Log In
Double Cross Day Two • Sep 16 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.5
1
5
6
4
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
1
Moisture
5
Accel
6
Tech
4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Jackson 37:30.00
2 Brian Carrico The Spokesmen 38:34.00
3 Nathaniel Wells 39:05.00
4 Jason Ladwig 40:55.00
5 Stephan Ford 42:54.00
6 Andrew Bessan 42:55.00
7 Eugene Ezman 43:52.00
8 Tom Aichele 44:25.00
9 Jason Shaffer 45:10.00
10 Josh Snyder 45:41.00
11 Richard Mckee 45:41.00
12 John Degenhardt 34:55.00
13 Chris Redhouse 36:16.00
14 Trevor Devault 36:27.00
15 Aaron Jennings Athletes Lounge Cycling Team 44:26.00
16 Nick Besson 45:18.00
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Boscacci 39:48.00
2 Katy Giombolini 40:42.00
3 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 41:38.00
4 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 45:02.00
5 Natalie Albright 45:15.00
6 Abby Bohannan 46:06.00
7 Traci Smolen 47:10.00
8 Laura Craig-bennett 48:59.00
9 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
10 Kirsten Ruderg
11 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 36:41.00
12 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 37:25.00
13 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 42:54.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt 55:14.00
2 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside 56:21.00
3 Ian Brown River City Bicycles 56:48.00
4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 57:37.00
5 Alex Criss 57:49.00
6 Ryan Weaver 57:57.00
7 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 58:03.00
8 James Ceccorulli 58:18.00
9 Brad Winn Team S+M 58:19.00
10 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 58:30.00
11 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 58:50.00
12 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 59:38.00
13 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 59:40.00
14 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 01:00:35.0
15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 01:01:29.0
16 Seth Patla 01:02:51.0
17 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 54:58.00
DNF Ira Ryan
DNF Luke Demoe Evviva/Stoemper
DNF Josh Kelley
DNF Matt Hall
DNF Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 42:52.00
2 Byron Breeden Guinness Cycling Team 43:28.00
3 Robert k Brown 43:30.00
4 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te 43:49.00
5 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 44:02.00
6 Todd Stewart 44:08.00
7 Blair Galen 44:11.00
8 Aaron Ufferman 45:10.00
9 Ryan Oconnell Trusty Switchblade 45:22.00
10 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood 45:23.00
11 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 45:26.00
12 James Bradley 45:38.00
13 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 45:50.00
14 Michael Emery 46:16.00
15 Troy Sexton 46:34.00
16 Gary Szalay 47:28.00
17 Keith Levesque Rogue 47:28.00
18 Patrick Croasdaile Team S+M 47:38.00
19 Robert Thayer bicycleattorney.com 48:37.00
20 Jacques Lafortune bicycleattorney.com 41:46.00
21 Logan Trammell Hapi-Go! 40:33.00
DNF Whit Bazemore
DNF Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Fischer Existential Velo 35:17.00
2 Mike Tomlinson 36:08.00
3 Jackson Broshear 36:27.00
4 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 37:02.00
5 Jonathan Perlman Filth and Fury 37:09.00
6 Jonathan Kuipers Team S+M 37:24.00
7 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood 37:48.00
8 Brandon Rothauge 37:49.00
9 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 37:50.00
10 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas 38:21.00
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 38:26.00
12 Matt Duke 39:54.00
13 Brian Hart sr Hapi-Go! 40:27.00
14 Robert Axel anderson 41:00.00
15 Tim Beard 41:04.00
16 Adam Moore 41:27.00
17 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair 41:46.00
18 James Peterson 42:35.00
19 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43:39.00
20 Daniel Hynes 47:00.00
DNF Alex Bigazzi
DNF Jesse Boudart
DNF Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Szwaya bicycleattorney.com 37:19.00
2 Damon Schaefer 39:24.00
3 Matt Wilkin Team S+M 39:29.00
4 Todd Stryker The Spokesmen 39:41.00
5 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 39:41.00
6 Chad Sperry 39:42.00
7 George Beilstein 40:06.00
8 Scott Smith 40:35.00
9 Michael Chesnut 40:36.00
10 Mark Thomas 41:08.00
11 Spencer Bohaboy Showers Pass 41:08.00
12 Jack Trumbell 42:17.00
13 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood 44:35.00
14 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 44:57.00
15 Tony Dirks Rogue 46:46.00
