Log In
Sheboygan Bicycle Company Classic • Sep 8 2012
5
0
0
3.5
0
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
3.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Mathes Team Wheel & Sprocket
2 John Lirette
3 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
4 Travis Gruchow Magnus
5 David Price Brazen Dropouts Cycling Team
6 Nathan Jacques Magnus
7 Finn Ryan Magnus
8 Keith Tussey
9 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
10 Christopher Osborne Team Extreme
11 Ronald Knutowski Twin Six
12 Gary Baisa Brazen Dropouts
13 Kevin Sparrow
14 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Jesse Shoemaker
16 Michael Fitch Three Rivers Velo Sport Club Inc
17 Alex Rams Colavita Racing Inc.
18 Cale Dorn Magnus
19 Mark Vareschi Verge Sport / Test Pilot
20 Don Iwen Alterra Coffee
21 Tim Skinner Flying Bobcats
22 Nathan Phelps Big Ring Flyers
23 Justen Stracy
24 Robert Sorenson Big Ring Flyers
25 Thomas Elliott Higher Gear Chicago Cycling Club
26 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
DNF John Brown Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Giffey
2 Sean Brandenburg
3 Chad Brown
4 Tony Lemke
5 Ben Coates
6 Christopher Stclair Lifecyclists / Emerys.com
7 Jed Schleisner Diablo Cycling
8 Anders Ahlberg
9 Joshua North
10 Dave Dineen KS Energy Systems/Team Wisconsin
11 Sam Beste ISCorp Cycling Team
12 Nicholas Perifanos My Wife Inc
13 Ben Freas ISCorp Cycling Team
14 David Block
15 Ryan Callahan
16 Scott Schoenwaelder
17 Danny Crawford
18 Jeff Wren
19 Christopher Krueger
20 Aaron Messenger
21 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
22 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
23 Steve Nejedlo
24 Chad Lockhart
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
2 Simon Jones ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Sam Beste ISCorp Cycling Team
3 Rowan Norman Team Extreme
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Drummer Alberto's Sport
2 Joe Curtes Twin Six
3 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Marc Engelhardt Ghisallo Racing
5 Robert Sollenskog Team Wheel & Sprocket
6 Ronald Knutowski Twin Six
7 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
8 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Paul Warloski My Wife Inc
10 Matthew Block Bikeman.com
11 Chia Kung Team Velocause
12 John Brown Team Wheel & Sprocket
13 Reed Cornia
14 Andrew Feuersthaler Team Velocause
15 Quentin Gniot Big Ring Flyers
16 Mcgee Young Team Velocause
17 Nathan Jacques Magnus
18 Brian Petted Team Extreme
19 Benny Smith Team Velocause
DNF Mike Heenan My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Wegener
2 Steven Schaefer
3 Sean Brandenburg
4 John Hughes Team Pedal Moraine
5 Christopher Stclair Lifecyclists / Emerys.com
6 Brian Davis Diablo Cycling
7 Christopher Mcardle
8 Mike Hulen Hampshire Cycle Club
9 Steve Nejedlo
DNF David Davis 2 Rivers Racing
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Meteyer Trek Midwest Team
2 Michael Curtes Twin Six
3 Michael Garber Hampshire Cycle Club
4 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
5 Christopher Berge Magnus
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Brian Petted Team Extreme
8 William Koehler BVC/Nomad
9 Robert Garner V.C. Bikesport
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
2 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
3 Dave Dineen KS Energy Systems/Team Wisconsin
4 John Lichtenberg
5 Jed Schleisner Diablo Cycling
6 John Grosz
7 David Hanrahan Team Pedal Moraine
8 John Norman Team Extreme
9 Joel Johnson
10 Barry Zellmer Velo Trocadero
11 Stephen Davidson Titletown Flyers Cycling Team
12 Jeff Wren
13 Kurt Greenslit
14 Kurt Farrell Hampshire Cycle Club
15 Andrew Trewyn
16 Troy Sable
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
2 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche Velo Trocadero
2 Richard Alderman
3 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
4 Rit Booth Hampshire Cycle Club
5 Mark Mendelson
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
7 Ron Sloan
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 Bill Street KUHL/
3 Trevor Koss Magnus
4 Dan Teaters RACC pb GG
5 Bertrand Hartemink WTC de Amstel
6 Timothy Campbell ISCorp Cycling Team
7 Chris Zugel Team Velocause
8 Tony Wagner RACC pb GG
DNF Jordan Mathes Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Braun Magnus
2 David Price Brazen Dropouts Cycling Team
3 Chris Tries
4 Kevin Sparrow
5 Rick Walls Twin Six
6 Chad Brown
7 John Grosz
8 Andrew Trewyn
9 Timothy Blob
10 German Flores
11 Ben Coates
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
2 Claire Pettersen My Wife Inc
3 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
4 Sara Grant Great Dane Velo Club
5 Kristin Gallagher Magnus
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Robinson Michigan State University
2 Kate Konkle
3 Jessica Braun Trek Midwest Team
4 Angela Theriault LAPT CC
5 Virginia Lingham
6 Erica Scott KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Mary Kok
8 Tracy Mather Hampshire Cycle Club
9 Nita Woulf
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Boudry Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Phelps Big Ring Flyers
2 Corrie Osborne Team Extreme
3 Patricia Kaufmann My Wife Inc
4 Heidi Beck Twin Six
5 Meredith Peterson Team Kenda presented by Geargrinder
6 Monique Karlen Brazen Dropouts
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1