Log In
Cyclocross at White Park • Sep 22 2012
Series: Zank SS 2012
5.4
3.3
5.6
6.3
5.7
Mostly Cloudy, 62 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
3.3
Moisture
5.6
Accel
6.3
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Baker dope Cape Cod Racing/C4 0:44:43
2 Matthew Sousa B2C2/Boloco 0:00:05
3 Timothy Durrin NYcross 0:00:05
4 Dan Ouellette Optimum Performance 0:00:24
5 Josh Anthony CYCLOCROSSWORLD.COM 0:00:34
6 Andrew Clemence Boston Bicycle School 0:00:45
7 Cory Johannessen Threshold Cycling 0:01:51
8 Andrew Loaiza EuroPRO Checklist 0:01:56
9 Michael Apfelbaum Sunnyside Sports 0:02:27
10 Timothy Young NorEast Cycling 0:03:00
11 Gregory Brown Upper Valley Velo/Drummond Custom C 0:03:00
12 Nathan Schiele NEBC p/b Cycle Loft 0:03:00
13 William Campbell Newbury Comics / High & Mighty Beer 0:03:12
14 Brandon Taylor Paradise Racing 0:03:27
15 Michael Dore SLIJK velo club p/b Woody's Cyclery 0:03:38
16 Pierre Gervez Alpine Clinic 0:03:58
17 Christian Eager Quad Cycles 0:03:58
18 Ken Carpenter Threshold Cycling 0:04:12
19 Christopher Darling OA/ Cyclemania 0:04:43
20 Chip Baker HUP United 0:04:58
21 Jeffrey Fisher OA/CycleMania 0:05:30
22 Brian Girard Stage 1 / fusionTHINK 0:05:57
23 Paul Penaskovic Comprehensive Racing/Salem Cycle 0:06:06
24 Nicholas Maggiore Newbury Comics/High&Mighty Beer Co. 0:06:31
25 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 0:06:40
26 Jason Waltuch Threshold Cycling 0:06:46
27 David Deitch Hup United 0:06:46
28 Matthew Pierson Minuteman Road Club 0:07:04
29 Joel Orkin-Ramey Landry's Bicycles lap
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Miller 0:41:22
2 Sean Mccarthy PORT RACING 0:00:46
3 Weston Forsblad Gus's Raleigh New England 0:01:02
4 Jonathan Hillman Northeast Road Masters 0:01:53
5 Justin Bourgette Quad Cycles 0:02:05
6 Michael Bloom B.O.B. Cycling-Goodale's-Speed Merc 0:02:15
7 Case Butler 0:02:15
8 Andrew Goodale Riverview Racing 0:03:02
9 Paul Rhodes On & Off Rhodes 0:03:10
10 Seth Haskell Gus's Raleigh New England 0:03:37
11 Ben Maguire QuadCycles 0:03:47
12 Ford Murphy Bates College 0:04:14
13 Roger Wakeman 0:04:16
14 Andrew Cooper 0:04:28
15 Jeremy Lindeman 0:04:28
16 Russell Holden NEBC p/b Cycle Loft 0:05:08
17 Nathan Elder Riverside Racing 0:05:08
18 Richard Sampson Cambridge Boat Club 0:05:46
19 Brian Croteau Noreast Cycling 0:06:01
20 Jordan Greenberg Northampton Cycling Club 0:06:28
21 Eric Lovering Chainline cycles 0:07:31
22 Adam Walton NEBC p/b Cycle Loft 0:07:55
23 Daniel Sullivan MacGregors lap
24 Steven Endres lap
25 Tim O'connor lap
26 Brandon Holden NEBC p/b Cycle Loft lap
27 Matthew Schnall lap
28 Jason Kooken NorEast Cycling / Law Enforcement U lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Follen Maine Coast Cycling Club 0:57:14
2 Kristopher Dobie Cycle-Smart Inc. 0:00:36
3 Joshua Lehmann Sunapee Racing Team 0:01:10
4 Noah Tautfest Bicycle Express\Kona Bikes 0:01:44
5 Matthew Green 0:05:22
6 Samuel Evans-brown Sunapee/Continental Paving/Buchikas lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Aittaniemi Corner Cycle Cycling Club 0:23:05
2 Scott Elyse 0:27:45
3 Kevin Stacey BOB CYCLING/SKOFIELD BUILDERS/SPEED 0:28:40
4 Gabrielle Czerula Cyclocrossracing.com 0:30:58
5 Leah Carlson BLUE STEEL CYCLERY 0:32:36
6 Allison Stacey GIRLS FIRST/ pb MILTON CAT lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaalen Pottle JRA Cycles 0:28:54
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Laroque Verge - Mad Alchemy 0:44:07
2 Johannes Huseby Cannondale 0:00:00
3 Jon Bernhard Riverside Racing 0:00:24
4 Nicholas Czerula Cyclocrossracing.com 0:02:47
5 Doug Jansen Alpine Clinic Racing 0:03:01