16 Rob Kennedy 39:01.00
DNF Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Schobben 29:07.00
2 Sharon Hart Hapi-Go! 30:17.00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 30:44.00
2 Jonathan Wimberly 32:32.00
3 Joseph Lukens 33:58.00
4 Owen Szwaya bicycleattorney.com 34:57.00
5 Ryder Uetrecht 34:58.00
6 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
7 Nicholas Paesler 27:37.00
8 Caleb Trumbell 27:48.00
9 Carson Schutt 28:26.00
10 Max Peterson 28:48.00
11 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 28:49.00
12 Henry Brenner 28:38.00
13 Nathan Fairbanks 33:53.00
14 Axel Clear 35:05.00
15 Parker Green Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard 33:08.00
2 Carson Westberg WebCyclery.com 30:34.00
3 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
4 Donovan Birky WebCyclery.com 28:50.00
5 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 29:22.00
6 Brian Hart jr. Hapi-Go! 29:48.00
7 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 30:11.00
8 Izaak King 31:33.00
9 Ben Van raalte 32:00.00
10 Quinlan Mcintire West End Bikes/Specialized 32:32.00
11 Eben Horacek Upper Echelon Fitness: Sports Medic 32:32.00
12 Nate Lelack 32:33.00
13 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medic 34:22.00
14 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 38:30.00
15 Brennan Pool 38:32.00
16 Evan Mobley Camas Bike and Sport 39:25.00
17 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky
DNF Elkin Parker Super Relax Concept
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion 33:54.00
2 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 34:06.00
3 Javier Colton 34:18.00
4 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 35:40.00
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 36:30.00
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 27:23.00
7 Will Reinking 28:34.00
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 30:14.00
9 Mitchell Stevens Sunnyside Sports 30:31.00
10 Mitchell Waters 31:57.00
11 Miles Scheuering 34:01.00
12 Keenan Reynolds 35:52.00
13 Tyler Andrews Athletes Lounge Cycling Team 37:42.00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Peterson Existential Velo 29:47.00
2 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 29:47.00
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert 35:02.00
2 Sierra Kelly 29:25.00
3 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 29:48.00
4 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 30:26.00
5 Jennelle Holmes WebCyclery.com
6 Grace Vickers Upper Echelon Fitness: Sports Medic
7 Juliana Smith Hammer Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Taylor 36:05.00
2 Rachel Vega 29:43.00
3 Hannah Mavis Upper Echelon Fitness: Sports Medic 37:02.00
4 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 37:23.00
5 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 38:30.00
6 Molly Beilstein 38:46.00
7 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 27:22.00
8 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 27:57.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go! 30:34.00
2 Anna Peterson 35:21.00
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kale Chalmers 43:08.00
2 Robert Declerk Hutch's/Bend Dental/Lowes 43:46.00
3 Nicholas Leritz Team S+M 44:36.00
4 Andy Leritz Team S+M 44:49.00
5 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac 44:50.00
6 Matt Savage Trusty Switchblade 44:54.00
7 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi 44:56.00
8 Tony Curtis 45:10.00
9 Robert Trombley 45:23.00
10 Matt Schwartz 45:27.00
11 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi 45:27.00
12 Brian Schiller Guinness Cycling Team 45:31.00
13 Raymond Crepeau 45:35.00
14 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 46:12.00
15 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky 46:21.00
16 Todd Lewis 46:22.00
17 Matt Montagne Nike Cycling 46:55.00
18 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 47:04.00
19 Roger Meier Cyclepath Racing 47:05.00
20 Matt Radich Dr Will Bar 47:21.00
21 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 47:39.00
22 James Braun 47:52.00
23 Chad Butler Hapi-Go! 48:17.00
24 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club 48:41.00
25 Tyson Hart Filth and Fury 49:04.00
26 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 49:13.00
27 Matt Wilkin Team S+M
28 John Prosser Pacific Power Blue Sky 39:54.00
29 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 40:32.00
30 Chris Ramsey 41:10.00
31 Alan Reaume 44:51.00
32 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 45:17.00
DNF Whit Bozemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Brian Lynch Dr Will Bar
DNF Jay Rishel
