITTEN
44 David Smith
45 Mike Vanorden UNAFFILIATED
46 Owen Paulus
47 Brian Marr GARAGE RACING
48 Michael Robertson UNATTCHED
49 Dean Sabol MCLEOD CONSTRUCTION
50 Euan Robertson SOFT LIKE KITTEN
51 Mike Hahn TACOMA CYCLOCROSS
52 Sven Koehler
53 Matt Molzan OLD TOWN BICYCLE
54 Andrew Lynch
55 Joshua Warborg
56 Jonathan Barr GARAGE
57 Ken Austin THE RECYCLE SHOP/IRON HO
58 Dan Warren JL VELO
59 Michael Correa SLALOM CONSULTING RACING
60 Kevin Flick
61 John Pyle
62 Jim Bowes SUCK IT
63 Erik Flink PLATYPUS HYDRATION
64 Donny Buchanan OLD TOWN BICYCLE
65 Chuck Kralovich SOFT LIKE KITTEN
66 Nigel Newby-house MOTOFISH
67 Robert Jordan MAFIA PBR RACING
68 Mike Hanney
69 Scott Stevens CUCINA FRESCA
70 Dan Brobst CYCLOCROSSRACING.COM
71 Vince Partridge RTB/NWTRI&BIKE
72 Mike Ermak EVERGREEN MTB
73 Harrison Magun
74 Shawn Tomlinson 4 CORNERS RACING
75 Daniel Stark BROADMARK
76 Scott Wiltamuth 20/20 FUEL
77 Ian Horton
78 John Bennitt SWIFT INDUSTRIES
79 Mike Harsh
80 James Rial
81 Michael Louden
82 Tory Grant OLD TOWN BICYCLE
83 Chris Gross
84 Brad Coston THE THREE MUST DRINK BEE
85 Joe Malinao BLUE ROOSTER
86 Jeremy Harrison OLD TOWN BICYCLE
87 Alex Young
88 Ernie Neumann
89 Dan Labuda GARAGE
90 Christopher Pfeifle SOFT LIKE KITTEN
91 Michael Ipsen
92 John Randolph
93 Roger Hutchison
94 Russell Edwards
95 Scott Kowal BIKESPORT RACING
96 Eric Layland TEAM DOUBLECHECK
97 John Pryor
98 Geoffrey Nelson TEAM WEDGIE
99 David Gudgel
100 Bruce Kember
101 Bretrand Hauser TITLETOWN FLYERS
102 Bill Blackburn BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
103 Mark Lovre
104 Rich Wilson CENTER CYCLE / WATCON.CO
105 Kyle Trefry
106 Pat Leahy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 43   Cat 5: 6   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Cameron RECYCLED CYCLES
2 Scott Whaley
3 Jim Toye ENDURANCE SPORTS NORTHWE
4 Michael Marler JL VELO
5 Sean Cissell MR CRAMPY'S
6 Geoff Levy
7 Tim Fitzgerald
8 Patrick Brennan
9 Tom Fryer FANATIK BIKE CO.
10 Paul Luther TONGUE RACING
11 Darrin Grund ESCAPE VELOCITY
12 Paul Dinger CUCINA FRESCA
13 Greg Awalt CLASSIC CYCLE
14 Erik Olson CUCINA FRESCA
15 John Rodakowski
16 John Wendl FISCHER PLUMBING
17 Jeff Scott PROMOTE CYCLING
18 Michael Mcillory FANATIK
19 John Bissell BLUE ROOSTER
20 Patrick Rowland
21 Ken Dong FISCHER PLUMBING CYCLING
22 Scott Tongue TONGUE RACING
23 Joel Dodds CNW/BC
24 Ian Searle TEAM DOUBLECHECK
25 Alex Rising FISCHER PLUMBING RACING
26 Joseph Christian UNAFFIL
27 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER
28 Seggern, dan Von
29 David Kregenow CUCINA FRESCA
30 Steve Ellis BLUE ROOSTER
31 Pete Kern
32 Travis Dougan SCCA / STARBUCKS
33 Dan Zurawski
34 Bill Koonce FISCHER PLUMBING CYCLING
35 Erik Pennington
36 Robert Rice BIKESPORT
37 Mark Lambie DOUBLECHECK
38 Edward Holt TACOMA CYCLOCROSS
39 Brent Perez
40 Roger Hall ENDURANCE SPORTS NW
41 Dan Arildson JL VELO
42 Steve Wood RAGNAROK RACING/NEW BELG
43 Mark Holzman
44 Brad Strauch LWV/BROADMARK
45 Jeffrey Coopersmith CUCINA FRESCA
46 John Sullivan
47 Russ Rainforth BLUE ROOSTER
48 Bradley Karvasek