6 Carl Ring Alpine Clinic Racing-Team Seven Cyc 0:04:51
7 Matt Wilson Team Alpine Clinic 0:05:03
8 David Penney 0:05:11
9 Geoff Williams Cyclocrossracing.com 0:06:01
10 Sean Godley QuadCycles 0:07:06
11 Richard Beard Claremont Cycle Depot lap
12 Ben Steele lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric J. Carlson BLUE STEEL CYCLERY 0:38:54
2 Mark Suprenant Team Type 1 0:00:17
3 David Stacey BOB CYCLING/GOODALES BIKES/ SPEED M 0:01:14
4 Eiric Marro Sunapee/Contintental/Buchika's Ski 0:01:51
5 Timothy Young NorEast Cycling 0:02:01
6 John Mcgrath NEBC p/b Cycle Loft 0:02:33
7 Alexis Arapoff BIKEMAN.COM 0:02:36
8 Paul Weiss OA/Cyclemania Masters Cycling Team/ 0:02:36
9 Mark Lovejoy NEBC p/b Cycle Loft 0:05:34
10 Keith Button CCB racing lap
11 Kevin Callahan CYCLE LODGE rel 1.Q.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sawyer Gearworks - Spinarts 0:41:24
2 Bob Sampson Team Alpine Clinic 0:00:10
3 John Adamik Riverside Racing 0:00:16
4 David King Essex County Velo 0:01:06
5 Terry Cowman CyclocrossWorld/Pinnacle Bike Works 0:02:01
6 Jeff Tripp BLUE STEEL CYCLERY 0:02:17
7 Marc Tatar Bikeworks/Hallamore 0:02:55
8 Robert Dillon 1K2GO-Onion River Sports 0:03:45
9 David Leedberg Spin Arts 0:03:55
10 Donald Crowell Blue Steel Cyclery
11 Carl Brown CCB
12 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft
13 Rick Hardy HUP lap
14 Mark Bowen NEBC p/b CycleLoft lap
15 David Holmander Blue Steel Cyclery lap
16 Al Stewart Velo Resource lap
17 Thomas Cormier PelotonCoaching.com lap
18 Jeffrey Proctor The Velo Resource lap
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Sterling Bikeman.com 0:41:43
2 Sheila Vibert Sunapee Racing Team 0:00:07
3 Anna Barensfeld pedalpowertraining.com 0:01:48
4 Karen Tripp BLUE STEEL CYCLERY 0:02:21
5 Joanne Grogan Cyclocrossracing.com 0:02:44
6 Jessica Duppler Trek Portsmouth 0:02:44
7 Kathy Sarvary Blue Steel Cyclery 0:03:48
8 Sara Cushman Gearworks/Spinarts 0:03:49
9 Marian Jamison smith LadiesFirst Racing 0:03:49
10 Leslie Timm Seaside Cycles 0:04:43
11 Shauna Gillies-smith Spin Arts Cycling Team 0:05:29
12 Ilana Knopf DCMTB 0:06:02
13 Emily Reynolds Bikeman.com 0:06:19
14 Elizabeth Bryson NEBC p/b Cycle Loft 0:06:54
15 Roni Vetter Blue Steel Cyclery 0:07:34
16 Danielle Barron 0:08:27
17 Martha Wilson Team Alpine Clinic RCN lap
18 Hannah Brewster American Flora lap
19 Erin Holmes Gus'/Raleigh lap
20 Kathleen Gagnon BLUE STEEL CYCLERY lap
21 Peggy Gioioso BOB CYCLING /GOODALES/ SPEED MERCHA lap
22 Kelly Howie NEBC p/b Cycle Loft lap
23 Sophy Lee Quad Cycles lap
24 Millie Mahon lap
25 Jackie Langevin lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Rowell NEBC p/b Cycle Loft 0:44:10
2 Jeff Walker Crankskins.com 0:00:38
3 Doug Kennedy Minuteman Road Club 0:00:49
4 Curtis Boivin Cyclocrossracing.com 0:01:32
5 Jerry Chabot Cyclocrossracing.com 0:01:32
6 Matt Green Bicycle Express 0:02:22
7 Todd Prekaski CYCLOCROSSWORLD.COM 0:05:11
8 Geoff Williams Cyclocrossracing.com 0:05:36
9 Benjamin Koyle None 0:05:42
10 Brian Bigelow BOB/Goodales/SMART aero testing lab 0:06:11
11 Christopher White BOB-Goodale'sBike Shop/Speed Mercha 0:06:25
12 John Witmer GMBC/Synergy Fitness lap
13 Katina Walker Crankskins.com lap
14 Matt Williams circle69 lap
15 Paul Penaskovic Comprehensive Racing/Salem Cycle lap
16 Kerry Litka unattached lap
17 David Skrocki lap
18 Christopher Plummer Skratch Labs lap
19 David Deitch Hup United lap
20 Cathy Rowell NEBC p/b Cycle Loft lap
21 Todd Peterson Somerville Bicycle Shop lap
22 Steven Lehmann Sunapee/Continental Paving/Buchikas lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat ?: 2