DNF Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
DNF Drew Holmes WebCyclery.com
DNF Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 36:50.00
2 Troy Clear 37:34.00
3 David Anderson Boneyard Cycling 37:34.00
4 Jarod Seaman Buy Local Cycling 37:39.00
5 Kurt Snyder The Spokesmen 37:41.00
6 Jason Berkley 38:03.00
7 Rick Boston 38:24.00
8 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 38:43.00
9 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood 38:47.00
10 Eric Pool 38:56.00
11 Ken Johnson 39:05.00
12 Judd Eustice Team S+M 39:16.00
13 David Hewett The Spokesmen 39:18.00
14 John Martin Team Lazy Tarantulas 39:32.00
15 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 39:36.00
16 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 39:38.00
17 Jason Berkley Boneyard Cycling 39:46.00
18 Chris Roberts 39:50.00
19 Greg Witt 39:51.00
20 Mike Emerson 40:02.00
21 Sean Denney bicycleattorney.com 40:03.00
22 Ryan Morrisey The Spokesmen 40:03.00
23 Paul Schripper 40:04.00
24 Andrew Stewart 40:05.00
25 Sean Graham Swift Cycling Club 40:19.00
26 Andy Barran 40:21.00
27 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club 40:21.00
28 Matthew Cordeiro 40:28.00
29 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40:35.00
30 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40:36.00
31 Tom Palke Team Mudman 40:42.00
32 Scott Hamness 40:43.00
33 Andy Morris 40:44.00
34 Rob Kerr Boneyard Cycling 40:44.00
35 Kevin Dickson 40:51.00
36 Matt Klee 41:05.00
37 Eric Hagstette 41:28.00
38 Steve Kresl 41:33.00
39 Jim Peters 41:52.00
40 Damon Schaefer 42:00.00
41 Rich Hannah Team Mudman 42:07.00
42 Mark Mcmurtry Bellovaci United 42:41.00
43 Joe Gomez Team Mudman 42:42.00
44 Eric Scheuering 42:52.00
45 Jason Skelton Portobello-A Better Cycle 42:52.00
46 Adam Nelson 43:02.00
47 Tim Peterson Boneyard Cycling 43:59.00
48 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 44:21.00
49 Mike Lurie 44:58.00
50 Damon Clegg Filth and Fury 45:05.00
51 Adam Nelson 45:58.00
52 Rob Lavigne 47:06.00
53 Patrick Meigs Team Mudman 47:31.00
54 Jason Schroeder Team Finger 36:25.00
55 Chris Zanger 36:27.00
56 Matt Richmond Showers Pass 36:38.00
57 Steven Westberg WebCyclery.com 37:32.00
58 James Webb Beaverton Bicycle Club 39:32.00
59 Mark Mandigo Hammer Velo 40:28.00
DNF Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
DNF Marc Lutz Scorpius Cycles
DNF Thomas j Meier
DNF Bob Crow Team Lazy Tarantulas
DNF Tim Shannon
DNF Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
DNF Kyle Gorman WebCyclery.com
DNF Michael Chesnut
DNF Erick Nelson Portobello-A Better Cycle
DNF Joseph Ketner
DNF Michael Chesnut
DNF Jeff Steiner Showers Pass
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Vergis Cyclepath Racing 45:18.00
2 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac 45:26.00
3 Alan Ott 45:33.00
4 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 45:51.00
5 Mark Bradley 46:46.00
6 John Wilson Pacific Power Blue Sky 47:14.00
7 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic 47:31.00
8 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 48:03.00
9 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac 48:47.00
10 Dan Macnaughton Cyclepath Racing 48:47.00
11 Tim Ellerbruch 40:00.00
12 Judd Eustice Team S+M 40:30.00
13 Dan Davis WebCyclery.com 41:00.00
14 Andrew Peterson Existential Velo 41:23.00
15 Nathaniel Wells 41:34.00
16 David Dorocke Deschutes Brewery 41:46.00
17 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 42:02.00
18 Mark Hildebrandt Portland Velo 42:04.00
19 Brian Smith WebCyclery.com 42:38.00
20 Brian Hart sr Hapi-Go! 43:21.00
21 Craig Mavis Deschutes Brewery 43:48.00
22 Scott Mccoy Oregon Bike Shop Racing Team 44:24.00
23 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 45:00.00
24 John Nicholas DNR Cycling 45:40.00
DNF Tom James bicycleattorney.com
DNF Paul Mautner Team Rose City
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports 40:57.00
2 Ron Strasser Team S+M 42:09.00
3 Amory Cheney Boneyard Cycling 44:52.00
4 Terry Atwood Portland Velo 47:05.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Roy Portland Bicycle Studio 01:01:04.0
2 Brent Casady 01:01:53.0
3 Joseph Reynolds 01:02:20.0
4 John Mitchem West End Bikes/Specialized 01:02:33.0
5 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 01:02:47.0
6 Aaron Leritz Team S+M 01:02:48.0
7 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 01:02:50.0
8 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 01:03:05.0
9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 01:04:16.0
10 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 01:05:09.0
11 Mike Henry bicycleattorney.com 55:02.00
12 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 55:06.00