49 Chris Klemczyk
50 Mark Daniel JL VELO
51 Greg Gizinski
52 Chris Fontecchio PODIUM CAFÉ
53 Daniel Haller
54 Michael Levenson MR CRAMPPY'S
55 John Marken
56 Kevin Markham CLASSIC CYCLE
57 Perry Felker RALEIGH
58 Willard Park 2020 CYCLE
59 Ken Kransler
60 Bryan Willman
61 Darol Tuttle SCCA / STARBUCKS
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Stumpp BD ROOFING
2 Greg Heitman DOUBLECHECK
3 Robert Milligan FISCHER PLUMBING CYCLING
4 Frank Benish TEAM WAR (WENATCHEE AREA
5 Amos Galpin PROJEKT ISOTOPE
6 Charlie Vanzandt DOUBLECHECK
7 Ken Yalowitz
8 Craig Burgess BLUE ROOSTER
9 Tim Mccormick JET CITY VELO / FISCHER
10 Thom De buys TEAM DOUBLECHECK
11 Scott Moore DOUBLECHECK
12 Roland Goeckel DOUBLECHECK
13 Tim Tapping
14 Mike Nelson DOUBLECHECK
15 Dan Hatch
16 Mark Barrett
17 Thomas O'hara BIKEMAN
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Sheppard
2 Richard Arnopol SEATTLE UNIVERSITY/AUDI
3 Nick Stiritz
4 Evan Geary JL VELO RACING TEAM
5 Ryan Campbell
6 Kyle Sweeney REVEL / RAD RACING NW
7 Clinton Seal VOLER/BICYCLE CENTRES
8 Jon Ross
9 Sam Dodd SCCA/STARBUCKS CYCLING
10 Louis Nichols FISCHER PLUMBING
11 Christopher Murphy STARBUCKS/SCCA
12 Cody Young
13 Dieter Laskowski
14 Ryan Reisbick CHINOOK CYCLING OF YAKIM
15 Dyame Lemming SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
16 Kellen Rack SOIFT INDUSTRIES
17 Sven-erik Nielsen SCCA / STARBUCKS CYCLING
18 Ben Riedesel CYCLOCROSSRACING.COM
19 Andrew Laughlin EXPERTO CREDE
20 Dean Jasper FARE START P/B COBALT MO
21 Will Muehlhausen JL VELO
22 Andrew Morrison FISCHER PLUMBING CYCLING
23 Eric Malmassari
24 Tim Hubner BFF CYCLING
25 Marcus Williams HOUSE WINE RACING
26 Joe Gray EXPERTO CREDE
27 Anthony Mallory HUSKY CYCLING
28 Kyle Watson MR CRAMPY'S MULTISPORT
29 Taylor Seavey
30 Jeff Rasor TBA RACING
31 Andy Campbell MOTOFISH RACING
32 Kyle Griggs SOFT LIKE KITTEN
33 Jonathan Browning HUSKY CYCLING
34 Scott Villalon TEAM BONNEY LAKE BICYCLE
35 Robert Sparks
36 Eric Langlais PLATYPUS
37 Benjamin Peterson JL VELO/NORTHWEST VELO
38 Roger Burton BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
39 Devin Turner HOUSE WINE
40 Justin Claassen VALID CYCLES
41 Jonathan Youell HOUSE WINE RACING
42 Edward Rubio
43 Rip Hale RECYCLED CYCLES RACING
44 Ben Miller
45 Jason Corbridge SCCA / STARBUCKS
46 Anders Pedersen JL VELO RACING TEAM
47 Bob Bautista TBA RACING
48 David Brunelle TEAM STANLEY
49 Travis Dutton OLD TOWN BICYCLE
50 Eric Delacorte OLD TOWN BICYCLE
51 Forrest Golic COMPASS OUTDOORS
52 Peter Odonnell
53 Theodore Choi
54 Jonathan Flutts
55 Noel Kimber
56 Layton Carroll-novack NW VELO/JL VELO RACING
57 Ryan Stucky ENDURANCE SPORTS NW
58 Richard Macgregor
59 Wesley Furste HOUSE WINE RACING
60 Aaron Mcadie
61 Andy Raber
62 Aaron Urquidez
63 Jeff Feligno
64 William Trask
65 Antonio Coria BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
66 Garrett Charlson AUDI
67 Andrew Wright BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
68 Tyler Daniel JL VELO
69 Robert Radowick
70 Andrew Wittwer OLD TOWN BICYCLE
71 Jared King FISCHER PLUMBING CYCLING
