Log In
Cascade Park Cyclocross • Sep 9 2012
4
6
4
4
4.9
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
6
Moisture
4
Accel
4
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Twining 0:56:30
2 Shawn Adams Cycle-Smart, Inc. 0:56:56
3 Jordan Snyder Beaver Valley Velo 0:57:27
4 Brent Evans Spin 1:00:39
5 Robert Sroka Team Lake Effect 1:02:05
6 Cameron Jackson Carbon Racing 1:02:16
7 Jay Karpinski 1:03:28
8 Jason Suppan SoupCan Racing 1:04:32
9 Scott Gartman Lake Effect Cycling Team 0:56:45
10 Craig Hannibal Lake Effect Cycling Team 0:57:06
11 David Steiner Spin 0:58:07
12 Nathaniel Veselenak Spin 0:59:45
13 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health - RG 1:01:07
14 Mark Gori Spin 1:01:14
15 John Ehrlinger Team Spin/RR Donnelly 1:01:26
16 Nathan Szabo Team Lake Effect 1:05:52
17 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 0:47:27
DNF James Dieringer Spin DNF
DNF Mitch Gabel DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Furio Northbrook Garner Bicycle Club 0:38:47
2 Christopher Huck Team Snakebite 0:40:20
3 Emilio Poggio Team Lake Effect 0:40:52
4 Michael Adams WAS Labs Cycling 0:42:55
5 Christopher Smith Stark Velo 0:44:05
6 Wesley Jones SoupCan Racing 0:44:43
7 Ryan Knopf 0:45:50
8 Mike Chapman Orrville Cycling Club 0:46:31
9 Josh Schmidt Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 0:46:41
10 Shawn Jones SoupCan Racing 0:48:18
11 Seth Kafferlin Team Snakebite 0:41:06
12 Jason Rapp Snake Bite Racing 0:46:43
DNF Mehul Gala Spin DNF
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek 0:38:21
2 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team 0:40:32
3 Dave Bartels Chagrin River Cycling 0:41:01
4 Mark Farmer 0:41:50
5 Russell Verlinger 0:43:02
6 Jeff Kompa Spin 0:44:21
7 Scott Main 0:46:15
8 Tom Wilson 0:46:45
9 Ron Kubala 0:47:02
10 Michael Schmidt 0:47:11
11 David Sawitke Spin 0:48:40
12 Edson Madis WAS Labs Cycling 0:48:53
13 Marshall Leininger Stark Velo 0:49:03
14 Jim Laing Stark Velo 0:33:16
15 Timothy Fortner Team Snakebite 0:38:26
16 Ed Masta 0:39:59
17 James Votaw WAS Labs Cycling 0:42:30
18 Rick Bennett 0:31:45
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Preston MERRILL LYNCH CYCLING 0:41:58
2 Scott Kuboff Snake Bite Racing 0:42:32
3 Kenneth Gardner Blue Sky Cycling Club 0:43:39
4 Andrew Miller Team Snakebite 0:44:25
5 John Nichols Chagrin River Cycling 0:44:36
6 Christopher Nicula Chagrin River Cycling 0:45:49
7 Zachary Chappell 0:47:35
8 Erick Madis WAS Labs Cycling 0:48:25
9 William Neidinger Team Snakebite 0:49:58
10 David Helmuth Team Velocity 0:51:14
11 Kirk Morrison Ag3r 0:42:02
12 Christopher Lee Blue Sky Cycling Club 0:47:32
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:39:38
2 James Dieringer Spin 0:41:18
3 Alexander Kinney Scum City 0:44:27
4 Sean Burkey Raleigh racing/Team gates Carbon Dr 0:45:29
5 Brandon Halleen 0:47:21
6 Weston Flickinger Prochain Cycling 0:47:43
7 Dave Schalmo 0:48:20
8 Kirk Morrison Ag3r 0:54:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Brink Cleveland Clinic Sports Health - RG 0:34:08
2 Mark Davis A World Of Pain 0:35:32
3 David Sawitke Spin 0:36:24
4 Phillip Wadsworth Spin 0:38:05
5 Jos Belich 0:38:28
6 Daryl Breedlove Chagrin River Cycling 0:39:32
7 William Gibson 0:39:37
8 Mike Didomenico 0:42:00
9 Richard Grella Stark Velo 0:42:31
10 Dale Seeds Stark Velo 0:43:11
11 Rick Mace 0:32:12
12 Morris Wheeler 0:34:31
13 Robert Breedlove 0:34:38
14 Ed Farmer 0:35:29
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Stevenson Maumee Valley Wheelmen 0:31:42
2 Jacob Crow 0:31:43
3 Kyle Johannes 0:32:55
4 Josh Mckinney Y-Not Cycling/Trek/Bontrager 0:33:26
5 Ryan Madis WAS Labs Cycling 0:33:56
6 Renato Pereira 0:34:06
7 Jeremy Paul 0:34:17
8 Martin Zakes 0:35:09
9 Jonathan Scott 0:35:17
10 David Helmuth Orrville Cycling Team 0:35:57
11 Jakob Bills 0:36:28
12 Eric Fassracht 0:38:30
13 Jason Schraibman 0:39:57
14 Matt Jennings 0:40:33
15 Randell Hammons 0:41:15
16 Josh Gram 0:42:06
17 James Kavalee 0:42:32
18 Frank Macilnilar 0:43:09
19 William Cousino Snake Bite Racing 0:35:01
DNF Ryan Comeau DNF
DNF Roger Sapp DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keaton Adams WAS Labs Cycling 0:42:43
2 Jeremy Neth 0:43:43
3 Colin Wadsworth 0:51:14
4 Camden Adams WAS Labs Cycling 0:38:48
5 Logan Chapman 0:39:08
6 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling 0:41:28
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Price Cleveland Clinic Sports Health Cycl 0:43:12
2 Emily Ponti 0:46:25
3 Julie Sroka Team Lake Effect 0:49:22
4 Veda Gerasimek Young Medalists / Team Rothrock 0:50:14
5 Kennedy Adams WAS Labs Cycling 0:50:51
6 Lorena Brown Team Snakebite 0:51:27
7 Julie Saeler 0:42:26
8 Amanda Schmidt Avanti Racing Club 0:49:30
9 Emily Benson Snake Bite Racing 0:50:48
DNF Melody Gerasimek DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Webb 0:37:27
2 Kellie Strang Cleveland Clinic Sports Health Cycl 0:42:24
3 Beth Goran 0:32:22
4 Lori Erwine Team Lake Effect 0:32:54
5 Michelle Mead 0:34:10
6 Elizabeth Hiser 0:34:23
7 Kristina Boric 0:37:17
8 Katy Fassnaucht 0:28:32
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 3