13 John Gorman Rapha Racing NW 55:14.00
14 Steve Dale bicycleattorney.com 55:34.00
15 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 55:46.00
16 Mike Szwaya bicycleattorney.com 55:46.00
17 Shannon Boroff bicycleattorney.com 56:10.00
18 Quinn Jackson DNR Cycling 56:13.00
19 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 56:34.00
20 Bob Jacobs bicycleattorney.com 56:54.00
21 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi 57:56.00
22 Chad Sage Sunnyside Sports 58:47.00
23 Johnny Burrell 58:54.00
24 Dan Porter Cyclepath Racing 59:22.00
25 Kevin Sundberg Showers Pass 01:03:34.0
26 Craig Ruby 01:04:02.0
27 Eric Lanners Team S+M
DNF Tom Hill
DNF Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF John Westcock Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ian Leitheiser Cyclepath Racing
DNF John Bravard Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S+M 40:24.00
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41:25.00
3 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 42:08.00
4 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 43:06.00
5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 42:36.00
DNF Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Cindy Lewellen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Wescott 41:31.00
2 Colleen Jones 44:39.00
3 Lori Brault 46:22.00
4 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 46:31.00
5 Jennifer Donnelly Super Relax Concept 36:51.00
6 Erika Miranda Trusty Switchblade 38:04.00
7 Cassie Nobbs 38:37.00
8 Stephan Hendricks 41:17.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 42:30.00
2 Lynda Palubeski WebCyclery.com 43:16.00
3 Maggie Rising Portland Velo 44:15.00
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 37:31.00
5 Gina Miller Sunnyside Sports 37:46.00
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 37:50.00
7 Sheilagh Griffin 38:43.00
8 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42:18.00
9 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 43:35.00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper 43:27.00
2 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom 44:00.00
3 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom 44:11.00
4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 44:28.00
5 Adam Schwind 45:01.00
6 Seth Patla 45:21.00
7 Brad Winn Team S+M 45:27.00
8 Sal Collura SLOCUM Race Team 45:57.00
9 John Lin Hammer Velo 46:24.00
10 David Burke Trailhead Coffee Roasters 46:58.00
11 Benjamin Farver Jens Voigt's Army 47:00.00
12 Jeff Koncz 47:02.00
13 Brian Lynch 47:15.00
14 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 47:40.00
15 Reed Avery 48:51.00
16 Brandon Rothage 49:37.00
17 Hendricks Tre Mountain View Cycles/Subway 40:21.00
18 David German Hammer Velo 40:30.00
19 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 41:12.00
20 Scott Gerwig 41:51.00
21 Matt Radich Dr Will Bar 41:52.00
22 Rich Rosko Hammer Velo 42:26.00
23 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 47:16.00
24 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 47:34.00
25 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medic 48:31.00
26 Kristin Bott Team Slow 43:07.00
27 Suzy Renn Team Slow 43:07.00
DNF Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
DNF Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton Team S+M 57:29.00
2 Brigette Brown River City Bicycles 58:15.00
3 Laura Winberry 58:34.00
4 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 01:00:50.0
5 Renee Scott Sunnyside Sports 01:01:24.0
6 Rachel Bagley 01:01:47.0
7 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic 01:02:10.0
8 Natalie Koncz 01:02:39.0
9 Jade Koide Team Beer 01:03:46.0
10 Margie Bradway Team S+M 59:42.00
11 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medic 56:19.00
DNF Susan Peithman Upper Echelon Fitness: Sports Medic
DNF Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF Abby Watson
DNF Tina Brubaker
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Lurie 41:10.00
2 Sharon Hart Hapi-Go! 41:42.00
3 Amy Vantassel 42:48.00
4 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 44:56.00
5 Hannah Hart Hapi-Go! 45:30.00
6 Leah De forest Sprout Cycles/Lucky Lab 40:08.00
7 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 37:43.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 36:44.00
2 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 36:46.00
3 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 37:00.00
4 Suzy Renn Team Slow 37:01.00
5 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 39:36.00
6 Diane Dutcher Rogue 41:31.00
7 Kristin Bott Team Slow 41:57.00
8 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 43:42.00
Finishers: Cat ?: 8