72 Felix Espana CYCLOCROSSRACING.COM
73 Alan Pace CLIF BAR
74 Dave Bandstra TACOMA CYCLOCROSS
75 Matt Newport TACOMA CYCLOCROSS
76 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM
77 David Hale
78 Bryan Thiemann
79 Trey Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
80 Erik Philipson JL VELO RACING TEAM
81 Tony Cordova FISCHER PLUMBING
82 Jesse Keating TACOMA CYCLOCROSS
83 Justin Kong
84 Sterling Boom TACOMA CYCLOCROSS
85 Kyle Logan RECYCLE SHOP
86 Jeffrey Coopersmith CUCINA FRESCA
87 Mike Nelson DOUBLECHECK
88 Sean Bracket
89 Joe Goldberg TEAM ALLEYCAT
90 Ric Hutchens CYCLE THERAPY - 4CORNERS
91 Rudy Toofanny EXPERTO CREDE
92 Andy Petek HOUSE WINE RACING
93 Aaron Last BLUE ROOSTER
94 Alex Rice BIKESPORT
95 Henry Coleman
DNF Jeff Evans OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
DNF Paul Tassin
DNF Nate Pitts GREGG'S TREK
DNF Jordan Jackson RECYCLE SHOP
DNF Tj Busayok RECYCLE SHOP
DNF Jr Mcelmurray CYCLE THERAPY - 4CORNERS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 40   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karine Valliant-Saunders SCCA / STARBUCKS
2 Adrienne Moore
3 Kristen Raney
4 Erika Snyder SET COACHING
5 Shannon Mallory FANATIK
6 Carla Brock TEAM GROUP HEALTH
7 Tricia Sandstrom TEAM GROUP HEALTH
8 Jenny Emsky CX RACING.COM
9 Elisa Schmalz ADVOCARE
10 Emily Nevin
11 Jess Scott GROUP HEALTH
12 Jilil Langley NWCC-DIMENSIONAL
13 Tiffany Karam
14 Carrie Youngblood RECYCLE SHOP/IRON HORSE
15 Marne Fox-barrow BLUE ROOSTERS
16 Tina Rainforth BLUE ROOSTER
17 Megan Fay
18 Irena Netik BIKESALE.COM
19 Heather Mckain RECYCLED CYCLES
20 Nicole Denamur
21 Kelly Purnell TEAM GROUP HEALTH
22 Alyson Indrunas JACK'S BICYCLE CENTER
23 Lori Sledge
24 Christine Soja PETERSON CYCLES
25 Emanuela Agosta TEAM GROUP HEALTH
26 Diane Hayes
27 Melissa Campbell
28 Kelsey Milligan EXPERTO CREDE
29 Eleanor James JL VELO
30 Susan Rowlee
31 Karissa Weeks
32 Sara Westermeyer LADIES AUXILLARY/SWEETPE
33 Tammy Preuss
DNF Stacey Giuffre CYCLE U
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Wilkinson REVEL CONSULTING/RAD RAC
2 Luke Grant JL VELO RACING TEAM
3 Richard Stripes THE RECYCLED SHOP
4 Kody Raymond OLD TOWN BICYCLE PB STAT
5 Alec Bluhm TONGUE RACING
6 Elijah Vandermolen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun CYCLE U
2 Kyle Dickinson REVEL / RAD RACING NW
3 Jakob Buchanan CASCADE BICYCLE STUDIO
4 Trey Trefry
5 Colem Gar-aovy CYCLE U
6 Walker Busken TEAM SEAGAL
7 Cooper Mathers
8 Jack Spranger MOTOFISH RACING
9 Connor Gizinski
10 Hunder Choudhry
11 Kieran Lynch
12 Ethan Papenhausen VOLER/BICYCLE CENTER
13 Jeffrey Philipson JL VELO RACING TEAM
14 Jack Harris BIKESPORT
15 Theo Huggins STANLEY CYCLING TEAM
16 Nate Hall BLUE ROOSTER SMC
17 Preston Collins TEAM DOUBLE CHECK
18 Pascal Lovre
19 Baden Kowal BIKESPORT RACING
DNF Jacob Eby
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Walentynowicz REVEL RAD RACING 00:00
2 Alastair Magun CYCLE U 00:18
3 Croix Cameron REVEL / RAD RACING NW
4 Brayden Buchanan RAD RACING NW / REVEL 01:23
5 Gideon Bender RAD RACING 02:08
6 Ronan Doherty 02:09
7 Calder Wood 02:38
8 Brennan Hodgins 02:58
9 Mavrik Weimer REVEL / RAD RACING NW 03:15
10 Titus Bender RAD RACING 03:49
11 Sam Zivin JL VELO 04:01
12 Ian O'connell JL VELO 04:29
13 George Cretu JL VELO
14 Nathan Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
15 Tanner Choudhry
16 Aidan Sullivan
17 Alex Skov OLD TOWN BICYCLE
18 Mikey Munoz
19 Luca Szyperski REVEL RAD RACING NORTHWE
20 Holden Berg CYCLE UNIVERSITY
21 Matt Adolf JL VELO RACING TEAM
22 Jack Arildson JL VELO
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM 00:00
2 Layton Carroll-novack NW VELO/JL VELO RACING 00:05
3 Lewis Whiley REVEL CONSULTING RAD RAC 00:55
4 Mich Lamarche 03:56
5 Steven Raymond OLD TOWN BICYCLE PB STAT 04:19
6 Iv, george Jackson OLD TOWN BICYCLES 04:34
7 Marcus Leahy
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Holmgren 00:00
2 Bronwynn Gar-aovy CYCLE U 02:19
3 Miranda Scott CYCLE U
4 Ailsa Bryan
5 Fionna Cissell MR CRAMPY'S MULTISPORT
6 Lili Gudgel
7 Shamus Atwood VOLER/BICYCLE CENTER
8 Quinn Tongue TONGUE RACING
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski
2 Amie Benoit
3 Maya Donovan
4 Anna Munoz
5 Anna Feldman 20/20 FUEL
6 Camryn Tongue
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor James JL VELO 00:00
2 Lauren Park 2020 CYCLE 00:45
3 Sarah Wood 20/20 FUEL 03:11
4 Eleanor Beshlian 20/20 FUEL 04:49
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Coyne TEAM GROUP HEALTH
2 Tamara Donnelly GREGG'STREK RACING
3 Sabrina Hendrick FISCHER PLUMBING
4 Kristin Campbell TEAM GROUP HEALTH
5 Karen Todd DIFFERENT BIKES
6 Jill Ramsey FISCHER PLUMBING
7 Ann Mitchell OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
8 Angela Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
9 Rachel Mclain-rollins OLD TOWN BICYCLE
10 Amy Philipson
11 Lb Kregenow TEAM GROUP HEALTH
12 Monica Dewald CUCINA FRESCA
13 Izette Swan TEAM GROUP HEALTH
14 Jane Matera ALKI/RUBICON
15 Andrea Leuschke BLUE ROOSTER SMC
16 Julie Heidt
17 Lisa Miller RAGNAROK RACING
18 Karen James SCCA / STARBUCKS
19 Deborah Driver RAGNAROK RACING
20 Robbie Phillips BLUE ROOSTER SMC
21 Claire Kline TEAM DOUBLECHECK
22 Ellen Butzel BLUE ROOSTER
23 Margaret Walter OLD TOWN BICYCLE/STATE F
24 Julie Vithoulkas
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Williams STANELY
2 Brian Myers HODALA
3 Brendan Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
4 Scott Alexander
5 Pete Groblewski RITTE RACING
6 John Duquette ALKI/RUBICON
7 Seth Davis ALKI/RUBICON
8 Randy Salamon HODALA
9 Aaron Huebner HODALA
10 Travis Keen AUDI CYCLING
11 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLE
12 Joe Hamilton HODALA
13 Jim Wood ALKI/RUBICON
14 Greg Heath HODALA
15 Anthony Dickson SECOND ASCENT
16 Patrick Monteith HODALA
17 Dylan Carney SOFT LIKE KITTEN
18 Tyler Smith NUUN ACTIVE HYDRATION
19 John Pitton FANATIK BIKE RACE TEAM
20 Damian Wylie MCLEOD CONSTRUCTION
21 Brett Foster HODALA
22 John Whitenack SOFT LIKE KITTEN
23 Glenn Soja STANLEY
24 Ben Boyce SWIFT INDUSTRIES
25 Zack Phillips TEAM STANLEY
26 Bill Huggins STANLEY